Αντάπτορας φορτιστή / συντηρητή μπαταρίας BMW σε διάμετρο Auto?

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω τον γνήσιο φορτιστή / συντηρητή της bmw με το μικρό βίσμα και θέλω να τον κουμπώνω στην παροχή του 990 που είναι τύπου αυτοκινήτου/αναπτήρα χωρίς να κόψω ράψω καλώδια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αντάπτορας θηλυκό μικρό βίσμα σε αρσενικό μεγάλο για αυτή τη δουλεία; Μόνο το ανάποδο έχω βρει στο νετ.

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω τον γνήσιο φορτιστή / συντηρητή της bmw με το μικρό βίσμα και θέλω να τον κουμπώνω στην παροχή του 990 που είναι τύπου αυτοκινήτου/αναπτήρα χωρίς να κόψω ράψω καλώδια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αντάπτορας θηλυκό μικρό βίσμα σε αρσενικό μεγάλο για αυτή τη δουλεία; Μόνο το ανάποδο έχω βρει στο νετ.

Γιατί δεν βάζεις κάτι σαν το παρακάτω παράλληλα με την άλλη πρίζα?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το έχετε εσείς με τα 990 τελικά να βάλετε φωτιά σε ότι δάσος υπάρχει. thenos έλα βοήθησε το παιδί...

Έβαλε και σε σας κρύο βλέπω...:hungover:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γιατί δεν βάζεις κάτι σαν το παρακάτω παράλληλα με την άλλη πρίζα?
Γιατί δεν νιώθω ακόμα άνετα να παίξω με ρεύματα και καλώδια και δε θέλω να γεμίσω το πάνελ του όργανου τρύπες και μπλιμπλίκια

Εναλλακτική είναι να πάρω τα κροκοδειλάκια που δίνει ο bmw φορτιστής και να το μπριζώνω κάτω από τη δεξιά μεριά της ποδιάς
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έχω τον γνήσιο φορτιστή / συντηρητή της bmw με το μικρό βίσμα και θέλω να τον κουμπώνω στην παροχή του 990 που είναι τύπου αυτοκινήτου/αναπτήρα χωρίς να κόψω ράψω καλώδια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αντάπτορας θηλυκό μικρό βίσμα σε αρσενικό μεγάλο για αυτή τη δουλεία; Μόνο το ανάποδο έχω βρει στο νετ.

Μπορείς πολύ εύκολα να το κατασκευάσεις αν "πιάνουν" σχετικά με τα ηλεκτρολογικά. Σε κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλακτικών μπορείς να βρείς την θηλυκιά φύσα για το αρσενικό και να την προεκτέινεις με όσο καλώδιο θέλεις σε ένα αρσενικο μεγάλο αυτοκινήτου 12 V. Προσοχή να πάνε τα καλώδια ως έχει έως τέλος με το εξωτερικό να παραμένει στο έλασμα και όχι στο εμβολο του κέντρου.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εναλλακτική είναι να πάρω τα κροκοδειλάκια που δίνει ο bmw φορτιστής και να το μπριζώνω κάτω από τη δεξιά μεριά της ποδιάς
Κρολοδειλακια τοτε και καθαρισες!!!!!
Απλα και πολυ ευκολα.....
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπορείς πολύ εύκολα να το κατασκευάσεις αν "πιάνουν" σχετικά με τα ηλεκτρολογικά. Σε κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλακτικών μπορείς να βρείς την θηλυκιά φύσα για το αρσενικό και να την προεκτέινεις με όσο καλώδιο θέλεις σε ένα αρσενικο μεγάλο αυτοκινήτου 12 V. Προσοχή να πάνε τα καλώδια ως έχει έως τέλος με το εξωτερικό να παραμένει στο έλασμα και όχι στο εμβολο του κέντρου.
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟ! :dnl:
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Γιατί δεν νιώθω ακόμα άνετα να παίξω με ρεύματα και καλώδια και δε θέλω να γεμίσω το πάνελ του όργανου τρύπες και μπλιμπλίκια

Εναλλακτική είναι να πάρω τα κροκοδειλάκια που δίνει ο bmw φορτιστής και να το μπριζώνω κάτω από τη δεξιά μεριά της ποδιάς
Το μονο σπαστικο ειναι οτι στη μαμα ποδια πρεπει, αν θυμαμαι καλα, να ξεβιδωνεις το πλαστικο καλυμμα, ενω αν εχεις την μεταλλικη,
ο θετικος πολος (1) ειναι προσβασιμος αμεσα :ok:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το μονο σπαστικο ειναι οτι στη μαμα ποδια πρεπει, αν θυμαμαι καλα, να ξεβιδωνεις το πλαστικο καλυμμα, ενω αν εχεις την μεταλλικη,
ο θετικος πολος (1) ειναι προσβασιμος αμεσα :ok:
Ναι αυτό δε το γλιτώνω αν παίξω σύστημα κροκοδειλακιας.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το μονο σπαστικο ειναι οτι στη μαμα ποδια πρεπει, αν θυμαμαι καλα, να ξεβιδωνεις το πλαστικο καλυμμα, ενω αν εχεις την μεταλλικη,
ο θετικος πολος (1) ειναι προσβασιμος αμεσα :ok:
Και τι τον εμποδίζει να ανοίξει μια τρύπα, τόσης διαμέτρου όση χρειάζεται για να περνάει το κροκοδειλακι;
Ένα ποτηροτρύπανο χρειάζεται!
 
Reactions: Gus

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Και τι τον εμποδίζει να ανοίξει μια τρύπα, τόσης διαμέτρου όση χρειάζεται για να περνάει το κροκοδειλακι;
Ένα ποτηροτρύπανο χρειάζεται!
Είπαμε! Οχι τρύπες και μπλιμπλικια. Καθαρές δουλείες :cool:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είπαμε! Οχι τρύπες και μπλιμπλικια. Καθαρές δουλείες :cool:
Τώρα το "γενίκευσες"!!! :p

Πριν έλεγες.....

Γιατί δεν νιώθω ακόμα άνετα να παίξω με ρεύματα και καλώδια και δε θέλω να γεμίσω το πάνελ του όργανου τρύπες και μπλιμπλίκια
:laugh:
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
Συγνώμη που ενώ δεν θέλεις κοπτοραπτική … αλλά με φαίνεται η πιο εύκολη λύση η οποία είναι 2 σε 1

Εφόσον δεν έχει εμφανιστεί κάποιο ανταπτοράκι, η απλούστερη κατ’ εμέ λύση είναι η παράλληλη σύνδεση αρσενικού φις τύπου auto, έτσι ώστε να κρατήσεις και το μαμά φις. Κάποια εκατοστά πριν το μαμά φις ξεγυμνώνεις καλώδια και συνδέεις και το 2ο φις τύπου auto , τελικό αποτέλεσμα εχεις 2 παροχές α) φις μαμά, β) φις τύπου auto, και είσαι παντός καιρού , αλλοιώς αντικαθιστάς το τύπου bmw φις με universal τύπου auto. Εάν δεν θέλεις να το κανείς εσυ πας σ’ ένα ηλεκτρολόγο και το κάνει με ελάχιστο κόστος σε χρόνο και χρήμα μιας και είναι εύκολο
Έτσι έχω κάνει το κομπεσεράκι μου, το μαμά φις του και πρόσθεσα φισάκι από opimate που έχω παροχή στο μηχανάκι για «βαριά « ρεύματα …
Θ’ αγγαρέψω φίλο να μ’ανεβασει φωτό όταν μπορέσει, μιας και εγώ ντεεεν

edit, βλέποντας ξανά το κομπρεσερακι (airman) θυμήθηκα ότι το μαμα φις του είναι διπλής χρήσης, και τύπου bmw, και auto, εάν βρεις στην αγορά τέτοιο φισακι, αλλάζεις μόνο το φισακι και είσαι πάλι 2 σε 1 παντός καιρού
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom