Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Τι πρέπει να πάρω? μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα (οχι κουταλοπίρουνα)

Σκηνή (2 ατόμων ή είναι πολύ μικρή;;; )
Αυτό που βάζετε κάτω από τη σκηνή
Στρώμα - τρόμπα
Sleeping bag
Άλλο;

Όλα όσο πιο μικρά και ελαφρία για να φορτώνονται στο true adve trident
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αν δε θες να δώσεις ένα νεφρό σε εξοπλισμό κοίτα Decathlon, που είναι αξιοπρεπέστατος. Απλά πρώτα αποφασισε τι θα κάνεις με αυτόν και ποιες εποχές, οπότε θα καταλήξεις και στις προδιαγραφές (αδιαβροχοποίηση πχ.). Φυσικά υπάρχει τεράστια ποικιλία σε μαγαζία και υλικά ανάλογα τα βαλάντια και τι θέλει να κάνει ο καθένας.
Όσες φορές έχω κάνει εκπτώσεις σε τεχνικό εξοπλισμό το έχω μετανιώσει - εντάξει στο έβερεστ δε θα πάω ποτέ - αλλά σε κάνα τρόφυ με βροχή και κρύο τη νύχτα, ίσως του χρόνου ή κάνα σκηνάκι σε χιονισμένο λιβάδι;;;;; Εεεε;;;;;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τι πρέπει να πάρω? μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα (οχι κουταλοπίρουνα)

Σκηνή (2 ατόμων ή είναι πολύ μικρή;;; )
Αυτό που βάζετε κάτω από τη σκηνή
Στρώμα - τρόμπα
Sleeping bag
Άλλο;

Όλα όσο πιο μικρά και ελαφρία για να φορτώνονται στο true adve trident
Δεν παίζεσαι! Βαράς πιο γρήγορα από τον ίσκιο σου, δεν σε προλαβαίνω!


Υ.Γ. Οι εποχές και συνθήκες που θα χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό παίζουν μεγάλο ρόλο στην επιλογή του.
Για παραδειγμα σκηνή με υψηλή αδιαβροχοποίηση, σκελετό από αλουμίνιο (άρα ελαφριά), υπνόσακος 3 εποχών (έχουν όλοι 2 θεμροκρασίες comfort-extreme. Η πρώτη σου λεει οτι μεχρι εκεί είσαι άνετα, και η δέυτερη ότι μπορεί και εκεί αλλά υπο προυποθέσεις. Γενικά χρησιμοποιείς την πρώτη σα μπουσουλα. Οσο πιο ζεστός ο -συνθετικός- σάκος τόσο όγκο πιάνει, εκτός αν είναι πουπουλο - σημαντικά ακριβότερος). Αυτά είναι μία μέση λύση που καλύπτει τα περισσότερα σενάρια. Τώρα για καλοκαίρι είναι εύκολο αφαιρείς πράγματα, αν θες να πας βουνο με μείον βαθμούς θες ακόμα καλύτερο εξοπλσιμό.

Στρώματα βρίσκεις οικονομικά πο ορισμένα δεν θέλουν τρόμπα, λόγω μικρού όγκου. Μαξιλαρι φουσκωτό είναι μαστ και δεν πιανει χώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είσαι σίγουρος? Ρώτησα επισταμένως και μου είπε δε θα λειτουργήσει. Μακάρι να έχεις δίκαιο. Αγαπάμε Χαλικάκι.
Μίλησα με τον άνθρωπο που ταϊζε αυτούς που μείναν στον ξενώνα το προηγούμενο ΣΚ.
Να έκανε τόσο λάθος?
Δεν υπάρχει άλλο μέρος για διαμονή εκεί.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Μίλησα με τον άνθρωπο που ταϊζε αυτούς που μείναν στον ξενώνα το προηγούμενο ΣΚ.
Να έκανε τόσο λάθος?
Δεν υπάρχει άλλο μέρος για διαμονή εκεί.
Μπέρδεμα... αλλά όταν χρειαστεί θα μάθουμε ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τι πρέπει να πάρω? μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα (οχι κουταλοπίρουνα)
Και τα (μαχαιρο)κουταλοπιρουνα απαραιτητα ειναι Ενταξει, ακομα και να μην μαγειρεψεις, μια κονσερβα δεν θα την φας, δεν θα ψησεις ενα λουκανικο, δεν θα κοψεις λιγο τυρι; Υπαρχει μεγαλη ποικιλια και σε αυτα απο ωραια σπαστα που δεν πιανουν χωρο και απο παναλαφρα απο τιτανιο ή απο πλαστικο που δεν ζυγιζουν ..."τιποτα"
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Και τα (μαχαιρο)κουταλοπιρουνα απαραιτητα ειναι Ενταξει, ακομα και να μην μαγειρεψεις, μια κονσερβα δεν θα την φας, δεν θα ψησεις ενα λουκανικο, δεν θα κοψεις λιγο τυρι; Υπαρχει μεγαλη ποικιλια και σε αυτα απο ωραια σπαστα που δεν πιανουν χωρο και απο παναλαφρα απο τιτανιο ή απο πλαστικο που δεν ζυγιζουν ..."τιποτα"
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????????? o_O
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τι πρέπει να πάρω? μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα (οχι κουταλοπίρουνα)

Σκηνή (2 ατόμων ή είναι πολύ μικρή;;; )
Αυτό που βάζετε κάτω από τη σκηνή
Στρώμα - τρόμπα
Sleeping bag
Άλλο;

Όλα όσο πιο μικρά και ελαφρία για να φορτώνονται στο true adve trident
Αυτό το όσο μικρά και ελαφριά το πληρώνεις πολύ ακριβά...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Αν μπορούν να απαντήσουν οι γνώστες της περιοχής. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα, η πρόσβαση από το Χαλίκι με πεζοπορία είναι γύρω στις 3 μίση ώρες. Αλλά γράφουν ότι μπορείς να πας και οδικώς είτε με 4Χ4 είτε με ον-οφ... Ισχύει? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι σε άλλες Δρακόλιμνες δεν γίνεται να πας οδικώς παρά μόνο με τα πόδια...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????????? o_O
Τα ποια; Τα μαχαιροπηρουνα ή τα φαγωσιμα; Και τα δυο το Triumph!
Eιναι απαραιτητα οταν κατασκηνωνεις στο βουνο οπου δεν υπαρχει η πολυτελεια του ετοιμου φαγητου της ταβερνας
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Τα ποια; Τα μαχαιροπηρουνα ή τα φαγωσιμα; Και τα δυο το Triumph!
Eιναι απαραιτητα οταν κατασκηνωνεις στο βουνο οπου δεν υπαρχει η πολυτελεια του ετοιμου φαγητου της ταβερνας
Στην προκειμένη μιλάμε για πεζοπορία, οπότε εγώ... και επειδή από ότι καταλαβαίνω ένα βράδυ είναι όλο και όλο θα μπορούσα να καταναλώσω και κάτι πολύ προχειρο και να γλιτώσω την μετακόμιση.

Τα ακούω όμως όλα αυτά που μου λέτε.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τι πρέπει να πάρω? μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα (οχι κουταλοπίρουνα)

Σκηνή (2 ατόμων ή είναι πολύ μικρή;;; )
Αυτό που βάζετε κάτω από τη σκηνή
Στρώμα - τρόμπα
Sleeping bag
Άλλο;

Όλα όσο πιο μικρά και ελαφρία για να φορτώνονται στο true adve trident
Κοίτα αν θες να ξεκινήσεις να παίρνεις εξοπλισμό ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Και από ποιότητα και από βάρος. Να περιορίσεις το ψάξιμο σε πεζοπορία 3 εποχών για να έχεις ένα μπούσουλα και πάρε ότι ακριβότερο σε παίρνει.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αν μπορούν να απαντήσουν οι γνώστες της περιοχής. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα, η πρόσβαση από το Χαλίκι με πεζοπορία είναι γύρω στις 3 μίση ώρες. Αλλά γράφουν ότι μπορείς να πας και οδικώς είτε με 4Χ4 είτε με ον-οφ... Ισχύει? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι σε άλλες Δρακόλιμνες δεν γίνεται να πας οδικώς παρά μόνο με τα πόδια...
Είναι σίγουρο ότι ανεβαίνει μοτοσυκλέτα αλλά μετά τον Μάιο ( εξαρτάται η χιονοκαλυψη) . Είναι η μόνη που δεν έχει περπάτημα από την τετράδα Σμολικα- Τύμφη-Γκιστοβα-Βερλιγκα...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Αν μπορούν να απαντήσουν οι γνώστες της περιοχής. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα, η πρόσβαση από το Χαλίκι με πεζοπορία είναι γύρω στις 3 μίση ώρες. Αλλά γράφουν ότι μπορείς να πας και οδικώς είτε με 4Χ4 είτε με ον-οφ... Ισχύει? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι σε άλλες Δρακόλιμνες δεν γίνεται να πας οδικώς παρά μόνο με τα πόδια...
Ναι ανεβαίνουν σίγουρα μέχρι πάνω onoff. Το πόσο κοντά θα φτάσεις εξαρτάται απο τις χιονούρες που θα έχουν μείνει στο δρόμο. Αν είναι εντελώς καθαρός ο δρόμος μπορείς να φτάσεις μέχρι τη λίμνη. Η καλή φάση της λίμνης είναι όσο έχουν λιώσει τα πολλα χιόνια και έχουν νερό οι μαίανδροι, μετά στεγνώνει. Ανάλογα με τον καιρό αυτό το διάστημα είναι συνήθως κάπου τέλος Μαϊου με μέσα προς τέλος Ιουνίου. Η διαδρομή είναι γύρω στα 10-11χμ αν θυμάμαι καλά. Με τα πόδια είναι λιγότερο, γύρω στις 3,5-4 ώρες αλλά δεν ξέρω αν έχει σημεία με χιονούρες που πιθανά να έχουν παγώσει και να χρειάζονται κραμπόν.
Ξενώνας υπήρχε και στο Κατάφυτο πέρα απο το χαλίκι (δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα)


Ο φίλος με το gs, όλοι έχουν έναν :laugh::roflmao:

Mariner ακούει :p:laugh:
Έλα, πες.. θες να μου φορτώσεις το σβουμ για να αλλωνίσεις εκει πάνω ε? :D :D
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
ΣΚΗΝΗ MINIMA 2 SL - PoloCenter αυτή ας πούμε είναι η πιο ελαφριά 2 ατόμων που θα βρεις..
Και η επόμενη που θα πάρω εγώ...
Η καλύτερη σκηνή που είχα , χάλασε η θερμοκολληση φέτος και πήρα μια σαλεβα .
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ναι ανεβαίνουν σίγουρα μέχρι πάνω onoff. Το πόσο κοντά θα φτάσεις εξαρτάται απο τις χιονούρες που θα έχουν μείνει στο δρόμο. Αν είναι εντελώς καθαρός ο δρόμος μπορείς να φτάσεις μέχρι τη λίμνη. Η καλή φάση της λίμνης είναι όσο έχουν λιώσει τα πολλα χιόνια και έχουν νερό οι μαίανδροι, μετά στεγνώνει. Ανάλογα με τον καιρό αυτό το διάστημα είναι συνήθως κάπου τέλος Μαϊου με μέσα προς τέλος Ιουνίου. Η διαδρομή είναι γύρω στα 10-11χμ αν θυμάμαι καλά. Με τα πόδια είναι λιγότερο, γύρω στις 3,5-4 ώρες αλλά δεν ξέρω αν έχει σημεία με χιονούρες που πιθανά να έχουν παγώσει και να χρειάζονται κραμπόν.
Ξενώνας υπήρχε και στο Κατάφυτο πέρα απο το χαλίκι (δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα)




Έλα, πες.. θες να μου φορτώσεις το σβουμ για να αλλωνίσεις εκει πάνω ε? :D:D
Το σβουμ γυρίζει όλη την Ελλάδα κύριε, αν μείνεις με το ίδιο σωβρακο σε όλο το ταξίδι :wacky::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom