Αφαίρεση προστατευτικων αυτοκολλητων καλαμιών

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω τοποθετησει καποια προστατευτικα αυτοκολλητα στα καλαμια εμπρος και θελω να τα αφαιρεσω. Προσπαθησα με πιστολακι ζεστου αερα(μαλλιων) αλλά βγαινει μονο η εξωτερικη διαφανη ζελατινα που εχουν και τα αυτοκολλητα παραμενουν και δεν ζεσταινονται με τιποτα ενω αν προσπαθησω με σπατουλα θρυματιζονται...μου φαινονται ΠΟΛΥ καλα κολλημενα και δεν ξερω πως να τα βγαλω χωρις να τραυματισω και το καλαμι...!

Καμμια ιδεα;:rolleyes::Watching:

Ειναι αυτα τα WP...
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Εχω τοποθετησει καποια προστατευτικα αυτοκολλητα στα καλαμια εμπρος και θελω να τα αφαιρεσω. Προσπαθησα με πιστολακι ζεστου αερα αλλά βγαινει μονο η εξωετρικη διαφανη ζελατινα που εχουν και τα αυτοκολλητα παραμενουν και δεν ζεσταινονται με τιποτα ενω αν προσπαθησω με σπατουλα θρυματιζονται...μου φαινονται ΠΟΛΥ καλα κολλημενα και δεν ξερω πως να τα βγαλω χωρις να τραυματισω και το καλαμι...!

Καμμια ιδεα;:rolleyes::Watching:

Ειναι αυτα τα WP...
Πιστολάκι για τα μαλλιά και θα βγει. Θέλει προσοχή. ξεκίνα από μία άκρη και σιγά σιγά.

Κώστας R1150GS
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστη μαλλον δεν διαβασες το 1ο μηνυμα μου...ΔΕΝ παιζει με πιστολακι.Το δοκιμασα και δεν ειναι καθολου καλη ιδεα.Ειναι πολυ καλης ποιοτητας και κολημενα πολυ γερά πανω στα καλαμια...ευτυχως απο τη μια...δυσυτυχως ομως βλεπω να με ταλαιπωρουν στην αφαιρεση.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Αν καταφέρεις κ ξεκολλήσεις μια γωνιτσα και μετα σιγα σιγα με ασετον ώστε να μην βάζεις δύναμη κ σκιζετε το αυτοκολλητο.
αν δεις ότι δεν γινετε τίποτα με το ασετον δοκίμασε κάτι διαλυτικά που χρησιμοποιουν για την αφαίρεση της παλιας κολλάς των μπαλονιων στα φουσκώτα. είναι ισχυρά κ δεν ειναι ακριβά.
σιγά σιγά κ με υπομονή πιστεύω θα τα καταφέρεις.
δεν μου ερχετε κάτι άλλο στο μυαλό
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
κάνε μια ερώτηση σε κανέναν βαφέα αυτοκινήτων !!!
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Κωστη μαλλον δεν διαβασες το 1ο μηνυμα μου...ΔΕΝ παιζει με πιστολακι.Το δοκιμασα και δεν ειναι καθολου καλη ιδεα.Ειναι πολυ καλης ποιοτητας και κολημενα πολυ γερά πανω στα καλαμια...ευτυχως απο τη μια...δυσυτυχως ομως βλεπω να με ταλαιπωρουν στην αφαιρεση.
Τώρα είδα λίγο καλύτερα την φωτογραφία. Πρέπει να είναι σαν κυψέλες το αυτοκόλλητο. Όντως παλιό κατάσταση. Εγώ τέτοιο αυτοκόλλητο το έβγαλα με ξυράφι γιατί όπως λες κι εσύ διαλύεται. Δοκίμασε με μία σκληρή πλαστική σπατουλα.

Κώστας R1150GS
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν ζεσταθει ΠΟΛΥ το καλαμι θα παθει κατι;...εννοω αν το "καψω" με αναπτηρα το αυτοκολλητο,θα επηρεαστει το καλαμι;...

Εχω κανει και μια ερωτηση σε αυτον που το αγορασα μπας και ξερει αλλά δεν ειμαι κ ιδιαιτερα αισιοδοξος...

Παντως ΔΕΝ βγαινει σιγα σιγα με πιστολακι μαλλιων γιατι ειναι διπλο αυτοκολλητο και βγηκε ολο το απεξω το διαφανες και το απο μεσα το σχεδιο εμεινε κολλημενο γερά επανω στο καλαμι.

Θα ρωτησω και σε κανα βαφεα οχηματων μηπως παιζει κανενα χημικο και βγαινει...
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Δοκίμασε με πλαστική σπατουλα. Να ξέρεις όμως ότι θα βγει σε λωρίδες. Δεν μπορεί να βγει ολόκληρο.

Κώστας R1150GS
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Πάρε μια σύριγγα γέμισε τη καθαρή βενζίνη και ξεκίνα...
Αφού ξεκολλήσεις μια μύτη ρίχνε με τη βελόνα λίγη-λίγη βενζίνη κάτω από το αυτοκόλλητο τοπικά και τράβα το πολύ προσεκτικά...

Έχω ξεκολλήσει δεκάδες αυτοκόλλητα έτσι και δεν μένει τίποτα στην επιφάνεια...

Αν δεν κάνει η βενζίνη τότε χρησιμοποίησε ασετόν ή διαλυτικό Νίτρου αλλά πολύ προσεκτικά να μη κάψεις τσιμούχες και χρώματα της μοτό..
 

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
με πιεστικο που πλένουν αυτοκίνητα βάλτο να βγάζει ζεστό νερό σε καλη θερμοκρασία .
βρεξτο ενα ενα μία καλα να ζεσταθεί και μετά απο την άκρη βάλε κοντά την μανικα στον πόντο που λεμε και Αντίο. .
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θα δοκιμασω πρωτα με βενζινη και αν δεν κανει τιποτα θα παω και θα τα "βαρεσω' με πιεστικο με ζεστο νερο.Αν παλι δεν κανει τιποτα...θα ξηλωσω ολο το μπροστινο...ευκαιρια να βαλω εκεινα τα Bitubo...


βεβαια θα μου κοστισει η "αφαιρεση αυτοκολλητων" κανα 2500€ αλλά ολο και κατι αλλαγη θα δουμε :inlove::roflmao::roflmao:
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Θα δοκιμασω πρωτα με βενζινη και αν δεν κανει τιποτα θα παω και θα τα "βαρεσω' με πιεστικο με ζεστο νερο.Αν παλι δεν κανει τιποτα...θα ξηλωσω ολο το μπροστινο...ευκαιρια να βαλω εκεινα τα Bitubo...


βεβαια θα μου κοστισει η "αφαιρεση αυτοκολλητων" κανα 2500€ αλλά ολο και κατι αλλαγη θα δουμε :inlove::roflmao::roflmao:
Δεν κρύβεται το άτιμο το χρήμα δεν κρύβεται...:hungry::spam::inlove:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα δοκιμασω πρωτα με βενζινη και αν δεν κανει τιποτα θα παω και θα τα "βαρεσω' με πιεστικο με ζεστο νερο.Αν παλι δεν κανει τιποτα...θα ξηλωσω ολο το μπροστινο...ευκαιρια να βαλω εκεινα τα Bitubo...


βεβαια θα μου κοστισει η "αφαιρεση αυτοκολλητων" κανα 2500€ αλλά ολο και κατι αλλαγη θα δουμε :inlove::roflmao::roflmao:
Λιγο "τσιμπημενα" δεν ειναι τα αυτοκολλητα στην τιμη τους:D;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τελος καλο ολα καλα...:cool:
Βεβαια για να επιτευχθει το αισιο τελος,παλι τη λυση εδωσε ο "παραδοσιακος"τροπος...Τι WD40 δοκιμασα,τι βενζινη με εκχυση της οποιας με χειρουργικη ακριβεια με 10αρα συριγγα και βελονα,τι παραφινελαιο ....τζιφος. Κανενας τροπος δεν ειχε το επιθυμητο αποτελεσμα.Τα αυτοκολλητα απλα "χαμογελουσαν" και παρεμεναν κολλημενα πεισματικα στη θεση τους...:oops:
Πηρα λοιπον σφυρι και καλεμι και τους γα......:inlove:δηλαδη το σκεφτηκα στην αρχη αλλά επειδη λεφτα δεν υπαρχουν οπως δεν ειπε και καποιος...:D...το πηρα αλλιως και ψυχραιμα...:Watching:
Επιστρατευτηκε η λυση "μπικουτί" και βουτηξα για λιγο το σεσουαρ της γυναικος(γιατι ειπαμε..οι αντρες απο δυο πραγματα ξεχωριζουν...το ενα ειναι το καλο μπιστολακι μαλλιων για τη συζυγο...:UH:) και παμε για ζεσταμα και υπομονη!:confused:

Πραγματικα χρειασθηκα υπομονη αφου τα αυτοκολλητα εβγαιναν κομματι κομματι και εδειχναν καπως ετσι κοβοντας με λεπτο κοπιδακι και προσοχη μην χαραξω και τα καλαμια...

Τσουκου τσουκου λοιπον και εβλεπα να μειωνεται η επιφανεια του αυτοκολλητου βγαζοντας ...πραγματικα τριμματα και παιζοντας με το ποσο ηρεμο νευρικο συστημα εχω...:hungover:

Ωπα...να η διαφορά μετα απο 45' επεμβασης...το πρωτο καλαμι ετοιμο...ειπαμε ζεσταμα-ξυσιμο με λεπιδακι και μετα περασμα με βενζινη και τριψιμο για να φυγουν οι κολλες και τα υπολειμματα ..

Παμε και για το αλλο τωρα,παλι υπομονη,ευτυχως δεν ακουσα καμμια φωνη εξ ανωθεν στο γκαραζ "Κωσταααα το πιστολακιιιιιιι μου"...:inlove::alien:και η δουλεια ειχε αισιο τελος...


Πραγματικα μού πηρε σχεδον 1h 50' η ολη διεργασια(μαζι ηταν και η υλοποιηση υποκλοπης τού σεσουαρ για να μην πεσει παντοφλα...ωχ ο καααάλος μου-:D)...αλλά ολα καλα.

ΤΙΠ:Γιατι εβγαλα τα αυτοκολλητα;...Γιατι αν και δεν με χαλαγε καθολου να αλλαξω το μπροστινο με ενα της bitubo(φοκιν κράισις...:hungover:)...κατι με χαλαγε σε αυτα τα αυτοκολλητα και παρηγγειλα να βαλω άλλα...μαζοχα;Ισως αλλά η λεπτομερεια καμμια φορα κανει τη διαφορά...:geek:

Θενκς για τη βοηθεια,το μοιραζομαι ολο αυτο μπας και καποιος εχει τις ιδιες ανησυχιες και ψαχνεται τι και πως...:ok:

Τα λεμε :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eιμαι περιεργος να δω τι θα βαλεις!
Ελπιζω να μην ξαναβαλει, γιατι μετα θα καταλαβει απο τι ξεχωριζει μια γυναικα, που τις παιρνει το πιστολι ενας αντρας:p:D
 
Top Bottom