Αφαιρεση άδειας οδήγησης για τροχαία παράβαση, βεβαίωμενη από φώτο ραντάρ. .

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο δες το άρθρο.

ΔΕΝ ζητάει την αφαίρεση του διπλώματος του ιδιοκτήτη.

Ζητάει του οδηγού.
Αν οδηγός ήταν ο ιδιοκτήτης ΤΟΤΕ ζητούν το δικό του..



Η διαδικασία είναι η παρακάτω.

Το ραντάρ φωτογραφίζει το παράνομα κινούμενο όχημα.

Η τροχαία που υπάγεται το ραντάρ παίρνει το φωτογραφικό υλικό και το αναθέτει σε υπάλληλό της ο οποίος με την πινακίδα του οχήματος,μέσω του συστήματος,βρίσκει τον ιδιοκτήτη.

Ας πούμε η κλήση είναι στα Ιωάννινα και ο ιδιοκτήτης φαίνεται να μένει στο Αγρίνιο.
Ο αστυνομικός των Ιωαννίνων συντάσσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη δεξιά στο απόκομμα κλήσης(στοιχεία ιδιοκτήτη),την ταχύτητα,το σημείο,το άρθρο,τα πρόστιμα και την ημερομηνία του συμβάντος.Κατόπιν αποστέλλει υπηρεσιακά όλο τον φάκελο+φωτογραφίες,κλήση,στοιχεία ιδιοκτήτη) στο Αστυνομικό τμήμα Αγρινίου.

Άλλος αστυνομικός στο Αγρίνιο αναλαμβάνει να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη να προσέλθει στο τμήμα για να παραλάβει.
ΕΚΕΙ τον ρωτούν αν οδηγούσε αυτός ή όχι.Αν οδηγούσε παραλαμβάνει την κλήση και παραδίδει το δίπλωμα.
Έχει 3 ημέρες από την ΠΑΡΑΛΑΒΗ να υποβάλει ένσταση δηλώνοντας τους λόγους που μπορεί να χρειάζεται το δίπλωμα ή προσκομίζοντας στοιχεία που αποδεικνύουν ότι υπήρχε έκτακτη ανάγκη για την κίνησή του με υπερβολική ταχύτητα.(Νοσοκομείο,σοβαρό ραντεβού σε γιατρό κλπ...)
Αυτά εξετάζονται κι αποφαίνεται ο Διοικητής της Τροχαίας για το αν γίνεται δεκτή ή όχι η ένσταση και ως ποιο βαθμό.

ΑΝ δεν οδηγούσε ο ιδιοκτήτης στο Αγρίνιο το όχημα αλλά πχ η γυναίκα του συντάσσει δήλωση ο ιδιοκτήτης όπου υποδεικνύει την οδηγό.
Ειδοποιείται η οδηγός κατόπιν με την ίδια διαδικασία και γίνονται όλα τα παραπάνω
Παιδιά πιο αναλυτικά δεν γινόταν να τα γράψω.
Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί, κάπως έτσι το φαντάζομαι.

Προφανώς αν δώσεις ένα όνομα με στοιχεία επικοινωνίας και αυτό το άτομο αποδεχθεί την ευθύνη όλα τελειώνουν εκεί.

Αυτό που περιγράφεις όμως δεν απαντάει στο τι γίνεται στο σημείο που στην ερώτηση του οποίου αστυνομικου(?) υπαλλήλου "ποιος οδηγούσε ? " η απάντηση είναι "δεν ξερουμε"

Περαιτέρω αν ο ιδιοκτήτης που λέει δεν ξέρω ποιος οδηγούσε πριν δύο μήνες, έχει και αποδείξεις ότι την ώρα της παράβασης ήταν κάπου αλλού, μετα τι γίνεται ?

Πως δηλαδή του λένε κόψε τον λαιμό σου, να κάνεις την δική μας δουλειά και βρες εσύ τον παραβάτη, αλλιώς δεν πα να εισουνα για δείπνο στον Λευκό οίκο με ένα δισεκατομμύριο μάρτυρες για μας εσύ οδηγούσες ?
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Αυτό που περιγράφεις όμως δεν απαντάει στο τι γίνεται στο σημείο που στην ερώτηση του οποίου αστυνομικου(?) υπαλλήλου "ποιος οδηγούσε ? " η απάντηση είναι "δεν ξερουμε"

Περαιτέρω αν ο ιδιοκτήτης που λέει δεν ξέρω ποιος οδηγούσε πριν δύο μήνες, έχει και αποδείξεις ότι την ώρα της παράβασης ήταν κάπου αλλού, μετα τι γίνεται ?
Χρήστο ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για την ιδιοκτησία του.
Σου εξήγησα ποτέ είναι άμοιρος ευθυνών.

Τώρα ΑΝ δεν ξέρει( ;;; ) ή μάλλον δεν θυμάται ποιος οδηγούσε την τότε ημερομηνία και μπορεί να το αποδείξει με έγγραφα(όχι παπατζομαρτυρίες τρίτων) μπορεί να υποβάλει ένσταση καταθέτοντας τα γεγονότα.
Υπάρχει περίπτωση ο Διοικητής Τροχαίας να κάνει δεκτή την ένσταση για την παράδοση του διπλώματος και να μείνει μόνο η υποχρέωση καταβολής του χρηματικού προστίμου.
Σε κάλυψα;
Αν όχι τότε άλλη διαδικασία δεν υπάρχει.


Spam on..
Αν για όλα τα παραπάνω θεωρεί κάποιος ότι δεν πρέπει να καταβληθεί και το χρηματικό πρόστιμο τότε.. να πληρώσει το Ελληνικό Δημόσιο τον ιδιοκτήτη ταξίδι στην Καραϊβική για την ταλαιπωρία..
Να το βγάλουν οι "Ράδιο αρβύλα" η το "Luben" να νιώσουμε άλλη μια φορά που ζούμε..
Spam off..
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για την ιδιοκτησία του.
Σου εξήγησα ποτέ είναι άμοιρος ευθυνών.

Τώρα ΑΝ δεν ξέρει( ;;; ) ή μάλλον δεν θυμάται ποιος οδηγούσε την τότε ημερομηνία και μπορεί να το αποδείξει με έγγραφα(όχι παπατζομαρτυρίες τρίτων) μπορεί να υποβάλει ένσταση καταθέτοντας τα γεγονότα.
Υπάρχει περίπτωση ο Διοικητής Τροχαίας να κάνει δεκτή την ένσταση για την παράδοση του διπλώματος και να μείνει μόνο η υποχρέωση καταβολής του χρηματικού προστίμου.
Σε κάλυψα;
Αν όχι τότε άλλη διαδικασία δεν υπάρχει.


Spam on..
Αν για όλα τα παραπάνω θεωρεί κάποιος ότι δεν πρέπει να καταβληθεί και το χρηματικό πρόστιμο τότε.. να πληρώσει το Ελληνικό Δημόσιο τον ιδιοκτήτη ταξίδι στην Καραϊβική για την ταλαιπωρία..
Να το βγάλουν οι "Ράδιο αρβύλα" η το "Luben" να νιώσουμε άλλη μια φορά που ζούμε..
Spam off..
Το spam κομμάτι ήταν περιττό.

Τα έχω πει και στο αρχικό ποστ και πιο κάτω ότι προφανώς ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος (αυταποδεικτα σαν ιδιοκτήτης) για οποίο κομμάτι της παράβασης αναλογεί στο όχημα.

Μην τα λέμε πάλι.

Όσο για το που ζουμε εκτός από το θέμα που συζητάμε εδώ, οπου η αστυνομία ζητάει από άλλους να κάνουν την δική της δουλειά υπό την απειλή αντίσυνταγματικων κυρώσεων, μας το θύμισε και πάλι πρόσφατα με τραγικό τρόπο, με αυτά που εκανε(η μάλλον δεν έκανε) στην πόρτα αλλά και μέσα στο Αστυνομικό τμήμα Αγ. Αναργύρων.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Όσο για το που ζουμε εκτός από το θέμα που συζητάμε εδώ, οπου η αστυνομία ζητάει από άλλους να κάνουν την δική της δουλειά υπό την απειλή αντίσυνταγματικων κυρώσεων, μας το θύμισε και πάλι πρόσφατα με τραγικό τρόπο, με αυτά που εκανε(η μάλλον δεν έκανε) στην πόρτα αλλά και μέσα στο Αστυνομικό τμήμα Αγ. Αναργύρων.
Δεν επιθυμώ πλέον να συνεχίσω Χρήστο.

Όχι γιατί δεν είμαι καλός πομπός αλλά γιατί νιώθω ότι ο δέκτης σου έχει κλειδώσει(σε αυτή τη συζήτηση) σε συχνότητα άρνησης.

Αν δοθεί η ευκαιρία από κοντά θα χαρώ πολύ να το ξανασυζητήσουμε..
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χρήστο δες το άρθρο.

ΔΕΝ ζητάει την αφαίρεση του διπλώματος του ιδιοκτήτη.

Ζητάει του οδηγού.
Αν οδηγός ήταν ο ιδιοκτήτης ΤΟΤΕ ζητούν το δικό του..



Η διαδικασία είναι η παρακάτω.

Το ραντάρ φωτογραφίζει το παράνομα κινούμενο όχημα.

Η τροχαία που υπάγεται το ραντάρ παίρνει το φωτογραφικό υλικό και το αναθέτει σε υπάλληλό της ο οποίος με την πινακίδα του οχήματος,μέσω του συστήματος,βρίσκει τον ιδιοκτήτη.

Ας πούμε η κλήση είναι στα Ιωάννινα και ο ιδιοκτήτης φαίνεται να μένει στο Αγρίνιο.
Ο αστυνομικός των Ιωαννίνων συντάσσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη δεξιά στο απόκομμα κλήσης(στοιχεία ιδιοκτήτη),την ταχύτητα,το σημείο,το άρθρο,τα πρόστιμα και την ημερομηνία του συμβάντος.Κατόπιν αποστέλλει υπηρεσιακά όλο τον φάκελο+φωτογραφίες,κλήση,στοιχεία ιδιοκτήτη) στο Αστυνομικό τμήμα Αγρινίου.

Να ένα απόκομμα που υπήρχε στο νετ


Άλλος αστυνομικός στο Αγρίνιο αναλαμβάνει να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη να προσέλθει στο τμήμα για να παραλάβει.
ΕΚΕΙ τον ρωτούν αν οδηγούσε αυτός ή όχι.Αν οδηγούσε παραλαμβάνει την κλήση και παραδίδει το δίπλωμα.
Έχει 3 ημέρες από την ΠΑΡΑΛΑΒΗ να υποβάλει ένσταση δηλώνοντας τους λόγους που μπορεί να χρειάζεται το δίπλωμα ή προσκομίζοντας στοιχεία που αποδεικνύουν ότι υπήρχε έκτακτη ανάγκη για την κίνησή του με υπερβολική ταχύτητα.(Νοσοκομείο,σοβαρό ραντεβού σε γιατρό κλπ...)
Αυτά εξετάζονται κι αποφαίνεται ο Διοικητής της Τροχαίας για το αν γίνεται δεκτή ή όχι η ένσταση και ως ποιο βαθμό.

ΑΝ δεν οδηγούσε ο ιδιοκτήτης στο Αγρίνιο το όχημα αλλά πχ η γυναίκα του συντάσσει δήλωση ο ιδιοκτήτης όπου υποδεικνύει την οδηγό.
Ειδοποιείται η οδηγός κατόπιν με την ίδια διαδικασία και γίνονται όλα τα παραπάνω
Παιδιά πιο αναλυτικά δεν γινόταν να τα γράψω.
Προφανώς η οπτική μας είναι διαφορετική για το τι είναι σύνομο και τι είναι συνταγματικά σωστό.
Θα χαρώ και εγώ κάποια στιγμή να τα πούμε δια ζώσης.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι, δωστε και κανα γλωσσοφιλο τωρα...
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ναι, δωστε και κανα γλωσσοφιλο τωρα...
Αϊ μαρή παρουσιαστρια των παρατράγουδων, που μας κοιτάς απ την κλειδαρότρυπα μπας και μας βάλεις στην Σεντίνα σου. :friend:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Θα βγεις μια άδεια οδήγησης από άτομο που δεν οδηγεί, και θα την παραδόσεις στην τροχαία.
Τους αρκεί οποιαδήποτε άδεια, αφού παραδέχεται ότι αυτός-η οδηγούσε. Το έχει κάνει φίλος μου.

Υπάρχουν αρκετές γυναίκες που έχουν άδεια οδήγησης και δεν οδηγούν ποτέ.

Αν δεν βρίσκεις από φίλους, βάλε εδώ στο φόρουμ αγγελία και πόσα δίνεις για την εξυπηρέτηση. :D
Aν δώσω συγγενή που δεν έχει δίπλωμα μοτό αλλά εκεινη την μέρα είπε να ξεχαρμανιασει ;;;; Τι σου απαντάνε σαυτη την περίπτωση;;;

Αλλιώς να βγάλω δίπλωμα μοτό στην μητέρα μου

xrv_world_explorer
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Aν δώσω συγγενή που δεν έχει δίπλωμα μοτό αλλά εκεινη την μέρα είπε να ξεχαρμανιασει ;;;; Τι σου απαντάνε σαυτη την περίπτωση;;;

Αλλιώς να βγάλω δίπλωμα μοτό στην μητέρα μου

xrv_world_explorer
Έχεις συγγενή αυτοφωρακια?! Χρήσιμος! Ένας συγγενής να τρώει το ξύλο καλή φάση!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχεις συγγενή αυτοφωρακια?! Χρήσιμος! Ένας συγγενής να τρώει το ξύλο καλή φάση!
Δεν κάνω πλάκα έχω σκεφτεί να την στείλω για δίπλωμα γιατί τόσα χρόνια με 120 τελική δεν είχα θέμα πλέον θα έχω θέμα χαχαχα

xrv_world_explorer
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παλαιότερα που οι κάμερες χτύπαγαν από μπροστά και φαινόταν κανονικά το πρόσωπο αυτού που οδηγούσε...και όχι μόνο, πήγαν να κλείσουν σπίτια :D και λόγω των νόμων περί προσωπικών δεδομένων, τώρα οι φώτο βγάζουν μόνο το πίσω μέρος του οχήματος.
Οπότε και σπίτια δεν κλείνουν και μας δίνεται η "δυνατότητα" να δώσουμε δίπλωμα κάποιου άλλου που δεν του κάνει χρήση.
Στην Ιταλια ετοιμαζονται να καταργησουν τις καμερες εντελως γιατι και αυτες που τραβαν απο πισω παλι τα ιδια προβληματα δημιουργουν.Δεν φαινονται προσωπα αλλα φαινεται που ηταν το οχημα.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Είχα ανοίξει το συγκεκριμένο thread που έχει παρόμοιο - αν όχι ακριβώς ίδιο - θέμα. Την απάντηση/συμβουλή του Δήμου dimos47ki7 που παραθέτει εδώ ο Aldebaran ακολούθησα και εγώ. Μου το κράτησαν 3 ημέρες μόνο και μόνο επειδή ήταν Λαμία το τμήμα/ραντάρ που κατέγραψε την παράβαση (ενω εγώ βρισκόμουν Αθήνα) αλλιώς παίζει να μου το έδιναν επι τόπου όταν τους πήγα το αποδεικτικό πληρωμής (την ίδια μέρα).
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Με λιγα λογια,που περιγραφουν ΟΛΗ την ελληνικη νοοτροπια.

Οτι και να εκανα ΔΕΝ ειμαι ενοχος,και ψαχνω να βρω χιλιους τροπους να γλυτωσω τις συνεπειες Απο επικληση ολων των αρθρων του συνταγματος, περι δικαιωματων,(μακαρι να γινοταν μια φορα περι υποχρεωσεων),μεχρι τις συμβουλες απο ,τον ξαδερφο,τον ταξιτζη,τον περιπτερα της γωνιας,κλπ.Ελλας το μεγαλειο σου.
 
Reactions: STF

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Με λιγα λογια,που περιγραφουν ΟΛΗ την ελληνικη νοοτροπια.

Οτι και να εκανα ΔΕΝ ειμαι ενοχος,και ψαχνω να βρω χιλιους τροπους να γλυτωσω τις συνεπειες Απο επικληση ολων των αρθρων του συνταγματος, περι δικαιωματων,(μακαρι να γινοταν μια φορα περι υποχρεωσεων),μεχρι τις συμβουλες απο ,τον ξαδερφο,τον ταξιτζη,τον περιπτερα της γωνιας,κλπ.Ελλας το μεγαλειο σου.
[/QUOTE

]Όταν το ίδιο το κράτος δεν σέβεται, και δεν τηρεί τους ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ νόμους, γιατί σου φαίνεται περίεργο, που ο οποίος πολίτης κάνει το ίδιο?

Όταν η ίδια η αστυνομία σου λέει ευθαρσώς, φέρε μας ένα δίπλωμα οποίο να ναι, χωρίς να ενδιαφέρεται να τιμωρήσει τον αληθινό παραβάτη, πάρα μόνο να κλείσει τον φάκελο και να καλύψει τον κωλο της, γιατί στο πέος κάποιος να περιμένει κάτι καλύτερο από τους πολίτες??

Το ψάρι βρωμάει απ το κεφάλι.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Δεν μου φαινεται περιεργο.Αντιθετως φυσιολογικο ειναι.Ομως το κρατος ειναι οι πολιτες του.Το καθε κρατος,σε ολα τα κρατη του κοσμου.ΓΙ αυτο αλλο ο ελληνας,αλλο,ο γερμανος,και αλλο ο γιαπωνεζος.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δεν μου φαινεται περιεργο.Αντιθετως φυσιολογικο ειναι.Ομως το κρατος ειναι οι πολιτες του.Το καθε κρατος,σε ολα τα κρατη του κοσμου.ΓΙ αυτο αλλο ο ελληνας,αλλο,ο γερμανος,και αλλο ο γιαπωνεζος.
Άλλο Ιάπωνας, άλλο Γερμανος κλπ κλπ..... ειδικά για τον τελευταίο δεν έχει ενσυνείδητη πειθαρχία αλλά επιβαλόμενη. Με αποτέλεσμα όταν νιώσουν άλλα περιθώρια ελευθερίας - ασυδοσίας τότε βγάζουν τον χειρότερο εαυτό τους.
 
Top Bottom