Αλλαγή μπροστινών δισκόπλακων σε R1200GS Adv 2008

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Καλησπέρα στην παρέα,

Επανέρχομαι με ερώτηση αυτή τη φορά έχοντας αντικαταστήσει τις εργοστασιακές δισκόπλακες με την λύση που αναφέρω στην αρχή του θέματος δηλαδή δισκόπλακες brembo after market και τακάκια EBC ΗΗ τα χρυσά.Έχοντας κάνει 8.000 χλμ με τα νέα πλέον φρένα βλέπω κάτι που πρόσεξα από την αρχή η μηχανή δεν κοκκαλώνει όπως με τα brembo κοκκινα μεταλλικά τακάκια.Έχοντας κάνει 150.000 χλμ με τα Brembo είχα συνηθίσει την μηχανή να ακούει καλύτερα στο πάτημα του φρένου τώρα όμως δεν ισχύει το ίδιο.Έχει προσέξει κανείς κάτι παρόμοιο; Πασχάλης ακούει;Αν θυμάμαι καλά φοράς τα ίδια.
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Θοδωρή πριν ένα μήνα έβαλα ακριβώς τον ίδιο συνδιασμό με σένα και έχω δει τεράστια διαφορά στο φρενάρισμα, φρενάρει σαν καινούργιο. Πρίν την αλλαγή είχα τα ίδια τακάκια αλλά τους μαμά δίσκους και ένιωθα τα φρένα κουρασμένα.
Τώρα με νέα τακάκια και καινούργιους δίσκους είναι σαν να ρίχνει άγκυρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Υγρά φρένων έχεις αλλάξει πρόσφατα κ αν ναι έχει γίνει σωστή εξαέρωση?
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Μετά την αλλαγή των δισκόπλακων και των τακακιών έγινε και αλλαγή υγρών φρένων όπως προβλέπεται κανονικά.Έγινε σε συνεργείο ίσως τελικά να μην έγινε σωστά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλησπέρα στην παρέα,

Επανέρχομαι με ερώτηση αυτή τη φορά έχοντας αντικαταστήσει τις εργοστασιακές δισκόπλακες με την λύση που αναφέρω στην αρχή του θέματος δηλαδή δισκόπλακες brembo after market και τακάκια EBC ΗΗ τα χρυσά.Έχοντας κάνει 8.000 χλμ με τα νέα πλέον φρένα βλέπω κάτι που πρόσεξα από την αρχή η μηχανή δεν κοκκαλώνει όπως με τα brembo κοκκινα μεταλλικά τακάκια.Έχοντας κάνει 150.000 χλμ με τα Brembo είχα συνηθίσει την μηχανή να ακούει καλύτερα στο πάτημα του φρένου τώρα όμως δεν ισχύει το ίδιο.Έχει προσέξει κανείς κάτι παρόμοιο; Πασχάλης ακούει;Αν θυμάμαι καλά φοράς τα ίδια.
Θοδωρη ειχα την ιδια ανησυχια ολο τον Απριλιο φετος.
Συγκεκριμενα μολις εβγαλα τα ''χωματινα'' και βγηκα στις γρηγορες ασφαλτινες ειχα σπογγωδη αισθηση στο φρεναρισμα.
Μετα την αλλαγη ομως των ελαστικων με καινουρια ολα επανηλθαν και θυμηθηκα τους παλιους φιλους BMWδακηδες
που επεμεναν παντα πως το σημαντικοτερο εξαρτημα σε ενα GS ειναι το εμπρος ελαστικο.
Εσυ πως εισαι απο λαστιχα?
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Θοδωρη ειχα την ιδια ανησυχια ολο τον Απριλιο φετος.
Συγκεκριμενα μολις εβγαλα τα ''χωματινα'' και βγηκα στις γρηγορες ασφαλτινες ειχα σπογγωδη αισθηση στο φρεναρισμα.
Μετα την αλλαγη ομως των ελαστικων με καινουρια ολα επανηλθαν και θυμηθηκα τους παλιους φιλους BMWδακηδες
που επεμεναν παντα πως το σημαντικοτερο εξαρτημα σε ενα GS ειναι το εμπρος ελαστικο.
Εσυ πως εισαι απο λαστιχα?
Καλημέρα,

Πασχάλη τα λάστιχα αυτά έχουν γράψει 10.000 χλμ,η αίσθηση αυτή που περιγράφω όμως στα φρένα είναι από την αρχή που άλλαξα τα φρένα, όταν τα λάστιχα είχαν μόνο 2.000 χλμ.Θα δοκιμάσω με μία νέα αλλαγή - εξαέρωση των υγρών φρένων μήπως δεν έχει γίνει κάτι σωστά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με "μαμά" τακάκια και με Brebo κόκκινα, είχα ακριβώς τα ίδια φρένα και την ίδια διάρκεια. (Δυο και δύο έχω δοκιμάσει στις 63370 χλμ, οπότε μπήκαν τα EBC).
Με τα EBC που έχω τώρα εδώ και 2000 χλμ, παρατηρώ μια απώλεια στη δύναμη σε δυνατά φρένα, ειδικά πριν ζεσταθούν. Το "αρχικό δάγκωμα" παραμένει ως έχει. Μου μοιάζουν πιο σκληρά, γιατί δεν κουράστηκαν σε απανωτά φρένα σε κατηφόρια ολο το ΠΣΚΔ, σε αντίθεση με τα Brebo που άναβαν σχετικά εύκολα, κι επίσης όσο ζεσταίνονται τόσο πιο δυνατά φρενάρουν. Ουσιαστικά, έχω χάσει σε φρένο εντός πόλης , ενώ κέρδισα σε χρήση βουνού και κανιβαλισμού :)
Θα δείξει πόσο θα αντέξουν (μάλλον για πιο πολύ τα κόβω) όπως και τι θα κάνουν στους δίσκους.....
Μην ξεχνάμε ότι πάντα κάτι τρώγεται!!! ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με "μαμά" τακάκια και με Brebo κόκκινα, είχα ακριβώς τα ίδια φρένα και την ίδια διάρκεια. (Δυο και δύο έχω δοκιμάσει στις 63370 χλμ, οπότε μπήκαν τα EBC).
Με τα EBC που έχω τώρα εδώ και 2000 χλμ, παρατηρώ μια απώλεια στη δύναμη σε δυνατά φρένα, ειδικά πριν ζεσταθούν. Το "αρχικό δάγκωμα" παραμένει ως έχει. Μου μοιάζουν πιο σκληρά, γιατί δεν κουράστηκαν σε απανωτά φρένα σε κατηφόρια ολο το ΠΣΚΔ, σε αντίθεση με τα Brebo που άναβαν σχετικά εύκολα, κι επίσης όσο ζεσταίνονται τόσο πιο δυνατά φρενάρουν. Ουσιαστικά, έχω χάσει σε φρένο εντός πόλης , ενώ κέρδισα σε χρήση βουνού και κανιβαλισμού :)
Θα δείξει πόσο θα αντέξουν (μάλλον για πιο πολύ τα κόβω) όπως και τι θα κάνουν στους δίσκους.....
Μην ξεχνάμε ότι πάντα κάτι τρώγεται!!! ;)
οπως δεν πρεπει να ξεχναμε, οτι ο τεο κανει 20000 χλμ τον χρονο....μονο σε ταξιδια
Για να παρατηρησει προβλημα στα φρενα του, κατι διαφορετικο θα ειδε.
Οταν μιλαμε για φρενα gs.....μιλαμε για τελειοτητα
Αν την χασεις αυτη....υπαρχει θεμα
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
οπως δεν πρεπει να ξεχναμε, οτι ο τεο κανει 20000 χλμ τον χρονο....μονο σε ταξιδια
Για να παρατηρησει προβλημα στα φρενα του, κατι διαφορετικο θα ειδε.
Οταν μιλαμε για φρενα gs.....μιλαμε για τελειοτητα
Αν την χασεις αυτη....υπαρχει θεμα
Ακριβώς Κώστα,

Και η άποψη αυτή που παρέθεσα πιο πάνω ήταν μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι.Το μηχανάκι ήταν φορτωμένο και όταν χρειαζόταν να σταμάτησεις δεν άκουγε .Καμία σχέση με τα φρένα του πριν.Απλά ήθελα και την γνώμη και άλλων αναβατών εδώ γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα για τα EBC και να μην τα άλλαζα αν το θέμα είναι αλλού.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβώς Κώστα,

Και η άποψη αυτή που παρέθεσα πιο πάνω ήταν μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι.Το μηχανάκι ήταν φορτωμένο και όταν χρειαζόταν να σταμάτησεις δεν άκουγε .Καμία σχέση με τα φρένα του πριν.Απλά ήθελα και την γνώμη και άλλων αναβατών εδώ γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα για τα EBC και να μην τα άλλαζα αν το θέμα είναι αλλού.

Θόδωρα εγω στο πρόσφατο ταξίδι, φορτωμένος και δικάβαλος, δεν είχα κανένα θέμα.
Απλώς ήθελαν λίγο ζέσταμα, αλλά μετά ήταν πιο δυνατά και με διάρκεια! Τα Brebo, είτε τα μαμά, είτε τα after market (τα κόκκινα) δεν άντεχαν σε απανωτά φρένα στα κατηφόρια. Εδώ έκανα μέχρι και κανιβαλισμούς κι αυτά δεν πήραν χαμπάρι. (Ενδεικτικά, κατεβαίνοντας από Κοσμά προς Γεράκι φρέναρα 4-5 φορές από 160 στα 40, με πλήρες φορτίο!)
Οι δίσκοι μου είναι οι 1ης τοποθέτησης, και ίσως να παίζει κι αυτό ρόλο. Πάντως από θέμα απόδοσης είμαι ευχαριστημένος από το τακάκι. Το μόνο που μένει είναι να δω χιλομετρική απόδοση και πώς θα είναι οι δίσκοι μου μετά.
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Θόδωρα εγω στο πρόσφατο ταξίδι, φορτωμένος και δικάβαλος, δεν είχα κανένα θέμα.
Απλώς ήθελαν λίγο ζέσταμα, αλλά μετά ήταν πιο δυνατά και με διάρκεια! Τα Brebo, είτε τα μαμά, είτε τα after market (τα κόκκινα) δεν άντεχαν σε απανωτά φρένα στα κατηφόρια. Εδώ έκανα μέχρι και κανιβαλισμούς κι αυτά δεν πήραν χαμπάρι. (Ενδεικτικά, κατεβαίνοντας από Κοσμά προς Γεράκι φρέναρα 4-5 φορές από 160 στα 40, με πλήρες φορτίο!)
Οι δίσκοι μου είναι οι 1ης τοποθέτησης, και ίσως να παίζει κι αυτό ρόλο. Πάντως από θέμα απόδοσης είμαι ευχαριστημένος από το τακάκι. Το μόνο που μένει είναι να δω χιλομετρική απόδοση και πώς θα είναι οι δίσκοι μου μετά.
Καλημέρα,

Θοδωρή η διαφορά μας είναι πως εσύ είδες βελτίωση στο φρενάρισμα ενώ εγώ μείωση απόδοσης.Δε νομίζω να υπάρχει αναβάτης που να θέλει έκπτωση στο φρένο του(εννοώ στην απόδοση και όχι στην τιμή).Θα ξεκινήσω με αλλαγή - εξαέρωση υγρών και αν εξακολουθούν να έχουν την ίδια συμπεριφορά θα βάλω τα κόκκινα brembo, που τα φορούσα για 100.000 και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

Ευχαριστώ πολύ για την αναφορά-εντυπώσεις σου τρελιάρηη :ok:.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα,

Θοδωρή η διαφορά μας είναι πως εσύ είδες βελτίωση στο φρενάρισμα ενώ εγώ μείωση απόδοσης.Δε νομίζω να υπάρχει αναβάτης που να θέλει έκπτωση στο φρένο του(εννοώ στην απόδοση και όχι στην τιμή).Θα ξεκινήσω με αλλαγή - εξαέρωση υγρών και αν εξακολουθούν να έχουν την ίδια συμπεριφορά θα βάλω τα κόκκινα brembo, που τα φορούσα για 100.000 και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

Ευχαριστώ πολύ για την αναφορά-εντυπώσεις σου τρελιάρηη :ok:.

Θόδωρα συμφωνούμε 100%. Γι αυτό έγραψα ότι φοράω μαμα δίσκους, 'οχι Brebo after market όπως εσύ. Τα υλικά τριβής "παντρεύονται", ή δεν "παντρεύονται". Και δυστυχώς πριν δοκιμάσεις το συγκεκριμένο συνδιασμό, κανείς δε μπορεί να σου πει. Προσωπικά, όταν αλλάζω δισκόπλακα, ζητάω να μου προτείνουν το τακάκι που ταιριάζει, αν γνωρίζουν.... Και πάω ψάχνοντας.
Έτσι όπως τα έχω δοκιμάσει στις 65500χλμ πλέον, οι μαμά δίσκοι ταιριάζουν το ίδιο με τα κόκκινα Brebo και τα μαμά Brebo (δυο σετ από το κάθενα). Σε απόδοση και διάρκεια ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά. Με τα EBC τώρα, είδα ότι υστερούν λίγο όταν είναι κρύα (σε κανονικά φρένα δεν υπάρχει διαφορά, μόνο αν χρειαστεί φρένο δυνατό όσο είναι κρύα, αντιλαμβάνομαι ότι απαιτείται πιο πολύ δύναμη στη μανέτα). Μετά από 3-4 φρένα κανονικά, η δύναμή τους είναι καλύτερη από πριν.
Επίσης να πω ότι δεν αντιμετώπισα με τα Brebo τα κόκκινα (δύο σετ), το χαρακτηριστικο στρίγγλισμα για το οποίο παραπονιούνται πάρα πολλοί σύντροχοι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θόδωρα συμφωνούμε 100%. Γι αυτό έγραψα ότι φοράω μαμα δίσκους, 'οχι Brebo after market όπως εσύ. Τα υλικά τριβής "παντρεύονται", ή δεν "παντρεύονται". Και δυστυχώς πριν δοκιμάσεις το συγκεκριμένο συνδιασμό, κανείς δε μπορεί να σου πει. Προσωπικά, όταν αλλάζω δισκόπλακα, ζητάω να μου προτείνουν το τακάκι που ταιριάζει, αν γνωρίζουν.... Και πάω ψάχνοντας.
Έτσι όπως τα έχω δοκιμάσει στις 65500χλμ πλέον, οι μαμά δίσκοι ταιριάζουν το ίδιο με τα κόκκινα Brebo και τα μαμά Brebo (δυο σετ από το κάθενα). Σε απόδοση και διάρκεια ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά. Με τα EBC τώρα, είδα ότι υστερούν λίγο όταν είναι κρύα (σε κανονικά φρένα δεν υπάρχει διαφορά, μόνο αν χρειαστεί φρένο δυνατό όσο είναι κρύα, αντιλαμβάνομαι ότι απαιτείται πιο πολύ δύναμη στη μανέτα). Μετά από 3-4 φρένα κανονικά, η δύναμή τους είναι καλύτερη από πριν.
Επίσης να πω ότι δεν αντιμετώπισα με τα Brebo τα κόκκινα (δύο σετ), το χαρακτηριστικο στρίγγλισμα για το οποίο παραπονιούνται πάρα πολλοί σύντροχοι.
Δεν φημίζεται για την καλή ακοή σου.. :D

advφον!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Βαζω δυο φωτο μεσα κι εξω για το φιλο Νωντα απο το Τυμπακι.
Υποσχεθηκα οτι θα λυσω μια βιδα για να θυμηθω τη σειρα που βαλαμε τις ροδελες
αλλα ο μηχανικος μου πρεπει να χρησιμοποιησε loctite για.. τρενα
και δεν ξεσφιγγει με τιποτα δουλευοντας στο πεζοδρομιο,




adv phone
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Νωντας Adv 2007 αλλαγη μπροστινων δισκων brembo......Paschalis σε ευχαριστω παρα πολυ για τις φωτο, αποτι βλεπω εχεις βαλει απεξω προς τα μεσα: Βιδα torx(οβαλ ομως και οχι επιπεδη), ροδελακι, κυματοειδη ροδελα, βαρελακι.....Μεταξυ δισκου και μουαγιε δε φαινεται αν βαλατε κατι (υποθετω οτι δε βαλατε κατι οπως και η μαμα μπεμβε δεν εχει καποια ροδελα).....Ουσιαστικα λοιπον καταλαβαινω οτι η διαφορα με τη σειρα ροδελων του μαμα, ειναι οτι εδω μπηκε η κυματοειδης ροδελα με μια λιγο μακρυτερη οβαλ βιδα ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Νωντας Adv 2007 αλλαγη μπροστινων δισκων brembo......Paschalis σε ευχαριστω παρα πολυ για τις φωτο, αποτι βλεπω εχεις βαλει απεξω προς τα μεσα: Βιδα torx(οβαλ ομως και οχι επιπεδη), ροδελακι, κυματοειδη ροδελα, βαρελακι.....Μεταξυ δισκου και μουαγιε δε φαινεται αν βαλατε κατι (υποθετω οτι δε βαλατε κατι οπως και η μαμα μπεμβε δεν εχει καποια ροδελα).....Ουσιαστικα λοιπον καταλαβαινω οτι η διαφορα με τη σειρα ροδελων του μαμα, ειναι οτι εδω μπηκε η κυματοειδης ροδελα με μια λιγο μακρυτερη οβαλ βιδα ...
Νομιζω πως βλεπεις πιο πολλα απο εμενα μιας κ εχεις τα δικα σου στο χερι,ακολουθεις το μονταρισμα με τις επιπεδες βιδες και μετα, βολτες.

adv phone
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Νομιζω πως βλεπεις πιο πολλα απο εμενα μιας κ εχεις τα δικα σου στο χερι,ακολουθεις το μονταρισμα με τις επιπεδες βιδες και μετα, βολτες.

adv phone
Δυστυχως τα νεα δεν ειναι κ πολυ καλα φιλε Paschalis...Φαινεται οτι υπαρχει κατασκευαστικο ελαττωμα στο μουαγιε του τροχου μπροστα ... δλδ: Η μια απο τις 5 θεσεις οπου βιδωνεται ο ενας απο τους 2 δισκους, βρισκεται λιγο πιο μεσα απο τις αλλες(γυρω στο 1,5 χιλ)...Ετσι, οπως κ να βιδωσεις το δισκο , παντα σε μια απο τις 5 βιδες υπαρχει η ταση ο δισκος να μην παταει σωστα κ ετσι αισθανεσαι τρεμουλο στο φρεναρισμα, σε ταχυτητες απο 60χλμ κ κατω , ιδιαιτερα λιγο πριν σταματησεις....Εγιναν δοκιμες ακομα κ με τα rivets ("σγουρες ροδελες") οι οποιες εδωσαν πολυ ωραια πλευστοτητα κ απλα περιορισαν λιγο το προβλημα το οποιο παραμενει...Αυτο εξηγει κ την οδηγια που εβγαλε η bmw στην Αμερικη σχετικα μετο τρεμουλο στο φρεναρισμα ( front brake judder ή front brake pulsation or vibration) στο οποιο αλλαζαν τους δισκους κ αν το ξανακανε αλλαζαν τροχο...αστα να πανε δλδ Πασχαλη...

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Υγρά φρένων έχεις αλλάξει πρόσφατα κ αν ναι έχει γίνει σωστή εξαέρωση?[/quote
Ναι Πανο μου, ολα τζετ....και τα λαδακια "κεχριμπαρι" και εξαερωση μια χαρα... εχω σκασει λεμε....[/quote]
 
Last edited by a moderator:
Top Bottom