Βαλκάνια και Κεντρική Ευρώπη 2016

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Αγαπητοί σύντροχοι και συνταξιδιώτες,

μετά από πολλά και ωραία χιλιόμετρα στο εσωτερικό ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για να κάνουμε και εμείς το πείραμα και να πάμε να «ταλαιπωρηθούμε» στους ευρωπαϊκούς δρόμους.

Το δίδυμο θα είμαστε εγώ και η Άννα. Ως πρώτο ταξίδι είπαμε να γίνει τουριστικό και όχι ταξιδιωτικό, ώστε να αποκτηθεί η απαραίτητη εμπειρία και να δοκιμαστούν οι όποιες αντοχές. Έτσι λέμε να ταξιδέψουμε αποκλειστικά (σχεδόν) από αυτοκινητόδρομους και να επισκεφτούμε κάποιες πρωτεύουσες της νότιας και κεντρικής Ευρώπης.

Η υλοποίησή του σχεδιάζεται για το 1ο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου (αφεντικού θέλοντος!!!).

Το προσχέδιο της διαδρομής είναι το εξής

https://goo.gl/maps/mwW4XS2MW2G2


Ο προγραμματισμός λέει:

Βελιγράδι - 2 νύχτες

Βουδαπέστη - 3 νύχτες

Μπρατισλάβα - 2 νύχτες

Πράγα - 3 νύχτες

Βιέννη - 2 νύχτες

Ζάγκρεμπ - 2 νύχτες

Νις - 1 νύχτα

Το σύνολο 15 διανυκτερεύσεις τις οποίες και λόγω της δεσποινίδος(!) σκοπεύω να τις προγραμματίσω από νωρίς.


Διάβασα και το ταξιδιωτικό του φίλου “StepaS” - http://tinyurl.com/nvfp5e8 - το οποίο μου έδωσε πολλές και χρήσιμες πληροφορίες, τις οποίες εμπλούτισε και ο ίδιος και τον ευχαριστώ για αυτό.

Αυτό που ζητάω από εσάς είναι όσες πληροφορίες θεωρείται ότι θα μου ήταν χρήσιμες για αυτό το ταξίδι.

· Πληροφορίες σχετικά με τις χώρες που θα επισκεφτούμε (βινιέτες, πράγματα που πρέπει να προσέξουμε, παραξενιές, μέρη που σας άρεσαν και τα προτείνετε).

· Ξενοδοχεία ή διαμερίσματα που μείνατε και είστε ευχαριστημένοι (με φυλασσόμενο πάρκινγκ ακόμα καλύτερα). Αλήθεια τι γίνεται με το θέμα ασφάλεια της μοτο? Αν κάποιο δωμάτιο δεν έχει κοντινό πάρκινγκ πως το διαχειρίζομαι?

· Μέρη για φαγητό και τοπικά εδέσματα (το κυριότερο!).

Ό,τι άλλο σκεφτείτε είναι ευπρόσδεκτο.


Υ.γ. Αν μπορεί κάποιος ας μου πει πως να ενσωματώσω το χάρτη στο ποστ για να φαίνεται
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ετσι οπως το κοβω ειναι καμια 5000χλμ
το Α και Ω και επειδη εχεις καιρο μπροστα σου ειναι ο προγραμματιζμος της μηχανης
σερβις μηχανης 15 μερες πριν ξεκινησεις
λαστιχα τα καλυτερα και τα ανθεκτικοτερα (θα εχεις πολυ βαρος)
μαζι σου παντα bmw mobile care(σε περιπτωση βλαβης) το κιτ για το σκασιμο ελαστικων και το σοβαροτερο ολων ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ (αλοιφες για παση φυσεως τσιμπιματα κορτιζονη κλπ)
ενα καλο gps η smartphone (κεντρα πολεων)
να χρησημοποιεις παντα βασικους εθνικους δρομους (ασφαλεια!! κουβαλαμε γυναικα)
αυτα για αρχη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω δεν θα εκλεινα απο πριν καμμια διανυκτερευση, πλην της πρωτης βραδυας
Κανε τον προγραμματισμο σου και την λιστα σου, αλλα μην κανεις καμμια κρατηση, γιατι μαλλον θα το μετανοιωσεις
Σιγουρα θα βρεις καποια μερη πολυ ενδιαφεροντα και ειναι κριμα να εξερτηθει ολο το ταξιδι, απο το κλεισιμο των ξενοδοχειων

Εδω μεσα υπαρχουν πολλοι φιλοι που τα εχουν κανει αυτα τα μερη, πολλες φορες και θα σου λυσουν ολες τις αποριες....
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
ετσι οπως το κοβω ειναι καμια 5000χλμ
το Α και Ω και επειδη εχεις καιρο μπροστα σου ειναι ο προγραμματιζμος της μηχανης
σερβις μηχανης 15 μερες πριν ξεκινησεις
λαστιχα τα καλυτερα και τα ανθεκτικοτερα (θα εχεις πολυ βαρος)
μαζι σου παντα bmw mobile care(σε περιπτωση βλαβης) το κιτ για το σκασιμο ελαστικων και το σοβαροτερο ολων ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ (αλοιφες για παση φυσεως τσιμπιματα κορτιζονη κλπ)
ενα καλο gps η smartphone (κεντρα πολεων)
να χρησημοποιεις παντα βασικους εθνικους δρομους (ασφαλεια!! κουβαλαμε γυναικα)
αυτα για αρχη
Τα χλμ τα υπολογίζω με τα πέριξ γύρω στις 4.000. Ήδη αγοράστηκε φαρμακείο και αναμένω τη βάση του κινητού. Κιτ ελαστικών υπάρχει και απλά θα πάρω καναδυο φιαλίδια αέρα ακόμα. Τα λάστιχα αλλάζονται εντός των ημερών (Metzeler feel free wintec). Όταν θα έρθει η ώρα θα δω σε τι κατάσταση θα είναι και θα κρίνω αναλόγως.
Η εφαρμογή που λέω να χρησιμοποιήσω για GPS είναι η sygic (android). Αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποια άλλη ευχαρίστως να τη δοκιμάσω.
Για οδική λέω να κάνω και μια ADAC. Δεν ξέρω... είμαι επιφυλακτικός με τη BMW mobile care (την οποία την έχω για ακόμα ένα χρόνο).

Εγω δεν θα εκλεινα απο πριν καμμια διανυκτερευση, πλην της πρωτης βραδυας
Κανε τον προγραμματισμο σου και την λιστα σου, αλλα μην κανεις καμμια κρατηση, γιατι μαλλον θα το μετανοιωσεις
Σιγουρα θα βρεις καποια μερη πολυ ενδιαφεροντα και ειναι κριμα να εξερτηθει ολο το ταξιδι, απο το κλεισιμο των ξενοδοχειων

Εδω μεσα υπαρχουν πολλοι φιλοι που τα εχουν κανει αυτα τα μερη, πολλες φορες και θα σου λυσουν ολες τις αποριες....
Το σκέφτηκα συνονόματε, αλλά με αγχώνει που θα έχω μαζί μου τη γυναίκα. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να κλείσω δωμάτια με δικαίωμα ακύρωση μέχρι το τέλος.

Χρήστο όντως πολύ ωραίο. Μπήκε στη λίστα! Να σε ρωτήσω, λέει οτι έχει δημόσιο χώρο πάρκινγκ. Είναι ασφαλής?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η Mobile. ....είναι πολύ αξιόπιστη.
Αφού την έχεις, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα για Adac. ........
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Η Mobile. ....είναι πολύ αξιόπιστη.
Αφού την έχεις, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα για Adac. ........
Θα ήθελα και για αυτό μερικές γνώμες και εμπειρίες. Την έχεις χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό?

Τον Ιούνιο τη χρειάστηκα Κυριακή μεσημέρι για λάστιχο σε ένα χωριό των Πρεσπών. Δεν είχα το κιτάκι μαζί μου και έτσι κάλεσα οδική. Δεν μπορώ να πω οτι δεν ήταν εξυπηρετικοί. Παραλίγο όμως για ενα ψιλό καρφάκι να αφήσω τη μηχανή μια εβδομάδα στη Φλώρινα!!! Βλέπεις δεν υπήρχε εκείνη τη μέρα βουλκανιζατέρ που να αναλαμβάνει μηχανές και μου είπαν οτι απο Δευτέρα θα το έστελναν αντιπροσωπεία για αλλαγή ελαστικού (!!!) και μετά Παρασκευή με φορτηγό Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς βρέθηκαν εκεί 3 παιδιά που είχαν κιτ επισκευής και το πρόβλημα λύθηκε.

Ελπίζω απλά οτι αυτό έτυχε σε μένα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ήθελα και για αυτό μερικές γνώμες και εμπειρίες. Την έχεις χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό?

Τον Ιούνιο τη χρειάστηκα Κυριακή μεσημέρι για λάστιχο σε ένα χωριό των Πρεσπών. Δεν είχα το κιτάκι μαζί μου και έτσι κάλεσα οδική. Δεν μπορώ να πω οτι δεν ήταν εξυπηρετικοί. Παραλίγο όμως για ενα ψιλό καρφάκι να αφήσω τη μηχανή μια εβδομάδα στη Φλώρινα!!! Βλέπεις δεν υπήρχε εκείνη τη μέρα βουλκανιζατέρ που να αναλαμβάνει μηχανές και μου είπαν οτι απο Δευτέρα θα το έστελναν αντιπροσωπεία για αλλαγή ελαστικού (!!!) και μετά Παρασκευή με φορτηγό Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς βρέθηκαν εκεί 3 παιδιά που είχαν κιτ επισκευής και το πρόβλημα λύθηκε.

Ελπίζω απλά οτι αυτό έτυχε σε μένα.
Το περασμένο καλοκαίρι στην Τουρκία, ήταν παραπάνω από εξυπηρετικοί. .....εμένα μου αντικατεστησαν ελαστικό δωρεάν και πλήρωσαν την διαμονή μου.
Έχουν το πλεονέκτημα της συνεργασίας με τις τοπικές αντιπροσωπειες.
Αλλά ξαναλεω ότι και η Adac είναι πολύ καλή


advφον!!
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Το περασμένο καλοκαίρι στην Τουρκία, ήταν παραπάνω από εξυπηρετικοί. .....εμένα μου αντικατεστησαν ελαστικό δωρεάν και πλήρωσαν την διαμονή μου.
Έχουν το πλεονέκτημα της συνεργασίας με τις τοπικές αντιπροσωπειες.
Αλλά ξαναλεω ότι και η Adac είναι πολύ καλή


advφον!!
Εντυπωσιακό! Σου λέω μάλλον έπεσα στην περίπτωση. Καταγράφηκε ήδη. Προτιμώ να διαθέσω αλλιώς το 90άρι που θα έδινα στην ADAC.
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Τα χλμ τα υπολογίζω με τα πέριξ γύρω στις 4.000. Ήδη αγοράστηκε φαρμακείο και αναμένω τη βάση του κινητού. Κιτ ελαστικών υπάρχει και απλά θα πάρω καναδυο φιαλίδια αέρα ακόμα. Τα λάστιχα αλλάζονται εντός των ημερών (Metzeler feel free wintec). Όταν θα έρθει η ώρα θα δω σε τι κατάσταση θα είναι και θα κρίνω αναλόγως.
Η εφαρμογή που λέω να χρησιμοποιήσω για GPS είναι η sygic (android). Αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποια άλλη ευχαρίστως να τη δοκιμάσω.
Για οδική λέω να κάνω και μια ADAC. Δεν ξέρω... είμαι επιφυλακτικός με τη BMW mobile care (την οποία την έχω για ακόμα ένα χρόνο).



Το σκέφτηκα συνονόματε, αλλά με αγχώνει που θα έχω μαζί μου τη γυναίκα. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να κλείσω δωμάτια με δικαίωμα ακύρωση μέχρι το τέλος.



Χρήστο όντως πολύ ωραίο. Μπήκε στη λίστα! Να σε ρωτήσω, λέει οτι έχει δημόσιο χώρο πάρκινγκ. Είναι ασφαλής?
Το πάρκινγκ είναι μπροστά στα δωμάτια.έχει πρόσβαση μπροστά από τη ρεσεψιόν.το θεωρώ ασφαλές.
Πάντως εγώ πιστεύω ότι στις μεγάλες αυτές πόλεις,είναι προτιμότερο να κινεισαι με ΜΜΜ εντός των τειχών.
Ευχαριστιεσαι την διαδρομή,φτάνεις,κλειδωνεις κ ξεκινάς τη γύρα!
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Το πάρκινγκ είναι μπροστά στα δωμάτια.έχει πρόσβαση μπροστά από τη ρεσεψιόν.το θεωρώ ασφαλές.
Πάντως εγώ πιστεύω ότι στις μεγάλες αυτές πόλεις,είναι προτιμότερο να κινεισαι με ΜΜΜ εντός των τειχών.
Ευχαριστιεσαι την διαδρομή,φτάνεις,κλειδωνεις κ ξεκινάς τη γύρα!
Το πάρκινγκ με ενδιαφέρει για τα ξενοδοχεία και μόνο. Δε σκοπεύω να την κινήσω εντός των πόλεων. Γι' αυτό ψάχνω και κάτι ασφαλές ώστε να μην την αφήνω 2 και 3 μέρες εκτεθειμένη με τις βαλίτσες.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το πάρκινγκ με ενδιαφέρει για τα ξενοδοχεία και μόνο. Δε σκοπεύω να την κινήσω εντός των πόλεων. Γι' αυτό ψάχνω και κάτι ασφαλές ώστε να μην την αφήνω 2 και 3 μέρες εκτεθειμένη με τις βαλίτσες.
πιο πολυ θα σε βολεψει η περιηγηση με την μοτο!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θα ήθελα και για αυτό μερικές γνώμες και εμπειρίες. Την έχεις χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό?

Τον Ιούνιο τη χρειάστηκα Κυριακή μεσημέρι για λάστιχο σε ένα χωριό των Πρεσπών. Δεν είχα το κιτάκι μαζί μου και έτσι κάλεσα οδική. Δεν μπορώ να πω οτι δεν ήταν εξυπηρετικοί. Παραλίγο όμως για ενα ψιλό καρφάκι να αφήσω τη μηχανή μια εβδομάδα στη Φλώρινα!!! Βλέπεις δεν υπήρχε εκείνη τη μέρα βουλκανιζατέρ που να αναλαμβάνει μηχανές και μου είπαν οτι απο Δευτέρα θα το έστελναν αντιπροσωπεία για αλλαγή ελαστικού (!!!) και μετά Παρασκευή με φορτηγό Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς βρέθηκαν εκεί 3 παιδιά που είχαν κιτ επισκευής και το πρόβλημα λύθηκε.

Ελπίζω απλά οτι αυτό έτυχε σε μένα.
Μία φορά την χρειάστηκα στα 5 χρόνια που την είχα, 3 χρόνια αφότου είχα αγοράσει το 800. Κυριακή, 5 το απόγευμα, μπροστινό λάστιχο 67 χιλιόμετρα από το Ηράκλειο (30 χιλιόμετρα μέσα στον νομό Λασιθίου). Το πρωί της Δευτέρας εφημέρευα. Αφού εξάντλησα τις πιθανότητες να βρεθεί ανοιχτό βουλκανιζατέρ μέσω φίλων στον Άγιο Νικόλαο, τηλεφώνησα στην οδική της "μαμάς" για να την φέρει στη βάση μου. Η απάντησή τους ήταν πως θα ερχόταν να την πάρουν και πως θα την πήγαιναν στην βάση τους στην Ιεράπετρα ούτως ώστε την άλλη μέρα να επισκεύαζαν το λάστιχο. Εγώ και η φίλη μου θα έπρεπε να βρούμε μέσο για να γυρίσουμε στο Ηράκλειο και να πάρουμε τη μηχανή με δικό μας τρόπο όταν επισκευαστεί! Αναγκάστηκα να κάνω που δεν μου αρέσει, να τους πω πως είμαι συντονιστής σε ένα μεγάλο φόρουμ μοτοσυκλετών BMW και πως αν γινόταν έτσι όπως μου τα περιέγραφαν θα δημοσίευα την περιπέτειά μου. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα μέχρι την κορυφή της ιεραρχίας δέχτηκαν να την φορτώσουν μαζί με μας μέχρι τα Μάλια όπου αλλάξαμε όχημα (άλλαζε ο νομός) και τελικά την ξεφόρτωσα σπίτι μου (τους είπα πως ΔΕΝ δεχόμουν να την αφήσω έξω από την κλειστή αντιπροσωπεία της BMW ένα βράδυ, από τη στιγμή μάλιστα που το λάστιχο δεν θα μπορούσα να το επιδιορθώσω εκεί).
Εννοείται πως δεν ανανέωσα το συμβόλαιο όταν έληξε...

Για εξωτερικό κάνε μια ADAC να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
στην πραγα εχω παει,χωρις μοτο,και θαρρω πως 3 βραδια ειναι πολλα.βεβαια εξαρταται και τι αρεσει στον καθενα.εγω εκατσα 4 μερες και την γυρισα πραγματικα ολη.δεν ειναι μεγαλη και ειναι μαζεμενα τα πραγματα που ειναι must!!αν μπορεις εκει κοντα ειναι το τσεσκι κρουμλοφ.υπο την προστασια της ουνεσκο κλπ κλπ.
δευτερον:καταρχην με μοτο δεν εχω παει αλλα απο αυτα που εχω δει-διαβασει και ειναι πολλα ταξιδιωτικα,εχεις αφησει εξω την βοσνια και το μαυροβουνιο οπου εχω δει απιστευτες ομορφιες.δεν λεω για την κροατια γιατι μεγαλωνεις τον κυκλο πολυ.αλλα νομιζω πως πρεπει αν περασεις απο βοσνια.τουλαχιστον εγω,αυτο θα εκανα.
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Ειμαι και εγω της αποψης του να μην κλεινεις δωματια απο πριν,εμενα με αγχωνει και πολλες φορες τελικα εχω καταληξει αλλου απο οτι λεγαμε και για θετικο και για αρνητικο λογο!Αν σε αγχωνει το πολυ χυμα λογω γυναικας κλειστε το προηγουμενο βραδυ απο το ξενοδοχειο,εγω παντως κλεινω με booking απο βενζιναδικα η απο καφετεριες με wifi οταν ψιλοφτανω στον προορισμο μου!Εγω θα πηγαινα και B-roads δεν συγκρινεται η ομορφια τους και η αισθηση του τοπου που περνας με την βαρετη εθνικη..τι αλλο?Χρεωστικη καρτα,booking,αδιαβροχα,δευτερα γαντια,φορτιστες gps κτλ(αν εχεις πολλα να φορτιζεις ενα πολυμπριζο ειναι στα συν),ενα μικρο φαρμακειο(εκτος και αν ξερεις να κανεις ραμματα :p )!Βελιγραδι και νις αν θες να ψαξω να σου πω δωματια αν μεινεις στο να τα κλεισεις απο τωρα,επισης τσεκαρε και airbnb!

Edit:Και αν παιξει βοσνια και μαυροβουνιο που λεει ο φιλος απο πανω επισης να τα βρω αν σε ενδιαφερει
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Ειμαι και εγω της αποψης του να μην κλεινεις δωματια απο πριν,εμενα με αγχωνει και πολλες φορες τελικα εχω καταληξει αλλου απο οτι λεγαμε και για θετικο και για αρνητικο λογο!Αν σε αγχωνει το πολυ χυμα λογω γυναικας κλειστε το προηγουμενο βραδυ απο το ξενοδοχειο,εγω παντως κλεινω με booking απο βενζιναδικα η απο καφετεριες με wifi οταν ψιλοφτανω στον προορισμο μου!Εγω θα πηγαινα και B-roads δεν συγκρινεται η ομορφια τους και η αισθηση του τοπου που περνας με την βαρετη εθνικη..τι αλλο?Χρεωστικη καρτα,booking,αδιαβροχα,δευτερα γαντια,φορτιστες gps κτλ(αν εχεις πολλα να φορτιζεις ενα πολυμπριζο ειναι στα συν),ενα μικρο φαρμακειο(εκτος και αν ξερεις να κανεις ραμματα :p )!Βελιγραδι και νις αν θες να ψαξω να σου πω δωματια αν μεινεις στο να τα κλεισεις απο τωρα,επισης τσεκαρε και airbnb!

Edit:Και αν παιξει βοσνια και μαυροβουνιο που λεει ο φιλος απο πανω επισης να τα βρω αν σε ενδιαφερει
Η σωστότερη τακτική.να κλείνει λίγο πριν ή την προηγούμενη.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
στην πραγα εχω παει,χωρις μοτο,και θαρρω πως 3 βραδια ειναι πολλα.βεβαια εξαρταται και τι αρεσει στον καθενα.εγω εκατσα 4 μερες και την γυρισα πραγματικα ολη.δεν ειναι μεγαλη και ειναι μαζεμενα τα πραγματα που ειναι must!!αν μπορεις εκει κοντα ειναι το τσεσκι κρουμλοφ.υπο την προστασια της ουνεσκο κλπ κλπ.
δευτερον:καταρχην με μοτο δεν εχω παει αλλα απο αυτα που εχω δει-διαβασει και ειναι πολλα ταξιδιωτικα,εχεις αφησει εξω την βοσνια και το μαυροβουνιο οπου εχω δει απιστευτες ομορφιες.δεν λεω για την κροατια γιατι μεγαλωνεις τον κυκλο πολυ.αλλα νομιζω πως πρεπει αν περασεις απο βοσνια.τουλαχιστον εγω,αυτο θα εκανα.
Άκη η Πράγα είναι η πόλη χάρη στην οποία ξεκίνησε να σχεδιάζεται αυτό το ταξίδι. Συνεπώς είπαμε να της αφιερώσουμε χρόνο για να τη χαρούμε και πέρα απο τα αξιοθέατα να χαλαρώσουμε και να ανακτήσουμε δυνάμεις για τη συνέχεια. Το Τσέσκυ Κρούμλοφ το είδα και στο ταξιδιωτικό του Stepas και μάλλον θα μπει στα πλάνα.
Βοσνία και Μαυροβούνιο έμειναν έξω εσκεμμένα για ένα ταξίδι αποκλειστικά βαλκανικό! Να τα χαρούμε όπως τους αξίζουν.

Ειμαι και εγω της αποψης του να μην κλεινεις δωματια απο πριν,εμενα με αγχωνει και πολλες φορες τελικα εχω καταληξει αλλου απο οτι λεγαμε και για θετικο και για αρνητικο λογο!Αν σε αγχωνει το πολυ χυμα λογω γυναικας κλειστε το προηγουμενο βραδυ απο το ξενοδοχειο,εγω παντως κλεινω με booking απο βενζιναδικα η απο καφετεριες με wifi οταν ψιλοφτανω στον προορισμο μου!Εγω θα πηγαινα και B-roads δεν συγκρινεται η ομορφια τους και η αισθηση του τοπου που περνας με την βαρετη εθνικη..τι αλλο?Χρεωστικη καρτα,booking,αδιαβροχα,δευτερα γαντια,φορτιστες gps κτλ(αν εχεις πολλα να φορτιζεις ενα πολυμπριζο ειναι στα συν),ενα μικρο φαρμακειο(εκτος και αν ξερεις να κανεις ραμματα :p )!Βελιγραδι και νις αν θες να ψαξω να σου πω δωματια αν μεινεις στο να τα κλεισεις απο τωρα,επισης τσεκαρε και airbnb!

Edit:Και αν παιξει βοσνια και μαυροβουνιο που λεει ο φιλος απο πανω επισης να τα βρω αν σε ενδιαφερει
Βαγγέλη τα πράγματα που μου προτείνεις τα έχω ήδη απο τις εξορμήσεις του εσωτερικού και το φαρμακείο αγοράστηκε και αναμένεται.
Αυτό με τα δωμάτια μου το προτείνετε όλοι, συνεπώς θα το κοιτάξω μήπως και γίνει πιο ελαστικό το πρόγραμμα. Κάτι ξέρετε παραπάνω άλλωστε!
Παρόλα αυτά αν μπορείς να μου πεις τα δωμάτια σε Βελιγράδι και Νις θα το ήθελα.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Στα διόδια Σκοπίων και Σερβίας πληρώνω με κάρτα ή να κάνω τοπικό νόμισμα? Φαντάζομαι στη Σερβία θα βρω ανταλλακτήρια στο κέντρο ή αλλάζω νόμισμα στα σύνορα?
 
Top Bottom