Αναζητηση μικρου-οικονομικου tailbag

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Νικο εχω το kappa 3 χρόνια άψογο.Σε ολες τις χωματαδες τοχω παντα πισω.Δεν είναι μεγαλο,αυξομειώνει το μέγεθος του και να είσαι σίγουρος θα το εχεις γεματο.Στο συστηνω!;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νικο εχω το kappa 3 χρόνια άψογο.Σε ολες τις χωματαδες τοχω παντα πισω.Δεν είναι μεγαλο,αυξομειώνει το μέγεθος του και να είσαι σίγουρος θα το εχεις γεματο.Στο συστηνω!;)
Καλησπερα Σταμ ;)
Για βαλε καμια φωτο αν εχεις να δω πανω στο μηχανακι
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Στείλε και καμιά φωτό φορεμένο...
Ειναι ακριβώς αυτό που έψαχνα σε "θέμα" μεγεθος...
χωράει ακριβώς όλα όσα εχω συγκεντρώσει να κουβαλάω μαζί μου,
έχει αδιάβροχο κάλυμμα να το σκεπάζεις στη βροχή,
Έχει 4μικρους ιμάντες για να το δένεις σε σχάρα




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ειναι ακριβώς αυτό που έψαχνα σε "θέμα" μεγεθος...
χωράει ακριβώς όλα όσα εχω συγκεντρώσει να κουβαλάω μαζί μου,
έχει αδιάβροχο κάλυμμα να το σκεπάζεις στη βροχή,
Έχει 4μικρους ιμάντες για να το δένεις σε σχάρα




Sent from my iPhone using Tapatalk
Ένα νεσεσέρ πάντα χρειάζεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Έχει 4μικρους ιμάντες για να το δένεις σε σχάρα
Με γειες Νικολα...εχε μονο υποψη επειδη το βλεπω στην τελευταια φωτο...ΜΗΝ ακουμπαει καποιος ιμαντας στις ακραπες...εχω χασει κρανος ετσι...προσεξε το...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με γειες Νικολα...εχε μονο υποψη επειδη το βλεπω στην τελευταια φωτο...ΜΗΝ ακουμπαει καποιος ιμαντας στις ακαρπες...εχω χασει κρανος ετσι...προσεξε το...
Δεν μ'αρεσουν οι ιμαντες.... προσπαθω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον..... :/
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Πολύ ωραίο φαίνεται, με γεια! :l2:
Μ' έβαλες κι εμένα σε σκέψεις να πάρω ένα ίδιο και να καταργήσω την κωλομπαγκαζιέρα. Πιστεύω όμως ότι οι ιμάντες δεν θα πιάνουν ασφαλώς στην πλαστική σχάρα του GS. Άμα σκεφτείς αυτό το κάτι άλλο, ενημέρωσέ μας.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν μ'αρεσουν οι ιμαντες.... προσπαθω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον..... :/
Ειχα το ιδιο (τωρα εχω της moose racing)
Οταν βρω λιγο χρονο θα βγαλω φωτογραφιες τι εχω κανει εγω με μια βιδα την οποια ξεβιδωνα με το χερι και το εβγαζα-εβαζα σε 5 δευτερολεπτα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ειχα το ιδιο (τωρα εχω της moose racing)
Οταν βρω λιγο χρονο θα βγαλω φωτογραφιες τι εχω κανει εγω με μια βιδα την οποια ξεβιδωνα με το χερι και το εβγαζα-εβαζα σε 5 δευτερολεπτα
Έχω το ίδιο (το δικό μου ειδε ο Νικολής και το πήρε) και με έβαλες σε σκέψεις... Σάντουιτς 2 φύλλα αλουμίνιο (ή χοντρό πλαστικό) περτσινομένα ή με βίδες και 2 βίδες με πεταλούδα... Κάπως έτσι;

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχω το ίδιο (το δικό μου ειδε ο Νικολής και το πήρε) και με έβαλες σε σκέψεις... Σάντουιτς 2 φύλλα αλουμίνιο (ή χοντρό πλαστικό) περτσινομένα ή με βίδες και 2 βίδες με πεταλούδα... Κάπως έτσι;

Σεντ φρομ Ténéré phone
Μπα, το εκανα μαλλον με πιο απλο τροπο:
Στην βαση της μπαγκαζιερας (την οποια βαση την εχω μονιμα πανω) ανοιξα μια τρυπα τοση ωστε να περασει αυτο το καρφωτο περικοχλιο

Του οποιου περικοχλιου, ζεσταινοντας το, τα καρφακια του φυτευτηκαν στο πλαστικο της βασης Και για επιπλεον ασφαλεια ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να φυγει ποτε λογω κραδασμων, πριν το φυτεψω του εβαλα και λιγη κολα 2 συστατικων

Στο τσαντακι τωρα μεσα τοποθετησα ενα κομματι σχετικα ακαμπτο πλαστικο στο ιδιο περιπου μεγεθος με την βαση του και ανοιξα μια αντιστοιχη τρυπα ωστε να περνα η Μ8 βιδα πεταλουδα η οποια βιδωνει στο ανωτερω περικοχλιο Ετσι με μια και μονο βιδα πεταλουδα μπορω να το στερεωνω και να το βγαζω ταχιστα αναλογα με το αν θελω να χρησιμοποιω αυτο, την βαλιτσα ή τιποτα απο τα δυο

Και επειδη με μια μονο βιδα και οταν στο τσαντακι υπηρχε βαρος -ειδικα κατα την χωματινη οδηγηση- αυτο περιστρεφονταν ελαφρως, την λυση την βρηκα στερεωνοντας στην κατω μερια του δυο λαστιχοπαξιμαδια (για ζελατινα φεριγκ) Τα λαστιχοπαξιμαδια λοιπον εισχωρουν και ακουμπανε σε συγκεκριμενα κενα που υπαρχουν στην βαση της μπαγκαζιερας
Ετσι κατ' αυτον τον τροπο:
α)το τσαντακι πλεον δεν περιστρεφεται,
β)βρισκω αμεσα και στα τυφλα και κεντραρω την βιδα με το περικοχλιο και
γ) τα λαστιχοπαξιμαδια επιτρεπουν στο τσαντακι με τους κραδασμους και κοπανηματα στο χωμα να κανει μικροκινησεις αριστερα-δεξια και ταυτοχρονα να παραμενει ακλονητο
 
Last edited by a moderator:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μπα, το εκανα μαλλον με πιο απλο τροπο:
Στην βαση της μπαγκαζιερας (την οποια βαση την εχω μονιμα πανω) ανοιξα μια τρυπα τοση ωστε να περασει αυτο το καρφωτο περικοχλιο

Του οποιου περικοχλιου, ζεσταινοντας το, τα καρφακια του φυτευτηκαν στο πλαστικο της βασης Και για επιπλεον ασφαλεια ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να φυγει ποτε λογω κραδασμων, πριν το φυτεψω του εβαλα και λιγη κολα 2 συστατικων

Στο τσαντακι τωρα μεσα τοποθετησα ενα κομματι σχετικα ακαμπτο πλαστικο στο ιδιο περιπου μεγεθος με την βαση του και ανοιξα μια αντιστοιχη τρυπα ωστε να περνα η Μ8 βιδα πεταλουδα η οποια βιδωνει στο ανωτερω περικοχλιο Ετσι με μια και μονο βιδα πεταλουδα μπορω να το στερεωνω και να το βγαζω ταχιστα αναλογα με το αν θελω να χρησιμοποιω αυτο, την βαλιτσα ή τιποτα απο τα δυο

Και επειδη με μια μονο βιδα και οταν στο τσαντακι υπηρχε βαρος -ειδικα κατα την χωματινη οδηγηση- αυτο περιστρεφονταν ελαφρως, την λυση την βρηκα στερεωνοντας στην κατω μερια του δυο λαστιχοπαξιμαδια (για ζελατινα φεριγκ) Τα λαστιχοπαξιμαδια λοιπον εισχωρουν και ακουμπανε σε συγκεκριμενα κενα που υπαρχουν στην βαση της μπαγκαζιερας
Ετσι κατ' αυτον τον τροπο:
α)το τσαντακι πλεον δεν περιστρεφεται,
β)βρισκω αμεσα και στα τυφλα και κεντραρω την βιδα με το περικοχλιο και
γ) τα λαστιχοπαξιμαδια επιτρεπουν στο τσαντακι με τους κραδασμους και κοπανηματα στο χωμα να κανει μικροκινησεις αριστερα-δεξια και ταυτοχρονα να παραμενει ακλονητο






 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom