Αδιαβροχα

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Υστερα απο ενα διημερο στα Αγραφα με συνεχομενη βροχη εχω πια απηυδυσει.

Θελω απο γνωστες (και το εννοω.οχι απο φημες αλλα απο καποιους που τα εχουνε δοκιμασει σε ταξιδια με βροχες) προτασεις για αδιαβροχα γιατι ολα αυτα τα χρονια δεν εχω αγορασει τπτ που να αντεχει.Ειτε το πανω μερος ειτε το κατω μερος θα παιρνει νερο...

ps. :ευτυχως τα τελευταια μου πηρανε λιγο απο το παντελονι δημιουργωντας μου ομως μια συγχηση καθως θεωρουνταν και "καλα¨...
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Προσωπική εμπειρία είναι το Proof, το φορούσα για 5 ολόκληρες ώρες σε δυνατή βροχή και αέρα και με προστάτεψε 100% από το νερό και το κρύο. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα

LINK1
LINK2
 
Reactions: Aps

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνω με τον Ε lis.......οποιοδηποτε ολοσωμο αδιβροχο, θα σε κρατησει στεγνο .
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προσωπικά έχω κάνα 4αρι χρόνια ένα σετ τις tucano. urbano
και δοκιμασμένο σε "καταρράκτες "
Προς τα παρών δεν σκέφτομαι να το αλλάξω αφού. Είναι σα καινούριο ακόμη....
και φυσικά με κρατά στεγνό..
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Έχω αλλάξει και εγω κάμποσα...τα επάνω συνήθως δεν έχουν πρόβλημα...αν και μετά απο ενα δυο χρόνια χειμώνα καλοκαίρι...ολα μπαζουν...δυστηχως...
Τα επόμενα θα ειναι Tucano Urbano...και αυτο γιατι εδώ και δυο χρόνια έχω τις αντιςτοιχες γκετες...και δεν έχουν κάνει Κιχ...και έχω φάει κανταρια...εώς και 4ωρες βροχή...συν ότι τις περπατάω και αρκετά...

Ολόσωμη δεν θα επέρνα (χωρίς να έχω δοκιμάσει) μιας και ειναι που ειναι άβολα τα αδιάβροχα να βρεις αν θέλεις κάτι σε μια εσωτερική τσέπη κτλ κτλ...



Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) using Tapa Tapa Tapa Talk
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Έγω έχω ένα συνολάκι της Biondi για καμιά 4-5 χρόνια. Μέχρι τώρα ήταν απίστευτα αδιάβροχο και αντιανεμικό, μάλλον μέχρι τώρα, διότι με τις εντουρομπότες τις "ασέλγησα" λιγουλάκι...:rolleyes:
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Προτείνω ανεπιφύλακτα το ολόσωμο Pro Rain3 Suit της BMW.... άριστο... άριστης ποιότητας σφραγισμένες ραφές, στεγανές τσέπες,
διπλά velcro, ενισχύσεις ελαστικές παντού...

Τη τελευταία φορά στη Βουλγαρία ταξίδευα επί 6 ώρες με συνεχόμενη και πολύ βροχή...δεν έβαλε ούτε σταγόνα...!

Βέβαια είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του (ένεκα BMW) αλλά είχα βαρεθεί να έχω 5 συνολάκια για βροχή και το καθένα να έχει κάποιο
θέμα και να μου τα σπάει όταν βρέχει...μόλις το πιάσεις στα χέρια σου καταλαβαίνεις τι θα πεί άδιάβροχο...όχι νάυλον...ύφασμα
εμποτισμένο με κάποιο είδος ελαστομερούς...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να πω? Να πω?????



Άσε δε λέω:D:D:D:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειμαστε ολοι αυτια...:D:D:D:D
Να φανταστω κανα σετ GORETEX απο Μοναστηρακι?????
Τι άλλο???
Με οτιδήποτε άλλο, ακόμα κι αν δεν πάρει νερό, θα γίνεις μούσκεμα από τον ιδρώτα.....
Προσοχή, αναφέρομαι σε πολύωρα ταξίδια (όπως ο φίλος που άνοιξε το νήμα) κι όχι για μισή-μία ώρα.....
Επίσης υπολογίστε ότι βρέχει και με 20°C και με 30°C....
Όχι μόνο το χειμώνα:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι άλλο???
Με οτιδήποτε άλλο, ακόμα κι αν δεν πάρει νερό, θα γίνεις μούσκεμα από τον ιδρώτα.....
Προσοχή, αναφέρομαι σε πολύωρα ταξίδια (όπως ο φίλος που άνοιξε το νήμα) κι όχι για μισή-μία ώρα.....
Επίσης υπολογίστε ότι βρέχει και με 20°C και με 30°C....
Όχι μόνο το χειμώνα:cool:
Δεν εχεις δοκιμασει τα καλα ολοσωμα.....αλλα εγω δεχομαι οτι εχεις δικιο.
Θα ηθελα να ξερω, που θα τα αποθηκευσω τα goretex αδιαβροχα, για 2 ατομα σε πολυημερο ταξιδι???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν εχεις δοκιμασει τα καλα ολοσωμα.....αλλα εγω δεχομαι οτι εχεις δικιο.
Θα ηθελα να ξερω, που θα τα αποθηκευσω τα goretex αδιαβροχα, για 2 ατομα σε πολυημερο ταξιδι???
Αυτό είναι ένα θέμα. Κάπου θα γίνει συμβιβασμός.
Χωροταξικός, ή άνεσης κι ασφάλειας όταν βρέχει!
Εξάλλου πόσο μεγάλη είναι η διαφορά δύο ολόσωμων, από δύο goretex?????
Επιπλέον, δέχομαι το θέμα που θέτεις, αν μιλάμε για στρατιωτικά αδιάβροχα σαν αυτά που έχω κι είναι στο 250άρι (καινούρια και σε προσφορά). Αν πάμε σε ορειβατικού τύπου και πληρώσουμε κατι τις παραπάνω (+100€ χοντρικά), δεν υφίσταται θέμα!!! Είναι και πολύ μικρότερα:cool:
Το μεγάλο πλεονέκτημα των goretex, πέραν της διαπνοής τους, είναι η αντοχή τους! Καμιά σχέση με πλαστικά, πλην νιτσεράδας για καράβια:D:D:D:D
Ακόμα και στην ιστιοπλοΐα, goretex χρησιμοποιούν πλέον και το ξέρεις captain;)
Το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή τους, αλλά σε όλα τα είδη μοτοσυκλέτας, έτσι είναι!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Επιπλέον, δέχομαι το θέμα που θέτεις, αν μιλάμε για στρατιωτικά αδιάβροχα σαν αυτά που έχω ....
θα συμφωνησω με αυτα που γραφεις..αλλα νομιζω βγαινουν μονο σε παραλλαγη και σε αρκετες χωρες σε αντιμετωπιζουν "περιεργα"
αν σε δουν να τριγυρνας με τετοιο σετ πανω-κατω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην ιστιοπλοια....ειναι πολυ διαφορετικες οι συνθηκες.
Φορας νιτσεραδα και με ηλιο.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Εδω μεσα λοιπον...χωραει ενα ολοσωμο deinese και ενα σετ επισκευης ελαστικων.
εαν παρουμε τα goretex...δεν χωραει ουτε το παντελονι

Στάλθηκε από adveφον
 
Top Bottom