Αγορά KTM 950

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Καλησπέρα, σκέφτομαι πολύ σύντομα να προχωρήσω σε αγορά 950. Ο λόγος της αγοράς είναι κυρίως για χρήση travel enduro. Έχω στην κατοχή μου αρκετά χρόνια r1200gs adventure 2009 και με έτρωγε να δοκιμάσω την πορτοκαλή πλευρά. Έκανα μια βόλτα σήμερα με υποψήφια μηχανή και κατάλαβα αμέσως γιατί οι οδηγοί KTM έχουν μόνιμο χαμόγελο. Η αλήθεια είναι ότι σε συνεπαίρνει αν όχι σε τρελαίνει. Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιο καλό συνεργείο κοντά στον Γέρακα που βρίσκεται η δουλειά μου η κοντά στο Μοσχάτο που κατοικώ. Με ενδιαφέρει να ελέγξει τη μηχανή αλλά και να ξεκινήσω μια μόνιμη σχέση συντήρησης.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όλοι με τα πορτοκάλια από gs adventure ερχόμαστε ;)
Καλώς να έρθει η χαρά στα σκέλια σου!
Μήπως κοίταγες 990 μετά το 2008 για πολλούς λόγους
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην κατανάλωση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε, ναι.


Το abs είναι λόγος να πάρεις 990, όσο και αν έγραφαν ότι δεν είναι "το καλύτερο" της εποχής του.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πόσο καίει το 990?

Γιατί μέσο όρο βόλτας το θκομ είναι στα 6 με 7 αναλόγως τον ρυθμό
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ε, ναι.


Το abs είναι λόγος να πάρεις 990, όσο και αν έγραφαν ότι δεν είναι "το καλύτερο" της εποχής του.
Το ABS είναι όντως σημαντικό επειδή όμως το θέλω κυρίως για travel enduro έτσι και αλλιώς είναι κάτι που απενεργοποιώ;).
Μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό συνεργείο για έλεγχο?
Σχεδόν έχω κλείσει αυτό:
KTM 950 Adventure '04 Lc 8 adventure - Car.gr.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ABS είναι όντως σημαντικό επειδή όμως το θέλω κυρίως για travel enduro έτσι και αλλιώς είναι κάτι που απενεργοποιώ;).
Μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό συνεργείο για έλεγχο?
Σχεδόν έχω κλείσει αυτό:
KTM 950 Adventure '04 Lc 8 adventure - Car.gr.
Έχουμε και εδώ ένα αξιόλογο...

Το μόνο πρόβλημα είναι να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του πραγματικά να το δώσει...
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Έχουμε και εδώ ένα αξιόλογο...

Το μόνο πρόβλημα είναι να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του πραγματικά να το δώσει...
Το είδα αλλά είδα και ότι τελικά δεν σκέφτεται να το δώσει:(.
Για τον Πουλόπουλο στη Φράτζη υπάρχει κάποια γνώμη?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω ακούσει καλά λόγια για τον Νταή (Χαλάνδρι) και για τον Δημητρόπουλο (Βουλιαγμένης στην αρχή λίγο πιο κάτω από το tyreshop)
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Ε όχι στην κατανάλωση , μετρημένο με 3 950 καλορυθμισμενα , και τα 3 είναι μέλη του advride .

Για το abs ισως αλλα για τιποτα αλλο .
Σε πολλές βόλτες με 3 950, το δικό μου 990 '10 ήταν λίγο λιγότερο. Πολλές βόλτες με 990 S '06 καίγαμε σχεδόν το ίδιο. Πιστεύω ότι μπερδεύει ότι έχει μικρότερο ντεπόζιτο το 990 (19,6 από 22 lt του 950).
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τα 950 ειναι λιγο hit or miss η καταναλωση, δε μπορεις να ξερεις γιατι πολλα εχουν χακεματα στα καρμπ τους που τα κανουν να καινε πολυ (και να πανε και πιο αργα). Ενα σωστα σεταρισμενο 950 καιει λιγοτερο απο ενα ψεκαστο παντως.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Για ένα 990 adv πήγαινα αρχικά τον Απρίλιο που μας πέρασε αλλά δε το πρόλαβα στο τσακ και τελικά μετά από καιρό κατέληξα στο φου800.

Από φίλους κατόχους KTM έχω ακούσει καλά λόγια για Νταή και Δημητρόπουλο.

Είχα περάσει να ρωτήσω και τον Αλεξίου στο Σταυρό για να το πήγαινα εκεί για έλεγχο το 990 μιας και μένω Γέρακα. Μου φάνηκε φουλ κομπλε στη συνεννόηση και με διάθεση να μου εξηγήσει πράγματα. Επίσης γνωστός με ducati που το πάει εκεί για service πολύ καιρό είναι πολύ ευχαριστημένος από το συνεργείο συνολικά.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
για την κατανάλωση , η μέτρηση έγινε πολλές φορές σε βόλτες με ίδιο ρυθμό κ η κατανάλωση στο 950 ήταν καλύτερη . και τα 3 950 είναι μοντέλο 2005 και απ ότι ξέρω είχαν κάποια διαφορά στα ζιγκλερ σε σχέση με τα παλαιότερα .
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Παρε και ενα τηλέφωνο στον Περβολαράκη να ρωτήσεις... Μην συγκρινεις με ducati τη συντηρηση...
Δεν το συγκρίνω και δε μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα του συνεργείου στα KTM. Απλά αναφέρω ότι έχω ακούσει καλά λόγια για το συνεργείο συνολικά από γνωστό μου που είναι πελάτης.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Και ΚΤΜ και μεταχειρισμένο και 950......γνώμη μου ταπεινή, πάρε το πιο φθηνό που μπορείς και κάνε ένα top end rebuild και ένα σέρβις στις αναρτήσεις.....ρίξε δηλαδή εκεί τα λεφτά που έριχνες άμα έπαιρνες ένα πιο "καλοδιατηρημένο"......πλέον αυτά τα μηχανάκια έχουν χρήση ψυχαγωγική για γρήγορο κάφρικο χώμα....να είναι ψιλοχρέπια δηλαδή στα πλαστικά τους κλπ,κλπ.........δες πόσο είναι το κόστος για αυτές τις δουλειές πρώτα και δες πόσα ακόμα μπορείς να διαθέσεις για την μοτοσυκλέτα συνολικά.....
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Και ΚΤΜ και μεταχειρισμένο και 950......γνώμη μου ταπεινή, πάρε το πιο φθηνό που μπορείς και κάνε ένα top end rebuild και ένα σέρβις στις αναρτήσεις.....ρίξε δηλαδή εκεί τα λεφτά που έριχνες άμα έπαιρνες ένα πιο "καλοδιατηρημένο"......πλέον αυτά τα μηχανάκια έχουν χρήση ψυχαγωγική για γρήγορο κάφρικο χώμα....να είναι ψιλοχρέπια δηλαδή στα πλαστικά τους κλπ,κλπ.........δες πόσο είναι το κόστος για αυτές τις δουλειές πρώτα και δες πόσα ακόμα μπορείς να διαθέσεις για την μοτοσυκλέτα συνολικά.....
Η μηχανή έχει πολύ καλή εικόνα και έχει γίνει service στις αναρτήσεις. Ακόμα η τιμή είναι κάλη. Φυσικά θα γίνει και ενδελεχής έλεγχος.
 
Top Bottom