Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Νατάσα συμφωνώ με την πρόταση του αποπανω για την salewa . Έχει καλό όνομα στα αντίσκηνα. ( εγώ έχω την Denali 2) . Πολύ καλή γιατί έχει 2 πόρτες και ο καθένας ετοιμάζεται χωρίς να ενοχλεί τον άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σκηνή αυτή πού σου πρότεινα ή ferrino light tent 2 πού έχει το πλεονέκτημα ότι στήνεται και με βροχή ή κάποια 2 ατόμων της salewa . Προσέχεις το βάρος και αποφεύγεις προσφορές τύπου 50% από μεγάλα μαγαζιά γιατί συνήθως αφορά παλιά κομμάτια με λίγη ζωή υλικών ακόμα. Την έπαθα και έμαθα με τον δύσκολο τρόπο ( στο οροπέδιο των μουσών μου διαλύθηκε το έξω κάλυμμα). Υπνοσακος πουπουλενιος με comfort θερμοκρασία +1 -+5 .Εγώ έχω αυτόν https://www.tradeinn.com/f/13870/138703627/marmot-never-winter-Υπνόσακος.jpgΤο πούπουλο έχει το μισό όγκο και βάρος για την ίδια θερμοκρασία συγκριτικά με ένα συνθετικό . Εγώ την καλύτερη τιμή για αυτό που έχω την βρήκα Ελλάδα (250 €) . Υπόστρωμα έχω φουσκωτό thermarest πάχους 3.8 εκ αλλά αρκετά βαρύ (790γρ) με τιμή αγοράς 90 ευρώ. Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι η πιο παλιά στα υποστρώματα και δεν την αλλάζω.
Να ρωτήσω, όταν λες ότι στήνεται και με βροχή τι εννοείς;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Να ρωτήσω, όταν λες ότι στήνεται και με βροχή τι εννοείς;
Εννοώ ότι δεν χρειάζεται να στήσεις πρώτα το εσωτερικό, που συνήθως είναι και τρυπητο, και μετά να ρίξεις το πανί αποπανω. Είναι ενωμένα με κάποιο τρόπο αλλά χωρίς τα μείον που έχει μια σκηνή μονού τοιχώματος. Αν μπεις στο site της εταιρείας θα το δεις στο βίντεο της.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εννοώ ότι δεν χρειάζεται να στήσεις πρώτα το εσωτερικό, που συνήθως είναι και τρυπητο, και μετά να ρίξεις το πανί αποπανω. Είναι ενωμένα με κάποιο τρόπο αλλά χωρίς τα μείον που έχει μια σκηνή μονού τοιχώματος. Αν μπεις στο site της εταιρείας θα το δεις στο βίντεο της.
Ευχαριστώ, πραγματικά πολύ χρήσιμο αυτό
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως διάλεξα την πιο μαζεμένη για τέτοιες βόλτες.
Σαν τάφος είναι η δικιά μου :p
Σχεδόν καθόλου παράθυρα και ίσα ίσα για 2 ατομα.
Ξυρίζει το βράδυ πάνω και ας είναι Αύγουστος
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η salewa έχει και την mikra που είναι ακόμα πιο καλή για βουνό και ένα άτομο
Το στρώμα που έχω βάλει πιο πίσω έχει δίκια του τρόμπα ενσωματωμένη καί είναι και 60 πλάτος
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
onroad ευχαριστώ για την ιδέα! Κι εγώ κέντρο είμαι, οπότε βολεύει. Θα συνεννοηθούμε.

Θα τα δω αύριο όσα προτείνατε - τώρα σχόλασα :p
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και στην λίμνη Μουτσάλια (Αρένες) έχω πετύχει αντίστοιχο σκηνικό.Αγροτικά με τέρμα τα ηχεία ,σκουπίδια κλπ.
Και γω σε διάφορα μέρη.

Έχω πετύχει γλέντι ορειβατικού συλλόγου στο καταφύγιο Αετομηλίτσας μιας και ανέφερες τον Γράμμο. Μιλάμε τσιφτετέλια πάνω σε τραπέζια, χαρτοπετσέτες, ντύσιμο πίστας και μουσική Blackman. :ha
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και γω σε διάφορα μέρη.

Έχω πετύχει γλέντι ορειβατικού συλλόγου στο καταφύγιο Αετομηλίτσας μιας και ανέφερες τον Γράμμο. Μιλάμε τσιφτετέλια πάνω σε τραπέζια, χαρτοπετσέτες, ντύσιμο πίστας και μουσική Blackman. :ha
Εντάξει και εμάς μας κυνήγησε ο καταφυγιάρχης στο καταφύγιο Αγράφων (Καραμανώλη) αργάμιση το ξημέρωμα λόγω αρκετής βαβούρας αλλά μην το κάνουμε και θέμα... :secret:
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Να σου πω τη γνωμη μου και εγω για budget backpacking σκηνη που πηρα πριν 2 χρονια και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο. Πηρα τη Vango Nevis 200, 2 ατομων θεωρητικα ,για να χωρανε και τα πραγματα μεσα. Στηνεται μαζι με το εσωτερικο οποτε και να βρεχει δεν εχεις θεμα , αντεχει στον ανεμο φουλ και στη βροχη.
Μειονεκτημα θα ελεγα το οτι πρεπει να την καρφωσεις κατω για να στηθει καθως εχει μια μπανελα αλουμινιου στο κεντρο μονο.
Επισης ειναι λιγο ζεστη για καλοκαιρι αν δεν εισαι σε υψομετρο.

Δεν ειναι δυσκολο το στησιμο αν το κανεις 1 φορα, το μαζεμα ειναι σε 1 λεπτο και εχει oversize θηκη για να μη ζοριζεσαι. Βαρος νομιζω 2.3κιλα.

Οπως σου ειπανε πιο πανω παντως καλο ειναι να επενδυσεις σε ενα αξιολογο υπνοσακο οπως και σε υποστρωμα. Ειδικα το υποστρωμα ειναι must να εχει καλη μονωση , γλυτωνεις πολυ κρυο απο το εδαφος.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Νατασσα εγώ θα σου κάνω μια άλλη πρόταση , πριν πάρεις την minima sl , επειδή είναι περίεργη στο στήσιμο , θα σου πρότεινα να περάσεις μια μέρα από το γραφείο στο κέντρο ή να στείλεις κάποιον , να σου δώσω την παλιά μου να παίξεις και να δεις να σε βολεύει στο στήσιμο (να πας σε ενα κηπο και να κανεις δοκιμες) , πριν σπρώξεις το χρήμα σου .

Η δίκη μου επιλογή για σκηνή είναι αυτή Η Πρόταση μου είναι καλύτερη από την δίκη σου , ψάξε λίγο την τιμή και θα βρεις καλύτερη προσφορά , εγώ έβαλα την πρώτη αναζήτησή .

Για υπνόσακο θα σου πω άλλη μέρα
+1, η minima sl δεν είναι free standing, δλδ δεν μπορεί να σταθει απο μόνη της χωρίς υποστήριξη απο τα πασαλάκια το οποίο κάνει δυσκολη τη χρήση της σε βραχώδη μέρη. Η salewa ειναι πολύ καλή επιλογή. Εγώ έχω επίσης πολύ καλή εμπειρία απο την MSR και απο το support της. Σε πρόβλημα που είχα με το εξωτερικό πανί σε μια hubba hubba που έχω, μου το αλλάξανε με την μία απλά με ενα email.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Από ότι είδα και διάβασα, μου αρέσει πιο πολύ η Salewa LITETREK II TENT και την προτιμώ (νομίζω :rolleyes:) που είναι δυο ξεχωριστά πανιά, σε σχεση με τη Ferrino LIGHTENT 2 PRO

αλλα είναι 400 γραμμάρια πιο βαριά και μεγαλύτερη μαζεμένη (19x40 vs 17x35 η Ferrino).

Γνώμες????
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Εμενα μου κανει λιγο εντυπωση να πας να δωσεις τοσα λεφτα μαζεμενα και να παρεις ολα τα πραγματα που πιθανον να χρειαστεις ετσι κατευθειαν, μηπως να δοκιμασεις λιγο την φαση με δανεικο η φτηνο εξοπλισμο και μετα βλεπεις?
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αντε πάλι :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΔΕΝ ΨΩΝΙΣΑ ΤΙΠΟΤΑ - μια έρευνα κάνω και λίστα να ξέρω

Είναι η τρίτη φορά που το απαντάω στο ίδιο θέμα.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Καλα συγγνωμη, δεν ειπα οτι ψωνισες, ειπα την αποψη μου οτι δεν αξιζει να τα ψωνισεις μαζεμενα
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Προσπαθώ να καταλάβω και να υπολογίσω, πέρα από το οικονομικό, το βάρος και τον όγκο - γιατί αν πχ είτε με αγορασμένα, είτε με δανεικά whatever πράγματα πρέπει να κουβαλήσω 10-15 κιλά θεωρώ πως είναι ανέφικτο για μένα φέτος να ονειρεύομαι βουνά. Δόξα το Θεό, υπάρχουν και φαράγγια ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Προσπαθώ να καταλάβω και να υπολογίσω, πέρα από το οικονομικό, το βάρος και τον όγκο - γιατί αν πχ είτε με αγορασμένα, είτε με δανεικά whatever πράγματα πρέπει να κουβαλήσω 10-15 κιλά θεωρώ πως είναι ανέφικτο για μένα φέτος να ονειρεύομαι βουνά. Δόξα το Θεό, υπάρχουν και φαράγγια ;)
Εφόσον θα ανέβουν και μοτοσυκλέτες πάνω (λογικά) μπορείς να φορτώσεις εκεί τον εξοπλισμό σου.
Δεν νομίζω ότι θα σου αρνηθεί κάποιος αυτή τη βοήθεια.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
μηπως να δοκιμασεις λιγο την φαση με δανεικο η φτηνο εξοπλισμο και μετα βλεπεις?
Καλησπέρα Γιώργο , διαφωνώ με την άποψη σου και θα σου πω γιατί και αυτό δεν αφορά μόνο την Νατασσα , αλλά όλους που θέλουν να μπουν σε αυτή την φάση .
Για να κανείς βουνά και υψόμετρα πάνω από 2000 θα πρέπει ο εξοπλισμός σου να είναι καλός , όχι ο καλύτερος αλλά σοβαρά καλός .
Γιατί? Γιατί αν πας όπως έγραψες με φθηνό εξοπλισμό δεν θα περάσεις καλά , γιατί θα πάρει νερό σε μια ξαφνική αλλαγή που είναι πολύ συχνές , θα γίνει αερόστατο με τον πρώτο αέρα , θα τρεμεις όλο το βράδυ από το κρύο και θα έχεις πληρώσει και ένα ποσό (πχ για μια σκηνή 100€ ) και μετά υπάρχουν 2 τινά . α. Να μην ξανά πας ποτέ σε βουνό και β. να πληρώσεις ξανά από την αρχή ένα σωστό εξοπλισμό πχ ( 270€ για μια καλή σκηνή ) .
Αν κανείς τα μαθηματικά θα δεις ποιο σενάριο είναι επικρατέστερο .

Επισεις ο καλός εξοπλισμός δεν δανείζετε (μόνο σε κάποιον που είναι γνωστης και δεν έχει πρόσβαση στον δικό του άμεσα )
δλδ μιλάμε για σωστό μάζεμα της σκηνής (καθαρισμό ) , σλιπινγκ μπαγκ από πούπουλο που δεν πρέπει να πάρει νερό κτλ .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Η δική μου πρόταση....ελαφριά και σε καλή τιμή.
Ελαφριά και μικρή συσκευασία, τα δύο στρώματα χωράνε σε πλαϊνή τσέπη παντελονιού..
Υπνοσακο έχεις πολλές επιλογές....εύκολο να διαλέξεις μόνη σου
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
δεν διαφωνω καθολου σε αυτα που λες, απλα επειδη θεωρω οτι ειναι δυσκολο να πας να δωσεις 400+ ευρω για να πας μια φορα να δοκιμασεις αν θα σου αρεσει κατι, λεω μια αποψη που εγω νομιζω οτι θα δοκιμαζα αν ημουν σε αντιστοιχη θεση
 
Top Bottom