Βόρεια Γαλλία με κουρέλι που τραγουδάει ακόμα.

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καλησπερα Ορεστη, αρχικα εχε υπ'οψη οτι τα πλοια Πατρα - Ανκωνα εχουν σχεδον παντα καθυστερηση, υπολογισε οτι γυρω στις 3μμ ή και 3:30μμ θα εισαι στο δρομο. Οποτε καλυτερα που δεν θα κλεισεις κατι οπως λες.

Τωρα σχετικα με την διαδρομη, νομιζω οτι GPS δεν χρειαζεται καν αν εισαι ανετος με χαρτη στο tank bag γιατι απ'οτι βλεπω θα ακολουθησεις αυτοκινητοδρομους. Η σημανση σε Ιταλια και Γαλλια ειναι πολυ καλη, απλα πρεπει ναχεις μελετησει λιγο τη διαδρομη ωστε να ξερεις ποια θα ειναι η επομενη μεγαλη πολη προς την οποια θα πας ωστε να προσεχεις τις σχετικες ταμπελες. Και αν χρειαστεις διευθυνση σε καποια πολη, τοτε χρησιμοποιεις το google maps app στο κινητο καθως δεν υπαρχουν πια roaming charges και το Ελληνικο πλανο σου ισχυει και στις χωρες της ΕΕ. Εγω ετσι εκανα μεχρι προσφατα που δεν ειχα GPS - τωρα εχω ενα Garmin 595.

Στη Γαλλια υπαρχουν σχετικα προσιτα ξενοδοχεια πανω στις autoroutes και εχω μεινει αρκετες φορες. Στην Ιταλια δεν ξερω γιατι προτιμω ξενοδοχεια σε πολεις, καθως το βλεπω σαν διακοπες ακομα και οταν απλα τη διασχιζω. Το να βρεις καταλυμα ειναι ευκολο, booking.com ή στην Γαλλια σταματας σ'αυτα που ειναι πανω στην autoroute και ρωτας. Σιγουρα παντως θα φτασεις ανετα στο Roscoff με δυο διανυκτερευσεις, εγω παλια πηγαινα Λονδινο με μια διανυκτερευση αλλα οδηγαγα μεχρι τις 10-11 το βραδυ την πρωτη μερα.

Ειλικρινα παντως μην αγχωνεσαι για τη διαδρομη, επαναλαμβανω οτι η σημανση ειναι εξαιρετικη, παρε μαζι χαρτες Ιταλιας/Γαλλιας ή απλα τυπωσε επι μερους διαδρομες απο τα google maps. Καλους δρομους ναχεις! :ok:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Καλό ταξίδι με το καλό και όλα πρίμα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλό δρόμο κοπέλι και όλα να σου πάνε πρίμα...!!!:ok:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Καλό δρόμο και να βρεις ότι έχεις σχεδιάσει,με το καλό ότι και να κάνεις!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
καλους δρομους και ολοι οι θεοι του κοΖμου μαζι σου
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!
Να είστε καλά βρε παιδιά!
Γιώργο @Spirtas δεν εχει σημασία που έφυγα, ακόμα κοντοχωριανοί είμαστε ;)

Έφτασα αργά σήμερα Ανκόνα και εκανα λίγα χλμ γιατι με επιασε η νυχτα.
Τωρα ειμαι στην Parma σε ένα ξενοδοχείο και όλα μια χαρα!!
Αύριο καιρου επιτρέποντως βάζω πλώρη για Lyon.


Και 2-3 φωτό έτσι για την ιστορία μιας και μόνο αυτοκινητόδρομο και βενζινάδικα είδα μέχρι την Parma.

Καράβι πριν την αποβίβαση Ανκόνα (ακριβώς έτσι καβαλάω.. Backpack στην πλάτη και τσάντα μπροστα)


Μπολόνια......... Ακριβώς όσο την είδα κι εγω :hungover:


Πάρμα νύχτα πια, στάση για τσιγάρο και εύρεση ξενοδοχείου.


Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια!
Καλούς δρόμους να έχουμε!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλο δρομο και να προσεχεις!

Υγ: αυτα που κουβαλας πανω σου, σε κουραζουν ιδιαιτερα! Προσοχη ;)
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημέρα παίδες!

Σαν ΟΥΚας ταξιδεύεις... :eek:
Αν και δεν έχω καμία σχέση με ΟΥΚ κλπ, είμαι δύτης και στη δουλειά μου.. Τυχαίο? δε νομίζω...:wacky:

Καλο δρομο και να προσεχεις!

Υγ: αυτα που κουβαλας πανω σου, σε κουραζουν ιδιαιτερα! Προσοχη ;)
Τα στηρίζω σε σέλα και τεπόζιτο αντίστοιχα όσο οδηγάω, ωστε να μη με επιβαρύνουν όσο γίνεται, αλλιώς δε θα είχα φτάσει ούτε Πάτρα.

Ξεκινάω για Άλπεις σε λιγάκι. Ελπίζω να είναι καλός ο καιρός και να δω και τίποτα.
Να είστε καλά!!

Τα φιλιά μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημερίζω απ'ο ένα προάστιο της Lyon!






Ξεκινάω με προορισμό το Le Man σήμερα μιας και δε με βλέπω να βγάζω 800+ χλμ που χρειάζονται μέχρι το Roscoff..

Χθες έκανα 600 χλμ με αρκετές αναποδιές και έφτασα στο δωμάτιο 9μιση το βράδυ απίστευτα κουρασμένος.
Αρχικά ξεκινόντας από Parma έχασα μια έξοδο που μου κόστισε μισή ώρα, στη συνέχεια δεν έβγαλα άκρη σε κάποια διόδια που μου μίλαγαν στο "help" μικρόφωνο μόνο γαλλικά και οταν άρχισα τα δικά μου "γαλλικά" μου το έκλεισαν και βρήκα την αστυνομία για να βγάλω άκρη - όλα καλά μετά από 45' ταλαιπωρία φορτωμένος να τρέχω απο δω κι απο κεί...
Μόλις άρχισαν τα ωραία στις Άλπεις και έβαλα επιτέλους τη gopro να γράφει, δεν πρόλαβα να βγάλω και πολλά... μόλις πέρασα τα σύνορα Γαλλία, έσπασε η βάση της και έφυγε στον αυτοκινητόδρομο μαζί με όσα είχα γράψει και θα ήθελα να γράψω στη συνέχεια... Δεν πειράζει... θυσία στο όρος για καλό ταξίδι το παίρνω.. οτι είδα ειδα.
Όταν έφτασα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στη Λυόν, χάθηκα βεβαίως βεβαίως άλλη μισή ώρα στους περιφερειακούς της (ΧΑΟΣ) μέχρι να βρω το μέρος της διανυκτέρευσης.
Τέλος όταν έφτασα στο δωμάτιο διαπίστωσα οτι η κάμερα του κινητού είχε χαλάσει από τους κραδασμούς, το ίδιο και η οθόνη του λαπτοπ...... Με "λιγα" χτυπήματα φτιάξανε και τα 2 προσωρινα αλλα δεν έχω μεγάλες προσδοκίες να λειτουργουν οταν φτάσω στον προορισμό μου...
Με αντάμειψε όμως το μέρος της διανυκτέρευσης όπως βλέπετε και στις φωτο!
Όσο μπορώ το απολαμβάνω αλλά χθες κουράστηκα με αυτά και με κείνα.
Την υγειά μου την έχω, η Ρία μου είναι καλά και όλα καλά παίδες! Φτου φτου φτου! και προχωράμε!

Έφυγα για Le Man!
Τα φιλιά μου!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημερίζω από Le Mans!

Η διαδρομη χθες απο Lyon για εδώ αν και πολλά χλμ και με βροχούλα ήταν τέλεια, τόσο από τοπίο όσο και απο κίνηση, οπότε δε με κούρασε πολύ. 590 χλμ έκανα χθες και για σήμερα μείνανε 380 για Roscoff. Σε λίγο ξεκιναω!

Εδώ έμεινα τη νύχτα.. Σπίτι ξυλουργού που το έφτιαξε όλο μόνος του! Το βρηκα αργα χθες με airbnb. Εξω χηνες, προβατα, κοτες και αγελαδες και οικογεννειακο πρωινο με ολη τη φαμιλια! Τελεια!







Και μια που χρωσταω απο χθες στη Lyon με τα original παρακαλω vintage γυαλάκια ενως τρελάρα γάλλου που έχει μια BSA.


Εφυγα!
Τις καλημέρες μου σε όλους!
 
Top Bottom