Αλλαγή λαδιών

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Καλησπέρα στην παρέα! Τον 06/2013 έκανα το ετήσιο service το οποίο ήταν το μεγάλο των 20000km. Μετά από ένα χρόνο έχω κάνει μόλις 5000km. Η μαμά λέει 1 έτος ή 10000 για την επόμενη αλλαγή... Πάω για αλλαγή λαδιών κανονικά στο χρόνο, ή μπορώ να το τρενάρω λίγο αφού έχω κάνει μόλις 5000km? Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα, μιας και τα σκεφτόμαστε όλα πλέον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλησπέρα στην παρέα! Τον 06/2013 έκανα το ετήσιο service το οποίο ήταν το μεγάλο των 20000km. Μετά από ένα χρόνο έχω κάνει μόλις 5000km. Η μαμά λέει 1 έτος ή 10000 για την επόμενη αλλαγή... Πάω για αλλαγή λαδιών κανονικά στο χρόνο, ή μπορώ να το τρενάρω λίγο αφού έχω κάνει μόλις 5000km? Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα, μιας και τα σκεφτόμαστε όλα πλέον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η οδηγία είναι σαφής και ισχύει παγκοσμίως!
Χιλιομετρική απόσταση που διένυσε το όχημα (κι αυτό ποικίλει από εταιρία σε εταιρία) ή 1 χρόνος (κι αυτό είναι το στάνταρ παγκοσμίως)! άρα και ακίνητη να την είχες, τα λαδάκια της τα θέλει!!!!
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Ξεκάθαρο. .. Ευχαριστώ πολύ παίδες. ..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Καλησπέρα στην παρέα! Τον 06/2013 έκανα το ετήσιο service το οποίο ήταν το μεγάλο των 20000km. Μετά από ένα χρόνο έχω κάνει μόλις 5000km. Η μαμά λέει 1 έτος ή 10000 για την επόμενη αλλαγή... Πάω για αλλαγή λαδιών κανονικά στο χρόνο, ή μπορώ να το τρενάρω λίγο αφού έχω κάνει μόλις 5000km? Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα, μιας και τα σκεφτόμαστε όλα πλέον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άνετα θα τα άφηνα στην δική μου άλλες 2.000 χλμ

Στην δική σου μηχανή θα κάνεις ότι θες εσύ όμως!
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Διάφορες τελικά οι απόψεις. .. όπως και να'χει ευχαριστώ για τη βοήθεια. ..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τη σωστη απαντηση θα μας τη δωσει ο malco!
Θυμαμαι παντως οτι ειχα πεισθει παλαιοτερα πως η παραμονη στον κινητηρα του λιπαντικου δεν πρεπει να υπερβαινει το ενα ετος.
Χημικες διεργασιες οξειδωση αν θυμαμαι κλπ το καθιστουν ακαταλληλο για τον κατα πολυ ακριβοτερο του τετραλιτρου συντροφο.
Το Μαρτιο ειχα τις ιδιες ''ανησυχιες'' με το ΙΧ -που θελει και 100ρικο για τα λαδια-αλλα τελικα τα αλλαξα..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
....παρομοιες ανησυχιες ειχα καποτε κι εγω. Μεχρι που γνωρισα το Βαγγελη...
Ιδιοκτητης λανσερ.... μορφη ο τυπος
...στο λανσερ δεν αλλαξε ποτε λαδια, μονο συμπληρωνε οταν μειωνονταν ...κ δωσε συμπληρωμα.... και πηγε το λανσερ 230.000 χλμ πανω απο 12 χρονια χωρις να περασει ποτε την πορτα Συνεργείου. Ομως εμεινε απο δισκο κ ο Βαγγέλης το παρατησε κατω απο τις πορτοκαλιες...
Μετα το χαρισε σε αλλοδαπο κ το λανσερ μεχρι προσφατα κουβαλαγε λασποσανιδα....

Τι ετος κ τι χιλιομετρα.... ολα ειναι φλου οπως ελεγε κ ο Μπάμπης....

wolfs city reporting
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
....παρομοιες ανησυχιες ειχα καποτε κι εγω. Μεχρι που γνωρισα το Βαγγελη...
Ιδιοκτητης λανσερ.... μορφη ο τυπος
...στο λανσερ δεν αλλαξε ποτε λαδια, μονο συμπληρωνε οταν μειωνονταν ...κ δωσε συμπληρωμα.... και πηγε το λανσερ 230.000 χλμ πανω απο 12 χρονια χωρις να περασει ποτε την πορτα Συνεργείου. Ομως εμεινε απο δισκο κ ο Βαγγέλης το παρατησε κατω απο τις πορτοκαλιες...
Μετα το χαρισε σε αλλοδαπο κ το λανσερ μεχρι προσφατα κουβαλαγε λασποσανιδα....

Τι ετος κ τι χιλιομετρα.... ολα ειναι φλου οπως ελεγε κ ο Μπάμπης....

wolfs city reporting
Το εχεις πει ξανα το παραδειγμα.
Ο φιλος κανει 5 χιλαδες χλμ το χρονο. 1 αλλαγη ετησιως....
Τι κουβεντιαζουμε;;;;
Χωρια που δε συγκρινεται ενα μοτερ με αποδοση 50 ιππους στο λιτρο, οπως του Lancer, με ενα μοτερ 100 ιππων στο λιτρο....

Send from LG G2
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
....πρέπει φυσικά να συνυπολογίσεις τον τύπου του λιπαντικού που σκοπεύεις να αφήσεις μέσα. Αν είναι 20w-50, μη το σκέφτεσαι, άλλαξέ το
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Πρωτο. Αν η μηχανη ειναι στη εγγύηση υπόχρεουσε να κανείς αλλαγή.
Μετα νομίζω οτι η αλλαγη γίνεται κάθε 5000 χιλμ και όχι κάθε 10000.
Και τέλος ο ένας χρόνος ειναι ψαροτικο για να εχουν δουλειά τα συνεργεία .
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Πρωτο. Αν η μηχανη ειναι στη εγγύηση υπόχρεουσε να κανείς αλλαγή.
Μετα νομίζω οτι η αλλαγη γίνεται κάθε 5000 χιλμ και όχι κάθε 10000.
Και τέλος ο ένας χρόνος ειναι ψαροτικο για να εχουν δουλειά τα συνεργεία .
Ακη η εγγύηση τελείωσε. .. Δεν ενημερώθηκα απο τη Bmw για κάποια αλλαγή στα km... Οπότε θεωρώ δεδομένα τα 10000 km για αλλαγή. .. Thanks.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
το θεμα του χρονου εχει να κανει με το ποσο συχνα κινηται το μοτερ. Εαν στο χρονο κανεις 1 βολτα των 2000 χλμ και μετα απο 5 μηνες κανεις μια των 3000 χλμ τοτε τα λαδακια σου θα εχουν θεμα. Ομως εαν κινηται το μοτερ εστω και μια φορα την βδομαδα και κανει καποια χ αποσταση τοτε το χρονικο παει περιπατο και περιμενεις να μαζεψει τα 10000 χλμ. Και αυτο το λεω γιατι τα λαδια χαλανε οταν στεκουν ακινητα για μεγαλο χρονικο διαστημα (για μενα 5μηνο και ανω). Επισης χαλανε εαν το δουλευεις το μοτερ για πολυ ωρα σε πολυ υψηλες στροφες. Εαν τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει τοτε για μενα δεν αλλαζεις τιποτα.
Για να σε λεει 10000 χλμ παει να πει οτι μιλαμε για συνθετικο λαδακι το οποιο αντεχει αρκετα περισσοτερο αλλα 10000 ειναι ενα καλο νουμερο για να τα αλλαζεις.
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Μουτρο Καλησπέρα. .. Η αλήθεια είναι οτι πάνω από 2 εβδομάδες ακινησία δεν έπαιξε. .. για το χειμώνα μιλάω... Μάλλον θα τρενάρω την αλλαγή κάνα 2μηνο... με παίρνει νομίζω. ..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Τα λάδια είναι ημισυνθετικά castrol 10w40 gps moto. Νομίζω με παίρνει για λίγπ ακόμη. ...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
ρε συ,,,,ελα να στα αλλαξω εγω,,,κατω στο γκαραζ!!!!!!
θα κερασω και φραπεδια

παρε τα λαδακια και το φιλτρο και χτυπα τηλ!!!

Billy λες ρε τραίνο? Μόλις είμαι έτοιμος. .. παίζει να σε καλέσω να κανονίσουμε. .. Και οι καφέδες δικοί μου.... και τσίπουράκι άμα γουστάρεις. .. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Η αληθεια ειναι οτι εαν το οχημα ειναι σε σχετικη ακινησια, δηλαδη 2000-3000 ανα χρονο και αυτα σε αραια διαστηματα, καλο θα ηταν να αλλαχθουν στον χρονο.Εαν κινειται καθυμερινα εστω και λιγο, ωστε να ζεστενεται και να ερχεται το λαδι στην θερμοκρασια λειτουργειας του, και εφοσον βεβαια ειναι των προτεινομενων προδιαγραφων του εργοστασιου, μπορουμε να περιμενουμε να ερθουν τα χιλιομετρα. Εγω παντως τα αλλαζω καθε 5000 ή χρονο οπως και να χει... Οι συχνες αλλαγες λαδιων με καλα λαδια με προσθετα απορυπαντικα που εχουν τα συνθετικης βασης λαδια, μονο καλο κανουν διοτι καθαριζουν τον κινητηρα. Οσο πιο μαυρα βγαινουν τοσο καλυτερα κανουν την δουλεια τους.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom