Αmortisseur

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Επειδη ηρθε η ωρα για την κοντη να πιει το γαλα της και να ψηλωσει και να γινει κανονικο Dakaρισιο
ειμαι σε διλλημα για το πισω αμορτισερ.Ή θα παρω μεταχειρισμενο γυρω στο 100κο και θα του κανω service σε γνωστο περι αυτου καταστημα (αλλα 100 δηλαδη) , ή θα παω σε καινουργιο YSS λαδιου αζωτου στα 300, χανοντας ομως την ευκολια της υδραυλικης προφορτισης...Ακουω γνωμες...και σας παρακαλω μην αναφερθουν εταιρειες για αμορτισερ που κοστιζουν οσο το μηχανακι;)....ας μεινει η κουβεντα στα δυο παραπανω...αντε και hagon στα 400 ..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η καλη αναρτηση ειναι επενδυση στην ασφσλεια !!
Απο την αλλη προσθετει αξια στην μηχανη
Η hagon που αναφερες παραπανω ειναι μια τιμια επιλογη !!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η τιμή για ένα wp η ohlins?
Για να εχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
μολις βρηκα διαθεσιμα . Λοιπον 600 το απλο. 900 με υδραυλικη προφορτιση και 1100 με υδραυκλικη και εξτρα δοχειο αζωτου.
ακομα και το απλο ομως ειναι εκτος budget.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μια και λες ντακαρισιο.τι θες απ το μηχανακι?μαλια-κουβαρια α-λα Ντακαρ? Η,ηρεμα αλλα περναμε απο σχεδον ολα τα δυσβατα?
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μια και λες ντακαρισιο.τι θες απ το μηχανακι?μαλια-κουβαρια α-λα Ντακαρ? Η,ηρεμα αλλα περναμε απο σχεδον ολα τα δυσβατα?
Το 2ο.δεν θα αλλάξω τον τρόπο με τον οποίο ταξιδευω..απλώς μιας και το πίσω αμορτισέρ πλέον έχει κλάσει και έτσι και αλλιώς πάντα ήθελα το Dakar -και για το παραπάνω ύψος από το έδαφος αλλά και για την εμφάνιση του πιο ψηλου.οποτε ευκαιρία να το μετατρέψω ,και η διάφορα τους ως προς την ανάρτηση και αυτο που δινει τη διαφορα υψους ειναι το πίσω αμορτισέρ και μπροστά οι μπότες με τα καλάμια.(Μάλιστα τα καλάμια και οι μποτες μεταξύ του απλού gs και του Dakar έχουν ίδιο μήκος ακριβως,εκεί που διαφέρουν στο μηκος τους,είναι μεσα το φυσίγγιο στη μπότα και ο αποστάτης.και στο Dakar το καλάμι το έχουν κάνει με βιδωτό καπάκι μόνο και μόνο για τη φιλοσοφια του ότι κάνει περισσότερο off και αλλάζει συχνότερα λάδια.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Βασικο τοτε ειναι να πατας κατω και με τις δυο φτερνες,χτυπα ενα μετ/νο και προσεξε τα ελατηρια που θα χρησιμοποιησεις ναναι για το βαρος σου +μπαγκαζια,επισης μπροστα προοδευτικα ελατηρια θα βοηθησουν πολυ.
ΥΓ.Αν εχεις ορεξη για παρεα μιλα οταν θα ξερεις ποτε και για ποσο την κανεις,μηπως μπορω κ εγω.(ειμαι καλοβολος,οπου με αφησεις καθομαι)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Βασικο τοτε ειναι να πατας κατω και με τις δυο φτερνες,χτυπα ενα μετ/νο και προσεξε τα ελατηρια που θα χρησιμοποιησεις ναναι για το βαρος σου +μπαγκαζια,επισης μπροστα προοδευτικα ελατηρια θα βοηθησουν πολυ.
ΥΓ.Αν εχεις ορεξη για παρεα μιλα οταν θα ξερεις ποτε και για ποσο την κανεις,μηπως μπορω κ εγω.(ειμαι καλοβολος,οπου με αφησεις καθομαι)
Να παρω ενα μεταχειρισμενο και να το παω για σερβις? Θα μου βγει στα 230 ευρω συνολο.Ή καινουργιο ΜΑΞ 400ευρω για ενα Hagon (ή δεν αξιζει)
Καλαμια μποτες εχω βρει κομπλε απο Dakar 200ευρω με εργοστασιακα ελατηρια.
Το πατημα με τη φτερνα με προβληματιζει λιγο.Μια χαρα ειχα βολευτει απο οταν το πηρα απλο gs.Παταω φτερνες εννοειται και το οτι φτανω αμεσως κατω εχει σωσει αρκετες καταστασεις. Μολις ψηλωσει θα παιζω μυτες νομιζω. Τωρα επανερχεται λιγο η φωνη της λογικης κοντρα στο συναισθημα που λεει αστο απλο gs , "παρε μονο αμορτισερ καινουργιο και βαλε προοδευτικα μπροστα".................Πανο @Pikinos τι υψος εχεις? Νομιζω ειμαστε στα ιδια...Μυτες πατας?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ είμαι υπέρευχαριστημένος απο την Wilbers. Κορυφαία ποιότητα και απόδοση.

Και απο τιμή τουλάχιστον αποδεκτή.

https://www.ebay.com/itm/Amortisseur-Wilbers-BMW-F-650-GS-Dakar-R-13-E-650-G-00/120783701458?hash=item1c1f4505d2:g:vKEAAMXQwKdRe4Y6&vxp=mtr

Απο τον συγκεκριμένο πωλητή νομίζω είχα πάρει και το δικό μου στο ebay. Στα μέτρα σου κιλά, χρήση κλπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει και στην Ελλάδα αντιπρόσωπος wilbers.... Θεσσαλονίκη!
Στα μέτρα σου... Όπως λέει ο βαγγελης
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
H wilbers δε συμφερει απο εδω. Μπηκα στο σαιτ και εχει 400 με μηχανικη προφορτιση μονο και χωρις ρυθμιση αποσβεσης.:thumbsdown:
Με μηχανικη προφορτιση και ρυθμιση αποσβεσης - 500...παλι:thumbsdown: .
Σε συγκριση με το Hagon θα προτιμησω το 2ο καθως υπαρχει και δυνατοτητα αγορας εδω με ατοκες δοσεις που διευκολυνει...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
H wilbers δε συμφερει απο εδω. Μπηκα στο σαιτ και εχει 400 με μηχανικη προφορτιση μονο και χωρις ρυθμιση αποσβεσης.:thumbsdown:
Με μηχανικη προφορτιση και ρυθμιση αποσβεσης - 500...παλι:thumbsdown: .
Σε συγκριση με το Hagon θα προτιμησω το 2ο καθως υπαρχει και δυνατοτητα αγορας εδω με ατοκες δοσεις που διευκολυνει...
Για τα hagon θα σε ενημερώσει το πουλί, γιατί τα έχει δοκιμάσει.
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για τα hagon θα σε ενημερώσει το πουλί, γιατί τα έχει δοκιμάσει.
Έγραψε συνοπτικό αλλα καλό λογο

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
400 το αμορτισέρ που παρήγγειλα σήμερα, 200 καλάμια μπότες (συν 40 τσιμουχες λαδια συντήρηση.Και ότι μου πάρει το μηχανουργείο για επέμβαση στο πλαϊνό και κεντρικό Σταντ. αυτα. Εργασία τα προηγούμενα δικιά μου
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τροχό μπροστά;
400 το αμορτισέρ που παρήγγειλα σήμερα, 200 καλάμια μπότες (συν 40 τσιμουχες λαδια συντήρηση.Και ότι μου πάρει το μηχανουργείο για επέμβαση στο πλαϊνό και κεντρικό Σταντ. αυτα. Εργασία τα προηγούμενα δικιά μου
 
Reactions: kaf
Top Bottom