Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ίσως ένα απο τα χειρότερα που έχουν συμβεί είναι ότι πλέον υπάρχει δρόμος.... με ότι αυτό συνεπάγεται
Όχι όμως εύκολος, δεν θα ανέβει εύκολα ένα suv η ένα χαμηλό ον/οφ. Kαι πιο ψηλά έχει κάτι επιχωματώσεις που δεν περνάνε εύκολα. Είναι όμως πολύ ωραία διαδρομή.
Ο δρόμος συνδέει χωριά και βοσκοτόπια οπότε είναι απαραίτητος για τους ντόπιους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Εδώ είναι οι βόλτες μας στις αλπικές με τον τατουλιξ.
Δεν είναι κάτι ηρωικό να περπατήσουμε 3-4 ωρίτσες χαλαρά....και θα αποζημιωθούμε εκεί πάνω, να είστε σίγουροι.

Αφού υπάρχει η δυνατότητα να ανέβουν κατασκηνωτικος εξοπλισμός με όχημα, το κάνει πιο εύκολο.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έτσι για την ιστορία,γνωστοί μου έχουν πετύχει παρέα να παίζει μπουνιές,παρέα με καγκουροπιτσιρικια με ηχεία,μεθυσμένους και άλλα τέτοια όμορφα.
Όσο ανεβαίνει η ποσότητα Δυστυχώς χάνεται η ποιοτητα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έτσι για την ιστορία,γνωστοί μου έχουν πετύχει παρέα να παίζει μπουνιές,παρέα με καγκουροπιτσιρικια με ηχεία,μεθυσμένους και άλλα τέτοια όμορφα.
Όσο ανεβαίνει η ποσότητα Δυστυχώς χάνεται η ποιοτητα
Ειπαν τα παιδια να παιξουν μπουνιες σε μεγαλο υψομετρο :wacky:!!! Κακο ειναι αυτο;;; :laugh:
Μπορει να δοκιμαζαν τις.... αντοχες τους :ha
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Όσο ανεβαίνει η ποσότητα Δυστυχώς χάνεται η ποιοτητα
πολύ μεγάλο κρίμα κατα τη γνώμη μου.... ευτυχώς υπάρχουν και άλλες λίμνες που θέλουν κόπο για να φτάσεις
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
πολύ μεγάλο κρίμα κατα τη γνώμη μου.... ευτυχώς υπάρχουν και άλλες λίμνες που θέλουν κόπο για να φτάσεις
Προλαβαίνεις για συμμετοχή. Λίγο θεματάκι με τον ύπνο έχει γιατί τελευταία στιγμή δεν υπάρχουν καταλήματα αλλά υπάρχει designated χώρος για σκηνές. Έλα να γίνουμε περισσότεροι. Το χεις

Marathon+ (44km) (zagorirace.gr)
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Έτσι για την ιστορία,γνωστοί μου έχουν πετύχει παρέα να παίζει μπουνιές,παρέα με καγκουροπιτσιρικια με ηχεία,μεθυσμένους και άλλα τέτοια όμορφα.
Όσο ανεβαίνει η ποσότητα Δυστυχώς χάνεται η ποιοτητα
Και στην λίμνη Μουτσάλια (Αρένες) έχω πετύχει αντίστοιχο σκηνικό.Αγροτικά με τέρμα τα ηχεία ,σκουπίδια κλπ.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Προπόνηση για σιδεροκωλη, προπόνηση για χώμα, προπόνηση για trekking, fitriders.gr
Μην το γελάς... Εγώ έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου πως θα γίνω καλύτερη από πριν (που τα θεωρούσα όλα δεδομένα).

Έκοψα τσιγάρο, έφτιαξα τη διατροφή μου, περπατάω κάθε μέρα 5 χλμ και έχω μεγάλους στόχους όσον αφορα στη φυσική μου κατάσταση. Εύκολο δεν είναι, δε βοηθάνε και τα φάρμακα - ΑΛΛΆ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ.

(Το marathon που έβαλε από πάνω ο Σπύρος, είναι τέρμα άτοπο για μένα φέτος.)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Και στην λίμνη Μουτσάλια (Αρένες) έχω πετύχει αντίστοιχο σκηνικό.Αγροτικά με τέρμα τα ηχεία ,σκουπίδια κλπ.
Γενικά όπου φτάνει αμάξι χαλάει η φάση.
Άντε πες με τις μηχανές κρατιούνται ακόμα κάποια προσχήματα.
Όταν πλακώσουν αγροτικα και suv...
Βάλε και το ινσταγκραμ μέσα στην εξίσωση...Και δένει το γλυκο
 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Επειδή η βερλίγκα έχει γίνει must και trendy με όλα τα συνεπακόλουθα δηλ. δεν μπορείς να απολαύσεις το βουνό όταν γύρω σου γίνεται ... τσίρκο !
προτείνω τις δίδυμες λίμνες Φλέκγκας καθημερινή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
(Το marathon που έβαλε από πάνω ο Σπύρος, είναι τέρμα άτοπο για μένα φέτος.)
Ναι αλλά μπορείς να πας τερματισμό για τα σνακ.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Εδώ είναι οι βόλτες μας στις αλπικές με τον τατουλιξ.
Δεν είναι κάτι ηρωικό να περπατήσουμε 3-4 ωρίτσες χαλαρά....και θα αποζημιωθούμε εκεί πάνω, να είστε σίγουροι.

Αφού υπάρχει η δυνατότητα να ανέβουν κατασκηνωτικος εξοπλισμός με όχημα, το κάνει πιο εύκολο.
Κώστα αν κανονίσετε και φέτος κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να έρθω και εγώ!

Μόνο να το ξέρω εγκαίρως για να προλάβω να ψωνίσω τα απαραίτητα - μην τα πάρω και μου μείνουν γιατί δεν έχω άλλη παρέα για να πάω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ίσως ένα απο τα χειρότερα που έχουν συμβεί είναι ότι πλέον υπάρχει δρόμος.... με ότι αυτό συνεπάγεται
Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν λιγα χρονια ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι ο δρομος αυτος απο Χαλικι προς Βερλιγκα φτιαχτηκε παρανομα Και παρ ολες τις διαμαρτυριες συλλογων κλπ καθ οσον αυτος φτιαχνοταν οι αρμοδιες αρχες σφυριζαν αδιαφορα

Και δεν ξερω κι αν ο δρομος αυτος εξυπηρετει και κανεναν κατοικο της γυρω περιοχης
Μια μπαρα μετα την στανη δεν ξερω ισως να απετρεπε να ανεβαινει επανω η σαρα και η μαρα
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν λιγα χρονια ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι ο δρομος αυτος απο Χαλικι προς Βερλιγκα φτιαχτηκε παρανομα Και παρ ολες τις διαμαρτυριες συλλογων κλπ καθ οσον αυτος φτιαχνοταν οι αρμοδιες αρχες σφυριζαν αδιαφορα
Το ίδιο ισχύει ακόμα, το διάβαζα πριν λίγο καιρό
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν λιγα χρονια ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι ο δρομος αυτος απο Χαλικι προς Βερλιγκα φτιαχτηκε παρανομα Και παρ ολες τις διαμαρτυριες συλλογων κλπ καθ οσον αυτος φτιαχνοταν οι αρμοδιες αρχες σφυριζαν αδιαφορα

Και δεν ξερω κι αν ο δρομος αυτος εξυπηρετει και κανεναν κατοικο της γυρω περιοχης
Μια μπαρα μετα την στανη δεν ξερω ισως να απετρεπε να ανεβαινει επανω η σαρα και η μαρα
Θα γίνει και υδροηλεκτρικό σε αυτό το κομμάτι οσονούπω...:oops:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II

Το ρεπορτάζ 21 Σεπτέμβρη του '10. Μάλλον γιατί ο σύλλογος 4χ4 Τρικάλων έκανε εκδρομή με ψήσιμο και κρασιά (!) στην Βερλίγκα το προηγούμενο ΣΚ... Ο δρόμος όμως μάλλον ανοίχτηκε κάπου το ΄07.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν καταλαβαίνω την άρνησή σας στην ανάπτυξη, την οικολογία και την πρασινότητα. Τι να το κάνεις το βουνό, απλά να το βλέπεις; Να προσφέρει κάτι, μιά γεννήτρια ξέρεις πόσο καλό κάνει, όχι πες, ξέρεις;
 
Top Bottom