Αδεια μοτοσυκλετας Α4

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να ενημερωσω κι εδω τα οποια νεα...
επεσαν μερικα τηλεφωνηματα σημερις...
πρεσβεια στην αυστρια:δεν ξερουμε μιληστε με το αυστριακο προξενειο στο ελλαντα.
πρεσβεια στην ιταλια:δεν νομιζω να εχετε προμπλεμ γιατι πανε 2+ χρονια με αυτες τις αδειες.
πρεσβεια στην σλοβενια:θα εχετε προβλημα,δεν αναγνωριζεται το χαρτι αυτο ως επισημο.

το τηλ απο νοτια βαλκανια(αλμπανια,σερμπια και μποσνια ηταν λαθος και βαρεθηκα να ξαναψαχνω).
τηλ στον συνηγορο του πολιτη:
να ζητησετε εγγραφως μια δηλωση οτι το χαρτι ειναι κρατικο και ισχυει κανονικα.(τωρα σε ποια γλωσσα δεν ξερω τι να πω).
κοινως take the egg and cut it....
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
να ενημερωσω κι εδω τα οποια νεα...
επεσαν μερικα τηλεφωνηματα σημερις...
πρεσβεια στην αυστρια:δεν ξερουμε μιληστε με το αυστριακο προξενειο στο ελλαντα.
πρεσβεια στην ιταλια:δεν νομιζω να εχετε προμπλεμ γιατι πανε 2+ χρονια με αυτες τις αδειες.
πρεσβεια στην σλοβενια:θα εχετε προβλημα,δεν αναγνωριζεται το χαρτι αυτο ως επισημο.

το τηλ απο νοτια βαλκανια(αλμπανια,σερμπια και μποσνια ηταν λαθος και βαρεθηκα να ξαναψαχνω).
τηλ στον συνηγορο του πολιτη:
να ζητησετε εγγραφως μια δηλωση οτι το χαρτι ειναι κρατικο και ισχυει κανονικα.(τωρα σε ποια γλωσσα δεν ξερω τι να πω).
κοινως take the egg and cut it....
Για να καταλάβω........μια υπεύθυνη δήλωση από Κρατικό Φορέα ότι η Στρόγγυλη Σφραγίδα στην Α4 είναι Κρατική ????? Τι άλλες παπαριές θα διαβάσω ???
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για να καταλάβω........μια υπεύθυνη δήλωση από Κρατικό Φορέα ότι η Στρόγγυλη Σφραγίδα στην Α4 είναι Κρατική ????? Τι άλλες παπαριές θα διαβάσω ???
τι να πω δεν ξερω...θα προσπαθησω να επικοινωνησω και με αλβανια σερβια και βοσνια μηπως με διαφωτισουν καποια στιγμη...
που να το αφηνα και για τελευταια στιγμη δηλαδη.ψαχνομαι απτις αρχες του χρονου για να ταξιδεψω τον σεπτεμβρη..
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Άκη σ' έχω απαντήσει ήδη πιό πάνω και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω. Ναι έχουν θεσπιστεί κάποιες προδιαγραφές σε όλη την Ευρώπη για την έκδοση της Άδειας κυκλοφορίας χωρίς όμως αυτό να είναι και υποχρεωτικό. Από το 2005 (εάν θυμάμαι καλά) είναι υποχρεωτικό στα κράτη μέλη ανεξαρτήτου διαστάσεων και ποιότητας χαρτιού ή κάρτας να αναγράφονται κάποια βασικά στοιχεία στα Λατινικά και να φέρουν την Στρόγγυλη σφραγίδα της εκάστοτε Χώρας. Τώρα όσον αφορά για το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ όλες οι Άδειες είναι αντίγραφα απο τους κατατιθέμενους φακέλους με τους αριθμούς κυκλοφορίας.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Άκη σ' έχω απαντήσει ήδη πιό πάνω και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω. Ναι έχουν θεσπιστεί κάποιες προδιαγραφές σε όλη την Ευρώπη για την έκδοση της Άδειας κυκλοφορίας χωρίς όμως αυτό να είναι και υποχρεωτικό. Από το 2005 (εάν θυμάμαι καλά) είναι υποχρεωτικό στα κράτη μέλη ανεξαρτήτου διαστάσεων και ποιότητας χαρτιού ή κάρτας να αναγράφονται κάποια βασικά στοιχεία στα Λατινικά και να φέρουν την Στρόγγυλη σφραγίδα της εκάστοτε Χώρας. Τώρα όσον αφορά για το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ όλες οι Άδειες είναι αντίγραφα απο τους κατατιθέμενους φακέλους με τους αριθμούς κυκλοφορίας.
Την εχω λαβει υποψην μου την απαντηση σου κ σε ευχαριστω.
αλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως.γιαυτο πηρα τηλ σε πρεσβειες που ξερουν καλυτερα απο μενα,και μου τα ειπαν κ ετσι κ αλλιως.
απλα αν μου χασουν ενα πρωινο πχ σε καποια χωρα,το πλανο μου βγηκε εκτος καθως θα ειναι οριακες οι μερες.
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10
Για Σερβία και Σκόπια δεν έχεις πρόβλημα με το χαρτί μόνο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να ριξω μια ενημερωση κι εδω.
μετα απο βολτες στο μηχανολογικο στην πατρα,κατεθεσα μια αιτηση(με απετρεπε ο προισταμενος εκει)που ζηταγα την αδεια.
πηγα σημερα και πηρα επισημη απαντηση πως δεν εχουν εγγραφα πρασινα.
προχτες φιλος στο περιστερι,εκανε την ιδια δουλεια και πηρε την πρασινη αδεια.
αυτα......
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10
Περιστέρι;;;Καλή ιδέα θα είμαι εδώ αυτές τις μέρες!!!
Ελπίζω να μη μου ζητήσουν το κανονικό φάκελο της μηχανής!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλος ειχε χαρτί πήγε και τους είπε οτι θα παει ταξιδι εξωτερικό και του την βγάλανε !!!
Χαλκιδα !!!
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10
Φίλος ειχε χαρτί πήγε και τους είπε οτι θα παει ταξιδι εξωτερικό και του την βγάλανε !!!
Χαλκιδα !!!
Το προσπάθησα και γω πριν ανέβω Βελιγράδι αλλά ο υπεύθυνος στην Ηγουμενίτσα μου είπε ότι χαρτιά δεν υπάρχουν και ότι δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το προσπάθησα και γω πριν ανέβω Βελιγράδι αλλά ο υπεύθυνος στην Ηγουμενίτσα μου είπε ότι χαρτιά δεν υπάρχουν και ότι δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΠΕ Αν Πιάσει Έπιασε
Ελλαδα
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πλι μου θυμασαι το θεματακι που ειχε ο Ηλιας (δεν θυμαμαι σε ποισ συνορα του ταξιδιου) που μολις ειδε Α4 ο αλλος τον σταματησε....
Εν τελη ομως περασε....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πλι μου θυμασαι το θεματακι που ειχε ο Ηλιας (δεν θυμαμαι σε ποισ συνορα του ταξιδιου) που μολις ειδε Α4 ο αλλος τον σταματησε....
Εν τελη ομως περασε....
ναι εχεις δικιο σου κανουνε μανουρα αλλα πρεπει να ειναι πολυ στραβοξυλο ο αλλος η εσυ πολυ εριστικος για να μην σε αφησει διοτι τα γραφει και στα αγγλικα!!!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παίδες, σε όλα τα Συγκοινωνιών υπάρχει διευκρινιστική εγκύκλιος από τον προηγούμενο Υπουργό (Μιχάλη Παπαδόπουλο) που αναφέρει ρητά πως αν πρόκειται να ταξιδέψεις στο εξωτερικό τότε είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου εκδώσουν ΑΜΕΣΑ την κανονική πράσινη άδεια. Παντού έχουν καβάτζα πράσινα χαρτιά για αυτές τις περιπτώσεις (ή και για "ημετέρους"). Αποδεικτικά του ταξιδιού σας λοιπόν ανά χείρας (εισιτήρια πλοίου, κλεισίματα ξενοδοχείων κλπ) και κατευθείαν παίρνετε το μαγικό πράσινο χαρτί. Είναι έτσι ακριβώς όπως σας το λέω, το έκανα ο ίδιος πριν από ένα μήνα.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Θα το δοκιμάσω του χρόνου , πρώτα ο θεός ...
να πάω δλδ με τα εισιτήρια στο χέρι .

Γιατί φέτος που πήγα απλά και τους είπα
ότι ταξιδεύω εξωτερικό μου είπαν ,
πως δεν υπάρχουν πράσινες κάρτες για ΙΧ ,

και όταν τον ρώτησα τι θα γίνει αν με σταματήσουν και έχω πρόβλημα έξω ,
μου είπε απλά δεν ξέρω και γέλαγε . :mad:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ρε παιδες,εγω ειχα μαζι πρασινη καρτα.βαλκανια ηθελα να παω.ξενοδοχεια δεν κλεινω γιατι ειμαι στο βλεπωντας και κανοντας.πρεπει να τους παμε ε9 δηλαδη;;ημαρτον!!!
και αντε και λεω οτι δεν σε σταματανε αλλα σε βασανιζουν κανα 2 ωρες σε καποιο τελωνειο.τοτε σου παει μιση μερα πισω το ταξιδι,που καποιος)οπως εγω πχ)το ειχα προγραμματισει σχετικα σφιχτα.ποιος θα με αποζημιωση,εστω ηθικα που μου χαλασε το ταξιδι που προγραμματιζω ενα χρονο;;;
μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω αλλα....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ρε παιδες,εγω ειχα μαζι πρασινη καρτα.βαλκανια ηθελα να παω.ξενοδοχεια δεν κλεινω γιατι ειμαι στο βλεπωντας και κανοντας.πρεπει να τους παμε ε9 δηλαδη;;ημαρτον!!!
και αντε και λεω οτι δεν σε σταματανε αλλα σε βασανιζουν κανα 2 ωρες σε καποιο τελωνειο.τοτε σου παει μιση μερα πισω το ταξιδι,που καποιος)οπως εγω πχ)το ειχα προγραμματισει σχετικα σφιχτα.ποιος θα με αποζημιωση,εστω ηθικα που μου χαλασε το ταξιδι που προγραμματιζω ενα χρονο;;;
μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω αλλα....
πηγες?
η θα πας?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
ρε παιδες,εγω ειχα μαζι πρασινη καρτα.βαλκανια ηθελα να παω.ξενοδοχεια δεν κλεινω γιατι ειμαι στο βλεπωντας και κανοντας.πρεπει να τους παμε ε9 δηλαδη;;ημαρτον!!!
και αντε και λεω οτι δεν σε σταματανε αλλα σε βασανιζουν κανα 2 ωρες σε καποιο τελωνειο.τοτε σου παει μιση μερα πισω το ταξιδι,που καποιος)οπως εγω πχ)το ειχα προγραμματισει σχετικα σφιχτα.ποιος θα με αποζημιωση,εστω ηθικα που μου χαλασε το ταξιδι που προγραμματιζω ενα χρονο;;;
μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω αλλα....
Δίκιο βουνό, αλλά άντε βρες το στην Ελληνική πραγματικότητα..........
(Εναλλακτικά, κλείσε στο booking μερικά ξενοδοχεία, εκτύπωσε τις κρατήσεις και μετά κάνε ακύρωση, είναι το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ).
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Αν πάς με το δικηγόρο σου, δεν το δίνουν???
 
Top Bottom