Αδεια μοτοσυκλετας Α4

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλησπερα σε ολους,

Μιας και ετοιμαζομαι για ενα γρηγορο προς Σερβια-Ρουμανια-Βουλγαρια, σκεφτηκα να ρωτησω εδω τι γινετε με οσους , αντι κανονικης αδειας κυκλοφοριας εχουν την περοβοητη Α4 ?

Εχω ακουσει και 2 σεναρια. Οτι δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα και το δευτερο εχει "δρακους και φιδια"

Αν κανεις ταξιδεψε προσφατως και σε ποιες χωρες ας σφυριξει να μαθουμε και εμεις.














ΥΓ: αααχχχ βρε Ελλαδιτσα μας.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Έχουν μάθει πλέον και δεν παίζει θέμα στα περισότερα τελωνεία!!!Πάντως ξέρω ότι πλέον παίζουν άδειες οπότε μπορείς να πας να την αλλάξεις!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Έχουν μάθει πλέον και δεν παίζει θέμα στα περισότερα τελωνεία!!!Πάντως ξέρω ότι πλέον παίζουν άδειες οπότε μπορείς να πας να την αλλάξεις!!!
Πριν 3 μέρες αγοράσαμε 2 ΚΤΜ 1190.

Η άδειες ήταν Α4.
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Αν βγάλεις πράσινη κάρτα και πας στο μηχανολογικο και περνεις κανονική γιατί αυτή δεν ισχύει στο εξωτερικό και έτσι σου δίνουν την πράσινη έτσι έκανα και εγω
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να φύγεις έξω με την φωτοτυπία κάνε αυτό που έγραψα πιο πάνω είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Εμένα άδεια κυκλοφορίας δε μου ζήτησαν ποτέ ρε Ζηση, μην είσαι απόλυτος χωρίς να ξέρεις.... Καλό είναι να έχεις κανονική άδεια.
Αλλά σπάνια θα την δείξεις...
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Εμένα άδεια κυκλοφορίας δε μου ζήτησαν ποτέ ρε Ζηση, μην είσαι απόλυτος χωρίς να ξέρεις.... Καλό είναι να έχεις κανονική άδεια.
Αλλά σπάνια θα την δείξεις...
και τι κανεις αν δεν την εχεις ?εγω στο τελευταιο ταξιδι και στην σερβια και στα σκοπια οταν εβγαινα μου την ζητησαν αν τους εδινα την φωτοτυπια? ακομα και στο φερυ την αδεια ζητησαν οχι την ταυτοτητα .Ακομα και στο μηχανολογικο μου το ειπαν οτι δεν υσχυει ο φωτοτυπια για το εξωτερικο αν εσυ νωμιζεις οτι ειμαι απολυτος κανε μια δοκιμη και ας νωμιζεις οτι δεν ξερω
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οπως καταλαβαινω την αδεια ειναι να μην σου τη ζητησουν..
Στα Σκοπια την Πρωτομαγια δειξαμε ολοι και τις αδειες και τις πρασινες καρτες.
Το καλοκαιρι του 14 παλι, φτασαμε στη Νορβηγια με το αυτοκινητο μεσω ολων των χωρων που εχει ο χαρτης και δεν δειξαμε τιποτα πουθενα.
Εκτιμω παντως ομως οτι με την εικονα που εχει η χωρα μας εκτος συνορων ειναι φρονιμο
να εχουμε μαζι μας ολα τα εγγραφ στην πιο επισημη μορφη που μπορουμε:)
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Οπως καταλαβαινω την αδεια ειναι να μην σου τη ζητησουν..
Στα Σκοπια την Πρωτομαγια δειξαμε ολοι και τις αδειες και τις πρασινες καρτες.
Το καλοκαιρι του 14 παλι, φτασαμε στη Νορβηγια με το αυτοκινητο μεσω ολων των χωρων που εχει ο χαρτης και δεν δειξαμε τιποτα πουθενα.
Εκτιμω παντως ομως οτι με την εικονα που εχει η χωρα μας εκτος συνορων ειναι φρονιμο
να εχουμε μαζι μας ολα τα εγγραφ στην πιο επισημη μορφη που μπορουμε:)
και εγω αυτο ειπα . Εμενα τις πιο πολλες φορες με την ζητανε τυχαιο :devilish:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν εχω καταλαβει καλα.

Ως αδεια εχω ενα χαρτι μηχανογραφημενο σε μεγεθος περιπου μιας κολλας Α4, στο αμαξι και στην μοτο.

Πρασινη καρτα εχω και στα δυο.

Αν παω Νικο στο υπουργειο στο μηχανολογικο θα παρω την κανονικη με την επιδειξη της πρασινης καρτας ?

Σε περιπτωση που δεν..... στα Βαλκανια θα εχω θεμα ?
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Σε περίπτωση που δεν.... δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά αν έχεις χρόνο και πας στο υπουργείο με την επίδειξη της πράσινης κάρτας και εξηγώντας τους οτι θα ταξιδέψεις(κι οτι δεν θες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα) θα σου δώσουν νέα άδεια στην κανονική της μορφή και άμεσα.. Ότι σου γράφω το έκανα προσωπικά.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω με αυτο το χαρτι-αδεια περασα και!!! απο το κοσοβο και αν θυμαμαι καλα ειναι και στα αγγλικα!!!και δεν αντιμετωπισα προβλημα πουθενα ουτε βουλγαρια ουτε ρουμανια ουτε σερβια κλπ
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Δεν εχω καταλαβει καλα.

Ως αδεια εχω ενα χαρτι μηχανογραφημενο σε μεγεθος περιπου μιας κολλας Α4, στο αμαξι και στην μοτο.

Πρασινη καρτα εχω και στα δυο.

Αν παω Νικο στο υπουργειο στο μηχανολογικο θα παρω την κανονικη με την επιδειξη της πρασινης καρτας ?

Σε περιπτωση που δεν..... στα Βαλκανια θα εχω θεμα ?
Δεν ξέρω αλλά έχουν ελειψη από τις κανονικές άδειες και για αυτό δίνουν την Α4 αλλά να πάρεις την πράσινη κάρτα από την ασφάλεια και να πας να σου δώσουν κανονική για να μην έχεις πρόβλημα
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Δεν ξέρω αλλά έχουν ελειψη από τις κανονικές άδειες και για αυτό δίνουν την Α4 αλλά να πάρεις την πράσινη κάρτα από την ασφάλεια και να πας να σου δώσουν κανονική για να μην έχεις πρόβλημα
...και παλι δεν δινουν!Δεν εχουν λενε.
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Εγώ το έκανα πριν ένα χρόνο αλλά αν πεις ότι ταξιδευεις έξω νωμιζω θα σε δώσουν και καλύτερα μπορείς να πας σε μια σχολή οδηγών δεν κοστίζει για πιο εύκολα αυτοι έχουν τις ακρες
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Εγώ το έκανα πριν ένα χρόνο αλλά αν πεις ότι ταξιδευεις έξω νωμιζω θα σε δώσουν και καλύτερα μπορείς να πας σε μια σχολή οδηγών δεν κοστίζει για πιο εύκολα αυτοι έχουν τις ακρες
Ασε αδερφε,τα δοκιμάσαμε όλα!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Αν δεν έχει η Υπηρεσία κενά έντυπα αδείας, ότι και να κάνεις.... Τζίφος!!!

Πάντως μην είσαστε τόσο "σφιγμένοι".... Τι να σου κάνουν ???

Κρατικό χαρτί κρατάς, λίγο adventure δεν κακό στα συνοριακά φυλακια.... Χαχαχαχα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
απο τον γεναρη παω ανα 2-3 μηνες.μεχρι και ο πατερας μου βρηκε εναν παλιο του συμμαθητη μηπως μπορεσει να βοηθησει την κατασταση αλλα του πε οτι δεν μπορει να κανει αυτος κατι,μονο ο ταδε προισταμενος,εδω στο παραρτημα της πατρας.
πηγα και σημερα με πρασινη καρτα και του λεω φευγω τουρκιες αρμενιες κλπ τζιφος.αφου δεν εχουμε χαρτι μου λεει,δεν μπορω να σε εξυπηρετησω.
θεωρω πως χαρτια εχουν,εστω λιγα για τους δικους τους.θα παρω τηλεφωνα σε πρεσβειες να δω αν ισχυει οτι εχουν ενημερωσει τα τελωνεια κλπ.οτι νεοτερο θα ενημερωσω.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Απο τη στιγμή που το έγγραφο φέρει την στρόγγυλη σφραγίδα και τα απαραίτητα στοιχεία της άδειας μαζί με την πράσινη κάρτα είναι σε ισχύ. Απλώς είναι Α4 και θέλει προσοχή κατά την αποθήκευση.
ΠΡΟΣΟΧΗ ......... ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ !!! Έτσι χάνει την γνησιότητά του !!! Καλά ταξίδια.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ομως στο πανω μερος γραφει:υπηρεσιακο αντιγραφο.
αρα δεν ειναι το γνησιο χαρτι.αν θελουν να σου δημιουργησουν θεμα,στο δημιουργουν.και αν εγω παω για 1 βδομαδα και τα εχω ολα υπολογισμενα,απο χρονο,χλμ κλπ,και αυτοι με καθυστερησουν κανα 2-3 ωρες επειδη ετσι του ρθε,θα ναι αργα..οποτε προσπαθω να την βγαλω απο πριν να εχω το κεφαλι μου ησυχο...
θα παρω τηλεφωνο καμια πρεσβεια απο βδομαδα μηπως βγαλω καμια ακρη.
 
Top Bottom