Απόδραση!

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όταν έχω ούτε εγώ ξέρω πόσο καιρό να καβαλήσω μηχανή και με τρώει η ρουτίνα της καθημερινότητας, μία έστω και ολιγόωρη βόλτα δεν είναι απλά μία εκδρομή, είναι απόδραση!
Ευτυχώς υπάρχει πάντα μία μηχανή στο στάβλο, η μικρή αυτή τη φορά, για να με βοηθήσει να χαθώ, να ξεχαστώ αλλά και να επιστρέψω πάλι ανανεωμένος. Πού πάμε σήμερα; Νότια, άσφαλτος για καμιά 50ρια χλμ, Αστερούσια Όρη. Γιατί το WR250R και όχι το F800GS που κάνει και καλύτερο ταξίδι; Ειδικά αυτή τη φορά που είμαι μόνος θέλω να έχω ένα όχημα εύκολο και ελαφρύ, ένα που τα δύσκολα τα κάνει εύκολα, ακόμα και αν τα εύκολα τα κάνει ίσως πιο κουραστικά.
Από τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω άλλος άνθρωπος. Λυσσάω στις κλειστές στροφές με το μικρό μοτέρ να ανεβάζει…
BraaaabbabbabbabBRAAAAAB…
Αυτός ο μικρός διάολος καταφέρνει να μου τοποθετεί ένα χαμόγελο στα χείλη κάθε φορά που τον καβαλάω ;)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Στο δρόμο, βρίσκονται επίσης αγρότες που έχουν γεμίσει με μπλόκα τους δρόμους της Ελλάδας λόγω των νέων φορολογικών μέτρων της κυβέρνησης. Τουλάχιστον αφήνανε να περνάει ο κόσμος, όχι πως θα μπορούσαν ποτέ να εμποδίσουν το τρομερό WR, ε;





Ένα καλό από τα μπλόκα ή την απειλή μπλόκων, είναι η ελάχιστη κυκλοφορία.
Παράδεισος για μοναχικές φωτογραφίες, μία απέραντη ευθεία στο δρόμο με τους ευκαλύπτους τόσο μπρος όσο και πίσω μου.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ανάβαση ασφάλτινη, πάμπολλες διαδοχικές φουρκέτες και εκεί που αρχίζω την κατηφόρα, νάσου ένα τεράστιο αρπακτικό πετάγεται σχεδόν δίπλα μου! Ίσα που πρόλαβα να βγάλω αυτήν τη φώτο.









Παράνυμφοι, επιτέλους το Λιβυκό πέλαγος στα νότια της Κρήτης.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καταρράκτης του Αμπά, φτάνω για άλλη μία φορά. Έχουν προηγηθεί αρκετές πρόσφατες βροχοπτώσεις αλλά και χιόνια. Είναι όμως αρκετά για να κάνουν επιτέλους τον καταρράκτη να ρέει αρκετά για να αναδειχθεί σε όλο του το μεγαλείο;
Σε πρώτη φάση παίρνω ένα εύκολο μονοπάτι που οδηγεί στον πρώτο τεράστιο βράχο όπου ανεβαίνω πανεύκολα μέχρι την άκρη.
Την διαδρομή στο μονοπάτι θα την έκανα και με το BMW, (με περισσότερο άγχος λόγο βάρους και όγκου), τόσο εύκολο είναι. Βεβαίως, όλο το εγχείρημα δεν ενδείκνυται για υψοφοβικούς!




Το μέρος είναι απίστευτο με χαοτικούς γκρεμούς και στο βάθος το πέλαγος.







 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μεγάλη ατραξιόν βέβαια είναι ο καταρράκτης του Αμπά που ρίχνει το νερό του από 150 μέτρα ύψος μέχρι να σκάσει στα βράχια και να συνεχίσει με απότομη κατάβαση μέχρι τη θάλασσα.









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κάθομαι λίγο να απολαύσω το τοπίο, αργά ξεκίνησα, οι οικογενειακές υποχρεώσεις δε με αφήνουν να χαλαρώσω. Καβάλα πάλι και παίρνω το χωματόδρομο δυτικά μέχρι τα Καπετανιανά και από εκεί βόρεια πάλι, άσφαλτος, δε με παίρνει χρονικά για κάτι παραπάνω. Με την άσφαλτο και το κατέβασμα στον κάμπο της Μεσσαράς, άρχισαν πάλι τα μπλόκα των αγροτών. Σταματάω για να βγάλω φωτογραφία και ακούω τον καβγά ενός νταλικέρη με αγρότες: «Να, ακόμα και το παλικάρι με το Μοτοκρός που μπορεί να κάμει μια ετσέ και να περάσει τα βουνά, σταμάτησε λίγο να δείξει το ενδιαφέρον του για τον αγώνα μας.»


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φτάνω Άγιους Δέκα, από εδώ κανονικά θα πάω βόρεια, άσφαλτος χιλιοταξιδεμένη μέχρι το Ηράκλειο. Τι λέτε όμως, προλαβαίνω λίγη περιπέτεια;
Χρόνια τώρα κατασκευάζεται νέος εθνικός από Αγία Βαρβάρα μέχρι Μοίρες. Προβλήματα χρηματοδότησης, κατολισθήσεις, έχουν καθυστερήσει το έργο. Είναι όμως δυνατόν να σταματήσουν το unstoppable WR μου; :p
Περνάω όποια εμπόδια έχουν βάλει οι εργολάβοι και μπαίνω σε έναν άψογο εθνικό, όλο δικό μου.





Πλούτη, γεμάτος πλούτη αυτός ο ευλογημένος τόπος, μου δίνει ευκαιρία να βγάλω φωτογραφία selfie που φυσιολογικά θα ήταν αδύνατον να βγει

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μοναχικός καβαλάρης σε σκοτεινό τούνελ και δεν ακούγεται τίποτα πέρα από το λυσσασμένο BRAAAAAB του μικρού θηρίου.





Πάλι τούνελ, πάλι ευκαιρία για selfie ;)


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τελικά οι ντόπιοι τον ξέρουν τον δρόμο και μπαινοβγαίνουν κατά βούληση από άγνωστες στους πολλούς καβάτζες, όμως, πάλι, η κυκλοφορία είναι μηδαμινή.
Στο ύψος του Απομαρμά τελειώνει η άσφαλτος… …και αρχίζει η περιπέτεια.





Ο δρόμος σταδιακά χειροτερεύει, γεμάτος λάσπες και νεροφαγώματα, το εργοτάξιο έχει σταματήσει τις εργασίες. Κοντά στην Αγία Βαρβάρα όμως έρχεται οριστικά το τέλος με ένα γκρεμό απότομο και κατολίσθηση να έχει βάλει φρένο στο έργο και να εμποδίζει οποιαδήποτε μετακίνηση, ακόμα και στο ασταμάτητο WR.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τι γίνεται τώρα; Λύση δίνει ο Παύλος που με καλεί από το τηλέφωνο να περάσω για ένα καφέ στο Μετόχι όπου μαζεύουν ελιές.

Ακολουθούν τα γνωστά…

Αναχαίτιση από πλήθος εξαγριωμένων ντόπιων, πότισμα με κρασορακές και με το ζόρι τάισμα μέχρι σκασμού από ποικιλία κρεατικών. :friendship:

Κάποια στιγμή που δεν έβλεπαν, καταφέρνω να αρπάξω τα πράγματά μου και να αποδράσω, ακόμα εκεί θα ήμουν αλλιώς θαρρώ, τελικά πολύ επικίνδυνα αυτά τα Κρητικά βουνά :blackeye:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καταρράκτης του Αμπά, φτάνω για άλλη μία φορά. Έχουν προηγηθεί αρκετές πρόσφατες βροχοπτώσεις αλλά και χιόνια. Είναι όμως αρκετά για να κάνουν επιτέλους τον καταρράκτη να ρέει αρκετά για να αναδειχθεί σε όλο του το μεγαλείο;
Σε πρώτη φάση παίρνω ένα εύκολο μονοπάτι που οδηγεί στον πρώτο τεράστιο βράχο όπου ανεβαίνω πανεύκολα μέχρι την άκρη.
Την διαδρομή στο μονοπάτι θα την έκανα και με το BMW, (με περισσότερο άγχος λόγο βάρους και όγκου), τόσο εύκολο είναι. Βεβαίως, όλο το εγχείρημα δεν ενδείκνυται για υψοφοβικούς!



Το μέρος είναι απίστευτο με χαοτικούς γκρεμούς και στο βάθος το πέλαγος.




Μεγάλη ατραξιόν βέβαια είναι ο καταρράκτης του Αμπά που ρίχνει το νερό του από 150 μέτρα ύψος μέχρι να σκάσει στα βράχια και να συνεχίσει με απότομη κατάβαση μέχρι τη θάλασσα.






Ωραιος Νικολα! Κρητικο preikestolen o βραχος με την θεα! Καποια στιγμη πρεπει να παω μια βολτα απο κει κι εγω! :woot:

Να σαι καλα να βολταρεις και να ανακαλυπτεις παντα! :ok:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ωραιος Νικολα! Κρητικο preikestolen o βραχος με την θεα! Καποια στιγμη πρεπει να παω μια βολτα απο κει κι εγω! :woot:

Να σαι καλα να βολταρεις και να ανακαλυπτεις παντα! :ok:
Στο μυαλό μου είσαι Γιάννη! :yew:
 

Husky

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
Africa twin 750 rd04
Πολύ ωραια μπραβο τέτοιες βολτες της χρειαζόμαστε ολοι μπραβο και πάλι!!!!

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Μπράβο σου για τη βολτα!
Ωραίες φωτο και ωραια αφήγηση και εις αλλα με υγεία.

Υγ Ηράκλειο ξωμενεις; Δεν ηταν και μικρη βολτα μεχρι τον Αμπά και Μεσσαρά, ειδικα με το wr;)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπράβο σου για τη βολτα!
Ωραίες φωτο και ωραια αφήγηση και εις αλλα με υγεία.

Υγ Ηράκλειο ξωμενεις; Δεν ηταν και μικρη βολτα μεχρι τον Αμπά και Μεσσαρά, ειδικα με το wr;)
Ναι, Ηράκλειο μένω.
Από Ηράκλειο μέχρι Αμπά πρέπει να είναι καμιά 50ρια χλμ, με τόσα που έχω κάνει, δε μου φαίνονται τίποτα πια, μόνο τη βενζίνα μετράω που και πάλι, στο wr ειδικά, είναι ελάχιστη.
Ότι και νάτανε όμως, εγώ αυτό ακριβώς ήθελα, να πάρω τη μηχανή και να την οδηγήσω, να γκαζώσω, να φρενάρω, να στρίψω. Αυτή ήταν η διασκέδασή μου για εκείνη τη μέρα και τα όμορφα μέρη και οι φώτος ήταν το μπόνους. ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να είσαι καλά να διασκεδάζεις και να μας διασκεδάζεις και εμάς, μέσω της εικόνας, Νικόλα. ....:friendship:
 
Top Bottom