Ανοιξιάτικη κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά.

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Aφου η Ανοιξη αρχιζει 21 Μαρτιου λεω να παρω ενα φιλο
που το εχει ταμα να κοιμηθουμε στον Ψηλορειτη και να κατηφορισουμε.
Αν σας βολεψει λοιπον στις 22-23, θα εχετε και λιγο αερα trOFFy στο νησι!!
λεγε τετοια να ετοιμαζομαι
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πρώτα ο γιαραμπης να μας εχει ολους καλα και εμείς!!!!!!μεσα
(Δηλαδή εγω ,ο στεργιος , ο φοινικας ,και το πλι )
Καμία φορα τρομάζω !!!!!!
Αλλα μου φεύγει
Φιλία σε ολους
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πρώτα ο γιαραμπης να μας εχει ολους καλα και εμείς!!!!!!μεσα
(Δηλαδή εγω ,ο στεργιος , ο φοινικας ,και το πλι )
Καμία φορα τρομάζω !!!!!!
Αλλα μου φεύγει
Φιλία σε ολους
Να βάλετε χωμάτινα κι οι 3 σας!! :D
Με το καλό να μας έρθεις Στέργιο!

Πλάκα κάνω, δεν χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χωμάτινα, αλλά μην μας φωνάζετε μετά πως σκιστηκαν τα σούπερ ντουπερ πιστάδικα ελαστικά σας, έχει πολλές πέτρες το νησί.. λεπτομέρειες και αρχικό πλάνο το απόγευμα.. ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να βάλετε χωμάτινα κι οι 3 σας!! :D
Με το καλό να μας έρθεις Στέργιο!

Πλάκα κάνω, δεν χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χωμάτινα, αλλά μην μας φωνάζετε μετά πως σκιστηκαν τα σούπερ ντουπερ πιστάδικα ελαστικά σας, έχει πολλές πέτρες το νησί.. λεπτομέρειες και αρχικό πλάνο το απόγευμα.. ;)
τετοια να του λες, να παιρνουν τα λιγα μυαλα του αερα.....
ολο το πρωι τον εφαγα να βαλει χωμάτινα, για να ευχαριστηθεί το χωμα, περα από την ασφαλεια
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
τετοια να του λες, να παιρνουν τα λιγα μυαλα του αερα.....
ολο το πρωι τον εφαγα να βαλει χωμάτινα, για να ευχαριστηθεί το χωμα, περα από την ασφαλεια
Αν του βαζαμε ενα ζευγαρι Χαιντι?
Ουτε που θα το καταλαβει...:cool:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το λεπόν....

Ακόμα είναι νωρίς, λείπουν 3,5 εβδομάδες αλλά καλύτερα να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά.. ;)

Πουρνό πουρνό το Σάββατο 22/3 μετά τις χαιρετούρες, αγκαλιές και ένα καφεδάκι με μπουγάτσα για να ισιώσουμε, λέμε (βασικά ο Markas λέει...) να ξεκινήσουμε για καμιά χαλαρή βολτούλα καμιά κατοστή χιλιόμετρα από τα οποία με ένα πρόχειρο υπολογισμό τα ~80 θα είναι χώμα (προσοχή, "χώμα" δεν εννοούμε χώμα-χώμα -εμείς εδώ το χώμα το βάζουμε μόνο στις γλάστρες- αλλά τον κρητικό ποτ πουρί χαλικο-τσιμεντο-πετρο-χωματόδρομο).

Κάποια στιγμή (ούτε που ξέρω πότε..) και μετά από αφέψημα και αγορά των απαραιτήτων προς βρώση και πόση από τον Ζαρό ή κάποιο άλλο χωριό εκεί γύρω ευελπιστούμε να αριβάρουμε στον προορισμό μας, το Δάσος του Ρούβα.

Ο χώρος έχει αρκετούς ξύλινους πάγκους, τρεχούμενο νερό, ψησταριές, μικρό ρυάκι και πολύ πράσινο. Το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει θα είναι φυσιολατρικού, μοτοεξιστοριστικού και γαστρονομικού περιεχομένου συνοδεία ρακής. Χορτοφάγοι δεν επιτρέπονται. :friendship:

Το κατάλυμα που καταφέραμε με πολύ κόπο :p να κλείσουμε είναι κάποιων χιλιάδων αστέρων (τα υπόλοιπα κρύβονται από τους πρίνους). Για τους μη ρομαντικούς ή κρυουλιάρηδες ή θέλοντες να είναι light και το αντίσκοινο τους βαραίνει υπάρχει καταφύγιο (ο θεός να το κάνει) που ουσιαστικά είναι ένα μεγάλο κλειστό δωμάτιο χωρίς έπιπλα μαζί με ένα άλλο μικρότερο με νεροχύτη, τραπέζι, τζάκι και τουαλέτα (τελευταία φορά δεν υπήρχε καπάκι). Επιβάλλεται υπόστρωμα (καλύτερα φουσκωτό) και ζεστό sleeping bag.

Την Κυριακή, αν καταφέρουμε να βγάλουμε τη νύχτα :eek:, το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσκεψη στο αστεροσκοπείο του Σκίνακα (πρέπει να περάσουμε με τον Marka να δούμε αν είναι ανοιχτός ο δρόμος) και μετά, μέσω Ανωγείων, πολύ (μα πάρα πολύ) επαρχιακό στροφιλίκι στους νομούς Ρεθύμνης και Χανίων για όποιον μπορέσει να ακολουθήσει. Η τελική διαδρομή θα διαμορφωθεί τις επόμενες εβδομάδες. Τελικός προορισμός θα είναι τα Χανιά (ευελπιστώ να καταφέρω να πάρω άδεια την Δευτέρα για να μπορέσω να μείνω και το βράδυ αν και χλωμό το βλέπω). Η διανυκτέρευση στα Χανιά χρήζει ακόμα διερεύνησης.

Την Δευτέρα θα γίνει βόλτα στην ενδοχώρα του νομού. Προβλεπόμενη αναχώρηση από Χανιά το απόγευμα της Δευτέρας.

Αυτό είναι σε γενικές γραμμές. Κάντε τα κουμάντα σας... Θα ακολουθήσουν σε κάποια φάση περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφίες από τον μετρ του είδους Marka. Ερωτήσεις απορίες στο παρόν νήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Super λέμε!!!
Σα να το ζω.....
Ζουλεύω αλλά θα είμαι κοντά σας .... νοερά:D;)
 
Reactions: yns

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στα Χανιά θα κοιτάξω κι εγώ για ξενοδοχεία καθώς είναι να κατεβούν και κάτι άλλοι αλήτες μηχανοβιοι του φόρουμ :D
Το αυτό και για τις χανιωτικες διαδρομές :p
Οπότε Γιάννη και Νίκο θα μιλήσουμε τις προσεχείς μέρες ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλως να πατησετε στην Κρητη λεβεντες κ.λ.π. ενα μικρο βιντεακι συμφωνα με το προγραμμα του Yns και Marka.
Ευχαριστούμε Γιάννο! Από το 2:40 στο βίντεο αρχίζει η κατάβαση και στο 03:00 φαίνεται και το καταφύγιο.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παίδες, εννοείτε πως το πρόγραμμα και η διαδρομή αλλάζουν ανάλογα με τα κέφια της παρέας. Χωμάτινα λάστιχα δεν είναι απαραίτητα 100% γιατί εμείς έχουμε πέτρες και όχι λάσπες. Χρήσιμα είναι, ειδικά στα σημεία όπου υπάρχει δυνατότητα να βγούμε (όποιος θέλει) εντελώς εκτώς χωματόδρομου. Πάντως, ελπίζω να μην έχετε όρεξη για άπειρα χλμ και ταλαιπορία, να κάτσουμε να χαβαλεδιάσουμε στη φωτιά με τα κρέατα και να προλάβουμε να κάνουμε και κάνα παιχνιδάκι μέσα στο δάσος.
Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και φωτογραφίες από το καταφύγιο και το χώρο κατασκήνωσης.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
...ειδικά στα σημεία όπου υπάρχει δυνατότητα να βγούμε (όποιος θέλει) εντελώς εκτός χωματόδρομου...
Ναι, με τις μαούνες και τριβάλιτσοι θα σου 'κλουθούνε εκτός χωματόδρομου... Τέτοια λέγε τους.. :D :D :D
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ενδιαφέρον βολταράκι!

παρόλο που την Κρήτη την έχω γυρίσει ....ψήνομαι, διότι η Κρήτη δεν "τελειώνει" ποτέ!

Αν περισσέψει κομπόδεμα είμαι μέσα ....διπλός ( θα φάω παντόφλα... :) )

Αν δεν έχετε πάρει προσφορά για ακτοπλοϊκά ...ενημερώστε!

Σχίνακας...

 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να βάλετε χωμάτινα κι οι 3 σας!! :D
Με το καλό να μας έρθεις Στέργιο!

Πλάκα κάνω, δεν χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χωμάτινα, αλλά μην μας φωνάζετε μετά πως σκιστηκαν τα σούπερ ντουπερ πιστάδικα ελαστικά σας, έχει πολλές πέτρες το νησί.. λεπτομέρειες και αρχικό πλάνο το απόγευμα.. ;)
Επειδη ειμαι μετριόφρων !!!!!!!
Θελω να σας πω οτι σας εχω για πρωινό και στο χώμα!!!!!
Και για αυτο τον λόγο θα έρθω με τις ζάντες !!!!!!
(Έτσι και αλλιώς τα λόγια ειναι τζάμπα )
Φιλια σε ολους και θα τα πουμε απο κοντα με την βοήθεια παντα του αλαχ του Βούδα της οσιρης των θεών όλου του κόζμου !!!!!
Α!!!!!και κατι άλλο
Επειδη θα παω και κομμωτήριο να καθαρισετε της κάμερες για να βγαίνω καλα στης φωτο
Ευχαριστω
 
Top Bottom