Βαλκάνια και Κεντρική Ευρώπη 2016

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Θα επισκεφτώ και κατάστημα της τράπεζας μήπως και λυθεί και αυτό το θέμα.
Για να υπάρχει μια κοινή βάση. Η ερώτησή μου προς την τράπεζα αφορούσε:

Χρήση πιστωτικής VISA για συναλλαγές σε χώρες εκτός €, με παρουσία στον τόπο της συναλλαγής. Όχι χρεωστική κάρτα, όχι αναλήψεις απο ΑΤΜ, όχι προπληρωμένη.

Τονίζω τα παραπάνω ώστε να σιγουρευτούμε οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Γιατί αν όλοι αναφερόμαστε στο ίδιο και κάποιους τους χρεώνει και άλλους όχι, κάπου υπάρχει θέμα με την τράπεζα (όχι οτι θα μου έκανε και εντύπωση!).
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Θα επισκεφτώ και κατάστημα της τράπεζας μήπως και λυθεί και αυτό το θέμα.
Για να υπάρχει μια κοινή βάση. Η ερώτησή μου προς την τράπεζα αφορούσε:

Χρήση πιστωτικής VISA για συναλλαγές σε χώρες εκτός €, με παρουσία στον τόπο της συναλλαγής. Όχι χρεωστική κάρτα, όχι αναλήψεις απο ΑΤΜ, όχι προπληρωμένη.

Τονίζω τα παραπάνω ώστε να σιγουρευτούμε οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Γιατί αν όλοι αναφερόμαστε στο ίδιο και κάποιους τους χρεώνει και άλλους όχι, κάπου υπάρχει θέμα με την τράπεζα (όχι οτι θα μου έκανε και εντύπωση!).
Μην πας στην τράπεζα γιατί θα μπλέξεις πάρε τηλέφωνο στο τμήμα της τράπεζας για τις κάρτες ρίξε δυο τρεις ερωτήσεις για την visa
π.χ. με τι ισοτιμίες παίζει η visa κλπ κλπ απλά για να διασφαλίσεις ότι ο άλλος από την άλλη άκρη της γραμμής δεν είναι βόιδι.
Μετά ρώτα ότι θες.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Λοιπόν, επανέρχομαι στο θέμα χρεώσεων καρτών.
Μίλησα με τη διευθύντρια κεντρικού καταστήματος στην τράπεζα στη Θεσσαλονίκη, με υπάλληλο σε περιφερειακό κατάστημα και με το 182838 (τηλ. κέντρο Πειραιώς).
Απο όλους πήρα την ίδια απάντηση που υπάρχει και αναρτημένη στην ιστοσελίδα τους.
Για συναλλαγές με πιστωτική κάρτα σε χώρες εκτός Ευρώ, η προμήθεια για τη μετατροπή του συναλλάγματος είναι 2%. Μιλάμε αποκλειστικά για εμπορικές συναλλαγές.

Μου φάνηκε απολύτως λογική η χρέωση (πιο πολλά θα έχανα στα γκισέ των ανταλλακτήριων μάλλον).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Επανέρχομαι για κάθε ενδιαφερόμενο (εκτός απο μένα!!!) στο θέμα των χρεώσεων.
Σε συζήτηση χθες με Εθνική τράπεζα με ενημέρωσαν πως καμιά χρέωση δεν υπάρχει για αγορές και αναλήψεις με μετατροπή συναλλάγματος στην τράπεζά τους είτε για αγορές με πιστωτική κάρτα είτε με χρεωστική νέου τύπου (χρεωστική όχι Maestro, αλλά Mastercard).
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
θα σου ελεγα για μπρατσισλαβα 1 διανυκτερευση είναι μικρη πολη το ιστορικο κεντρο το μισο από το μοναστηρακι και βαλε βιεννη τουλάχιστον 3 εχει πολλα αξιοθέατα,
αυτό που κανω είναι να βγαζω καρτα απεριοριστων διαδρομων για όλα τα μεσα ,χαρτη-gps- και τα τουριστικα λεοφωρεια hop on-off είναι λιγο τσιμπιμενα ακους όμως τα απαραίτητα και μετα επισκέπτεσαι αυτά που σου αρεσουν

ξενοδοχεια κλεινω μονο από το προηγουμενο βραδυ αφου ξερω που θα παω αυριο μεσω booking με επιλογή στο παρκιν προτιμω 10 ευρω παραπανω παρα να εχω το νου μου στην μηχανη

από σετ επισκευης ελαστικων παρε μπουκαλακια παραπανω τουλάχιστον 5-6 μια φορα μου χρειαστηκαν και ηταν 11 το βραδυ και εβρεχε καταρρακτωδώς από σαλσμπουρκ για βιεννη και στο τελος εμεινα σε χοτελ του δρομου ,αφου κοντευαν να τελειωσουν.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
βαλε και στο προγραμασου και την λιμνη balaton
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
θα σου ελεγα για μπρατσισλαβα 1 διανυκτερευση είναι μικρη πολη το ιστορικο κεντρο το μισο από το μοναστηρακι και βαλε βιεννη τουλάχιστον 3 εχει πολλα αξιοθέατα,
αυτό που κανω είναι να βγαζω καρτα απεριοριστων διαδρομων για όλα τα μεσα ,χαρτη-gps- και τα τουριστικα λεοφωρεια hop on-off είναι λιγο τσιμπιμενα ακους όμως τα απαραίτητα και μετα επισκέπτεσαι αυτά που σου αρεσουν

ξενοδοχεια κλεινω μονο από το προηγουμενο βραδυ αφου ξερω που θα παω αυριο μεσω booking με επιλογή στο παρκιν προτιμω 10 ευρω παραπανω παρα να εχω το νου μου στην μηχανη

από σετ επισκευης ελαστικων παρε μπουκαλακια παραπανω τουλάχιστον 5-6 μια φορα μου χρειαστηκαν και ηταν 11 το βραδυ και εβρεχε καταρρακτωδώς από σαλσμπουρκ για βιεννη και στο τελος εμεινα σε χοτελ του δρομου ,αφου κοντευαν να τελειωσουν.
βαλε και στο προγραμασου και την λιμνη balaton
Κώστα κι εγώ με hop on/off είχα το νου μου να τα γυρίσω & με τα tour που γίνονται σε όλα τα σημαντικά αξιοθέατα. Με αυτόν τον τρόπο είδαμε και το Βερολίνο και πραγματικά άξιζε τον κόπο.

Για την Μπρατισλάβα ήδη το έχουμε ρίξει στη μία διανυκτέρευση. Η προσθήκη της μέρας μάλλον θα γίνει στη Βιέννη. Το καλό είναι πως έχουμε αρκετούς μήνες μπροστά μας και το πρόγραμμα είμαι σίγουρος οτι κάπου θα ξανα αλλάξει.

Το πάρκινγκ είναι δεδομένο για τη μηχανή. Δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσω τις διακοπές μου με άγχος.
Κιτ για τα ελαστικά και φιαλάκια ήδη προμηθεύτηκα!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Τέσσερις μήνες μετά το αρχικό ποστ για το καλοκαιρινό μας ταξίδι, προφανώς και κάποια πράγματα αλλάξανε.
Λίγο κάποιες μικρές αλλαγές με την άδεια, λίγο περισσότερο ο σχεδιασμός στο χαρτί, πολύ περισσότερο οι γνώμες και οι απόψεις σας περί του θέματος...

Άλλωστε για αυτό φαντάζομαι είμαστε εδώ και τα κουβεντιάζουμε απο νωρίς. Γράφουμε, σβήνουμε μέχρι όλο αυτό κάπου να καταλήξει.
Και αν δεν καταλήξει, δεν πειράζει... όλο και κάπου θα φτάσουμε!
Αρκετά με τις φιλοσοφίες όμως!

Τα νέα δεδομένα:
1. Οι μέρες της άδειας μειώθηκαν και οι διανυκτερεύσεις πρέπει να περιοριστούν σε 12.
2. Μετά από συζήτηση και ψάξιμο στους χάρτες με το έτερον ήμισυ, αποφασίστηκε να ακολουθήσουμε τις συμβουλές σας και όπου μας βγάλει.
Όπερ και σημαίνει: Καμία κράτηση ξενοδοχείου απο πριν και ταξίδι σε δευτερεύουσες οδούς. Όχι μόνο επαρχιακό ώστε να προλάβουμε να δούμε τις πρωτεύουσες που μας ενδιαφέρουν, αλλά σίγουρα όχι μόνο εθνική (σε περίπτωση που το κορίτσι κουραστεί και δεν ξαναταξιδέψει μαζί μου, να αποφασίσετε σε ποιον θα φορτωθώ του χρόνου που θέλω Άλπεις!!!).
3. Η μείωση των ημερών θα γίνει κόβοντας τελείως Βελιγράδι και Ζάγκρεμπ (που είναι κοντά και μπορούν να γίνουν και μόνα τους) και μάλλον Μπρατισλάβα.

Οπότε σκέφτομαι να ανέβω την πρώτη μέρα να πάω Θεσσαλονίκη - Νόβι Σαντ και την επόμενη να φτάσω Βουδαπέστη από όπου και θα αρχίσει τι ταξίδι μας.

Ό,τι έχετε να προτείνετε σε διαδρομές ή τοποθεσίες ευχαρίστως να το ακούσω.
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
κι αμα πας Βουδα Πεστη θα ειναι κριμα να μην πας μετα και Πραγα οπου θα κατσεις κανα 2ημερο οπωσδηποτε ............(αν εχεις χρονο βουδα πεστη για ιστορικους και μονο λογους υπαρχει ενα χωριο που λεγεται Μπελογιαννης -ελληνικο χωριο- απ τους παλιους πολιτικους προσφυγες ...αν εχεις χρονο πας ).
Οταν φτασεις Αυστρια και μπορεις εκτος απο Βιεννα καλο θα ηταν να δεις και τον Παγετωνα στο GROSSGLOCKNER.....αν εχεις γυρισμο με πλοιο μπορει και να δεις και κανα passo ....αν γυρίσεις οδικως δεν νομιζω οτι προλαβαινεις περισσοτερα χλμ (τουριστικα χλμ με την κοπελιά)....θεωρω πάντως οτι ειναι κριμα να μην πας Βελιγράδι....
αμα χρειαστεις παντως τιποτα απο passa ριξε συρμα....
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
κι αμα πας Βουδα Πεστη θα ειναι κριμα να μην πας μετα και Πραγα οπου θα κατσεις κανα 2ημερο οπωσδηποτε ............(αν εχεις χρονο βουδα πεστη για ιστορικους και μονο λογους υπαρχει ενα χωριο που λεγεται Μπελογιαννης -ελληνικο χωριο- απ τους παλιους πολιτικους προσφυγες ...αν εχεις χρονο πας ).
Οταν φτασεις Αυστρια και μπορεις εκτος απο Βιεννα καλο θα ηταν να δεις και τον Παγετωνα στο GROSSGLOCKNER.....αν εχεις γυρισμο με πλοιο μπορει και να δεις και κανα passo ....αν γυρίσεις οδικως δεν νομιζω οτι προλαβαινεις περισσοτερα χλμ (τουριστικα χλμ με την κοπελιά)....θεωρω πάντως οτι ειναι κριμα να μην πας Βελιγράδι....
αμα χρειαστεις παντως τιποτα απο passa ριξε συρμα....
Το γενικό πλάνο λέει Βουδαπέστη - Πράγα - Βιέννη με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις στο πήγαινε - έλα. Δε θα πάμε καθόλου απο Ιταλία ή Άλπεις. Αυτά τα αφήνουμε (γεροί να είμαστε) για του χρόνου.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το χωριό. θα το τσεκάρω.
 

thanasismk1

Μέλος
Περιοχή
Πολύκαστρο
Όνομα
Αθανασιος Ταντσιδης
Μοτό
VARADERO - AFRICA TWIN
Τέσσερις μήνες μετά το αρχικό ποστ για το καλοκαιρινό μας ταξίδι, προφανώς και κάποια πράγματα αλλάξανε.
Λίγο κάποιες μικρές αλλαγές με την άδεια, λίγο περισσότερο ο σχεδιασμός στο χαρτί, πολύ περισσότερο οι γνώμες και οι απόψεις σας περί του θέματος...

Άλλωστε για αυτό φαντάζομαι είμαστε εδώ και τα κουβεντιάζουμε απο νωρίς. Γράφουμε, σβήνουμε μέχρι όλο αυτό κάπου να καταλήξει.
Και αν δεν καταλήξει, δεν πειράζει... όλο και κάπου θα φτάσουμε!
Αρκετά με τις φιλοσοφίες όμως!

Τα νέα δεδομένα:
1. Οι μέρες της άδειας μειώθηκαν και οι διανυκτερεύσεις πρέπει να περιοριστούν σε 12.
2. Μετά από συζήτηση και ψάξιμο στους χάρτες με το έτερον ήμισυ, αποφασίστηκε να ακολουθήσουμε τις συμβουλές σας και όπου μας βγάλει.
Όπερ και σημαίνει: Καμία κράτηση ξενοδοχείου απο πριν και ταξίδι σε δευτερεύουσες οδούς. Όχι μόνο επαρχιακό ώστε να προλάβουμε να δούμε τις πρωτεύουσες που μας ενδιαφέρουν, αλλά σίγουρα όχι μόνο εθνική (σε περίπτωση που το κορίτσι κουραστεί και δεν ξαναταξιδέψει μαζί μου, να αποφασίσετε σε ποιον θα φορτωθώ του χρόνου που θέλω Άλπεις!!!).
3. Η μείωση των ημερών θα γίνει κόβοντας τελείως Βελιγράδι και Ζάγκρεμπ (που είναι κοντά και μπορούν να γίνουν και μόνα τους) και μάλλον Μπρατισλάβα.

Οπότε σκέφτομαι να ανέβω την πρώτη μέρα να πάω Θεσσαλονίκη - Νόβι Σαντ και την επόμενη να φτάσω Βουδαπέστη από όπου και θα αρχίσει τι ταξίδι μας.

Ό,τι έχετε να προτείνετε σε διαδρομές ή τοποθεσίες ευχαρίστως να το ακούσω.



καλημερα φιλε μου. δεν αξιζει τον κοπο για 100 χιλ. να αφησεις το βελιγραδι και να μείνεις στο νοβι σαντ
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
καλημερα φιλε μου. δεν αξιζει τον κοπο για 100 χιλ. να αφησεις το βελιγραδι και να μείνεις στο νοβι σαντ
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το να μείνω Βελιγράδι.
Απλά θεωρώ οτι είναι ένα μέρος που δε φτάνει ένα απόγευμα για να το δεις. Ίσα μια βόλτα θα προλάβεις. Για αυτό και σκέφτομαι να του αφιερώσω άλλο ταξίδι
Αυτό είναι το σκεπτικό μου. Βέβαια δεν αποκλείω και τίποτα.
Για αυτό το κουβεντιάζουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
καλημερα φιλε μου. δεν αξιζει τον κοπο για 100 χιλ. να αφησεις το βελιγραδι και να μείνεις στο νοβι σαντ
Θα συμφωνήσω...
Παρόλα αυτά το ένα απόγευμα είναι αρκετό για το Νόβι Σαντ... :) ενώ για το Βελιγράδι είναι λίγο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
στατιστικα οι περισσότεροι απο εμας ταξιδεύουν με περιορισμένο χρονο κσι με μεγάλες προσδοκιες όσο αφορα τον όγκο των εικόνων που θέλουν να δουν !!!
Αυτο ασυνείδητα δημιουργεί άγχος και κατεπεκτασιν βιασύνη και επιπρόσθετη κούραση ,αυτο δεν το θελουμε!!!!!!!!!
Απο την άλλη φτιάχνοντας ενα λεπτομερές σχέδιο υπαρχει παλι η περίπτωση να μας δημιουργηθεί άγχος όσο αφορα της παραμέτρους που δεν εχουμε υπολογίσει σε σχέση με την περάτωση του σχέδιου παλι άγχος παλι βιασυνη και επιπρόσθετη κούραση
κατα την ταπεινή μου γνωμη κάνε ενα πιο απλό προγραμμα με δυνατότητα παραμετροποίησης επι τόπου και χαλάρωσε απολαμβάνοντας με ασφάλεια το ταξιδι σου με μια απο οτι κατσει και ολοι οι θεοί μαζι μας
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
στατιστικα οι περισσότεροι απο εμας ταξιδεύουν με περιορισμένο χρονο κσι με μεγάλες προσδοκιες όσο αφορα τον όγκο των εικόνων που θέλουν να δουν !!!
Αυτο ασυνείδητα δημιουργεί άγχος και κατεπεκτασιν βιασύνη και επιπρόσθετη κούραση ,αυτο δεν το θελουμε!!!!!!!!!
Απο την άλλη φτιάχνοντας ενα λεπτομερές σχέδιο υπαρχει παλι η περίπτωση να μας δημιουργηθεί άγχος όσο αφορα της παραμέτρους που δεν εχουμε υπολογίσει σε σχέση με την περάτωση του σχέδιου παλι άγχος παλι βιασυνη και επιπρόσθετη κούραση
κατα την ταπεινή μου γνωμη κάνε ενα πιο απλό προγραμμα με δυνατότητα παραμετροποίησης επι τόπου και χαλάρωσε απολαμβάνοντας με ασφάλεια το ταξιδι σου με μια απο οτι κατσει και ολοι οι θεοί μαζι μας
Να πω οτι έχεις άδικο....
Απλά όπως γνωρίζεις είναι η ασφάλεια της οργάνωσης που στο τέλος, τελικά, μας κάνει να νιώθουμε πιο ανασφαλείς!
Μάλλον το "τραβάω και όπου με βγάλει", πάνω σε συγκεκριμένη διαδρομή πάντα, είναι και το πιο σωστό.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Και η ώρα έχει φτάσει!!!
Μετά απο αναποδιές, ταλαιπωρίες και απρόοπτα και με καθυστέρηση 15 ημερών τελικά φεύγουμε.
Όχι τώρα!!! Την άλλη Δευτέρα, στις 29.
Μεγάλη η προσμονή και η αγωνία να πάνε όλα καλά. Πρώτο ταξίδι εκτός συνόρων βλέπετε...
Δυστυχώς λόγω των απρόοπτων ο χρόνος μας περιορίστηκε σε μόλις 7 ημέρες και αποφασίσαμε να τις αφιερώσουμε σε Βελιγράδι - Βουδαπέστη και τα πέριξ τους.

Να είστε όλοι όρθιοι!
 
Top Bottom