Αξίζει;

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ως τώρα σκεφτόμουν πως δε θα μπω καθόλου στη διαδικασία να ασχοληθώ με το τραυματισμένο μου μηχανάκι και θα αγοράσω καινούριο.

Τις τελευταίες εβδομάδες όμως έχω αρχίσει να το επεξεργάζομαι, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα πουθενά ή πάρει καμία απόφαση.

Έχω γνώση πως ίσως μπω σε μια ατέρμονη περιπέτεια, που θα στοιχίσει σε χρόνο/χρήμα/φαιά ουσία.

(Φυσικά και η νέα μοτο θα στοιχίσει αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.)

Το πρώτο βήμα σίγουρα θα είναι ένα φουλ τεστ από τη moto-cert για την κατάσταση του πλαισίου κτλ.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Ευχαριστώ.














 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Αναλόγως τι δουλειά θες να κάνεις..Αν θες να το κάνεις σαν καινούργιο πιστεύω ότι δεν αξίζει κ από οικονομικής άποψης..Αν θες να το συμμαζέψεις απλά για να κάνεις την δουλειά σου πιστεύω θα το κάνεις οικονομικά..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει αρκετές πληγές οι οποίες πιστεύω με την κατάλληλη δουλειά κλείνουνε.
Πιστεύω όμως ότι θα χρειαστεί αρκετά χρήματα για αυτό...
Από την άλλη όμως ΕΣΥ θέλεις να τη φτιάξεις...???
Ρωτάω διότι θα έχεις μία άσχημη ανάμνηση κάθε φορά που θα τη βλέπεις...
Μήπως να πήγαινες σε κάτι άλλο το οποίο ως νεο θα σε έκανε να ξεχάσεις πιο γρήγορα ότι έχεις τραβήξει...?
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Αν δεν έχει πάρει το πλαίσιο τότε να την φτιάξεις τη μοτοσυκλέτα Νατάσσα.
Το μπροστινό και τα περιφερειακά αλλάζονται.
Ότι χρειαστείς από πληροφορίες και βοήθεια εδώ είμαστε.
Είχα την εντύπωση πως είχε μεγαλύτερες ζημιές, ευτυχώς.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Έχεις ήδη ανοίξει νέα σελιδα
Συνεπώς χρειάζεσαι κ μια νέα (καινούργια) μοτοσυκλετα, ψυχολογικά θα σε πάει μακρύτερα πιστεύω..
Σαφώς κ το ίδιο μοντέλο σε κούτα να είναι μια εξίσου καλή λύση..
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το κριτήριο σε μία ενδεχόμενη επισκευή είναι ένα. Ψυχολογικά είσαι έτοιμη να χρησιμοποιήσεις αυτό το μηχανάκι πάλι ?
Αν είσαι έτοιμη να ξανακάτσεις στην σέλα του χωρίς να έχεις δεύτερες σκέψεις, κάντο. Αν όχι, πάμε γι άλλα.
Ίσως ακούγεται σκληρό, αλλά μόνον έτσι (πιστεύω) θα γύρει κάπου η ζυγαριά.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Άπαξ και είμαι έτοιμη να οδηγήσω στο δρόμο, δεν είναι αποτρεπτικό το παλιό μηχανάκι αρκεί φυσικά να είναι σε κατάσταση καινούριου.

Το πρακτικό κομμάτι (της επισκευής) με νοιάζει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άπαξ και είμαι έτοιμη να οδηγήσω στο δρόμο, δεν είναι αποτρεπτικό το παλιό μηχανάκι αρκεί φυσικά να είναι σε κατάσταση καινούριου.

Το πρακτικό κομμάτι (της επισκευής) με νοιάζει.
Σκληρή... ;)
Το μόνο που μένει τότε είναι να δεις το κόστος της επισκευής ώστε να φτάσει σε αυτό το σημείο που θέλεις εσύ.
Αν δεις ότι σε παίρνει οικονομικά και αξίζει φτιάξτο...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν δεν" πήρε" κάντο.
Απ' τις φωτό φαίνεται ότι δεν έχει σοβαρό πρόβλημα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε κάθε περίπτωση αξίζει να το ψάξεις. Αν δεν έχει "πάρει" εγώ θα το έφτιαχνα, όπως και είχα κάνει με το Tenere 660 που άλλαξα όλο το μπροστινό και κάποια καπάκια συν το τιμόνι και το επανάφερα στην αρχική κατάσταση (ίσως έγινε και καλύτερο με κάποια περιφερειακά που αντικατέστησα).
Είναι εξαιρετική μοτοσυκλέτα το SV650 και αξίζει να της δώσεις μια ευκαιρία. Ασχολήσου αρχικά διερευνητικά με το που θα φθάσει το κόστος.
Ψυχολογικά δεν με απασχόλησε καθόλου η μοτοσυκλέτα. "Άλλα" ήταν αυτά που είχα να νικήσω και τα νίκησα. Δεν πέρασα τον δικό σου γολγοθά -αυτό είναι σίγουρο- αλλά ήταν μια τρομακτική εμπειρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι ζημιά έχει, πέραν της αμφιβολίας για το πλαίσιο, ξέρεις ακριβώς;

Δεν μοιάζει (σε πρώτη ματιά) τραγικό. Βέβαια, ανταλλακτικά Suzuki, θυμάμαι τόσο από το bandit μου όσο και από το GS500 του κολλητού, πιθανώς να μην συμφέρει.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Δε φαίνεται τραγικό αλλά έχουν από κάτι, πολλά. Μηχανικά δεν πιστεύω να παίζει τίποτα τρελό, εκτός από ηλεκτρολογικά.

Δεν ασχολήθηκα ως τώρα. Ήταν απλά σε φύλαξη. Έχω την αίσθηση όμως πως για να το φτιάξω θα μου στοιχίσει σαν ένα καινούριο. Αλλά θα δούμε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αλλαγή κατηγορίας έχεις σκεφτεί??
Ρε αφήστε και έναν άνθρωπο να αγιάσει, τιστεσειςπια. Νατάσσα αν βρεις τεύχος "Dirtbike magazine" στο γραμματοκιβώτιό σου μην το ανοίξεις, είναι προπαγάνδα.

"έχετε δύο λεπτά να σας μιλήσουμε για τον κύριο ημών τροχό 21 ιντσών, μεγάλη η χάρη του";
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μάλιστα :)

Εκλεισα να τσεκάρω πλαισιο κτλ και βλέπουμε.

Ενα ένα τα βήματα
Αν έχεις καλα νέα αξίζει να το φτιάξεις. Οι ζημιές δεν φαίνεται να είναι είναι τόσο μεγάλες .

Να ξέρεις μονο πως η μεταπωλητική του αξία θα πέσει. Βέβαια είναι τόσο ωραία μοτοσυκλέτα που δεν βρίσκω τον λόγο να τη πουλήσεις.

Να ξέρεις πως θαυμάζω την ψυχική σου δύναμη. Μετά από τόσα χειρουργεία και τόση ταλαιπωρία να κάνεις τέτοιες κουβέντες. Προφανώς αγαπάς πολύ τους δύο τροχούς και σου εύχομαι από δω και πέρα να πάνε καλύτερα τα πράματα. Να έχεις καλούς δρόμους...

Να είσαι καλά και να κάνεις με το σουζουκάκι ότι αγαπάς. Αν είσαι έτοιμη ψυχολογικά δως του μια δεύτερη ευκαιρία.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό το σίδερο έχει τελειώσει πλέον
Ότι είχε να δώσει και να πάρει το έκανε
Ήρθε η ώρα για ένα ωραίο μποξερακι
Κάτι σε
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αν δε βγω στο δρόμο να οδηγήσω και να το ζήσω ξανά δεν μπορώ να αποφασίσω εκ των προτέρων όσον αφορά στην αλλαγή. Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι θέλω να με κρατήσω χαμηλά σε κυβισμό, βάρος, ιπποδύναμη και ύψος. Και ήδη μια μοτοσικλέτα σαν το sv είναι οριακή. 19αρη τροχό δεν έχω οδηγήσει ποτέ και ήδη ξεπερνάει το όριο του ύψους μια τέτοια μοτο. Ανέβηκα πάνω στο καινούριο CB500X και με μόλις 83 εκατοστά σέλα δε φτάνω κάτω, οποτε απορρίφθηκε άμεσα. Είναι must να φτάνω κάτω και με τα δυο πόδια. Ήταν και πριν. Τώρα ένας λόγος παραπάνω, και ας υπάρχουν πολλές θεωρίες για το πως γίνεται - δε με αφορούν. Συν του ότι σε αυτά τα κιλά είναι ακόμα πιο δύσκολο. Αν ηταν μια μοτο 150 κιλών αλλάζει το πραγμα, αλλά μετά δεν κάνουν τσεκ άλλα πράγματα και πάει λέγοντας.

Ας είμαστε καλά πάνω από όλα και οι αποφάσεις είναι για να αλλάζουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
80 εκατοστά έχουν τα r1200 και 195 κιλά.
Ιδιαίτερα χαμηλό κέντρο βάρους κλπ, που είναι πολύ εύκολα διαχειρισιμο σε όλες τις συνθήκες.
Ιδεες λέμε.... Εσύ ξέρεις καλύτερα.
 
Top Bottom