Βάση κράνους για Sony Action Cam

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Θα ήθελα να μάθω από κατόχους τι βάση χρησιμοποιούν για τα κράνη τους; Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μια GoPro με βάση στην κορυφή του κράνους μου. Μετά τα 100-120 ξεκινούσα να τη νιώθω την κάμερα πάνω στο κράνος μου. Την πούλησα και πήρα μια Sony, αλλαξα και κράνος και πριν κολλήσω κάποια βαση θέλω να ακούσω καμιά γνώμη...

Λέω να τη βάλω στα πλάγια (δεξιά) γιατί έτσι πιστεύω δε θα με ενοχλεί. Επίσης θα ήθελα να μάθω ποιες ακριβώς βάσεις χρησιμοποιείτε εσείς και με ποια επιπλέον αξεσουάρ.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Απλώς θα σε τραβάει προς το πλάι αντί για πάνω.. Ό,τι και να κάνεις θα έχεις ένα πράγμα που χαλάει τον όποιο αεροδυναμικό σχεδιασμό του κράνους σου και μάλιστα μονόπατα.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Απλώς θα σε τραβάει προς το πλάι αντί για πάνω.. Ό,τι και να κάνεις θα έχεις ένα πράγμα που χαλάει τον όποιο αεροδυναμικό σχεδιασμό του κράνους σου και μάλιστα μονόπατα.
Επειδή η sony είναι σχετικά λεπτή σε σχέση με τη gopro έλεγα μηπως στα πλάγια του κράνους είναι πιο "κρυμμένη"...

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα τη βάλω δοκιμαστικά στο 2ο κράνος μου για να δοκιμάσω...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω Sony action cam και αρχικά τη χρησιμοποιούσα στη κορυφή του κράνους.... το κατήργησα!

Πήρα μια βάση που τη περνάω στα στο λάστιχο της μάσκας εντούρο και είναι η μέρα με τη νύχτα. Η συσκευασία περιέχει και δικό της λάστιχο ώστε να τη προσαρμόζεις σε οποιοδήπτε κράνος. Βασικά δε νοιώθω κανένα τράβηγμα μέχρι την υπερηχητική ταχύτητα των 135χλμ :D:D:D

 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Εγώ έχω Sony action cam και αρχικά τη χρησιμοποιούσα στη κορυφή του κράνους.... το κατήργησα!

Πήρα μια βάση που τη περνάω στα στο λάστιχο της μάσκας εντούρο και είναι η μέρα με τη νύχτα. Η συσκευασία περιέχει και δικό της λάστιχο ώστε να τη προσαρμόζεις σε οποιοδήπτε κράνος. Βασικά δε νοιώθω κανένα τράβηγμα μέχρι την υπερηχητική ταχύτητα των 135χλμ :D:D:D

Από κραδασμούς πως είναι; Demo? :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από κραδασμούς πως είναι; Demo? :p
Πραγματικά ΜΗΔΕΝ! Έχει πολύ έξυπνο σύστημα πιασίματος αφού διπλαρώνει το λάστιχο και λαστιχένια επιφάνεια στο σημείο που εφάπτεται στο κράνος! Και εννοείται πως ούτε στην εγγραφή έχει κραδασμούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Θα ήθελα να μάθω από κατόχους τι βάση χρησιμοποιούν για τα κράνη τους; Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μια GoPro με βάση στην κορυφή του κράνους μου. Μετά τα 100-120 ξεκινούσα να τη νιώθω την κάμερα πάνω στο κράνος μου. Την πούλησα και πήρα μια Sony, αλλαξα και κράνος και πριν κολλήσω κάποια βαση θέλω να ακούσω καμιά γνώμη...

Λέω να τη βάλω στα πλάγια (δεξιά) γιατί έτσι πιστεύω δε θα με ενοχλεί. Επίσης θα ήθελα να μάθω ποιες ακριβώς βάσεις χρησιμοποιείτε εσείς και με ποια επιπλέον αξεσουάρ.
μολις εψαχνα για την δικη μου...
κατεληξα σε αυτή....
https://www.sony.gr/electronics/actioncam-axesouar-topothetisis/vct-hsm1
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτη εχω και εγω @sugariasgeorge ... και με ταχύτητες μεχρι 150 δεν ειχα κάποιο θέμα σταθερότητας του κράνους..
Βεβαια παιζει ρόλο η ζελατινα στην καθε μηχανη..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αυτη εχω και εγω @sugariasgeorge ... και με ταχύτητες μεχρι 150 δεν ειχα κάποιο θέμα σταθερότητας του κράνους..
Βεβαια παιζει ρόλο η ζελατινα στην καθε μηχανη..
θα την παραγγειλω αυριο κωστη....:ok:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
40€ για βάση;; Πολλά. Είδα κάτι παρόμοιες στο ebay με πολύ λιγότερα. Μάλλον Θα χτυπήσω καμιά τέτοια
ότι πληρωνεις παιρνεις.....
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Καλό φαίνεται το sugru αλλά θα μπορούσε να είναι "βαλε-βγαλε"???

Με μία αναζήτηση στο youtube βρήκα διάφορους τρόπους και μοντες που μπορούν να γίνουν πάνω στη θήκη της Sony για να φορτίζει πιο εύκολα και να μπορείς να βάλεις μικρόφωνο.
Νομίζω πως αυτή η original τελικά είναι λίγο λάθος σαν επιλογή. Άσε που η βάση με το αυτοκόλλητο είναι μεγάλη.

Νομίζω πως θα βάλω τελικά μια της GoPro με ανταπτορα.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Τα mounts της Sony είναι πανάκριβα, χωρίς η εργονομία και η αντοχή τους να δικαιολογεί την τιμη. Ανταπτορες καλύτερα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Το Sugru δεν είναι για "βάλε-βγάλε". Κρατάει μια βάση "μόνιμα" στο κράνος σου (ή όπου αλλού θέλεις). Αν θες, φυσικά, βγαίνει, αλλά δε χρησιμοποιείται ξανά το ίδιο, οπότε θα σου στοιχίζει 10-15€ κάθε φορά. Εγώ παρήγγειλα μερικά για να τα δοκιμάσω με τη GoPro μου πάντως.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
εγω πηρα ενα σετ με διαφορες βασεις απο κινα με κανα 20ευρω για go pro κλπ καμερες,και με τον ανταπτορα σαν αυτον: https://www.skroutz.gr/s/11267447/Βάση-PRO-mounts-Camera-Adapter-1-4-Action-Camera.html
εχω φτιαξει μια για το πανω μερος του κρανους και μια για το πλαι(που τελικα εκει την βαζω).
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Το Sugru δεν είναι για "βάλε-βγάλε". Κρατάει μια βάση "μόνιμα" στο κράνος σου (ή όπου αλλού θέλεις). Αν θες, φυσικά, βγαίνει, αλλά δε χρησιμοποιείται ξανά το ίδιο, οπότε θα σου στοιχίζει 10-15€ κάθε φορά. Εγώ παρήγγειλα μερικά για να τα δοκιμάσω με τη GoPro μου πάντως.
Στείλε μας καμιά φωτό να δούμε το αποτέλεσμα. Είδα επίσης πως χρησιμοποιούν ένα πολύ ισχυρό velcro μερικοί.


εγω πηρα ενα σετ με διαφορες βασεις απο κινα με κανα 20ευρω για go pro κλπ καμερες,και με τον ανταπτορα σαν αυτον: https://www.skroutz.gr/s/11267447/Βάση-PRO-mounts-Camera-Adapter-1-4-Action-Camera.html
εχω φτιαξει μια για το πανω μερος του κρανους και μια για το πλαι(που τελικα εκει την βαζω).
Κι εγώ κάτι τέτοιο λέω να κάνω... Έχω ήδη 5-10 μπιχλιμπιδια από gopro και τον απαραίτητο ανταπτορα. Και λέω να κολλήσω τη βάση δεξιά και σχετικά προς τα μπροστά για να μην φαίνεται η ζελατίνα του κράνους στο βίντεο.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Στείλε μας καμιά φωτό να δούμε το αποτέλεσμα. Είδα επίσης πως χρησιμοποιούν ένα πολύ ισχυρό velcro μερικοί.
Άργησα, επειδή είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το κατά πόσο θέλω να έχω μια "μόνιμη" βάση στο "καλό" κράνος μου, αλλά χτες τελικά αποφάσισα να το κάνω. Δε θα στεγνώσει μέχρι το βράδυ, αλλά οπτικά δεν αλλάζει κάτι. Το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς αυτό που - δε - βλέπετε. Κάνει εξαιρετική δουλειά και, φυσικά, δε συγκρίνεται με κανένα βέλκρο ή αυτοκόλλητο.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Άργησα, επειδή είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το κατά πόσο θέλω να έχω μια "μόνιμη" βάση στο "καλό" κράνος μου, αλλά χτες τελικά αποφάσισα να το κάνω. Δε θα στεγνώσει μέχρι το βράδυ, αλλά οπτικά δεν αλλάζει κάτι. Το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς αυτό που - δε - βλέπετε. Κάνει εξαιρετική δουλειά και, φυσικά, δε συγκρίνεται με κανένα βέλκρο ή αυτοκόλλητο.

Ποιά κάμερα έχεις; Σε ρωτάω γιστί το μόνιμο πρόβλημα μου είναι πως δυσκολεύομαι να ελέγξω αν γράφει ή όχι. Το σημείο που έβαλες τη βασούλα φαίνεται να βοηθάει την εύκολη τοποθέτηση και αφαίρεση, άρα και τον έλεγχο της.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom