Αδιαβροχο μηχανης. Ποιο, ποσο και απο που??

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Μιας και περυσι τον Ιουνιο, κατα την επιστροφη μας απο Ρουμανια φαγαμε το νερο της αρκουδας και το (πανω) αδιαβροχο ειτε το φορουσα ειτε οχι ηταν το ενα και το αυτο, βρισκομαι σε αναζητηση νεου. (Το παντελονι κραταει ακομα)

Ποιο, ποσο και απο που λοιπον? :thinking:

Υπ'οψιν οτι ΔΕΝ! με ενδιαφερει ενιαια φορμα, ουτε σκοπευω να διαθεσω πανω απο 40-50 ευρα MAX!

Καθε προταση, ευπροσδεκτη! :)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τα αδιαβροχα της bering ειναι εγγύηση!!! Δοκιμασμενα στις πιο αντίξοες συνθήκες δεν εχουν κανει κιχ!
Μου κανουν ιδιαιτερη εντυπωση η αντοχη τους στον χρονο.
5η χρονια φετος και η κατασταση τους εξαιρετικη. Η χρηση που τους κανω ειναι συχνη.

Απο τιμη, ενω ολα παιζουν στο 100ευρώ αυτα τα ειχα παρει 50 € απο Θεσ/κη. Μιλαω για σετ αδιαβροχων παντα.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Τα αδιαβροχα της bering ειναι εγγύηση!!! Δοκιμασμενα στις πιο αντίξοες συνθήκες δεν εχουν κανει κιχ!
Μου κανουν ιδιαιτερη εντυπωση η αντοχη τους στον χρονο.
5η χρονια φετος και η κατασταση τους εξαιρετικη. Η χρηση που τους κανω ειναι συχνη.

Απο τιμη, ενω ολα παιζουν στο 100ευρώ αυτα τα ειχα παρει 50 € απο Θεσ/κη. Μιλαω για σετ αδιαβροχων παντα.
Κατι τετοιο εννοεις? (Καθ'οσον εμενα μ'ενδιαφερει το πανω μερος, πρωτιστως..)

http://www.no-limits.gr/50772-bering-maniwata-black
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Αυτο εχω αλλα μαυρο-ασημι ανακλαστικο. ;)
Ναι, το εχω δει, αλλα στην ουσια μιλαμε γαι το ιδιο προιον..

Αρα, ευχαριστημενος με.. "καταρραχτες" , ναι? :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θανάση, ανέβα στα 130€ και πάρε ένα goretex πάνω (jacket δηλαδή).
Με το καλύτερο αδιάβροχο σε νάϋλον (νιτσεράδας πούμε), σε μισή ωρίτσα θα έχεις γίνει μούσκεμα! Από τον ιδρώτα σου φυσικά....
Η κανονική τιμή παίζει στα 200 γιούρα βέβαια, αλλά έχουν προσφορά στο Μοναστηράκι κάτι αμερικάνικα camo desert.
Εγώ έχω τέτοια πάνω - κάτω και πραγματικά δε μασάω σε καταράκτες! Σήμερα δοκιμάστηκαν πάλι:ok::ok::ok::ok:
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Εδώ και δεν ξέρω και γω πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω από 4) έχω κάτι αδιάβροχα FALCO από το RIDERS MARKET στην Καραμανλή στην Θεσσαλονίκη. Το είχα πάρει το σετάκι (πάνω κάτω) γύρω στα 26 ευρώ από ότι θυμάμαι! Πολύ καλή τιμή!!!
Είναι με θερμοκολλήσεις στις ραφές. Έκτοτε έχει φάει άπειρη βροχή και δεν έχει μπάσει σταγόνα!

Ακούω άλλους να λένε ότι έδωσαν πάνω από 100 ευρώ για αδιάβροχα τα οποία τους χάλασαν γρήγορα και πραγματικά λυπάμαι! Έχω καταλάβει ότι είναι να σου κάτσει...

Το μόνο που κάνω είναι να το κρατάω μακρυά από πηγές θερμότητας όπως καλοριφέρ κλπ και το αφήνω να στεγνώσει μόνο του.

Είμαι πραγματικά ευχαριστημένος! Και αν σκεφτεί κανείς πόσο μου κόστισε...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Παιδια, ευχαριστω για τις γνωμες-προτασεις σας, αλλα να διευκρινησω κατι που ΔΕΝ! διευκρινησα μαλλον επαρκως απο το πρωτο post..

ΔΕΝ! θελω αδιαβροχο σετακι για χρηση 40-60 φορες το χρονο.. (Με υποψια βροχης, στη δουλεια παω με το αυτοκινητο και αν τυχει να παρω μηχανακι και βρεχει κατα την επιστροφη, 'η περνω τηλεφωνο σπιτι και με μαζευει η "σκουπα" :D 'η, στο φιναλε, την τρωω για 5 χλμ! Σιγα τα ωα! :p)

Τα αδιαβροχα τα θελω για την -ελπζω να συνεχισει- "ετησια" βολτα μας εξω απο τα συνορα, αντε και 1-2 βολτες στο "εσωτερικο" οταν υπαρχουν βασιμες προγνωσεις βροχης! (Αν δεν ειναι "βασιμες", παω ετσι και στεγνωνω μετα καθ'οδον! :wacky:)

Αρα, χρηση 1-2 φορες το χρονο! (Γι'αυτο δεν θελω να "επενδυσω" πολλα λεφτα για το συγκεκριμενο θεμα..)
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Παιδια, ευχαριστω για τις γνωμες-προτασεις σας, αλλα να διευκρινησω κατι που ΔΕΝ! διευκρινησα μαλλον επαρκως απο το πρωτο post..

ΔΕΝ! θελω αδιαβροχο σετακι για χρηση 40-60 φορες το χρονο.. (Με υποψια βροχης, στη δουλεια παω με το αυτοκινητο και αν τυχει να παρω μηχανακι και βρεχει κατα την επιστροφη, 'η περνω τηλεφωνο σπιτι και με μαζευει η "σκουπα" :D 'η, στο φιναλε, την τρωω για 5 χλμ! Σιγα τα ωα! :p)

Τα αδιαβροχα τα θελω για την -ελπζω να συνεχισει- "ετησια" βολτα μας εξω απο τα συνορα, αντε και 1-2 βολτες στο "εσωτερικο" οταν υπαρχουν βασιμες προγνωσεις βροχης! (Αν δεν ειναι "βασιμες", παω ετσι και στεγνωνω μετα καθ'οδον! :wacky:)

Αρα, χρηση 1-2 φορες το χρονο! (Γι'αυτο δεν θελω να "επενδυσω" πολλα λεφτα για το συγκεκριμενο θεμα..)

Ψάξε για FALCO. Value for money μάρκα σε αρκετά προϊόντα! και όπως είπα και πριν, το σετάκι αυτό εμένα με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε καταιγίδες, για σειρά ετών με κόστος κάτω από 30 ευρώ.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..Δωσε κανενα link, μαγαζι, κατι ντις τελος παντων, βρε αδερφε! :p
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
..Δωσε κανενα link, μαγαζι, κατι ντις τελος παντων, βρε αδερφε! :p

Link δεν έχω δυστυχώς, αλλά το είχα πάρει όπως είπα και στο πρώτο ποστ από το Riders Market στην Θεσσαλονίκη. Είναι στην λεωφόρο Καραμανλή. Παρόλα αυτά φαντάζομαι πως και στο νετ αν ψάξεις θα τα βρεις και σε άλλα καταστήματα.
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Αδιάβροχα υπάρχουν Τρεις ποιότητες. ...

Τα απλά κινεζικής κυρίως κατασκευής γύρω στο 20ευρώ....μακρυά, είναι μιας χρήσης γιατί σκίζουν εύκολα. ...

Μετά είναι από 40 έως 70 ευρώ, εκεί ανήκουν τα περισσότερα προσφερόμενα στην αγορά
Αυτά επίσης τα περισσότερα κινεζικής κατασκευής αλλά με προδιαγραφές. Συνήθως είναι επώνυμα γνωστών εταιριών μότο εξοπλισμού.
Εδώ υπάρχουν κ no name αλλά αξιοπρεπή. Σε αυτή τη μεσαία κατηγορία ανήκουν κ τα προσφερόμενα από τα moto- eshop του εξωτερικού Luis foto κλπ



Υπάρχει κ η ακριβή κατηγορία επίσηςκινεζικής κατασκευής με κορυφαία συμπεριφορά κ μεγάλη αντοχή στην χρήση...
Μιλάς γιά τιμές από 100 ευρώ το κουστούμι κ επάνω....

Δυστυχώς στην κατηγορία αδιάβροχο μοτό ισχύει απόλυτα το ότι πληρώνεις παίρνεις. ..

Η καλύτερη αγορά γίνεται όταν είσαι ενημερωμένος,
γιά το τι αξίζει κάθε προσφερόμενο προς αγορά αδιάβροχο.
Αγοράζεις μετά από ενδελεχή έρευνα κ κυρίως όταν βρίσκεις πραγματική έκπτωση...

Προσωπικά έχω ένα no name αγορασμένο σε προσφορά 45 ευρώ σαν σετ.
Δεν είμαι ικανοποιημένος από την πρακτικότητα κ την αντοχή,
είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση.
Από την εμπειρία μου με αυτό που έχω τώρα κ αφού πέρασα κ από τα φτηνά της πρώτης κατηγορίας,
το επόμενο σετ μου θα είναι της ακριβής κατηγορίας. ...έστω κ γιά ένα ταξίδι το χρόνο. ..

Μεγάλη διάφορα στην ασφάλεια αλλά κ στην άνεση το καλό αδιάβροχο σετ....




Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Υπαρχει και αλλη μια λυση αδιαβροχοποιησης, το σπρει αδιαβροχοποιησης που μπορεις να το εφαρμοσεις στα περισσοτερα ηδη υφασματος.
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο προϊόν, απλα το καταθετω ως επιλογη.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
το σπρέι της revit το εχω δοκιμάσει σε αθλητικό παπουτσι και έκανε δουλειά ...δεν ξέρω από αντοχή όμως...

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Δυστυχώς στην κατηγορία αδιάβροχο μοτό ισχύει απόλυτα το ότι πληρώνεις παίρνεις. ..

Διαφωνώ! Στα αδιάβροχα ίσως είναι από τα λίγα πράγματα που δεν ισχύει ο κανόνας "ότι πληρώσεις παίρνεις"... Ξέρω πάρα πολλά άτομα που πήραν επώνυμα ακριβά αδιάβροχα τα οποία μετά από 3-4 χρήσεις άνοιξαν στον κάβαλο πχ ή σκιζόντουσαν εύκολα κλπ...
Προσωπικά όπως είπα και πιο πάνω πήρα επώνυμα FALCO (γνωστή εταιρία) με 28 ευρώ το σετάκι (τώρα το βρίσκεις με 19 ευρώ στο λινκ που έδωσα σε προηγούμενο ποστ) τα οποία τα έχω χρησιμοποιήσει σε πολλά ταξίδια και εκδρομές εντός και εκτός Ελλάδας, σε καταιγίδες ωρών και δεν έχουν πάρει σταγόνα εδώ και 4+ χρόνια!

Άποψη μου είναι πως δεν αξίζει κάποιος να δώσει 100 και 150 ευρώ για ένα σετ αδιάβροχων, την στιγμή που μπορεί να δώσει 20-30 ευρώ για την ίδια και ίσως καλύτερη δουλειά. Στην τελική ας πάρει 2 σετ από τα φθηνά και σε περίπτωση που τον προδώσει το ένα να έχει το άλλο. Δεν πιάνουν πολύ χώρο μαζεμένα.
 
Top Bottom