Αλλαγή ελαστικού με δεματικά.

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ωραίο, με τον γορίλα έλιωσα :roflmao:

Παρατηρήσεις:

1. Λάθος το λασκάρισμα του άξονα του τροχού με το ροπόκλειδο, μπορεί να δίνει χέρι, αλλά καταπονεί πολύ το εργαλείο.
2. Ενας ξεμονταδόρος κοστίζει ελάχιστα πια και δεν χρειάζεται να καταπονούμε γόνατα και σώμα.
3. Τσιπιά η επαναχρησιμοποίηση των δεματικών.

Αν δεν μιλούσε Ρώσσικα θα μπορούσε να λέγεται "Οδηγός αλλαγής ελαστικού από Περιστεριώτη κάγκουρα" :laugh::laugh:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Επίσης το ψέκασμα με σαπουνόνερο που δείχνει, διευκολύνει πολύ το ξεζαντάρισμα. Μαζί μου στα ταξίδια έχω στα εργαλεία
ένα μικρό μπουκαλάκι 30ml με υγρό σαπούνι μέσα που κάνει το ξεζαντάρισμα βούτυρο στην πάπια !
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Για λάστιχα με σαμπρέλα ο ξεμονταδόρος είναι περιττή πολυτέλεια (ειδικά στα 243 ευρώ).Ουσιαστικά αυτό που κάνει και μόνο είναι να 'αποκολληθεί' το ελαστικό απ'την ζάντα (brake the bend) κάτι το οποίο γίνεται πανεύκολα και με λεβιέδες των 10 ευρώ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για λάστιχα με σαμπρέλα ο ξεμονταδόρος είναι περιττή πολυτέλεια (ειδικά στα 243 ευρώ).Ουσιαστικά αυτό που κάνει και μόνο είναι να 'αποκολληθεί' το ελαστικό απ'την ζάντα (brake the bend) κάτι το οποίο γίνεται πανεύκολα και με λεβιέδες των 10 ευρώ.
Μα γιαυτο ρωταω...συν οτι σε καθε αλλαγη κανω κ μια ζυγοσταθμιση...οπότε μαλλον δεν παιζει φθηνη λυση...θα συνεχισω να δινω το 10αρικακι κ να γινεται δουλεια χωρις κοπο...απλα εχω περιορισει τις αλλαγες του "Σαββατοκυριακου"και βαζω ενα λαστιχο για παραπανω...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Λεβιεδες καλους που ψαχνω που θα βρω;...θελω αλλον εναν εχω δυο...και ακουω κατι τρελλες τιμες...ειδικα με το 1ευρω που διαβασα πιο πανω δεν παιζει να βρω!
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Μα γιαυτο ρωταω...συν οτι σε καθε αλλαγη κανω κ μια ζυγοσταθμιση..."
Έχω να κάνω ζυγοσταθμιση στις ζάντες μου απ'τον καιρό του Νώε χωρίς κανένα θέμα συμπεριφοράς μέχρι και την τελική(σίγουρα πολύ μικρότερη απ'του 800).Πάντως οι απόψεις για ζυγοσταθμιση σε 'εντούρο' τροχούς διίστανται.

Για φτηνούς λεβιέδες
Δεν ξέρω την ποιότητα,εμφανισιακά είναι ακριβώς σαν τους δικούς μου http://www.nakamotoparts.gr/accessories/ergaleia/lebie-e3agwghs-elastikwn-240mm

Σετ τριών της γνωστής Ιταλικής Buzzetti στα 11 ευρώ
http://giassaris.gr/leviedes-elastikwn
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Με ένα τέτοιο κ μία ειδική μπάρα, κάτι γίνεται...


Ο καλύτερος συνδυασμός αν και το παραπάνω πιάνει μπόλικο χώρο.
Βέβαια η μπάρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με απλή βάση+βέργα για σταθεροποίηση του τροχού,απλώς χρειάζεται και κάτι για το ξεκόλλημα ζάντας/ελαστικού.
Για όσους δεν ξέρουν την μπάρα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχω να κάνω ζυγοσταθμιση στις ζάντες μου απ'τον καιρό του Νώε χωρίς κανένα θέμα συμπεριφοράς μέχρι και την τελική(σίγουρα πολύ μικρότερη απ'του 800).Πάντως οι απόψεις για ζυγοσταθμιση σε 'εντούρο' τροχούς διίστανται.

Για φτηνούς λεβιέδες
Δεν ξέρω την ποιότητα,εμφανισιακά είναι ακριβώς σαν τους δικούς μου http://www.nakamotoparts.gr/accessories/ergaleia/lebie-e3agwghs-elastikwn-240mm

Σετ τριών της γνωστής Ιταλικής Buzzetti στα 11 ευρώ
http://giassaris.gr/leviedes-elastikwn
Μια απο τα ιδια για την ζυγοσταθμιση Για πανω απο 15 χρονια που εχω μονιμα τακουνατα λαστιχα δεν εχω κανει ποτε ζυγοσταθμιση Κανενα προβλημα πουθενα ουτε και σε μεγαλες ταχυτητες
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Έχω να κάνω ζυγοσταθμιση στις ζάντες μου απ'τον καιρό του Νώε χωρίς κανένα θέμα συμπεριφοράς μέχρι και την τελική(σίγουρα πολύ μικρότερη απ'του 800).Πάντως οι απόψεις για ζυγοσταθμιση σε 'εντούρο' τροχούς διίστανται.
Ζυγοσταθμιση σε τροχο με τακουνατα λαστιχα (ΜΤ21, Τ63, TKC80 κλπ) απλα ΔΕΝ γινεται. Οταν βαζω ντεμι λαστιχο (Σαχαρα, Trailmax, κλπ), κανω ενιοτε ζυγοσταθμιση το μπροστινο αλλα δεν εχω δει διαφορα απ'οταν το βαζω πανω χωρις, οποτε δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεται. Στα στρητ λαστιχα που βαζω στο VFR, επιβαλεται ;)
 
Top Bottom