Ανάρτηση πίσω σε africa 750

Περιοχή
Γρεβενά
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Africa twin 750
Κάποιος καμία ιδέα για πίσω ανάρτηση... Εχω μια wp από 640 την έβαλα μου σήκωσε τον κολο περίπου 12cm και την έβαλα ήθελε μετατροπή στο μοχλικο και την έβγαλα γιατί μετατροπή συν ελατήριο σκληρότερο μου εβγεναν κανένα 200 οπότε μου έμεινε σπίτι.. Κάποιος που έχει βάλει κάτι ας μου πει να ξέρω. Ευχαριστώ
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπέρα,
Οπωσδήποτε σκληρότερο ελατήριο και κόντυμα. Aν ήσουν Αθήνα στον Τασούλη / K-shock θα έκανες δουλειά.
Έχουν ξαναγραφτεί διάφορα περί της μετατροπής αυτής εδώ κι εδώ.
 
Περιοχή
Γρεβενά
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Africa twin 750
Πόσο κόστος έχει αυτό φίλε μου περίπου...? Γιατί μια yss έχει 300€ περίπου... Μήπως αξίζει ποιο πλ κάτι που είναι φτιαγμένο για τα κιλά του? Η δικιά σου τ είναι φίλε μου #mxersraz ?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Πόσο κόστος έχει αυτό φίλε μου περίπου...? Γιατί μια yss έχει 300€ περίπου... Μήπως αξίζει ποιο πλ κάτι που είναι φτιαγμένο για τα κιλά του? Η δικιά σου τ είναι φίλε μου #mxersraz ?
To κόστος του ελατηρίου για την WP αν θυμάμαι καλά γύρω στα 100, το κόστος επισκευής - κόντυμα κλπ είναι ανάλογα το μάστορα.
Σίγουρα αξίζει πολύ καλύτερα μια καλή aftermarket που είναι φτιαγμένη για τα κιλά του και για τα κιλά σου. Τώρα για την YSS δεν τις ξέρω καθόλου η αν αξίζει σαν αναβάθμιση σε σχέση με μια stock με ένα καλό ελατήριο.

Η γνώμη μου είναι ή ένα καλό σετ προοδευτικών ελατηρίων μπρος πίσω σαν οικονομική / αξιοπρεπή λύση ή ολική αναβάθμιση αναρτήσεων μπρος πίσω με πολύ μεγάλο κόστος όμως.
Οι ενδιάμεσοι πειραματισμοί και παντρέματα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν από άποψη παιδέματος / κόστους / αποτελέσματος.

Οι δικιες μου είναι η μπροστά Sachs 48mm σεταρισμένη από το Boano και η πίσω Nitron Pro αλλά έχω πρόβλημα στον εγγέφαλο και έβαλα αυτές. Μπορείς να βρεις αναλυτικές πληροφορίες για διάφορα που έκανα στις αναρτήσεις από wp και ελατήρια μέχρι τις παραπάνω στο 2ο λινκ που σου έστειλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
+1 απο εμενα.
Πρωτα στα αφρικα πειραζουμε τα μπροστινα και μετα το πισω.
Το πισω εχει πολυ καλυτερη λειτουργία απο τον μπροστινο σουμιε.
Εγω ειμαι με ohlins ελατηρια μπρος πισω και ειναι μια σοβαρή αναβάθμιση για το χωμα.
Στην άσφαλτο παντως θα προτιμούσα τα μαμα απ τα ohlins για την ανεση που προσφέρουν.
Μη νομιζεις οτι θα αλλάξει η λειτουργια της αναρτησης ομως.
Απλα δε θα τερματιζει ευκολα και θα εχεις αρκετά πιο σαφες τιμονι.
Οτι κ αν κανεις μην ξεχασεις το sag.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Μου άρεσε η r1 σε τιμή πόσο καιρο κάνει να έρθει φίλος?
Γύρω στον 1 μήνα
Υπάρχουν και άλλες μάρκες / λύσεις οικονομικότερες. Δες εδώ πχ:
HONDA XRV 750 AFRICA TWIN '90-'94 ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ WHITE POWER ΥΨΟΣ:37,5 - 250 € - Car.gr
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ειναι αλλά είναι για άφρικα και έχει σταματήσει πλεον να βγαίνει. Λόγω εξαγοράς της WP δεν ξέρω όμως αν θα είναι εύκολο πλεον να βρεις ανταλλακτικά για αυτή οπως πχ ελατήριο.
Όπως λέει και ο Βαγγέλης το μπροστά χρήζει βελτίωσης πιο άμεσα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του προοδευτικου ελατηρίου σε ον οφ μηχανάκι. Επίσης για τις yss έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Μάλλον σε αυτή τη λύση θα πήγαινα εγώ αν ξαναεπερνα αφρικα.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του προοδευτικου ελατηρίου σε ον οφ μηχανάκι. Επίσης για τις yss έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Μάλλον σε αυτή τη λύση θα πήγαινα εγώ αν ξαναεπερνα αφρικα.
Ελατήρια: γραμμικά Vs προοδευτικά
Progressive or linear suspension springs? - Motorbike Writer

Με μεγάλη διαδρμή ανάρτησης δε νομίζω να υστερεί το προοδευτικό. Ίσα ίσα, ειδικά μπροστά και ειδικά αν δε μιλάμε για καθαρά off road
 
Περιοχή
Γρεβενά
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Africa twin 750
Μπροστινό έχω βάλει καλάμια και εντοστια από xr600 και μποτες κρατισα τις δικές μου για το διπλό δίσκο και είναι όλα τα λεφτά... Τώρα για πίσω μάλλον θα βάλλω yss έχω ακούσει καλά λόγια.. Τώρα για το wp που μου εστηλες φίλος είναι μετάχηρισμενω και δεν με ψήνει γιατί σγουρά θα θέλει revalving...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Μπροστινό έχω βάλει καλάμια και εντοστια από xr600 και μποτες κρατισα τις δικές μου για το διπλό δίσκο και είναι όλα τα λεφτά... Τώρα για πίσω μάλλον θα βάλλω yss έχω ακούσει καλά λόγια.. Τώρα για το wp που μου εστηλες φίλος είναι μετάχηρισμενω και δεν με ψήνει γιατί σγουρά θα θέλει revalving...
Ωραίος! Ελατήρια του XR?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ελατήρια ohlins από αφρικα... Και είναι αρκετά καλά αλλά boano Sachs δεν είναι
Άψογα!
Αφού έχεις μπει για τα καλά στη μπρίζα για τις αναρτήσεις λοιπόν, καλό είναι να επενδύσεις σε μια καλή πίσω σεταρισμένη για κιλά και την οδήγησή σου και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.
 
Top Bottom