Αναζητηση μικρου-οικονομικου tailbag

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σπερααααααα

Λογω οτι σιχαινομαι τις κεντρικες μπαγκαζιερες ψαχνω ενα tailbag (οικονομικο) για να εχω μεσα ολα τα απαραιτητα πραγματα-εργαλια-φαστ-χταποδια-ιμαντες και αλλα ψιλολοιδια που θελω να βασταω μαζι μου σε ταξιδι η μεγαλη βολτα.

(απο παντα βασταω εργαλια αλλα ειτε τα χω στο tankbag και μου τρωνε χωρο απο τα πιο χρησιμα πραγματα ειτε χυμα μεσα στις πλαινες.... θελω να τα εχω λιγο πιο μαζεμενα λοιπον)

1. της ΚΤΜ πανω απο 70ευρω (προς το παρον αποριπτεται λογω κοστους)


2. της Moose Racing γυρω στα 40 ευρω


3. acerbis γυρω στα 30ευρω


Εχει κανεις καποιο απο αυτα? εχετε να προτεινετε κατι αλλο ??
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω φιλε δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω διοτι σε ολες τις εξορμησεις μου φροντιζω οι συνοδηποροι μου να ειναι επιμελεις και οργανωμενοι......απλα σου κανω παρεα
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ σου έχω άλλη λύση...
.


.


.


.


.


.


.


.




.




.




.




.




.




.




.
Γιατί δεν αλλάζεις μηκανακι να μην τα κουβαλάς όλα αυτά; :friend:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Eιπα και γω, θα σχολιασει, δε θα σχολιασει ...χαχαχαχα
Ωραιο το καπα... το αλλο μου φαινεται μεγαλο γι αυτο που το θελω αλλα βλεπουμε ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Nικ...ριξε μια ματια για το kriega us5 drypack...πολυ καλη ανθεκτικοτητα,πληρως αδιαβροχο και χωραει ολα τα απαραιτητα.Συν 2 θηκες εξωτερικες για να βαζεις και εκει μικροπραγματα.Δενει με δικους του ιμαντες και πιανει ακομα και στα πλαινα καγκελα αν δεν το θες ως tailbag.;)
Μια φθηνη λυση,πιο μεγαλο σε χωρητικοτητα απο το kriega αλλά κι αυτο αξιζει της προσοχης σου ειναι και το Pharao Oχι στην ιδια ποιοτητα και αντοχη με το kriega αλλά αξιζει να το δεις.Με ιμαντες κι αυτο δενει και μαλιστα πολλες φορες το χρησιμοποιω και σαν tank bag για βολτες...
Τα εχω αυτα που λεω και μπορεις να τα δεις και motoraid(απο κει τα πηρα)να παρεις κ μια γνωμη...;)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επίσης http://www.mostwantedwarehouse.com/en/shop/75/24/tsandes-balitses/tsandes-ouras/enduristan-xs-6-5-base-pack-detail

Το συγκεκριμένο μπαίνει πάνω και από βαλίτσες

Αυτό έχω και το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Επίσης έχω στερεώσει "μόνιμα" τα 2 λουριά στη σχάρα της μηχανής, οπότε για να το βγάλω ελευθερώνω τα κλιπς.
Τα 6.5 λίτρα είναι μια χαρά! τα 12 που είναι το επόμενο μοντέλο νομίζω είναι πολλά
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αυτό έχω και το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Επίσης έχω στερεώσει "μόνιμα" τα 2 λουριά στη σχάρα της μηχανής, οπότε για να το βγάλω ελευθερώνω τα κλιπς.
Τα 6.5 λίτρα είναι μια χαρά! τα 12 που είναι το επόμενο μοντέλο νομίζω είναι πολλά
Nικ...ριξε μια ματια για το kriega us5 drypack...πολυ καλη ανθεκτικοτητα,πληρως αδιαβροχο και χωραει ολα τα απαραιτητα.Συν 2 θηκες εξωτερικες για να βαζεις και εκει μικροπραγματα.Δενει με δικους του ιμαντες και πιανει ακομα και στα πλαινα καγκελα αν δεν το θες ως tailbag.;)
Μια φθηνη λυση,πιο μεγαλο σε χωρητικοτητα απο το kriega αλλά κι αυτο αξιζει της προσοχης σου ειναι και το Pharao Oχι στην ιδια ποιοτητα και αντοχη με το kriega αλλά αξιζει να το δεις.Με ιμαντες κι αυτο δενει και μαλιστα πολλες φορες το χρησιμοποιω και σαν tank bag για βολτες...
Τα εχω αυτα που λεω και μπορεις να τα δεις και motoraid(απο κει τα πηρα)να παρεις κ μια γνωμη...;)

Ωραια και τα δυο, και της kriega αλλα και το enduristan αλλα πιο κοντα στα χρηματα που θελω να παιξω ειναι το motodetail με 28 ευρω, δεν με νοιαζει πολυ η αδιαβροχοποιηση κλπ μιας και δεν θα εχω πραγματα δικα μου αλλα εργαλια και παπαρολοιδια :p

Επισης ωραιο ειναι και το Κappa αλλα ξεφευγει λιγο σε μεγεθος τωρα που το ξαναβλεπω...
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ειχα το Accerbis στο endurάκι μου...πολύ ανθεκτικό, μερικώς αδιάβροχο και μέγεθος
όσο χρειάζεται για εργαλεία και ψιλοπράγματα ανάγκης, το πήρα ebay 26€...
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Έχω το Pharao που έβαλε πιο πάνω ο Κώστας-Μαθοσάλας. Το δένω στο πίσω φτεράκι του Dr και βάζω μέσα σαμπρέλα/φαστ/κανα εργαλείο (τα "βαριά" δηλαδή που δεν θέλω να κουβαλάω πάνω μου). Με καλό σφίξιμο στους ιμάντες μένει ακίνητο ακόμα και σε χρήση εντούρο.
Αδιαβροχοποίηση δεν έχω τεστάρει και βασικά ούτε με νοιάζει για αυτά που βάζω μέσα. Στα συν επίσης βάζω τη μεταβαλλόμενη χωρητικότητα. Το είχα βρει στο Motoraid περίπου στα 30€ αν θυμάμαι καλά.
Δε λέω πως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, αλλά για τα λεφτά που έδωσα νιώθω καλά με την αγορά μου.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Έχω το Pharao που έβαλε πιο πάνω ο Κώστας-Μαθοσάλας. Το δένω στο πίσω φτεράκι του Dr και βάζω μέσα σαμπρέλα/φαστ/κανα εργαλείο (τα "βαριά" δηλαδή που δεν θέλω να κουβαλάω πάνω μου). Με καλό σφίξιμο στους ιμάντες μένει ακίνητο ακόμα και σε χρήση εντούρο.
Αδιαβροχοποίηση δεν έχω τεστάρει και βασικά ούτε με νοιάζει για αυτά που βάζω μέσα. Στα συν επίσης βάζω τη μεταβαλλόμενη χωρητικότητα. Το είχα βρει στο Motoraid περίπου στα 30€ αν θυμάμαι καλά.
Δε λέω πως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, αλλά για τα λεφτά που έδωσα νιώθω καλά με την αγορά μου.
Στεφ αντεχει σκυλος...εχει βγαλει χιλιομετρα ως τωρα μην το φοβασαι...Κι οσο για αδιαβροχοποιηση εχω φαει μικρη βροχη κ δεν εμπασε αλλα ηθελε στεγνωμα υστερα γιατι ειχε ποτισει.Και πηγα και πηρα ενα καλυμμα απο τον Αη-ebay με μηδαμινο κοστος και τελος...100% αδιαβροχο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: est

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δες και σε κανα μαγαζι με ποδηλατικα αν δε θες πολύ μεγάλο:
http://www.podilatorama.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1610&virtuemart_category_id=18
Λεω ν α βαλω αυτο, το εχει κανεις???? :p :p :p :p :p




Θελω να κανω μια βολτα απο 2 μαγαζια με ψιλοαξεσουαρ που εχουμε εδω στο ηρακλειο και μετα θα κατασταλαξω ;)
 
Top Bottom