Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχω κάτι πολύ ωραία μποτάκια trekking la sportiva αγορασμένα πριν καμιά 10αριά χρόνια, που πολύ θα ήθελα να τα δοκιμάσω ξανα πριν πάω οπουδήποτε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με ημερομηνια αναχωρησης θα εννοει. ;)
Αυτό είναι το εύκολο...
έχουμε να αναλύσουμε και άλλα θέματα που αφορούν το περπάτημα στα βουνα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όταν προβλέπεται να αφήσω την μηχανή και να συνεχίσω με πεζοπορία, δεν φοράω μπότες μηχανής, αλλά μπότες πεζοπορίας, για να μην κουβαλάω τις μπότες πεζοπορίας στις αποσκευές.:)

Δεν το έχω ψάξει, αλλά θα έπρεπε να φτιάχνουν μπότες που να κάνουν και για ορειβατικό περπάτημα και με προδιαγραφές για μηχανή.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχω κάτι πολύ ωραία μποτάκια trekking la sportiva αγορασμένα πριν καμιά 10αριά χρόνια, που πολύ θα ήθελα να τα δοκιμάσω ξανα πριν πάω οπουδήποτε.
Λίγο προσοχή, γιατί μετά τα 10 χρόνια λόγω γήρανσης χαλάνε τα λάστιχα και οι κόλλες, και μπορεί να σου φύγει ολόκληρη η σόλα στα καλά καθούμενα.
Πριν τα φορέσεις οπωσδήποτε μια δοκιμή να δεις ότι δεν ξεκολλάει η σόλα.

Επίσης μετά τα δέκα χρόνια, λόγω γήρανσης, χάνει της ιδιότητές της η αδιάβροχη μεμβράνη γκορετέξ.
Το συχνότερο δεν αναπνέει και κάποιες φορές δεν είναι πια στεγανή.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Έχω κάτι πολύ ωραία μποτάκια trekking la sportiva αγορασμένα πριν καμιά 10αριά χρόνια, που πολύ θα ήθελα να τα δοκιμάσω ξανα πριν πάω οπουδήποτε.
(Με πρόλαβε ο Γιώργος :))
Πιθανόν να έχουν θέμα με τις κόλες κυρίως της σόλας λόγω της παλαιότητας και να "χαμογελάσουν" κάπου πάνω στο βουνό.

Τσέκαρε τα όσο μπορείς και απαραίτητα να έχεις μαζί σου δεματικά για πρόχειρο δέσιμο προκειμένου να επιστρέψεις στον πολιτισμό.

Αν γενικά είναι σε καλή κατάσταση επισκευάζονται σε τσαγκάρη με καινούργια κόλα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα (κατά προτίμηση κάποιον που να ασχολείται σχετικά)
Ίσως και να τα πήγαινες πριν την πεζοπορία να τα τσεκάρει αυτός.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τσέκαρε τα όσο μπορείς και απαραίτητα να έχεις μαζί σου δεματικά για πρόχειρο δέσιμο προκειμένου να επιστρέψεις στον πολιτισμό.
Στο βουνό δεν παίρνουμε δεματικά, αλλά αυτοκόλλητη υφασμάτινη ταινία. Χρήσιμη και για επισκευές δεσίματα αλλά και σε τραυματισμούς.
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Λίγο προσοχή, γιατί μετά τα 10 χρόνια λόγω γήρανσης χαλάνε τα λάστιχα και οι κόλλες, και μπορεί να σου φύγει ολόκληρη η σόλα στα καλά καθούμενα.
Πριν τα φορέσεις οπωσδήποτε μια δοκιμή να δεις ότι δεν ξεκολλάει η σόλα.

Επίσης μετά τα δέκα χρόνια, λόγω γήρανσης, χάνει της ιδιότητές της η αδιάβροχη μεμβράνη γκορετέξ.
Το συχνότερο δεν αναπνέει και κάποιες φορές δεν είναι πια στεγανή.
Το έχω πάθει όχι σε κάνα φοβερό βουνό, στην Πάρνηθα, με τα Asolo που όμως είχαν κλείσει αρκετά χρόνια... Πρώτα μου έφυγε η μία σόλα και μετά η άλλη... Ευτυχώς είχα το φωτογραφικό backpack μαζί μου και χρησιμοποίησα τους πλαϊνούς ιμάντες για να δέσω τις σόλες στα μποτάκια...

Τα κόλλησα φυσικά, τους έριξα και ένα γαζί, αλλά στη φτέρνα άρχισαν να ξεκολλάνε πάλι....
Η ουσία είναι ότι, αν δε χρησιμοποιείς τα παπούτσια τακτικά, τόσο το πλαστικό της σόλας όσο και η κόλλα ξεραίνονται και ξεκολλάνε. Χρειάζεται περπάτημα τακτικά ώστε να "δουλεύεται" η κόλλα και η σόλα να παραμένει ελαστική.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Με το που πάω σπίτι πάω να τσεκάρω τα μποτάκια! Με απογοητεύσατε :(
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν είναι εντός του σπιτιού και όχι σε μπαλκόνι ή αυλή το μόνο που ίσως χρειαστούν είναι νέο κόλλημα. Σε σωστό επαγγελματία δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα και ούτε ραφή θέλει.
Η cordura παύει να αναπνέει όταν μείνει άπλυτη και κλείσουν οι πόροι.
Για ξεκίνημα μια χαρά θα είναι. ;)
 
Top Bottom