Βαλκάνια και Κεντρική Ευρώπη 2016

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στα Σκοπια εχεις πανε ελα 6 διοδια.Διαλεγεις και παιρνεις αναμεσα σε 6 επι 1.5 ευρω ή σε 6 επι 60 δηναρια δηλαδη 6 επι ενα ευρω.Στη Σερβια καρτα ή μετρητα με αντιστοιχες "στρογγυλοποιησεις"

adv phone
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
μπαίνοντας σε αυτές τις χώρες έχει και "ανταλλακτήρια" ακριβώς μετά τα σύνορα. αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω:ok:
αν θες ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου κάτω σένα παρόμοιο ταξίδι που είχα κάνει πριν 2 χρόνια
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
μπαίνοντας σε αυτές τις χώρες έχει και "ανταλλακτήρια" ακριβώς μετά τα σύνορα. αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω:ok:
αν θες ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου κάτω σένα παρόμοιο ταξίδι που είχα κάνει πριν 2 χρόνια
Δημήτρη πολύ όμορφο ταξίδι και με πολλές πληροφορίες για μένα. Σ' ευχαριστώ!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Φίλε Κώστα εμείς τα είπαμε και λίγο με π.μ και θα σου παραθέσω κι εδώ κάποιες απόψεις.

Την άδεια πότε σκοπεύεις να την πάρεις; Να ξέρεις πως κατά τον Αύγουστο οι θερμοκρασίες που θα συναντήσετε θα είναι αρκετά υψηλές και θα σας ταλαιπωρήσουν και πάνω στη μηχανή αλλά και στις ξεναγήσεις σας εντός πόλεων.
Αφού θα πάτε Πράγα τότε οπωσδήποτε να μην χάσετε για κανέναν λόγο το Τσεσκυ Κρουμλόφ κι εγώ θα σου έλεγα πως αξίζει και το Κάρλοβι Βάρι. Αυτά όμως είναι υποκειμενικά θέματα και έχουν να κάνουν με την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Π.χ εγώ θεωρώ πως 4 μέρες (3 νύχτες) στη Βουδαπέστη είναι πολλές. Όμως αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση. Για Πράγα 2 μέρονυχτα ίσως είναι αρκετά αλλά για κάθε επιπλέον προορισμό της Τσεχίας θέλεις άλλη μια μέρα (με αυθημερόν μετακίνηση).

Για το θέμα πάρκινγκ της μηχανής δεν είναι απαραίτητο για όλες τις πόλεις. Νομίζω πως γενικότερα φοβόμαστε δίχως λόγω πολλές φορές. Παρόλα αυτά να ξέρεις πως αν ψάχνεις ξενοδοχείο με parking στα κέντρα των πόλεων είτε δεν θα βρεις είτε θα είναι ακριβά. Πάντως σίγουρα θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια όταν θα ξέρεις πως την έχεις κάπου κλειδωμένη με ασφάλεια. Οπότε φρόντισε να είσαι σίγουρος πως θα έχει parking. Μια καλή λύση που προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές είναι το GoogleStreets όπου περιηγούμε στις τοποθεσίες γύρω από το ξενοδοχείο που σκοπεύω να κλέισω για να είμαι ακόμη πιο σίγουρος...
Νομίζω πως είναι εξίσου βολικό το να μένεις και 5-10 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο μιας μεγαλούπολης σε κάτι φθηνότερο και καλό και κάθε πρωί να καβαλάς τη μηχανή σου για να βγαίνεις μέχρι το κέντρο. Να παρκάρεις κάπου κομβικά και να τριγυρνάς. Εν ανάγκη κάνεις και τις βόλτες σου με την μηχανή. Απαράιτητο αξεσουάρ θεωρώ τις αλυσίδες για να κλειδώνεις τα κράνη σας πάνω στη μηχανή αν δεν τα χωράει το topcase. Τις πλαινές εννοείται πως θα τις αφήνεις στο ξενοδοχείο... έτσι;

Απ`ότι θυμάμαι στα σύνορα παντού πληρώνεις και με πιστωτική... Γενικά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς αποκλειστικά πιστωτική σε ένα τέτοιο ταξίδι γιατί στα ανταλλακτήρια και όπου αλλού παίζει συνάλλαγμα θα σε ξυρίζουν στην μετατροπή του ευρώ. Αν το φοβάσαι σαν τρόπο πληρωμής τότε απλά από πριν να έχεις ενεργοποιημένα sms alerts για κάθε κίνηση των καρτών σου και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Το ταξίδι θα γίνει Αύγουστο. Το ξέρουμε οτι θα αντιμετωπίσουμε πολύ ζέστη, αλλά είναι η μόνη περίοδος που βολεύει με άδειες.

Γενικότερα το πάρκινγκ είναι θέμα ψυχολογίας. Να κοιμάσαι ήσυχος. τα περισσότερα δωμάτια που έχω δει είναι εκτός πόλης. Είναι όντως αρκετά πιο οικονομικά και βλέπει και το πως ζει ο κόσμος εκτός κέντρου και τουρισμού.

Με την πιστωτική δεν έχω κάποιο φόβο. Σκοπός μου είναι να πληρώνω αποκλειστικά με αυτή.
Αυτό που δεν ήξερα είναι αν τη δέχονται στα διόδια και γενικότερα πόσο παίζει στις συναλλαγές στα μαγαζιά (τουλάχιστον τα βαλκανικά).
Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να αποφύγω το συνάλλαγμα όσο μπορώ.

Το καλό με τα scooter είναι οτι δε θα έχω ποτέ πρόβλημα χώρου για κράνη και άλλα αντικείμενα. Ο ωφέλιμος χώρος μαζί με το topcase είναι πάνω απο 100 λίτρα!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ακομα και η ζέστη έως ενα βαθμό ειναι ζήτημα προετοιμασίας και σωστών επιλογών
Προετοιμασία εννοω του οργανισμού 10 μέρες προτού το ταξιδι μια κατα καποιο τροπο αποτοξίνωση με μια δίαιτα πλούσια σε φυτικούς υδατάνθρακες οχι πολλές ζωικές πρωτεΐνες και πολυ νερό την οποία κατα καποιο τροπο θα την συνεχίσεις και στο ταξιδι
Ειδικά το νερό και τα ροφήματα καταλυτών
(Ακομα και κόκα κολα για καταλύτη )πρεπει να ειναι συνεχώς διπλα σου
( η αφυδάτωση πανω στην μηχανή ειναι ύπουλη κατάσταση )
Αν μπορεις και κανεις και κάποιου είδους σωματική άσκηση αυτο θα το βρεις μπροστα σου
Όσο αφορά τις σωστές επιλογές εννοω τα ρούχα
Εκείνη την περίοδο πρεπει να εχεις μπουφάν με αρκετούς εξαερισμούς και ανοιχτό χρώμα
Κατα την περιοδο της ημέρας θα κάνε ζέστη αν ομως οδηγήσεις βραδυ θα εχει καποιο κρύο που ενα μπουφάν μονο καλοκαιρινό δε φτάνει
Φυσικά τα αδιάβροχα μπορει να παίξουν και ενα ρόλο πρόσθετης βοήθειας κατα του κρύου
Και τέλος πριν απο ολα και αν μπορεις κάνε κανενα χλμ σαν προπόνηση μόνος και δίπλος
Αυτα προς το παρόν
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Στα διόδια Σκοπίων και Σερβίας πληρώνω με κάρτα ή να κάνω τοπικό νόμισμα? Φαντάζομαι στη Σερβία θα βρω ανταλλακτήρια στο κέντρο ή αλλάζω νόμισμα στα σύνορα?
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΡΤΩΝ.....μερικες(χρεωστικες-πρωπληρωμενες) χρεωνουν εως κ 2,5 ανα συναλαγη ανεξαρτητου ποσου...αλλες(πιστωτικες) χρεωνουν 2% του ποσου.ΟΛΑ τα παραπανω οοταν η συναλαγη γινεται σε νομισμα εκτος ευρω(σκοπια,σερβια,ουγγαρια,τσεχια)........εαν κατσεις δυο μερες σε κεντρικο ανταλακτηριο κανε κ κανα μετρητο[/quote]
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Ακομα και η ζέστη έως ενα βαθμό ειναι ζήτημα προετοιμασίας και σωστών επιλογών
Προετοιμασία εννοω του οργανισμού 10 μέρες προτού το ταξιδι μια κατα καποιο τροπο αποτοξίνωση με μια δίαιτα πλούσια σε φυτικούς υδατάνθρακες οχι πολλές ζωικές πρωτεΐνες και πολυ νερό την οποία κατα καποιο τροπο θα την συνεχίσεις και στο ταξιδι
Ειδικά το νερό και τα ροφήματα καταλυτών
(Ακομα και κόκα κολα για καταλύτη )πρεπει να ειναι συνεχώς διπλα σου
( η αφυδάτωση πανω στην μηχανή ειναι ύπουλη κατάσταση )
Αν μπορεις και κανεις και κάποιου είδους σωματική άσκηση αυτο θα το βρεις μπροστα σου
Όσο αφορά τις σωστές επιλογές εννοω τα ρούχα
Εκείνη την περίοδο πρεπει να εχεις μπουφάν με αρκετούς εξαερισμούς και ανοιχτό χρώμα
Κατα την περιοδο της ημέρας θα κάνε ζέστη αν ομως οδηγήσεις βραδυ θα εχει καποιο κρύο που ενα μπουφάν μονο καλοκαιρινό δε φτάνει
Φυσικά τα αδιάβροχα μπορει να παίξουν και ενα ρόλο πρόσθετης βοήθειας κατα του κρύου
Και τέλος πριν απο ολα και αν μπορεις κάνε κανενα χλμ σαν προπόνηση μόνος και δίπλος
Αυτα προς το παρόν
Στέργιο η μόνη σωματική άσκηση που θα μπορώ να κάνω το μήνα πριν το ταξίδι θα είναι καμιά ρακέτα στην παραλία!!!
Πέρα απο την πλάκα, το είχα στα υπ' όψιν μου αυτό απο τα ταξίδια όλων σας εδώ μέσα.
Γενικότερα εντός Ελλάδας χιλιόμετρα έχουμε κάνει σαν ζευγάρι αρκετά. Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω περισσότερο είναι τα χλμ φορτωμένος και με τις βαλίτσες. Γιατί άλλο φόρτωμα για 5 μέρες και άλλο για 16 που σκοπεύουμε να κάνουμε.

Απο εξοπλισμό έχω ένα μπουφαν της BMW καλοκαιρινό με αφαιρούμενη θερμική επένδυση και το κορίτσι ένα αντίστοιχο της Dainese. Σε παντελόνι θέλω να το ψάξω και νομίζω απο ντύσιμο οτι θα είμαστε κομπλέ.


ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΡΤΩΝ.....μερικες(χρεωστικες-πρωπληρωμενες) χρεωνουν εως κ 2,5 ανα συναλαγη ανεξαρτητου ποσου...αλλες(πιστωτικες) χρεωνουν 2% του ποσου.ΟΛΑ τα παραπανω οοταν η συναλαγη γινεται σε νομισμα εκτος ευρω(σκοπια,σερβια,ουγγαρια,τσεχια)........εαν κατσεις δυο μερες σε κεντρικο ανταλακτηριο κανε κ κανα μετρητο
[/quote]

Γιώργο πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου. Θα το τσεκάρω και με την τράπεζα μου.
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Για ξενοδοχείο στην Πράγα, με κλειστά μάτια αυτό:
http://www.booking.com/hotel/cz/golf-superior.el.html?aid=311101;label=golf-depandance-IoG7co3bFFqmMhqtKae4FAS34447473737:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-146342137510:kwd-121746319:lp9061579:li:det:dm;sid=79a90b9efeb1529363a66c94111728b9;dcid=1;dist=0;sb_price_type=total;srfid=f93eb87e8ebe0ad2808c3f6885b2f48e34867365X2;type=total;ucfs=1&.
Τσεχία να πας οπωσδήποτε στο karlovy vary και στο cesky krumlov.
Για Βουδαπέστη αυτό: The Three Corners Hotel Bristol http://www.booking.com/hotel/hu/bristol.html

Στα διόδια Σκοπίων-Σερβίας, καλύτερα να πληρώνεις με κάρτα γιατί αλλιώς σε "κλέβουν" λίγο.

Για το sygic που ανέφερες, το συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι πολύ αξιόπιστο και γρήγορο..(βεβαία η καλύτερη λύση είναι ένα επώνυμο καθεαυτού GPS).

Για το θέμα της πληρωμής, είμαι υπέρ της πληρωμής με κάρτας, ακόμα και για μικρά ποσά. Καλό θα ήταν να έχεις δύο κάρτες μαζί σου, γιατί καμιά φορά η κάρτα μπορεί να πάθει κάποιο περιστασιακό κοκομπλόκο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Για ξενοδοχείο στην Πράγα, με κλειστά μάτια αυτό:
http://www.booking.com/hotel/cz/golf-superior.el.html?aid=311101;label=golf-depandance-IoG7co3bFFqmMhqtKae4FAS34447473737:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-146342137510:kwd-121746319:lp9061579:li:det:dm;sid=79a90b9efeb1529363a66c94111728b9;dcid=1;dist=0;sb_price_type=total;srfid=f93eb87e8ebe0ad2808c3f6885b2f48e34867365X2;type=total;ucfs=1&.
Τσεχία να πας οπωσδήποτε στο karlovy vary και στο cesky krumlov.
Για Βουδαπέστη αυτό: The Three Corners Hotel Bristol http://www.booking.com/hotel/hu/bristol.html

Στα διόδια Σκοπίων-Σερβίας, καλύτερα να πληρώνεις με κάρτα γιατί αλλιώς σε "κλέβουν" λίγο.

Για το sygic που ανέφερες, το συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι πολύ αξιόπιστο και γρήγορο..(βεβαία η καλύτερη λύση είναι ένα επώνυμο καθεαυτού GPS).

Για το θέμα της πληρωμής, είμαι υπέρ της πληρωμής με κάρτας, ακόμα και για μικρά ποσά. Καλό θα ήταν να έχεις δύο κάρτες μαζί σου, γιατί καμιά φορά η κάρτα μπορεί να πάθει κάποιο περιστασιακό κοκομπλόκο.
Θοδωρή τα ξενοδοχεία σου μπήκαν και αυτά στη λίστα! Όντως φαίνονται ωραία.
Σχετικά με το GPS γνωρίζω οτι μια εφαρμογή κινητού δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα κανονικό GPS. Απλά επειδή υπάρχουν αρκετά που θα πρέπει να αγοραστούν (λόγω πρώτου μεγάλου ταξιδιού) δεν θα μπορέσω στην παρούσα να προχωρήσω στην αγορά του. Στο επόμενο ταξίδι θα μπει και αυτό στο πρόγραμμα.
Ελπίζω να μην το μετανιώσω και αντί για Πράγα βρεθώ στο Χάρκοβο!
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Σχετικά με τις τραπεζικές χρεώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω, πήρα στην τράπεζα (Πειραιώς) και με ενημέρωσε για τα εξής:
1. Στις χώρες που έχουν Ευρώ δεν υπάρχει καμιά χρέωση
2. Στις χώρες που θα χρειαστεί να γίνει μετατροπή συναλλαγματος χρεώνει 2,75€/συναλλαγή. Μου φάνηκε πολύ μεγάλο το ποσό.

Εσείς έχετε τσεκάρει τις χρεώσεις σας?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εγώ έχω 2 κάρτες AlphaBank, μια χρεωστική και μια πιστωτική. Όταν έτυχε να κάνω ανάληψη σε συνάλλαγμα σαφώς και χρεώθηκα κάποια χρήματα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό. Στη μοναδική χώρα που χρειάστηκε όμως κάτι τέτοιο ήταν στην Κροατία... για κάποια μικροέξοδα (εισητήρια λεωφορείου, τυρόπιτα από φούρνο κτλ). Σε όλες τις άλλες χώρες παντού μπορούσα να πάρω τα πάντα με πλαστικό χρήμα χωρίς αυτές τις χρεώσεις που αναφέρεις. Αυτή η χρέωση 2.75 ισχύει για αναλήψεις μετρητών ή ακόμη και για πληρωμές με κάρτα? Εάν είναι έτσι τότε δες τι τιμές παίζουν και σε άλλες τράπεζες και εν ανάγκη βγάλε ακόμη μια κάρτα, το οποίο ούτως ή άλλως προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο για λόγους ασφάλειας.

Πάντως να είσαι πάντοτε ενήμερος για τις ισοτιμίες σε περίπτωση που τελικά χρειαστείς μετρητά. Το 2013 στο ταξίδι που έκανα βρέθηκα στο NoviSad της Σερβίας (για ένα βράδυ μονάχα) να κάνω ανάληψη την πρώτη επιλογή που μου έδινε το μηχάνημα (αν θυμάμαι καλά ήταν ένα χαρτονόμισμα των 200din). Σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα πίστευα πως θα είναι ένα αντίστοιχο ποσό των 20 ευρω... Αργότερα στο περίπτερο που πήγα για να πάρω κάτι να πιω είδα πως τελικά είχα "σηκώσει" 2 ολόκληρα ευρώ!!! και η τράπεζα μου είχε χρεώσει άλλα 3-4 από πάνω!

Όσο για το κομμάτι του GPS... θεωρώ πως εάν αποφασίσεις να δώσεις λεφτά σίγουρα θα πιάσουν τόπο. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι το κινητό για GPS. Όταν με το καλό έρθει η ώρα για το ταξίδι σου έχω ένα Garmin (Nuvi 1490T) με χάρτες του 2011 το οποίο έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Εάν δεν σκοπεύεις να ταξιδέψετε μέσα στον Ιούνιο (ελπίζω πως θα το χρειαστώ εγώ) τότε μπορώ να σου το δανείσω μαζί με μια βάση u-bolt της Ram Mount για το τιμόνι.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σχετικά με τις τραπεζικές χρεώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω, πήρα στην τράπεζα (Πειραιώς) και με ενημέρωσε για τα εξής:
1. Στις χώρες που έχουν Ευρώ δεν υπάρχει καμιά χρέωση
2. Στις χώρες που θα χρειαστεί να γίνει μετατροπή συναλλαγματος χρεώνει 2,75€/συναλλαγή. Μου φάνηκε πολύ μεγάλο το ποσό.

Εσείς έχετε τσεκάρει τις χρεώσεις σας?
Στοιχεια απο το ταξιδι του φετινου Αυγουστου.
Οι πιστωτικες καρτες της Πειραιως δεν κανουν καμμια extra χρεωση περα απο το αντιτιμο της αγορας.
Το ιδιο συνεβη και με την χρεωστικη της Alpha που φερει το σημα Visa.Σε αυτην ηρθε και χωριστα η ενημερωση των συναλλαγων που εκανα.
Και στις δυο τραπεζες, στον αναλυτικο λογαριασμο περιγραφεται ποια ισοτιμια πηραν υπ οψιν τους
και οι τιμες ηταν πιο συμφερουσες απο ολα τα ανταλλακτηρια.
Μαλλον πρεπει να αποφυγεις τη χρηση της απλης χρεωστικης.
(Δεν χρησιμοποιησα καμμια σε ΑΤΜ για αναληψη και δεν ξερω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση).
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Εγώ έχω 2 κάρτες AlphaBank, μια χρεωστική και μια πιστωτική. Όταν έτυχε να κάνω ανάληψη σε συνάλλαγμα σαφώς και χρεώθηκα κάποια χρήματα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό. Στη μοναδική χώρα που χρειάστηκε όμως κάτι τέτοιο ήταν στην Κροατία... για κάποια μικροέξοδα (εισητήρια λεωφορείου, τυρόπιτα από φούρνο κτλ). Σε όλες τις άλλες χώρες παντού μπορούσα να πάρω τα πάντα με πλαστικό χρήμα χωρίς αυτές τις χρεώσεις που αναφέρεις. Αυτή η χρέωση 2.75 ισχύει για αναλήψεις μετρητών ή ακόμη και για πληρωμές με κάρτα? Εάν είναι έτσι τότε δες τι τιμές παίζουν και σε άλλες τράπεζες και εν ανάγκη βγάλε ακόμη μια κάρτα, το οποίο ούτως ή άλλως προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο για λόγους ασφάλειας.

Πάντως να είσαι πάντοτε ενήμερος για τις ισοτιμίες σε περίπτωση που τελικά χρειαστείς μετρητά. Το 2013 στο ταξίδι που έκανα βρέθηκα στο NoviSad της Σερβίας (για ένα βράδυ μονάχα) να κάνω ανάληψη την πρώτη επιλογή που μου έδινε το μηχάνημα (αν θυμάμαι καλά ήταν ένα χαρτονόμισμα των 200din). Σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα πίστευα πως θα είναι ένα αντίστοιχο ποσό των 20 ευρω... Αργότερα στο περίπτερο που πήγα για να πάρω κάτι να πιω είδα πως τελικά είχα "σηκώσει" 2 ολόκληρα ευρώ!!! και η τράπεζα μου είχε χρεώσει άλλα 3-4 από πάνω!

Όσο για το κομμάτι του GPS... θεωρώ πως εάν αποφασίσεις να δώσεις λεφτά σίγουρα θα πιάσουν τόπο. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι το κινητό για GPS. Όταν με το καλό έρθει η ώρα για το ταξίδι σου έχω ένα Garmin (Nuvi 1490T) με χάρτες του 2011 το οποίο έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Εάν δεν σκοπεύεις να ταξιδέψετε μέσα στον Ιούνιο (ελπίζω πως θα το χρειαστώ εγώ) τότε μπορώ να σου το δανείσω μαζί με μια βάση u-bolt της Ram Mount για το τιμόνι.
Η χρέωση που αναφέρω είναι για πιστωτική κάρτα ανά συναλλαγή. Θα πάω να το τσεκάρω και με άλλες τράπεζες και θα καταλήξω στην πιο συμφέρουσα επιλογή. Κάρτες έχω δύο, αλλά είναι και οι δυο Πειραιώς.
Βαγγέλη εγώ θα φύγω Αύγουστο. Θα προσπαθήσω μέχρι τότε να προχωρήσω στην αγορά του GPS. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί και να σε χρειαστώ για το δικό σου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Στοιχεια απο το ταξιδι του φετινου Αυγουστου.
Οι πιστωτικες καρτες της Πειραιως δεν κανουν καμμια extra χρεωση περα απο το αντιτιμο της αγορας.
Το ιδιο συνεβη και με την χρεωστικη της Alpha που φερει το σημα Visa.Σε αυτην ηρθε και χωριστα η ενημερωση των συναλλαγων που εκανα.
Και στις δυο τραπεζες, στον αναλυτικο λογαριασμο περιγραφεται ποια ισοτιμια πηραν υπ οψιν τους
και οι τιμες ηταν πιο συμφερουσες απο ολα τα ανταλλακτηρια.
Μαλλον πρεπει να αποφυγεις τη χρηση της απλης χρεωστικης.
(Δεν χρησιμοποιησα καμμια σε ΑΤΜ για αναληψη και δεν ξερω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση).
Πασχάλη όπως γράφω και στο Βαγγέλη οι χρεώσεις που μου ανέφεραν είναι αποκλειστικά για συναλλαγές με πιστωτική. Αφορούν μόνο τις συναλλαγές σε συνάλλαγμα. Για τις χώρες του Ευρώ καμιά διαφορά. Απλά εγώ θα περάσω απο Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία και Κροατία που δεν έχουν Ευρώ ...!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειναι καλο που θες να ξέρεις το κόστος γενικά !!
Παντως κατα την δίκη μου γνώμη οριζόμενα κόστη τα οποία σε διευκολύνουνε με ασφάλεια οπως βενζινάδικα διόδια κλπ σε χώρες που δεν ειναι σε ευρώ καλυτερα να γίνονται με κάρτα
Την χρηματική επιβάρυνση απο αυτα μπορεις να την κερδίσεις απο το φαγητό πχ η απο άνοιγμα του δεξιού γκριπ ,η απο τα ψώνια
Γενικά θεωρώ αν χρησιμοποιείσης ολα τα εργαλεία έμψυχα η άψυχα σωστά και συνετά σε ενα ταξιδι, το κόστος όλων !!θα ειναι μικρο έναντι των τεράστιων ψυχικών και εγκεφαλικών απολαβών
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πασχάλη όπως γράφω και στο Βαγγέλη οι χρεώσεις που μου ανέφεραν είναι αποκλειστικά για συναλλαγές με πιστωτική. Αφορούν μόνο τις συναλλαγές σε συνάλλαγμα. Για τις χώρες του Ευρώ καμιά διαφορά. Απλά εγώ θα περάσω απο Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία και Κροατία που δεν έχουν Ευρώ ...!
Κατι δεν κολλαει.
Πιστωτικες Πειραιως χρησιμοποιουσα μεχρι και τις 16 Νοεμβριου σε Σκοπια Βουλγαρια
για αγορες χρεωμενες σε τερματικο που απαιτει φυσικη παρουσια και πληκτρολογηση pin.
Τις ιδιες μαζι με αυτην της Alpha τις δουλεψα τον Αυγουστο σε ολες τις χωρες απο εδω μεχρι τη Νορβηγια και πισω διχως εξτρα χρεωση ανα συναλλαγη.
Ειναι πιθανον να σου ειπαν για αναληψεις μετρητων απο ΑΤΜ το οποιο δν δοκιμασα και πιθανον δεν θα σου χρειαστει σε καμμια χωρα εκτος ισως απο την Κροατια.
Αν θες ξανακανε πιο συγκεκριμενη την ερωτηση σε αλλον υπαλληλο.
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Στοιχεια απο το ταξιδι του φετινου Αυγουστου.
Οι πιστωτικες καρτες της Πειραιως δεν κανουν καμμια extra χρεωση περα απο το αντιτιμο της αγορας.
Το ιδιο συνεβη και με την χρεωστικη της Alpha που φερει το σημα Visa.Σε αυτην ηρθε και χωριστα η ενημερωση των συναλλαγων που εκανα.
Και στις δυο τραπεζες, στον αναλυτικο λογαριασμο περιγραφεται ποια ισοτιμια πηραν υπ οψιν τους
και οι τιμες ηταν πιο συμφερουσες απο ολα τα ανταλλακτηρια.
Μαλλον πρεπει να αποφυγεις τη χρηση της απλης χρεωστικης.
(Δεν χρησιμοποιησα καμμια σε ΑΤΜ για αναληψη και δεν ξερω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση).
Οι χρεωστικές για πληρωμή έχουν ίδια χρέωση με τις πιστωτικές.
Για ανάληψη μου φαίνεται ότι η χρέωση έχει να κάνει και με την τράπεζα του ATM που κάνεις ανάληψη.
Στη Βουδαπέστη η Βαρσοβία δεν θυμάμαι το ATM έλεγε και τι θα χρεώσει σαν προμήθεια.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ με Πειραιώς κάρτα λογαριασμού Visa στις εντός ευρώ συναλλαγές δεν είχα έξτρα χρέωση ενώ στις εκτός ευρώ είχα χρέωση 2% που αναφέρθηκε πιο πάνω
 
Top Bottom