Αδιαβροχο μηχανης. Ποιο, ποσο και απο που??

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η χρηση παιζει ρολο και σε αυτην την αγορα, κατα την γνωμη μου.
εχω χρυσοπληρωσει ολοσωμα deinese, πριν 7 χρονια, για εμενα και την κυρα μου.
Μετα απο πολυωρα ταξιδια καταιγιδες και χιονια, το μονο που δεν θελεις......ειναι να κατεβεις βρεγμενος.
αν εξαιρεσεις την δυσκολια του βαλε-βγαλε......μονοδρομος η αγορα τους.
αλλα ο Θανασης, χρειαζεται αλλο πραγμα, κατα τα λεγομενα του.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
O μονόδρομος είναι μόνο τα gore-tex;)

Τα λοιπά, είναι κοινές οδοντόκρεμες!!!!!
Τι αντοχή λοιπά χαρωπά???....
Πάνω από δεκαετία βγάζουν, με χρήση μακράν πιο σκληρή από αυτή της μοτοσυκλέτας!
Βάλε-βγάλε πάνω από άρβυλα, με λάσπες, πέτρες, κάθισμα όπου να 'ναι, πάνω σε αγκαθια....
Το θέμα δεν είναι μόνο να μην μπαίνει νερό μέσα. Είναι εξίσου σημαντικό να μην κρατάει εντός και την υγρασία του κορμιού.
Για κάθε μέρα και για μισή ωρίτσα, και τα κινέζικα του 10ευρου κάνουν δουλειά. Κι αν σκιστεί το πετάς!!!!
Σε ταξίδι πολύωρο όμως, εκεί μια ζωή ταλαιπωρία θα έχει όποιος δεν έχει Gore-Tex.
Εκτός κι αν δεν ιδρώνετε...:D:D:D:D:D:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνω με το κομαντο....
οταν παμε πολεμο.....goretex:friend:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμφωνω με το κομαντο....
οταν παμε πολεμο.....goretex:friend:
Τα πάντα ειναι πόλεμος:cool:
Όταν είσαι έτοιμος για μάχη, είσαι έτοιμος για όλα;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμπληρώνω....
Καλοκαίρι και τρώμε μπόρα κανά μισάωρο, είμαστε σε εθνική κι έχει θερμοκρασία καμιά 20αρια κελσίου.... Όχι πολύ:D:D:D:D
Είναι απόγευμα και σε λίγο βραδιάζει.
Φοράμε το super duper νάϋλον της BMW (λέω τώρα...) ή άλλης μάρκας, αλλά νάϋλον! Και γινόμαστε μούσκεμα από τον ιδρώτα μας . Βραδυάζει εντωμεταξύ και η θερμοκρασία , ένεκα και της βροχούλας, παραμένει στους 20 και πέφτει....
Πλάκα κάνετε αδέρφια????
Με κρύο ή με ζέστη, το αδιάβροχο πρέπει να είναι και διαπνέον!!!! Για πολύωρη χρήση μιλάω! Για ταξίδι.
Μέσα στην πόλη και για διαδρομές 20' , στην τελική ας γίνεις και μούσκεμα. Δεν αξίζει καν να το συζητάμε και να το ψάχνουμε.
Το ταξίδι είναι το θέμα και πόσο μπορεί να σου αλλάξει το πρόγραμμα μια καλή μπόρα, ή βρόχα.... Διαλιέχτε!!!:D:D:D:D
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Σήμερα εφαγα ΤΗΝ βροχή της ζωής μου. 4 ώρες και 300χμ ανελεητου μαστιγωματος βροχής και αέρα από Βουλγαρία για Ρουμανία. Τα αδιάβροχα μου, το μπουφάν ένα Proof και το παντελόνι το Agua της Held πρώτη φορά φορεμένα σταθηκαν παλικάρια. Λίγο το μπουφάν βρήκα βρεγμένο περιμετρικά του γιακά αλλά μάλλον δεν ειχε κλείσει καλά το αδιάβροχο λογω της μπαλακλαβας.Ερχομαι τώρα στα goretex. ...
Μπότα fulcrum της dainese βρήκα στο εξωτερικό φάλτσο της αριστερής κάλτσας ένα μπαλωματακι νερού κ η μπότα στο αντίστοιχο σημείο εξωτερικά φαινόταν σαν να είχε ποτίσει σε περιμετρο αντίστοιχη του εσωτερικού μπαλωματος κ οταν έβαζα το χέρι μου από μέσα και πιεζα το σημείο αυτό, έξω δακρυζε.Δοκιμάζοντας το σε άλλα σημεία τόσο της αριστερής όσο και της δεξιάς, δεν γινόταν αυτό. Και τώρα Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: ΒΜW PRO WINTER 2 γάντια. ...
ΜΟΥΛΙΑΣΑ ΚΑΙ ΠΑΓΩΣΑ με 11, 5ºC.
Όταν με το καλό επιστρέψουμε θα μιλησω με την αντιπροσωπία. ....
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
http://www.revzilla.com/product/river-road-rainstorm-2-piece-black-rainsuit
Εγω πηρα αυτα (απο ntlaw aka Νικο) με 40ευρω...
πρωτη δοκιμη κανα 2ωρο κανταρια...εχω να πω τα καλυτερα...
Αν μπορεις να τα βρεις σε κανα μαγαζι που τα φερνει Ελλαδα τα συνηστω ανεπιφυλακτα...!!!
Και γκετες http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=312&ManufactureName=&description=&productCode=0163520&content=0&specialID=
τις εχω 2 χρονια χειμωνα καλοκαιρι και ακομα πανε πολυ καλα...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να ρωτηξω κατι σχετικο μιας και μιλαμε για αδιαβροχοποιηση και αντοχη στο νερο...Οι Στολες της BMW Rally 2 & Rally 3 θελουν αδιαβροχα απ'εξω;Δεν αντεχουν σε βροχη καλη;...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κανένα μπουφάν δεν αντέχει, όταν ταξιδέψουμε για πολύ ώρα σε πολύ βροχή.
Μόνο το βάρος και η "μπιχλα" που θα έχει ποτίσει την cordura. ...φτανει

Σταλθηκε απο advφον!!!
 
Top Bottom