Αδιαβροχα

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
περίεργο με φαίνεται
να ποιάνουν τα goretex παραπάνω χώρο.,.,

και αν βγάινουν και σε παραλαγή .,.,γ@ματα.,

το καλοκάιρι η βροχούλα αγαπιέται.,
και αν σε βρέξει με 40 βαθμούς .,μετα απο λίγο στεγνώνουν όλα.,
σχετικά με τις θερμοκρασίες.,
το χειμωνα πολλές φορές το αδιαβροχο το φοράω για να σταματήσει το κρύο και την υγρασία.,και όχι μόνο την βροχη.,
δεν γνωρίζω αν ένα goretex μπορεί να δουλέψει προς αυτη την κατευθυνση.,
τωρα τα ολόσωμα δεν τα έχω δοκιμάσει .,πιστευω θα την κάνουν την δουλειά τους.,
αλλα με είναι λίγο κλειστοφοβικά.,

πάνω απο 70-80ε για ένα αδιαβροχο το θεωρώ υπερβολή.,

τέσπα .,συζήτηση να γίνετε
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
περίεργο με φαίνεται
να ποιάνουν τα goretex παραπάνω χώρο.,.,
Αν τα δεις απο κοντα....θα το καταλαβεις.
Δεν ειναι φτιαγμενα για μηχανες, αλλα για στρατιωτικη χρηση.....κατα βαση.
υπαρχουν βεβαια και πανακριβα goretex, που ειναι πιο μαζεμενα, αλλα ειναι πολλα τα λεφτα.....κεντιδια
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
1. Τα goretex βγαινουν και σε φουξια!!!!
2. Εκει που βαζεις το ολοσωμο σου Κωστα, βαζεις και τα goretex τα δικα μου. Αρκει να διπλωθουν σωστα.
3. Ποσο κανει το ολοσωμο της dainese??Της bmw????:cool::cool:

Send from LG G2
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Εγω εχω bering διαιρουμενα...τα εχω εδω κ 3 χρονια κ εχουν φαι πολυ νερο...δεν εχουν παρει ουτε σταγωνα κ το κοστος 50 ευρω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1. Τα goretex βγαινουν και σε φουξια!!!!
2. Εκει που βαζεις το ολοσωμο σου Κωστα, βαζεις και τα goretex τα δικα μου. Αρκει να διπλωθουν σωστα.
3. Ποσο κανει το ολοσωμο της dainese??Της bmw????:cool::cool:

Send from LG G2
Ολοσωμα υπαρχουν απο 35 ευρω.
Τα deinese..τα εχω παρει πριν 7 χρονια 70 ευρω το ενα και γνωριζεις πολυ καλα, τι βροχη εχουν φαει.
Αν βαλεις τα στρατιωτικα goretex στο τσαντακι....κερναω μπανανα

Στάλθηκε από adveφον
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
Έχω το rainlock 2 της BMW, και έχω και αρκετά ορειβατικά αδιάβροχα με διαπνοή που τα φοραω και στην μηχανή.
Το BMW είναι πολύ καλοδουλεμένο και στο καβάλο ακόμα από εκει που παίρνουν συνήθως νερό τα περισσότερα παντελόνια, και έχει και διαπνοή, το γράφει και στο προσπεκτους του ότι είναι breathable. Βέβαια η διαπνοή του δεν είναι τόσο καλή όσο είναι στα goretex ή στις άλλες ορειβατικές αδιάβροχες μεμβράνες.
Αλλά θεωρώ ότι τα BMWαδιάβροχα είναι από τα καλύτερα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα, αν όχι τα καλύτερα.

Πάντως εγώ μεταξύ ενός BMW και ενός ορειβατικού αδιάβροχου με διαπνοή, θα διάλεγα σαφώς το ορειβατικό και για την μηχανή, λόγο της πολύ καλύτερης διαπνοής. Τα χρησιμοποιώ στο χώμα και με βολεύουν λόγο μεγάλων απαιτήσεων διαπνοής πχ σε διήμερο χωμάτινο αγώνα ράλι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα Καλάβρυτα που τα φόραγα με συνεχόμενη ασταμάτητη βροχή και τις δυο μέρες του αγώνα, ήμουν άνετος ενώ με οποιοδήποτε άλλο μοτοσυκλετιστικο αδιάβροχο θα είχα βράσει στο χώμα λόγο της έλλειψης διαπνοής.

Για μένα η διαπνοή παίζει σημαντικό ρολό, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, και εξαρτάτε και από τα ποσά λεφτά θέλει να δώσει ο καθένας.



Να πω και μερικά πράγματα για κάποια που διάβασα πιο πάνω.
1) Τα goretex και οι άλλες ορειβατικές μεμβράνες (γιατί δεν υπάρχει μόνο η goretex) δεν βγαίνουν μόνο σε χρώμα παραλλαγής, αλλά σε ότι χρώμα γουστάρετε.

2) Το goretex δεν είναι απόλυτο ότι πιάνει πιο πολύ χώρο μαζεμένο από τα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα, αυτό εξαρτάτε από το μοντέλο του goretex, το goretex μπορεί να πιάνει και πιο λίγο χώρο από τα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα.

Και να εξηγήσω, δεν είναι όλα τα goretex τα ίδια από θέμα όγκου, η gore (εταιρία παραγωγής του goretex) βγάζει διάφορους τύπους goretex, ένας από αυτούς είναι και το goretex paclite. Έχω ένα αδιάβροχο goretex paclite, το goretex paclite έχει τα ιδία χαρακτηριστικά με τα υπόλοιπα goretex χοντρικά αλλά έχει ένα επιπλέον θετικό, ότι πιάνει πολύ λίγο χώρο μαζεμένο.

Μαζεμένο πιάνει όσο χώρο πιάνει και ένα μοτοσυκλετιστικο αδιαβροχο αλλά έχει και ένα επιπλέον θετικό (εκτός από την διαπνοή) σε σχεση με όλα τα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα. Έχει τεράστια αντοχή στα σκισίματα σε σχέση με τα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα γιατί δεν είναι σαν απλό ναύλων όπως τα μοτοσυκλετιστικα, αλλά αν το πιάσετε στα χέρια σας μοιάζει με πανί (πολύ λεπτό αδιάβροχο πανί)

Πολλές μάρκες βγάζουν goretex paclite. Εγώ πήρα ένα το χειμώνα της Marmot από Ελληνικό ορειβατικό κατάστημα 160 ευρώ το πάνω κομμάτι με έκπτωση. Ναι είναι ακριβά το ξέρω, αλλά το γράφω ενημερωτικά για κάποιον πιθανός μπορεί να τον ενδιαφέρει.
Πάντως και της BMW που είχα πάρει δεν το λες και φθηνό.

Και για κάποιον που θέλει να έχει καλή διαπνοή αλλά θέλει κάτι λίγο πιο φθηνό υπάρχουν και άλλες ορειβατικές μεμβράνες όπως πχ η precip της Marmot. Τα συγκεκριμένα ορειβατικά διαπνέον αδιάβροχα είναι ελαφρός πιο φθηνα από τα αδιάβροχα της BMW. Με τα precip κερδίζεις σε διαπνοή, αλλά σε αντοχή δεν έχει καμία σχέση με το goretex paclite, γιατί εξωτερικά το precip είναι σαν ναύλων ακριβώς ίδιο με της BMW αλλά με καλύτερη διαπνοή. Το έχω δει και στην πράξη ότι δεν έχει την ιδία αντοχή με το goretex γιατί έχω ένα ζευγάρι Marmot precip

Eνδεικτικά βάζω και 2 λινκ για τα 2 αδιάβροχα της Marmot που ανέφερα, υπάρχουν και πολλές άλλες ορειβατικές μάρκες όμως εκτός από την Marmot που βγάζουν μεμβράνες goretex paclite, ή που βγάζουν μεμβράνες αντίστοιχες την precip. Μια άλλη ελαφριά μεμβράνη αντίστοιχη με την precip της Μarmot είναι η hyvent της the north face την οποία είχα πιο παλιά, αλλά αυτές οι 2 δεν έχουν καμία σχέση σε αντοχή με τις goretex. Αυτές οι 2 είναι οι ‘φτηνές’ σειρές της κάθε εταιρίας που δεν χάνουν σε όμως διαπνοή, έχουν πολύ μικρό όγκο πακεταρίσματος, και χάνουν μόνο σε αντοχή σε σχέση με τις goretex.

Aλλά κάθε εταιρία έχει διάφορες σειρές μεμβρανών, έχει και τις ‘φθηνές’ της, σαν τις 2 που ανέφερα αλλά έχουν και τις ακριβές τους, που αυτές είναι ή goretex ή κάποια άλλη μεμβράνη με αντοχή όμως αντίστοιχη με της goretex, σαν λεπτό ‘πανί’ δηλαδή για να το πω απλά.


3) και για το αν οι ορειβατικές μεμβράνες μπορούν να σταματήσουν το κρύο και την βροχή που διάβασα, σαφώς και το κάνουν και δεν υστερούν σε τίποτα από τα μοτοσυκλετιστικα αδιάβροχα, γιατί αυτή είναι η δουλεία τους, να χρησιμεύουν σαν πρώτη ‘ασπίδα’ στον καιρό.


4) ναι τα goretex και όλες οι υπόλοιπες μεμβράνες φοριούνται μόνο εξωτερικά. Εσωτερικά φοριούνται μόνο οι εσωτερικές αφαιρούμενες αδιάβροχες μεμβράνες των ίδιων των μπουφάν σε όσες εταιρίες έχουν αφαιρούμενη εσωτερική αδιάβροχη επένδυση στα μπουφάν τους πχ μπουφάν revit, bmw κτλ


goretex paclite
http://marmot.com/products/details/minimalist-jacket

marmot precip
http://marmot.com/products/details/precip-jacket-new
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
παιδια τα αδιαβροχα goretex, ορειβατικα κτλ ειναι πανακριβα παντως σε σχεση με τα απλα μοτοσυκλετιστικα αδιαβροχα, λογο της τεχνολογιας που εχουν, και ισως βολευουν περισσοτερο οσους κανουν και αλλα πραγματα στο βουνο εκτος της μοτοσυκλετας, και τα χρησιμοποιησουν και αλλου, για να βγαλουν τα λεφτα τους, πχ το goretex μπορει εκτος απο ορειβασια να χρησιμοποιηθει ανετα και σε σκι, snowboard, ποδηλατο τον χειμωνα, και σε αλλα σπορ του βουνου. Τον χειμωνα φοραω το goretex και μεσα στην πολη σαν καθημερινο μπουφαν οταν δεν ειμαι με την μηχανη.
Αλλα καποιος που θελει μονο αδιαβροχο για στατικη χρηση πανω στην μοτοσυκλετα, και δεν τον ενδιαφερει η διαπνοη παει σε ενα φτηνο μοτοσυκλετιστικο αδιαβροχο και καθαρισε.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Βρε παιδες ποιος εγραψε οτι τα goretex βγαινουν μονο σε παραλλαγη?????????????
Απλως αναφερθηκε σε αυτα που εγραψε ο Forester για προσφορα στα 250 πανω κατω και αν θυμαμαι καλα και παλιοτερα αναφεροταν σε στρατιωτικα ρουχα που φανταζομαι θα βγαινουν τα συγκεκριμενα μονο σε αυτα τα χρωματα...
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
καλα γιατι αρπαζεσε??:p δεν ειπαμε κανεναν και καμπουρη:p
..εγω διαβασα παντως σε 2 διαφορετικα ποστ σχετικα με goretex και παραλλαγη ..αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτος σοβαρος λογος για να πιανομαστε και απο την καθε λεπτομερεια που θα γραψει καποιος για να αρπαζομαστε μεταξυ μας
 
Reactions: Aps

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ολοσωμα υπαρχουν απο 35 ευρω.
Τα deinese..τα εχω παρει πριν 7 χρονια 70 ευρω το ενα και γνωριζεις πολυ καλα, τι βροχη εχουν φαει.
Αν βαλεις τα στρατιωτικα goretex στο τσαντακι....κερναω μπανανα

Στάλθηκε από adveφον
Ετοιμάσου :yew::yew::yew::yew::yew:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Για πειτε καμια ιδεα παιδες!
Σκεφτομαι για κομματια κ οχι ολοσωμο...
Και αλλη μια απορια!
Τα αγοραζω σε μεγεθος να μπουν πανω απο τα κορντουρα ή οχι; :thinking:
 
Top Bottom