Ακτινολογηση σε ζάντα που έχει γινει ηλεκτροστατική.

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Χριστοφορε, νομιζω οτι αυτος σου εβαψε τον τροχο χωρις καν να υπολογισει οτι μπορει και να χρειαστουν ακτινολογησεις, αλλαγες ακτινων
και οτιδηποτε μπορει να επηρεασει την βαφη του στεφανιου...ακομα και να το σκεφτηκε, δεν ειπε τιποτα γιατι σημαινε πολυ περισσοτερη δουλεια (λυσιμο του τροχου) η ακομα και χασιμο της δουλειας γιατι ο πελατης πιθανοτατα θα ακυρωνε...
Αν η δουλεια του ειναι να βαφει, θα σου ισχυριστει οτι εκανε αυτο που επρεπε. Σκεψου οτι σου εκανε ο,τι θα σου εκανε αν ειχες τροχο με μπρατσα...
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Χριστοφορε, οπως ειπαν και τα παιδιά, δυστυχώς δύσκολο να βγάλεις άκρη με αποζημίωση κτλ, έπρεπε να ρωτήσεις πριν κανείς τέτοια δουλειά καποιον που να ξέρει , τώρα θα πρέπει να ξαναπληρώσεις για να ξαναγίνει σωστή δουλειά...Αλλά οι μλκιες γίνονται για να μαθαίνουμε, ολοι κάνουμε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χριστοφορε, νομιζω οτι αυτος σου εβαψε τον τροχο χωρις καν να υπολογισει οτι μπορει και να χρειαστουν ακτινολογησεις, αλλαγες ακτινων
Όχι μπορεί Θωμά, σίγουρα θα χρειαστεί ακτινολόγηση, αργά ή σύντομα!!!!
Ζάντα με ακτίνες, συνεπάγεται ακτινολόγηση!!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα θα ξανακάνω μια τελευταία ερώτηση..Μπορώ να ζητήσω απ το μάστορα που έκανε τη δουλειά κάτι σαν αποζημίωση;;;Με δεδομένο ότι εάν χρειαστεί ακτινολογηση η μηχανή θα χαλάσει και η βαφή στη ζάντα πόσο μάλλον οι ακτίνες που θα πάνε για πέταμα..Πώς πρέπει να χειριστω τέτοιο θέμα;
Νομίζω ότι δεν θα βγάλεις άκρη διότι θα έπρεπε να είχατε προνοήσει ότι θα συμβεί αυτό σε περίπτωση ακτινολόγησης...
Ο βαφέας προφανώς και έκανε ότι του είπες και υποψιάζομαι ότι δεν ασχολείται μόνο με ζάντες...
Λάθη γίνονται και μαθαίνουμε απ' αυτά.
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Η όλη ιστορία παιδιά και σας ευχαριστώ που μου δίνεται τις γνώμες σας έχει ότι πήγα σε ένα γνωστό συνεργείο του είπα ότι θέλω να βάψω τις ζάντες,μου είπε ότι έχουν δικό τους βαφέα που ασχολείται,είπα πολύ ωραία άφησα τη μηχανή.Με περνει τηλέφωνο μετά από 2 μέρες μου λέει για να βαφτούν τα στέφανια πρέπει να λυθούν οι ακτίνες και έχει ένα άλλο κόστος (κάτι που δεν μου το είχε πει) λέω καλά τότε ας το αφήσουμε αφού όντως ήθελε+120€ για λύσε πλεξε.Μου λέει μπορεί να γίνει και ολόκληρη η ζάντα ηλεκτροστατική.Λεω υπάρχει η δυνατότητα;Θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα;Μου λέει όχι γίνεται όλοι βουτηχτει ηλεκτροστατική.Νταξει λέω τότε ας το προχωρήσουμε έτσι. Αυτή ήταν η συζήτηση και το προχώρησα.. Θεωρώ αδύνατο μηχανικός να μην ήξερε το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί.Ειναι σαν εγώ που είμαι μάγειρας να σου πω κάψε ένα ολόκληρο κοτόπουλο και απλά θα φάμε το μέσα μέσα που δεν θα έχει καρβουνιασει.Σορρυ για το σεντόνι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχει δίκιο όπως το περιγράφεις αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι εκ των υστέρων.
Σίγουρα θα έπρεπε να σε ειχε ενημερώσει αλλά μην το θεωρείς υποχρέωση του μάστορα και εκεί αν θέλεις φαίνεται ο επαγγελματίας και προφανώς δεν πήγες σε έναν τέτοιο.

Σε δεύτερο χρόνο, έχεις άμεσο πρόβλημα με αυτό το αυγούλιασμα στο στεφάνι? Έχεις κάποιο τρέμουλο η κάποια αλλοίωση στην οδική συμπεριφορά της μοτό;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η όλη ιστορία παιδιά και σας ευχαριστώ που μου δίνεται τις γνώμες σας έχει ότι πήγα σε ένα γνωστό συνεργείο του είπα ότι θέλω να βάψω τις ζάντες,μου είπε ότι έχουν δικό τους βαφέα που ασχολείται,είπα πολύ ωραία άφησα τη μηχανή.Με περνει τηλέφωνο μετά από 2 μέρες μου λέει για να βαφτούν τα στέφανια πρέπει να λυθούν οι ακτίνες και έχει ένα άλλο κόστος (κάτι που δεν μου το είχε πει) λέω καλά τότε ας το αφήσουμε αφού όντως ήθελε+120€ για λύσε πλεξε.Μου λέει μπορεί να γίνει και ολόκληρη η ζάντα ηλεκτροστατική.Λεω υπάρχει η δυνατότητα;Θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα;Μου λέει όχι γίνεται όλοι βουτηχτει ηλεκτροστατική.Νταξει λέω τότε ας το προχωρήσουμε έτσι. Αυτή ήταν η συζήτηση και το προχώρησα.. Θεωρώ αδύνατο μηχανικός να μην ήξερε το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί.Ειναι σαν εγώ που είμαι μάγειρας να σου πω κάψε ένα ολόκληρο κοτόπουλο και απλά θα φάμε το μέσα μέσα που δεν θα έχει καρβουνιασει.Σορρυ για το σεντόνι.
Έτσι όπως τα λες, σε ενημέρωσε ότι πρέπει να λυθούν οι ακτίνες για να γίνει δουλειά. Λόγο κόστους του είπες να προχωρήσει στη δεύτερη λύση που σου είπε (να βαφτεί ολόκληρη δηλαδή) για να μείνει το κόστος στα αρχικά επίπεδα!
Όπως και να έχει, έγινε τώρα η "χαζομάρα", οπότε προχωράς εκ νέου!!!
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Έτσι όπως τα λες, σε ενημέρωσε ότι πρέπει να λυθούν οι ακτίνες για να γίνει δουλειά. Λόγο κόστους του είπες να προχωρήσει στη δεύτερη λύση που σου είπε (να βαφτεί ολόκληρη δηλαδή) για να μείνει το κόστος στα αρχικά επίπεδα!
Όπως και να έχει, έγινε τώρα η "χαζομάρα", οπότε προχωράς εκ νέου!!!
Θα συμφωνήσω σε αυτό απλά αν είδες ρώτησα αν θα δημιουργήθει κάποιο θέμα..Οπότε η επόμενη λύση είναι να αγοράσω καινούργιες ανοιξειδωτες και να πλεχτουν σωστά; για να φύγουν οι παλιές ακτίνες θα χαλάσει η βαφή στο στεφάνι;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οπότε η επόμενη λύση είναι να αγοράσω καινούργιες ανοιξειδωτες και να πλεχτουν σωστά; για να φύγουν οι παλιές ακτίνες θα χαλάσει η βαφή στο στεφάνι;
Ναι, καινούργιες ακτίνες και καψούλια μαζί!
Για να γίνει, όσο το δυνατόν μικρότερη "ζημιά" στις τρύπες του στεφανιού, θέλει αργές και προσεκτικές κινήσεις στο βγάλσιμο τους.
Εγώ θα έκοβα τις ακτίνες (με καλό κόφτη) κοντά στα καψούλια, έτσι ώστε αυτά, να πάψουν να έχουν "σχέση" με τις ακτίνες. Μετά, σιγά σιγά και ένα ένα καψουλι, θα προσπαθούσα να το "στρίψω", προσέχοντας το χρώμα της ζάντας!!!
Θέλει χρόνο!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Θα συμφωνήσω σε αυτό απλά αν είδες ρώτησα αν θα δημιουργήθει κάποιο θέμα..Οπότε η επόμενη λύση είναι να αγοράσω καινούργιες ανοιξειδωτες και να πλεχτουν σωστά; για να φύγουν οι παλιές ακτίνες θα χαλάσει η βαφή στο στεφάνι;
Χριστοφορε φανταζομαι οτι εχουν βαφτει και οι δυο τροχοι, οποτε υπολογιζεις το κοστος για την οποια λυση επι δυο, σωστα?
Εκτος κι αν δεν σε πειραζει να ειναι διαφορετικοι οι τροχοι.
Μηπως να το παιξεις Γερμανος και του αναθεσεις να στειλει αυτος τον τροχο για ακτινολογηση,οποτε θα φανει η παπαρια που εκανε
και ετσι μπορει να αναλαβει μερος του κοστους?
Αυτο που ρωτησε ο Γιαννης, εχεις σοβαρο λειτουργικο προβλημα και πρεπει να το κανεις τωρα?
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Χριστοφορε φανταζομαι οτι εχουν βαφτει και οι δυο τροχοι, οποτε υπολογιζεις το κοστος για την οποια λυση επι δυο, σωστα?
Εκτος κι αν δεν σε πειραζει να ειναι διαφορετικοι οι τροχοι.
Μηπως να το παιξεις Γερμανος και του αναθεσεις να στειλει αυτος τον τροχο για ακτινολογηση,οποτε θα φανει η παπαρια που εκανε
και ετσι μπορει να αναλαβει μερος του κοστους?
Αυτο που ρωτησε ο Γιαννης, εχεις σοβαρο λειτουργικο προβλημα και πρεπει να το κανεις τωρα?
Δεν έχω σοβαρό θέμα άλλωστε η μηχανή πάει μόνο άσφαλτο..Απλά όταν άλλαξα λάστιχα ο λαστιχας μου είπε ότι δεν κάνουν σαν καμπάνα οι ακτίνες..Παιδιά δεν ζήτησα να βαφτούν οι ζάντες με την ακτίνα πάνω..Ότι έχω κάνει σε αυτή τη μηχανή δεν το έχω τσιγκουνευτη ούτε στο 1/10 διότι ανεβάζω και τη γυναίκα μου πάνω..Οπότε σίγουρα είναι μαλακι@ δικιά του απλά προσπαθώ να δω πως θα το μιλήσω διότι είναι γνωστός στο club του συλλόγου.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
..Απλά όταν άλλαξα λάστιχα ο λαστιχας μου είπε ότι δεν κάνουν σαν καμπάνα οι ακτίνες...
Τον ήχο εννοούσε;;;
Αν εννοούσε τον ήχο, φυσικό είναι να μην κάνουν σαν.... "καμπάνα", αφού είναι βαμμένες πλέον!!!!
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Δεν έχω σοβαρό θέμα άλλωστε η μηχανή πάει μόνο άσφαλτο..Απλά όταν άλλαξα λάστιχα ο λαστιχας μου είπε ότι δεν κάνουν σαν καμπάνα οι ακτίνες..Παιδιά δεν ζήτησα να βαφτούν οι ζάντες με την ακτίνα πάνω..Ότι έχω κάνει σε αυτή τη μηχανή δεν το έχω τσιγκουνευτη ούτε στο 1/10 διότι ανεβάζω και τη γυναίκα μου πάνω..Οπότε σίγουρα είναι μαλακι@ δικιά του απλά προσπαθώ να δω πως θα το μιλήσω διότι είναι γνωστός στο club του συλλόγου.
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Τον ήχο εννοούσε;;;
Αν εννοούσε τον ήχο, φυσικό είναι να μην κάνουν σαν.... "καμπάνα", αφού είναι βαμμένες πλέον!!!!
Μου έδειξε και την κίνηση της ζάντας και κάνει μια μικρη αυγουλοειδης κίνηση όταν κινείται πολύ γρήγορα .
 
Top Bottom