Βοήθεια με GOOGLEMAPS κ GARMIN

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δείτε στο παρακάτω screenshot.
Η ευθεία γραμμή αρχίζει από την αρχή της δεύτερης διαδρομής και τελειώνει στο κοινό τέλος και των δύο...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πώς το εννοείς 2-3 διαδρομές σε μία…

1 διαδρομή με παραλλαγή πχ hard soft

ή 2 διαδρομές στο ίδιο gpx?

έχεις επιλέξει καποια επιλογή που λέει «follow routing»;
Δύο διαδρομές στο ίδιο gpx διαφορετικού χρώματος.
Στο google earth γίνεται αλλά στον δικό μου υπολογιστή όχι... :muted::rage::punch:
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Όταν προσθέτεις δύο ή τρείς διαδρομές σε μια και κάνεις εξαγωγή σε GPX βγαίνει μια ευθεία γραμμή από την εκκίνηση έως το τέλος της διαδρομής σε αυτό το πρόγραμμα αλλά και σε κάποια άλλα που έχω δοκιμάσει όπως το GPX weaver.
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό...?
Παίζει ρόλο η σειρά με την οποία θα ενώσεις τα tracks! Δοκίμασε διαφορετική σειρά...
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
αν δεν κάνω λάθος ψάξε να αφαιρέσεις κάποιο κοινο σημειο που σου κάνει τη ζημιά..

ή κάνε 2 gpx στην τελική.

Έπισης βοηθάει καλυτερα να κάνεις την χάραξη σε basemap—> world—-> mapbox outdoors

Θα βρεθούμε στις κουκουβάουνες;;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παίζει ρόλο η σειρά με την οποία θα ενώσεις τα tracks! Δοκίμασε διαφορετική σειρά...
Το έχω δοκιμάσει και απλά αλλάζει το σημείο εκκίνησης και τερματισμού της ευθείας.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Δοκίμασε τότε να ενώνεις τα tracks δύο-δύο και όχι πολλά μαζί. Μου το είχε εμφανίσει στο Basecamp Θάνο και αλλάζοντας τη σειρά των - ακόμα και πολλαπλών - track, αλλά και ελέγχοντας τη φορά κάθε track, γινόταν η σύνδεση κανονικά, χωρίς την έξτρα (συνήθως διακεκομμένη) γραμμή. Μήπως είναι αυτό το τελευταίο, δηλαδή μήπως η φορά κάποιου track είναι αντίθετη και δεν εξασφαλίζεται η συνέχεια; Θα πρέπει να κάνεις πρώτα αντιστροφή (reverse) της φοράς του track.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δοκίμασε τότε να ενώνεις τα tracks δύο-δύο και όχι πολλά μαζί. Μου το είχε εμφανίσει στο Basecamp Θάνο και αλλάζοντας τη σειρά των - ακόμα και πολλαπλών - track, αλλά και ελέγχοντας τη φορά κάθε track, γινόταν η σύνδεση κανονικά, χωρίς την έξτρα (συνήθως διακεκομμένη) γραμμή. Μήπως είναι αυτό το τελευταίο, δηλαδή μήπως η φορά κάποιου track είναι αντίθετη και δεν εξασφαλίζεται η συνέχεια; Θα πρέπει να κάνεις πρώτα αντιστροφή (reverse) της φοράς του track.
Ευχαριστώ Αλέξανδρε !
Αν και η φορά των διαδρομών είναι η ίδια θα το δοκιμάσω.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Όταν προσθέτεις δύο ή τρείς διαδρομές σε μια και κάνεις εξαγωγή σε GPX βγαίνει μια ευθεία γραμμή από την εκκίνηση έως το τέλος της διαδρομής σε αυτό το πρόγραμμα αλλά και σε κάποια άλλα που έχω δοκιμάσει όπως το GPX weaver.
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό...?
αυτο που περιγραφεις ειναι φυσιολογικο, ονoμαζονται waypoints. Γινεται ακομα και με 2 σημεια διαδρομης. Χωρις αυτο δεν μπορει η εφαρμογη / αλγοριθμος να σχεδιασει μια διαδρομη. Αναλογα την εφαρμογη στο smartphone ή την σελιδα route planner, μπορει ο προγραμματιστης να το εχει ενεργο ή κλειστο. Προσωπικα το εχω δει στην εφαρμογη osmand και στην σελιδα route planner tomtom κατα την αποθηκευση gpx.

Στην περιπτωση του osmand μπορω να το αφαιρεσω πριν την αποθηκευση.




Στο τομτομ πρεπει να κανω edit το αρχειο, στην αρχη και το τελος αυτα τα 2 κομματια.

 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Θανο αριστερα στο gpxstudio εχει μια μπαρα και εχει στο τελος πριν την διαγραφη ενα button που λεει Manage file structure για δες εκει μην εχεις κανει λαθος .. αλλιως στειλε το gpx να στο φτιαξω ..
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Όταν προσθέτεις δύο ή τρείς διαδρομές σε μια και κάνεις εξαγωγή σε GPX βγαίνει μια ευθεία γραμμή από την εκκίνηση έως το τέλος της διαδρομής σε αυτό το πρόγραμμα αλλά και σε κάποια άλλα που έχω δοκιμάσει όπως το GPX weaver.
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό...?
thenos , αυτό συμβαίνει γιατί τυπικά ένα gpx track μπορεί να έχει μόνο μια διαδρομή όπου ορίζεται ως ένα εννιαίο τμήμα με αρχή-τέλος. Όταν λοιπόν έχεις κάποιο αρχείο που έχει πολλαπλές διαδρομές, το λογισμικό κατά την ανάγνωση και ακολουθώντας αυτόν τον κανόνα προσπαθεί να τις συνδέσει χρησιμοποιώντας το πρώτο & τελευταίο ίχνος της κάθε ανεξάρτητης διαδρομής.

Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν την φόρτωση αρχείων gpx με πολλαπλές διαδρομές, έχε όμως υπόψη οτι οι περισσότερες θα δημιουργούν αυτό το θέμα κατά την ανάγνωση.
Η πιο σωστή (ασφαλής δλδ) λύση είναι να δημιουργήσεις ανεξάρτητες διαδρομές.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αυτο που περιγραφεις ειναι φυσιολογικο, ονoμαζονται waypoints. Γινεται ακομα και με 2 σημεια διαδρομης. Χωρις αυτο δεν μπορει η εφαρμογη / αλγοριθμος να σχεδιασει μια διαδρομη. Αναλογα την εφαρμογη στο smartphone ή την σελιδα route planner, μπορει ο προγραμματιστης να το εχει ενεργο ή κλειστο. Προσωπικα το εχω δει στην εφαρμογη osmand και στην σελιδα route planner tomtom κατα την αποθηκευση gpx.

Στην περιπτωση του osmand μπορω να το αφαιρεσω πριν την αποθηκευση.




Στο τομτομ πρεπει να κανω edit το αρχειο, στην αρχη και το τελος αυτα τα 2 κομματια.

Θανο αριστερα στο gpxstudio εχει μια μπαρα και εχει στο τελος πριν την διαγραφη ενα button που λεει Manage file structure για δες εκει μην εχεις κανει λαθος .. αλλιως στειλε το gpx να στο φτιαξω ..
thenos , αυτό συμβαίνει γιατί τυπικά ένα gpx track μπορεί να έχει μόνο μια διαδρομή όπου ορίζεται ως ένα εννιαίο τμήμα με αρχή-τέλος. Όταν λοιπόν έχεις κάποιο αρχείο που έχει πολλαπλές διαδρομές, το λογισμικό κατά την ανάγνωση και ακολουθώντας αυτόν τον κανόνα προσπαθεί να τις συνδέσει χρησιμοποιώντας το πρώτο & τελευταίο ίχνος της κάθε ανεξάρτητης διαδρομής.

Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν την φόρτωση αρχείων gpx με πολλαπλές διαδρομές, έχε όμως υπόψη οτι οι περισσότερες θα δημιουργούν αυτό το θέμα κατά την ανάγνωση.
Η πιο σωστή (ασφαλής δλδ) λύση είναι να δημιουργήσεις ανεξάρτητες διαδρομές.
Αν θέλεις βοήθεια στείλε pm να το δούμε μαζί.
Εδώ έχουμε Einstein...!!!
Τι κάθομαι και παιδεύομαι..
Θα σας ενοχλήσω οσονούπω...
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
thenos , αυτό συμβαίνει γιατί τυπικά ένα gpx track μπορεί να έχει μόνο μια διαδρομή όπου ορίζεται ως ένα εννιαίο τμήμα με αρχή-τέλος. Όταν λοιπόν έχεις κάποιο αρχείο που έχει πολλαπλές διαδρομές, το λογισμικό κατά την ανάγνωση και ακολουθώντας αυτόν τον κανόνα προσπαθεί να τις συνδέσει χρησιμοποιώντας το πρώτο & τελευταίο ίχνος της κάθε ανεξάρτητης διαδρομής.

Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν την φόρτωση αρχείων gpx με πολλαπλές διαδρομές, έχε όμως υπόψη οτι οι περισσότερες θα δημιουργούν αυτό το θέμα κατά την ανάγνωση.
Η πιο σωστή (ασφαλής δλδ) λύση είναι να δημιουργήσεις ανεξάρτητες διαδρομές.
ενα track - ιχνος και ενα route - διαδρομη επανω στον χαρτη, μπορει στα ανθρωπινα ματια να ειναι μια χρωματιστη γραμμη, ομως για την εφαρμογη πρεπει να ξερει αν θα πρεπει να κανει turn by turn navigation. Σε αυτη την περιπτωση απαιτειται η υπαρξη των waypoints εναρξης/τερματισμου. Αυτα τα ενωνει με μια ευθεια και στην συνεχεια κανει σχεδιασμο διαδρομης αναλογα τι εχει επιλεξει ο χρηστης πχ διοδια, πλοια, κτλ. Παντα ομως τα κραταει στο αρχειο, ωστε να κανει επαναυπολογισμο διαδρομης αναλογα τι θα θελει ο οδηγος καθε φορα.

αν η εφαρμογη δημιουργησει track τα αφαιρει απο το αρχειο

το αρχειο της τομτομ απο το route planner τα αφηνει στο αρχειο, ομως η εφαρμογη στο smartphone τα αναγνωριζει και τα αφαιρει απο την οθονη. Το ιδιο αρχειο σε αλλη εφαρμογη τα εμφανιζει στον χαρτη και μπερδευει τον χρηστη

- ολα ειναι σχετικα
αναλογα την εφαρμογη, ποια αλλη εφαρμογη θα διαβασει τα αρχεια, θα κανουμε follow the track, θα κανουμε turn by turn navigation, απλα θα το βλεπουμε στην οθονη, κτλ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λοιπόν....
Η κατάσταση έχει ως εξής...
Εμφανίζεται σαν ενιαία διαδρομή με διαφορετικό χρώμα στο κομμάτι που θέλω αλλά μόνο στο GPX VIEWER...:hungover:
Ούτε στο Garmin δουλεύει...
Οπότε ή θα κάνω δύο διαφορετικές διαδρομές ή θα το φτιάξει οποίος γνωρίζει τον τρόπο.
Μιλάω πάντα για ίχνος το οποίο ακολουθούμε στις βόλτες.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Λοιπόν....
Η κατάσταση έχει ως εξής...
Εμφανίζεται σαν ενιαία διαδρομή με διαφορετικό χρώμα στο κομμάτι που θέλω αλλά μόνο στο GPX VIEWER...:hungover:
Ούτε στο Garmin δουλεύει...
Οπότε ή θα κάνω δύο διαφορετικές διαδρομές ή θα το φτιάξει οποίος γνωρίζει τον τρόπο.
Μιλάω πάντα για ίχνος το οποίο ακολουθούμε στις βόλτες.
Θαναση μετα απο ολες τις δοκιμες που εχεις κανει, θα σου ελεγα να μου δωσεις τα αρχεια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θαναση μετα απο ολες τις δοκιμες που εχεις κανει, θα σου ελεγα να μου δωσεις τα αρχεια.
Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα!
Στείλε μου το e-mail σου και τα στέλνω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όταν προσθέτεις δύο ή τρείς διαδρομές σε μια και κάνεις εξαγωγή σε GPX βγαίνει μια ευθεία γραμμή από την εκκίνηση έως το τέλος της διαδρομής σε αυτό το πρόγραμμα αλλά και σε κάποια άλλα που έχω δοκιμάσει όπως το GPX weaver.
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό...?
Στο base camp το πιο πιθανο ειναι καποια απο της διαδρομες να εχει αντιθετη φορα απο τις αλλες Διορθωσε την λαθος φορα απο το μενου που βγαζει αν κανεις δεξι κλικ πανω στο gpx αρχειο

Εντιτ
Με προλαβαν αλλοι Ειμαι αργος τελικα και απροσεκτος... :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στο base camp το πιο πιθανο ειναι καποια απο της διαδρομες να εχει αντιθετη φορα απο τις αλλες Διορθωσε την λαθος φορα απο το μενου που βγαζει αν κανεις δεξι κλικ πανω στο gpx αρχειο

Εντιτ
Με προλαβαν αλλοι Ειμαι αργος τελικα και απροσεκτος... :roflmao:
Δεν έχουν λάθος φορά.
Ξεκινάνε από διαφορετικό σημείο και τελειώνουν σε κοινό.
 
Top Bottom