Αναπνέοντας στο Πήλιο

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Χρειαζόμουν από καιρό μια βόλτα και την χρειαζόμουν ΠΟΛΥ!!! Ακόμα περισσότερο μετά από ένα πρόσφατο απρόσμενο θεματάκι υγείας!!!
Την διαδρομή την είχα από παλιά στο μυαλό μου. Τόσα χρόνια Βόλο και δεν την είχα κάνει, ούτε με το αυτοκίνητο, ούτε με την μηχανή. Διαδρομή κοντά 1,5 ώρας με φυσιολογική οδήγηση, αλλά διαδρομή γεμάτη αρώματα και εικόνες μοναδικές..

Η διαδρομή είναι αυτή: https://www.google.gr/maps/dir/Βόλος/Χάνια, Μαγνησία/Δράκεια, Μαγνησία/Βόλος, Μαγνησία/@39.369297,23.014297,6833m/data=!3m1!1e3!4m26!4m25!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896!1m5!1m1!1s0x14a712707703ba4b:0xcef18ec22440dcc9!2m2!1d23.0614947!2d39.3963211!1m5!1m1!1s0x14a71257dc6cc0e5:0xe8cb8b63704fe0d4!2m2!1d23.0481697!2d39.3761194!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896!3e0?hl=el

Το καημένο, το είχα παραπονεμένο εδώ και 2 μήνες.


ο Βόλος από ψηλά


και ο Παγασητικός (φαίνεται και η διαδρομή για να ανέβεις από Βόλο προς Χάνια)


το φίδι προς Δράκεια


μια διαδρομή που έχεις μπροστά σου (και δεξιά και αριστερά) συνέχεια αυτές τις εικόνες



στον δρόμο προς Χάνια


στάση για τσιγάρο (αν κάπνιζα, που ευτυχώς το έχω κόψει)


το Πήλιο στα καλύτερά του... αν μπορούσα να σας περάσω τις μυρωδιές της φύσης....


Και έτσι απλά, σε 2 ώρες, έκανα μια μικρή σε απόσταση βόλτα, η οποία με γέμισε, μου έδωσε τις ανάσες που ήθελα, που χρειαζόμουν...
Πλέον στο πρόγραμμα έχουν μπει και άλλες διαδρομές στο Πήλιο!!

Τα πράγματα είναι απλά... Δυστυχώς εμείς τα κάνουμε δύσκολα....

καλές βόλτες να έχουμε και πάντα όρθιοι ;)



Υ.Γ.1 περιττό να πω ότι κάθε 100 μέτρα εμφανιζόταν και χωματόδρομος που οδηγούσε μέσα στο δάσος και μου πέρασε από το μυαλό η ιδέα για πιο χωμάτινο μηχανάκι....

Υ.Γ.2 η ανάγκη για απόκτηση μιας action camera με τηλεχειριστήριο ειναι πραγματικότητα.

Υ.Γ.3 @gsmaniac πόσο δίκιο έχεις για το μπαούλο πίσω... από τότε που το έβγαλα, ξανά ερωτεύτηκα τη μηχανή μου!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπράβο Θόδωρα!

Κι ωραίες φώτο ;) !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Α, και πού 'σαι...
Ο μάνιακ δίκιο έχει για τα μπαούλα. Όποτε δεν είναι απαραίτητα, πέπει να λείπουν από πάνω ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με μπαούλο ή χωρίς μπαούλο....αυτες οι "ανασες" είναι σπουδαίες, όπως και το βουνό σου!
Έχει δίκιο ο γέροντας απο πάνω....βαλε τακούνια, βρες παρέα και πάρε και άλλες ανάσες!!!:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φιλε βαλε χωματινα σε αυτην!!
μια χαρα παει και στο χωμα!!!!
Καλά λέει!
Και πάει και χαρές σου δίνει ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@Phoenix @gsmaniac @forester η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορεί εδώ Βόλο ένα v-strom με Κ60 scout λάστιχα και είναι και όμορφο, αλλά η έλλειψη παρέας είναι τεράτιο θέμα και μόνος μου ΔΕΝ θα πάω με τίποτα!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@Phoenix @gsmaniac @forester η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορεί εδώ Βόλο ένα v-strom με Κ60 scout λάστιχα και είναι και όμορφο, αλλά η έλλειψη παρέας είναι τεράτιο θέμα και μόνος μου ΔΕΝ θα πάω με τίποτα!!
Να κατέβεις νότια τότες, ή να πας στο Θένο ;)

Α, και Εύβοια όταν θα πάμε, δίπλα είσαι από Αγιόκαμπο... ;)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ομορφιες!απιθανα χρωματα,η φυση στα καλυτερα της κ το Στρωματακι το χεις πενα,μ'αρεσουν οι νοικοκυρηδες!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αυτό το "Εύβοια όταν θα πάμε" ??? τι έχουμε??

(άντε τώρα να κοιτάω και για χωμάτινα λάστιχα για το vstromάκι μου!!!)
:secret::secret::friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
@Phoenix @gsmaniac @forester η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορεί εδώ Βόλο ένα v-strom με Κ60 scout λάστιχα και είναι και όμορφο, αλλά η έλλειψη παρέας είναι τεράτιο θέμα και μόνος μου ΔΕΝ θα πάω με τίποτα!!
να τον βρεις αυτον και να του πεις να πηγαινετε μαζι (το ιδιο θεμα θα εχει και αυτος, την παρεα!)
 
Τελευταία επεξεργασία:

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Φίλε μου todor όποτε σε βολέψει και θέλεις παρέα μένω και εγώ στο Βόλο και οδηγώ στα κρύα και στις ζέστες μια κίτρινη μαούνα με χωμάτινα ( ΒMW GS 1200 ADV). Χωμάτινες και ασφάλτινες είναι στο πρόγραμμα..Το τηλ μου είναι στο προφίλ μου..Όποτε έχεις χρόνο στείλε για καφεδάκι..Η πρόσκληση ισχύει για οποιονδήποτε μηχανόβιο, και μη, εντός και εκτός Βόλου..:stm:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Πηλιάρα rules!
Ειναι μεσα στα πλανα μου μια 3-4ημερη αποδραση προς Τσαγκαράδα, μακαρι να ειναι ο καιρος καλος και τις επομενες εβδομαδες ετσι.

Απο θερμοκρασια πως ειναι αυτες τις μερες;
Τελευταια φορα μεσα Αυγουστου ξεκινησαμε μεσημερι με καυσωνα στην Αθηνα και φτασαμε απογευμα-βραδακι με ωραια, για τοτε, δροσια..!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@todor Θόδωρα η βόλτα ήταν η ανάσα που "έπρεπε" να πάρεις μετά την περιπέτεια...!!!;)
Με λίγο ψάξιμο τριγύρω μας υπάρχουν και οι παρέες και οι διαδρομές...:yew:
Νά 'σαι πάντα γερός και όλα θα βρεθούνε!;)
υ.γ Ωραίες φωτό...!!!:ok::pht2;
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Δέν το έχω ζήσει το Πήλιο με αυτά τα χρώματα. Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες και για τις όμορφες εικόνες :friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@todor να πω οτι σε γουσταρω...δεν θα το πω γιατι καραδοκουν λελοι ετοιμοι για ολα...:D:p...Keep riding φιλε και οπως το ειπες...τα πραγματα στη ζωη ειναι απλα μαθηματικα....καθαρη σκεψη...χαλαρα...και το χαμογελο ειναι σχεδον αναπόφευκτο:friendship:
Το Πηλιο...τι να πω.ερωτας!!!Και οι φωτο μεταφερουν με ωραιο τροπο ο,τι παιζεται εκει πανω :prft:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@ELF έχουμε κίτρινο adv στον Βόλο και δεν το έχω δει?? ε νομίζω ότι πρέπει να τον κανονίσουμε τον καφέ ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πηλιάρα rules!
Ειναι μεσα στα πλανα μου μια 3-4ημερη αποδραση προς Τσαγκαράδα, μακαρι να ειναι ο καιρος καλος και τις επομενες εβδομαδες ετσι.

Απο θερμοκρασια πως ειναι αυτες τις μερες;
Τελευταια φορα μεσα Αυγουστου ξεκινησαμε μεσημερι με καυσωνα στην Αθηνα και φτασαμε απογευμα-βραδακι με ωραια, για τοτε, δροσια..!
χθες που ο Βόλος είχε κοντά στους 17 βαθμούς, πάνω στα Χάνια την άκουσα ολίγον τι από το κρύο!! και ήμουν με ένα fleece και το μπουφαν (revit off track, χωρίς τα εσωτερικά του). Λογικά μια δροσά θα την έχει εκεί ψηλά, άρα, μάλλον θα πρέπει να πάρεις ζακέτα ;)

@todor Θόδωρα η βόλτα ήταν η ανάσα που "έπρεπε" να πάρεις μετά την περιπέτεια...!!!;)
Με λίγο ψάξιμο τριγύρω μας υπάρχουν και οι παρέες και οι διαδρομές...:yew:
Νά 'σαι πάντα γερός και όλα θα βρεθούνε!;)
υ.γ Ωραίες φωτό...!!!:ok::pht2;
οι διαδρομές σίγουρα υπάρχουν, όπως και οι παρέες, αλλά είπαμε... τώρα αρχίζω να κάνω τα "δύσκολά" εύκολα. Πιστεύω όλα θα γίνουν και στο τέλος θα βλέπω χώμα και δεν θα πέφτω πριν ανέβω :)

Δέν το έχω ζήσει το Πήλιο με αυτά τα χρώματα. Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες και για τις όμορφες εικόνες :friendship:
@todor να πω οτι σε γουσταρω...δεν θα το πω γιατι καραδοκουν λελοι ετοιμοι για ολα...:D:p...Keep riding φιλε και οπως το ειπες...τα πραγματα στη ζωη ειναι απλα μαθηματικα....καθαρη σκεψη...χαλαρα...και το χαμογελο ειναι σχεδον αναπόφευκτο:friendship:
Το Πηλιο...τι να πω.ερωτας!!!Και οι φωτο μεταφερουν με ωραιο τροπο ο,τι παιζεται εκει πανω :prft:
@ELF έχουμε κίτρινο adv σοτν Βόλο και δεν το έχω δει?? ε νομίζω ότι πρέπει να τον κανονίσουμε τον καφέ ;)
γιατί μου αφήνει μια brokeback mountain αίσθηση όλο αυτό????
 
Last edited by a moderator:
Top Bottom