Απολαμβάνοντας Ελλάδα!!

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Μου φαίνεται όποιο thread έχει μέσα τι λέξη "Ελλάδα" πρέπει να μην το παρακολουθώ...Ψυχοπλακόνομαι... Μου λείπει,τι θέλω.... :( :cry:... Μπράβο φίλε και γαμω της βόλτες...!:thumbsdown:
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Άργησα λίγο αλλά μόλις βρήκα λίγο χρόνο να συνεχίσω!!
Είχαμε μείνει στο Γαλαξίδι





από κει λοιπόν συνέχισα προς Ναύπακτο με μια μικρή στάση πάνω στο δρόμο απ΄όπου έχεις θέα τη Ναύπακτο και τη γέφυρα











αφού πόζαρε ο δεινόσαυρος του έβγαλα και μερικές φωτογραφίες






και σειρά είχε το Μεσολόγγι με την πανέμορφη και γραφική καλύβα μέσα στη λιμνοθάλασσα!!


















Και στη συνέχεια επίσκεψη στο Αιτωλικό που είναι μια νησίδα μέσα στη λιμνοθάλασσα και σίγουρα αξίζει να επισκευτείτε , μιας και είναι πολύ γραφικό μέρος!







Από κει και μετά ανηφόρισα προς Άρτα , Γιάννενα και πίσω μιας και ήδη στην Άρτα με είχε πιάσει η νύχτα, με αποτέλεσμα κατά τις 10,30 να είμαι πίσω στη βάση μου μετά από 800 πανέμορφα χλμ και άπειρες εικόνες!
Πάντα τέτοια να έχουμε και καλές βόλτες σε όλους
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Άργησα λίγο αλλά μόλις βρήκα λίγο χρόνο να συνεχίσω!!
Είχαμε μείνει στο Γαλαξίδι


από κει λοιπόν συνέχισα προς Ναύπακτο με μια μικρή στάση πάνω στο δρόμο απ΄όπου έχεις θέα τη Ναύπακτο και τη γέφυρα









αφού πόζαρε ο δεινόσαυρος του έβγαλα και μερικές φωτογραφίες!!




και σειρά είχε το Μεσολόγγι με την πανέμορφη και γραφική καλύβα μέσα στη λιμνοθάλασσα!!













Θανο δεν φαινονται οι φωτογραφιες....
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Αφου ο τιτλος ειναι(απολαβανοντας ελλαδα)ειναι σωστα εδω.Μια βολτα που εκανα πριν περιπου 2 εβδομαδες στην ορεινη αρτα και οχι μονο.
Ετσι λοιπον δευτερα πρωι με βρισκει να κουμπωνω τις πλαινες βαλιτσες και να ξεκιναω απο το Κομποτι Αρτας με κατευθυνση την γεφυρα τις πλακας


O αραχθος ποταμος λιγο πριν το χωριο ροδαυγη.


Επομενη σταση το γεφυρι τις πλακας,δεν το εχω δει δυστυχως ακεραιο ελπιζω στο μελλον να γινει αναστηλωση γιατι το θεαμα του γκρεμισμενου
γεφυριου και δεν ειναι και πολυ ωραιο.

Το μονοπατι διπλα απο το ποταμι.

 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Αφου περιπλανηθεικα λιγο στον γυρω χωρο ξεκινησα για το χωριο Πραμαντα,αφου πρωτα περασα απο την Αγναντα και
τους Κτισταδες.


Η πλατεια στα πραμαντα απο τις πιο ομορφες πλατιες χωριου!!!Το πλατανι μιλαει απο μονο του.


Παροτι τελος Μαιου η κορυφη εχει λιγο χιονακι,τα γ@μοκαλοδια χαλανε τις φωτογραφιες.

Ηθελα να κατσω και αλλο στα Πραμαντα αλλα δεν ειχα χρονο οποτε ξανα πισω προς Αγναντα μια διαδρομη γεματη απο ελατα και
με φανταστικη θεα φωτο δεν εχω ομως γιατι εκτως απο ωραια θεα εχει και καλο στοφιλικη και δεν με αφηνε ο δρομος να σταματησω..
Επομενη σταση το χωριο καταρρακτης,οπου πριν το χωριο μου επιτεθηκαν δυο τσοπανοσκυλα παλι καλα που ηταν κοντα ο βοσκος και τα
μαζεψε γιατι αλλιως θα γινομουνα μεζεδακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Μετα απο τον Καταρρακτη ξεκινησα για το Βουργαρελι απο Μικροσπηλια,Ραμια και Αγ.Γεωργιο Κυψελης




Ειχα να παω στα ορεινα τις Αρτα απο παιδακι καλα και τωρα παιδακι ειμαι:pλιιιγο μεγαλυτερο και μου ξυπνησαν αναμνησεις.Με τα πολλα εφτασα
στο Βουργαρελι καφεδακι και ξανα στο δρομο..Βαζω πλωρη για το Πατιοπουλο και μετα για Εμπεσο,Περδικακι.Λοιπον μετα τον Εμπεσο ο δρομος περναει αρκετα πανω απο τον Αχελωο και οι εικονες που σχηματιζονται ειναι....οτι και να γραψω ειναι λιγο.



Ειναι διαδρομη που ελπιζω να την ξανακανω πολλες φορες..ΠΡΟΣΟΧΗ στα ζωα που ειναι ελευθερα ειναι πολυ ευκολο να την πατησεις,
μετα ανταμωθηκα με τον καλο φιλο Γιωργο (george M) και η συνεχεια ειναι γνωστη...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
απιστευτες εικονες απο ενα τοπο που ''δυστηχως'' αργησαμε να μαθουμε,ευτηχως ομως σωσαμε την παρτιδα τα τελυταια 4-5 χρονακια...:D
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Το περασμένο Σαββατοκύριακο κατάφερα και έφτασα στην μέχρι την Πελοπόννησο γράφοντας περίπου 1250 όμορφα χλμ με το ΚΤΜ (να διευκρινήσω πως τα έκανε απροβλημάτιστα , χωρίς οδικές-μαστόρια κτλ).
Ξεκινήσαμε από Λάρισα ακολουθώντας την γνωστή διαδρομή από Δομοκό μέχρι Λαμία, λίγο από παραλία μέχρι Αγ. Κωνσταντίνο και μετά Θήβα-Οινόη- Κόρινθο -Κιάτο όπου έγινε η πρώτη διανυκτέρευση.
Το επόμενο πρωί στόχος ήταν το πανέμορφο Ναύπλιο με ενδιάμεση στάση στη λίμνη Δόξα , το Πλανητέρο , Τρίπολη και τα φοβερά φιδάκια της παλιάς εθνικής για το Ναύπλιο.
Ο καιρός καλός μέχρι ζεστός 30-35 βαθμούς μέχρι εκεί , τα σύννεφα που άρχισαν να εμφανίζονται έφτιαξαν ένα πανέμορφο σκηνικό μαζί με το Μπούρτζι που δύσκολα το απολαμβάνεις , οπότε η ευκαιρία για μερικές φωτογραφίες ήταν εκεί!





λες και ήλιος με σύννεφα οργανώθηκαν να φωτίσουν ξεχωριστά το Μπούρτζι!





Πραγματικά το απόγευμα είχε πανέμορφες εικόνες πίνοντας το καφεδάκι και βλέποντας αυτές τις εικόνες που κάθε στιγμή άλλαζαν μπροστά μας!







άντε και 1-2 με το ΚΤΜ που μας πήγε-έφερε







Στο Ναύπλιο συνάντησα από κοντά και μια εμβληματική ομορφιά της πόλης!!! Τον Γιώργο (sugariasgeorge) , που τον χάρηκα αρκετές ώρες στο στρατηγείο του και ήταν από τις αξέχαστες στιγμές της εκδρομής. Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα για το Γιώργη μιας και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχετε εικόνα για τον άνθρωπο!!
Γυρνώντας μιας και θέλαμε λίγη δροσιά συναντήσαμε την Μέδουσα στο δρόμο και απολαύσαμε βροχή-πλημμύρα για 100χλμ πριν φτάσουμε Λάρισα! Θυμήθηκα τα νειάτα μου που έτυχε κάμποσες φορές να ταξιδεύω ώρες μουσκεμένος μέχρι το κόκκαλο! Αυτά παθαίνεις αν ξεκινάς και βγάζεις τις αδιάβροχες επενδύσεις του μπουφάν-παντελονιού και τα αφήνεις στη ντουλάπα που δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσει !
Τα είχαμε όλα , ξεκινήσαμε με 32 βαθμούς από Ναύπλιο και φτάσαμε Λάρισα με 15 βαθμούς!!
Όλα καλά και εύχομαι καλές βόλτες σε όλους!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Το περασμένο Σαββατοκύριακο κατάφερα και έφτασα στην μέχρι την Πελοπόννησο γράφοντας περίπου 1250 όμορφα χλμ με το ΚΤΜ (να διευκρινήσω πως τα έκανε απροβλημάτιστα , χωρίς οδικές-μαστόρια κτλ).
Ξεκινήσαμε από Λάρισα ακολουθώντας την γνωστή διαδρομή από Δομοκό μέχρι Λαμία, λίγο από παραλία μέχρι Αγ. Κωνσταντίνο και μετά Θήβα-Οινόη- Κόρινθο -Κιάτο όπου έγινε η πρώτη διανυκτέρευση.
Το επόμενο πρωί στόχος ήταν το πανέμορφο Ναύπλιο με ενδιάμεση στάση στη λίμνη Δόξα , το Πλανητέρο , Τρίπολη και τα φοβερά φιδάκια της παλιάς εθνικής για το Ναύπλιο.
Ο καιρός καλός μέχρι ζεστός 30-35 βαθμούς μέχρι εκεί , τα σύννεφα που άρχισαν να εμφανίζονται έφτιαξαν ένα πανέμορφο σκηνικό μαζί με το Μπούρτζι που δύσκολα το απολαμβάνεις , οπότε η ευκαιρία για μερικές φωτογραφίες ήταν εκεί!





λες και ήλιος με σύννεφα οργανώθηκαν να φωτίσουν ξεχωριστά το Μπούρτζι!





Πραγματικά το απόγευμα είχε πανέμορφες εικόνες πίνοντας το καφεδάκι και βλέποντας αυτές τις εικόνες που κάθε στιγμή άλλαζαν μπροστά μας!







άντε και 1-2 με το ΚΤΜ που μας πήγε-έφερε







Στο Ναύπλιο συνάντησα από κοντά και μια εμβληματική ομορφιά της πόλης!!! Τον Γιώργο (sugariasgeorge) , που τον χάρηκα αρκετές ώρες στο στρατηγείο του και ήταν από τις αξέχαστες στιγμές της εκδρομής. Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα για το Γιώργη μιας και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχετε εικόνα για τον άνθρωπο!!
Γυρνώντας μιας και θέλαμε λίγη δροσιά συναντήσαμε την Μέδουσα στο δρόμο και απολαύσαμε βροχή-πλημμύρα για 100χλμ πριν φτάσουμε Λάρισα! Θυμήθηκα τα νειάτα μου που έτυχε κάμποσες φορές να ταξιδεύω ώρες μουσκεμένος μέχρι το κόκκαλο! Αυτά παθαίνεις αν ξεκινάς και βγάζεις τις αδιάβροχες επενδύσεις του μπουφάν-παντελονιού και τα αφήνεις στη ντουλάπα που δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσει !
Τα είχαμε όλα , ξεκινήσαμε με 32 βαθμούς από Ναύπλιο και φτάσαμε Λάρισα με 15 βαθμούς!!
Όλα καλά και εύχομαι καλές βόλτες σε όλους!
:biker::yew::friendship:
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Την εβδομάδα που μας πέρασε μιας και είχαμε διακοπές και ήταν και Αύγουστος κατάφερα να βολτάρω 2 φορές αυθημερόν στα βουνά της περιοχής. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω 2 φορές μέσα σε 3 μέρες μπάνιο στον Πετριλιώτη ποταμό (βρίσκεται στην περιοχή του μοναστηριού της Παναγίας Σπηλιώτισσας) και αξίζει επίσκεψη και μπάνιο , ενώ λίγο παραδίπλα είναι και η λίμνη Στεφανιάδα με τα καταπράσινα νερά της!!!
Η πρώτη εξόρμηση έγινε οικογενειακά με 4 ρόδες αλλά η δεύτερη με το ΚΤΜ!!





ανηφορίζοντας από λίμνη Πλαστήρα προς το πυροφυλάκειο.



Καθώς ανεβαίνεις προς το πυροφυλάκειο ο γκρεμός δίπλα σου προκαλεί δέος!!



Η θέα από το πυροφυλάκειο (περίπου 2000μ υψόμετρο)




Η λίμνη Στεφανιάδα



Εδώ πάνω δεξιά φαίνεται και το μοναστήρι





Και φυσικά η πανέμορφη παραλία που δροσιστήκαμε με θέα τα βουνά!!
Η πρόσβαση εκεί γίνεται και από άσφαλτο για όσους θέλουν να πάνε , για πληροφορίες εδώ είμαστε!

Άγραφα με δύο ή τέσσερις ρόδες , πάντα είναι μια φοβερή εμπειρία!!!




 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ειναι καποιες φορες που σιχτηριζω την μιζερια που δερνει τον λαο μας κ εννιοτε την απαραδεκτη ποιοτητα συμπεριφορα μας...

οταν ομως βλεπω τετοιες εικονες απο την πατριδα μας κρυφογελω κ νιωθω περηφανια,παιρνω 3 ποντους μποι!!
τοπος ιδιος πουθενα στον κοσμο!!μαγικος!

δεν ειμαι εντουρας,ισως τελικα να γινω με τα χρονια...αλλα οφειλουμε ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους τιμουν τα ντακουνωτα ελαστικα κ λασπωνουν την μοτοσυκλετα τους διοτι ΑΥΤΟΙ μας δειξαν εκεινη την αλλη,την κρυμμενη Ελλαδα μας,με τους φιλοτιμους ανθρωπους,τα μικρα καφενε-παντοπωλεια κ τις μποτιλιες με το τσιπουρο!!

να 'στε καλα λεβεντες κ αν ταιριαξει ποτε παρτε με μαζι σας σε μια τετοια τσαρκα...να καμω κ γω την αρχη...:friendship:
 
Top Bottom