Αλλαγές για off διαδρομές!

electrobmw

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικο
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
f650gs twin 08,cbf 600 abs 08, zundap 50cc
Θα ηθελα παρακαλω τη γνωμη σας, για το τι αλαγες πρεπει να κανω στη μηχανη για να μπορεσει να μπει σε ηπιες χωματινες διαδρομες, μηπως μπορεσω και ακολουθησω σε καποια απο τις βολτες που θα κανετε στο μελλον! (υποψιν οτι δεν εχω πατησει ποτε χωμα με μηχανη μονο με ενα BMX που ειχα πιτσιρικας!) οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος αλλα με ορεξη για πολυ φυση και διασκεδαση!
Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων!!
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Λιγη δεξιοτεχνια,αρκετο θρασος,τα λάστιχα που προτεινε ο Χρηστος πιο πανω συν τα Μitas Ε07(ΓΙΑ 50-50) η Ε10 τακουνατο και καλη αρχη!Α,και ένα μικρο βοηθημα...http://www.advride.gr/threads/adventure-riding.2624/
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλημέρα Παναγιώτη !!!!
Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω απο αυτά που έχεις για να πατήσεις χώμα σαν αρχή.
..............................ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ..............χρειάζεσαι!!!!!!!!
Βρες έναν βατό χωματόδρομο κοντά στην περιοχή σου και θα κάνεις διέλευση με μικρή αλλά σταθερή ταχύτητα. Το πόσο μακριά θα πας απο σένα εξαρτάται. Σαν αρχή καλό είναι να έχεις και παρέα. Έχε εμπιστοσύνη στο μηχανάκι σου ...... μπορεί να σε πάει σε πολύ δύσκολα σημεία.
Όσο εξοικειώνεσε........τόσο θα θέλεις να αγοράζεις πράγματα....υπομονή.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλημέρα φίλε πρώτα να ντυθείς σωστά είναι το ( Α και το Ω ) της κάθε βόλτας !!! .-
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλημέρα Παναγιώτη !!!!
Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω απο αυτά που έχεις για να πατήσεις χώμα σαν αρχή.
..............................ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ..............χρειάζεσαι!!!!!!!!
Βρες έναν βατό χωματόδρομο κοντά στην περιοχή σου και θα κάνεις διέλευση με μικρή αλλά σταθερή ταχύτητα. Το πόσο μακριά θα πας απο σένα εξαρτάται. Σαν αρχή καλό είναι να έχεις και παρέα. Έχε εμπιστοσύνη στο μηχανάκι σου ...... μπορεί να σε πάει σε πολύ δύσκολα σημεία.
Όσο εξοικειώνεσε........τόσο θα θέλεις να αγοράζεις πράγματα....υπομονή.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!!!
Οπως τα λεει ο απο πανω + Μποτες εστω και ασφαλτινες και επιγωνατιδες για αρχη (το κρανος, μπουφαν με προστασιες, γαντια εννοουντε)
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Το bmx με το bmw θα κουμπωσουν μια χαρα.Σιγα σιγα κ εξοπλισμο οπως ειπαν οι συντροχοι.

adv phone
Καλημέρα σε όλους. Αναζήτησα και γω πιο εξειδικευμενη προστασία. ( κάνω χώμα χρόνια σε ρυθμούς σβελτης βόλτας, όχι απότομες κλισεις και γκρεμια:eek:, φορωντας συνηθως ορειβατικα μποτακια η touring μπότες) . Δοκίμασα εχθές κάποιες "adventure" μπότες με 3 clips και αρκετά προστατευτικά (διότι υπάρχουν και "adventure" μπότες με 2 clipsakia και κατά τα άλλα έχουν τα ίδια προστατευτικα και σολα με τις μπότες touring). Μου φάνηκαν εντελώς άκαμπτες. Ανέβηκα και στον καναπέ εεεε... στο transalp με αυτές για δοκιμή και δεν καταλάβαινα αν πατούσα μαρσπιε η πατημένη γάτα. Ερώτηση για τους έμπειρουσ χωματινους: αξιζει τον κοπο? ή απλά θα προστατεύσει τα πόδια μου από πτώση εξ' αιτίας τηs δυσκολιας χειρισμού των ποδοστηρίων? :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα σε όλους. Αναζήτησα και γω πιο εξειδικευμενη προστασία. ( κάνω χώμα χρόνια σε ρυθμούς σβελτης βόλτας, όχι απότομες κλισεις και γκρεμια:eek:, φορωντας συνηθως ορειβατικα μποτακια η touring μπότες) . Δοκίμασα εχθές κάποιες "adventure" μπότες με 3 clips και αρκετά προστατευτικά (διότι υπάρχουν και "adventure" μπότες με 2 clipsakia και κατά τα άλλα έχουν τα ίδια προστατευτικα και σολα με τις μπότες touring). Μου φάνηκαν εντελώς άκαμπτες. Ανέβηκα και στον καναπέ εεεε... στο transalp με αυτές για δοκιμή και δεν καταλάβαινα αν πατούσα μαρσπιε η πατημένη γάτα. Ερώτηση για τους έμπειρουσ χωματινους: αξιζει τον κοπο? ή απλά θα προστατεύσει τα πόδια μου από πτώση εξ' αιτίας τηs δυσκολιας χειρισμού των ποδοστηρίων? :p
Μέχρι να τις συνηθίσεις, θα σου φαίνονται δύσχρηστα, αλλά μετά από λίγο δεν θα σκέφτεσαι να οδηγείς στο χωμα χωρίς τέτοια μπότα.
Το μόνο εύκολο είναι να σπάσεις πόδι σε μια χωμάτινη βόλτα. ......μακριά από εμας
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλημέρα σε όλους. Αναζήτησα και γω πιο εξειδικευμενη προστασία. ( κάνω χώμα χρόνια σε ρυθμούς σβελτης βόλτας, όχι απότομες κλισεις και γκρεμια:eek:, φορωντας συνηθως ορειβατικα μποτακια η touring μπότες) . Δοκίμασα εχθές κάποιες "adventure" μπότες με 3 clips και αρκετά προστατευτικά (διότι υπάρχουν και "adventure" μπότες με 2 clipsakia και κατά τα άλλα έχουν τα ίδια προστατευτικα και σολα με τις μπότες touring). Μου φάνηκαν εντελώς άκαμπτες. Ανέβηκα και στον καναπέ εεεε... στο transalp με αυτές για δοκιμή και δεν καταλάβαινα αν πατούσα μαρσπιε η πατημένη γάτα. Ερώτηση για τους έμπειρουσ χωματινους: αξιζει τον κοπο? ή απλά θα προστατεύσει τα πόδια μου από πτώση εξ' αιτίας τηs δυσκολιας χειρισμού των ποδοστηρίων? :p
Ποιες δοκιμασες?
Σε γενικες γραμμες ναι αυτου του ειδους οι μποτες σαφως και ειναι πιο ακαμπτες και βαριες απο τα ορειβατικα μποτακια και απο τις ασφαλτινες Που να δοκιμαζες δηλαδη και εντουραδικες ή μοτοκρος Μιλαμε για γυψο!
Μετα παντως απο καποιο διαστημα μαλακωνουν αρκετα και αν ειναι καλοσχεδιασμενες μπορεις να τις φορας και ολη μερα Θεωρω οτι ειναι πολυ λαθος καποιος να κανει χωματινες διαδρομες με μποτακια και ασφαλτινες Μιλαμε για σχεδον μηδεν προστασια στην στραβη που αργα ή γρηγορα θα γινει Εδω ακομα και οι τυπου adv μποτες δεν προστατευουν ικανοποιητικα ποσο μαλλον τα ορειβατικα μποτακια! Φαντασου οτι μετα την τελευταια πτωση μου οπου μελανιασε το πελμα και ο αστραγαλος σκεφτομαι να παω πλεον σε καθαρα εντουρομποτα Εχω τις sidi discovery με τρεις δεστρες

Η οδηγηση στο χωμα με χωματινες μποτες επιβαλει να ρυθμιστουν ξανα τα ποδοστηρια ωστε να υπαρχει ευκολια χειρισμων Μια-δυο πανω ο λεβιες των ταχυτητων και οσο χρειαζεται κατω ο λεβιες του πισω φρενου

Οτι και αν τελικα παρεις φροντισε να ξεχωριζει αισθητα το τακουνι απο την υπολοιπη σολα Να μην ειναι φλατ δηλαδη ολη η σολα Γιατι κατα την ορθια κυριως οδηγηση μονιμως θα ψαχνεις την σωστη θεση του ποδιου πανω στα μασπιε Το αν θα ειναι αδιαβροχη ή οχι μια τετοια μποτα μικρη σημασια κατα την γνωμη μου εχει
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μέχρι να τις συνηθίσεις, θα σου φαίνονται δύσχρηστα, αλλά μετά από λίγο δεν θα σκέφτεσαι να οδηγείς στο χωμα χωρίς τέτοια μπότα.
Το μόνο εύκολο είναι να σπάσεις πόδι σε μια χωμάτινη βόλτα. ......μακριά από εμας
:ok::ok:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ποιες δοκιμασες?
Σε γενικες γραμμες ναι αυτου του ειδους οι μποτες σαφως και ειναι πιο ακαμπτες και βαριες απο τα ορειβατικα μποτακια και απο τις ασφαλτινες Που να δοκιμαζες δηλαδη και εντουραδικες ή μοτοκρος Μιλαμε για γυψο!
Μετα παντως απο καποιο διαστημα μαλακωνουν αρκετα και αν ειναι καλοσχεδιασμενες μπορεις να τις φορας και ολη μερα Θεωρω οτι ειναι πολυ λαθος καποιος να κανει χωματινες διαδρομες με μποτακια και ασφαλτινες Μιλαμε για σχεδον μηδεν προστασια στην στραβη που αργα ή γρηγορα θα γινει Εδω ακομα και οι τυπου adv μποτες δεν προστατευουν ικανοποιητικα ποσο μαλλον τα ορειβατικα μποτακια! Φαντασου οτι μετα την τελευταια πτωση μου οπου μελανιασε το πελμα και ο αστραγαλος σκεφτομαι να παω πλεον σε καθαρα εντουρομποτα Εχω τις sidi discovery με τρεις δεστρες

Η οδηγηση στο χωμα με χωματινες μποτες επιβαλει να ρυθμιστουν ξανα τα ποδοστηρια ωστε να υπαρχει ευκολια χειρισμων Μια-δυο πανω ο λεβιες των ταχυτητων και οσο χρειαζεται κατω ο λεβιες του πισω φρενου

Οτι και αν τελικα παρεις φροντισε να ξεχωριζει αισθητα το τακουνι απο την υπολοιπη σολα Να μην ειναι φλατ δηλαδη ολη η σολα Γιατι κατα την ορθια κυριως οδηγηση μονιμως θα ψαχνεις την σωστη θεση του ποδιου πανω στα μασπιε Το αν θα ειναι αδιαβροχη ή οχι μια τετοια μποτα μικρη σημασια κατα την γνωμη μου εχει
:ok::ok:
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
ευχαριστώ και τους δύο. Κώστα δοκίμασα την φαλκο αβαντουρ και την φορμα τερρα. αρκετά σκληρές και οι δυο. η φαλκο εχει ένα τύπο αρθρωσης αλλά το βιδάκι που παίζει το ρόλο του άξονα μου φάνηκε ότι θα με αποχαιρετησει σύτομα. αλλιώς πολύ καλή ποιότητα και φινέτσα. σόλες σκληρές ακαμπτες και οι δύο εντουραδικες, και με τακούνι φυσικά . μάλλον καταλήγω στην δευτερη. ειναι πολυ ψηλεσ και θα χρειαστώ κοντες επιγονατίδες, σκετες, χωρίς επικαλαμίδα όπως είχα ως τώρα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για όσο όλα "πάνε καλά" ,ο καθείς (νομίζει οτι) μπορεί να χαίρεται την μηχανή του ,ακόμα κ με ελβιέλες κ αντιανεμικό.
Και σίγουρα μπορεί να την χαίρεται ΚΑΙ έτσι.

Η ουσία του θέματος είναι ,να μην στεναχωρηθεί κ να μην ταλαιπωρηθεί ,την ΜΙΑ φορά που κάτι θα πάει στραβά.

Τον προστατευτικό εξοπλισμό τον επιλέγουμε ,τον πληρώνουμε ,κ τον φοράμε ,με γνόμωνα να μας προστετέψει την κακιά στιγμή.
Και τον ανεχόμαστε -ίσως- τις πολλές καλές στιγμές ,για να μπορούμε δευτερόλεπτα μετά την "κακιά" ,να καβαλήσουμε κ πάλι χαμογελαστοί ,απολαμβάνοντας τις επόμενες καλές στιγμές.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
ευχαριστώ και τους δύο. Κώστα δοκίμασα την φαλκο αβαντουρ και την φορμα τερρα. αρκετά σκληρές και οι δυο. η φαλκο εχει ένα τύπο αρθρωσης αλλά το βιδάκι που παίζει το ρόλο του άξονα μου φάνηκε ότι θα με αποχαιρετησει σύτομα. αλλιώς πολύ καλή ποιότητα και φινέτσα. σόλες σκληρές ακαμπτες και οι δύο εντουραδικες, και με τακούνι φυσικά . μάλλον καταλήγω στην δευτερη. ειναι πολυ ψηλεσ και θα χρειαστώ κοντες επιγονατίδες, σκετες, χωρίς επικαλαμίδα όπως είχα ως τώρα
Οι μακριες επιγονατιδες ειναι μια χαρα! Το κατω μερος τους μπαινει μεσα στην μποτα και μενουν ετσι ακλονητες στην θεση τους παρεχοντας ετσι φουλ προστασια εκει ακριβως οπυ το κοκαλο στο καλμι ειναι ευαλωτο Φυσικα οι πιο λαιτ ειναι πιο ανετες για ολομεμερη χρηση αλλα δεν μπορουμε δυστυχως να τα εχουμε ολα!
 
Top Bottom