Για να θυμουνται οι παλιοί...και να μαθαίνουν οι νεότεροι!!

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μετα το να γιατί μπόξερ... Ερχεται το να γιατί μπότα!!!




Ευτυχως οι άγιοι ήταν μαζί μας!!! Το μηχανάκι κάτι ψιλογρατζουνιες και λίγο βούλιαγμα η εξάτμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Τυχη βουνο ο φιλος...ευτηχως.!

με αφορμη αυτο κ περαν σαφως της χρησης του καταλληλου εξοπλισμου θα πω...
''ας εχουμε ολοι το νου μας εκει στα χωματα κ τα βουνα που παμε'' γιατι σαματι το παρακαναμε κ πηραμε αερα...
πολλοι απο μας με ελαχιστη η΄' και καθολου εκπαιδευση κ αλλοι μαθαινοντας απο την καθημερινη τριβη....γιναμε τραβελ εντουρο εχπερτς...

τα τεραιν αυτα ειναι απαιτητικα κ θελουν γνωση που δεν μαθαινεται μεσα απο μια οθονη μαζι με την τοποθετηση τακουνωτων ελαστικων κ αντε φυγαμε...
ελοχευουν τραυματισμους σοβαρους κ μακαρι ποτε κανεις να μην παθει το παραμικρο!
να μην πω οτι οι περισσοτεροι παμε με λαθος μηχανκια 200+κιλων...

αυτος ειναι κ ο λογος που σταμτησα το χωμα
εκανα το λαθος κ παρασυρθηκα οτι μπορω...
μαλακιες....δεν ηξερα την τυφλα μου κ οτι εκανα ηταν απο καθαρη αντιληψη κ εμπειρια στους 2 τροχους γενικα,

ευτηχως μου βγηκαν καποιες βολτες ωραιες χωρις καμια απωλεια σωματικη κ υλικη.
ειδα οτι δεν εχω χρονο να παω να μαθω κατι σε μια σχολη,σε ενα σεμιναριο η΄καπου τελος παντων...σωστα κ οπως πρεπει..
ευχαριστησα την τυχη μου,πουλησα τα σεα μεα κ ηρεμησα.

προσοχη ΔΕΝ αποτρεπω κανεναν,
αντιθετως ΠΡΟΤΡΕΠΩ να μαθουμε σωστα πριν παρουμε τα βουνα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και ναι και όχι. Και πιο πολύ όχι δυστυχώς από μένα αυτή τη φορά,δύσκολα θα έλεγα όχι άλλα υπάρχει ένα όριο!!

Δεν έχει πλάκα να τραυματιστείς σοβαρά και ο φίλος έφαγε ένα transalp 230 ,κιλά στη πλάτη,στον αυχένα,όπου τον έβρισκε. Και μάλιστα όχι από ατυχία αλλά μεθοδευμένα έκανε όλους τους χειρισμούς για να το πάθει.

Αυτή τη φορά είσαστε τυχεροί αλλά αν θέλετε να πάτε σε τόσο extreme κομμάτια να σκεφτείτε σοβαρά προς τα enduro μηχανάκια! Μπορείς να φας ένα δίχρονο στη πλάτη κάθε μέρα no problem. Με ένα transalp στη πλάτη Ένα σπασμένο πόδι είναι η light εκδοχή αυτού που θα μπορούσε να είχε συμβεί εδώ.

Σορυ αν είμαι ο party braker spasarxidas
 
Τελευταία επεξεργασία:

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Και ναι και όχι. Και πιο πολύ όχι δυστυχώς από μένα αυτή τη φορά,δύσκολα θα έλεγα όχι άλλα υπάρχει ένα όριο!!

Δεν έχει πλάκα να τραυματιστείς σοβαρά και ο φίλος έφαγε ένα transalp 230 ,κιλά στη πλάτη,στον αυχένα,όπου τον έβρισκε. Και μάλιστα όχι από ατυχία αλλά μεθοδευμένα έκανε όλους τους χειρισμούς για να το πάθει.

Αυτή τη φορά είσαστε τυχεροί αλλά αν θέλετε να πάτε σε τόσο extreme κομμάτια να σκεφτείτε σοβαρά προς τα enduro μηχανάκια! Μπορείς να φας ένα δίχρονο στη πλάτη κάθε μέρα no problem. Με ένα transalp στη πλάτη Ένα σπασμένο πόδι είναι η light εκδοχή αυτού που θα μπορούσε να είχε συμβεί εδώ.

Σορυ αν είμαι ο party braker spasarxidas
Πολυ καλα κανεις για το party breaker!!! Αυτος ήταν και ο σκοπός!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν κάτι τοσο δύσκολο...


Αλλα δυστυχώς ο φίλος δεν είχε αρκετή εμπειρία ειχε όμως αρκετό θάρρος... Και εκεί ήταν που θα έπρεπε εγώ (και ρίχνω λίγο ευθύνη σε εμένα) να μην τον αφήσω να το επιχειρήσει... Δεν τον προέτρεψα, αλλα θα έπρεπε να τον αποτρέψω...

Ευτυχώς πραγματικά γλυτώσαμε απο θαυμα...

Το παρόν ποστ το άνοιξα περισσότερο για να συνειδητοποιούμε αυτό που κάνουμε, τους κινδύνους που εγκυμονούν και το αν πρέπει να επενδύσουμε στον εξοπλισμό ασφαλείας η όχι...

Μιας και πολλές φορές τα βλέπουμε στα βίντεο και νομίζουμε ότι δεν θα μας συμβούν.

Το αν είναι επικίνδυνο η όχι αυτό νομίζω πρέπει να το κρίνει ο καθένας μας προσωπικα. Θέτεις τα όριά σου και βαδίζεις μέχρι αυτά. Στην τελική και με τα πόδια μπορείς να πάθεις τα χειρότερα!!
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Τάσο καλα εκανες κ το ανέβασες για να δούμε τον εξοπλισμό ασφαλειας που πρεπει να φοράμε, ομως εαν ανέβουν αλλα 2-3 ανάλογα βιντεο στο φορουμ , δε θα βρίσκουμε παρέα να πηγαίνουμε σε χωματινες εκδρομές και ετσι θα πηγαίνουμε μεχρι το diner 72 στον Ισθμό για χάμπουργκερ με πατατες τηγανητές κ μια coca-cola



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πολυ καλα κανεις για το party breaker!!! Αυτος ήταν και ο σκοπός!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν κάτι τοσο δύσκολο...


Αλλα δυστυχώς ο φίλος δεν είχε αρκετή εμπειρία ειχε όμως αρκετό θάρρος... Και εκεί ήταν που θα έπρεπε εγώ (και ρίχνω λίγο ευθύνη σε εμένα) να μην τον αφήσω να το επιχειρήσει... Δεν τον προέτρεψα, αλλα θα έπρεπε να τον αποτρέψω...

Ευτυχώς πραγματικά γλυτώσαμε απο θαυμα...

Το παρόν ποστ το άνοιξα περισσότερο για να συνειδητοποιούμε αυτό που κάνουμε, τους κινδύνους που εγκυμονούν και το αν πρέπει να επενδύσουμε στον εξοπλισμό ασφαλείας η όχι...

Μιας και πολλές φορές τα βλέπουμε στα βίντεο και νομίζουμε ότι δεν θα μας συμβούν.

Το αν είναι επικίνδυνο η όχι αυτό νομίζω πρέπει να το κρίνει ο καθένας μας προσωπικα. Θέτεις τα όριά σου και βαδίζεις μέχρι αυτά. Στην τελική και με τα πόδια μπορείς να πάθεις τα χειρότερα!!
Α πουλάκια μου, εσείς έχετε χαλάσει την ανηφόρα εκεί !!!

Που πάρε ρε με τις μπετονιέρες. Ήρθε η ώρα του εντούρο. Αν συνεχίσετε να κάνετε τέτοια με τα βαριά θα πονέσει.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ νομίζω ότι γίνονται αυτά με τα μεγάλα,αλλά όχι να μάθεις μ αυτά.παρτε κάνα μικρό να μάθετε λίγο τα μονοπάτια κ μετά χώστε μέσα κ τα μεγαλα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εγώ νομίζω ότι γίνονται αυτά με τα μεγάλα,αλλά όχι να μάθεις μ αυτά.παρτε κάνα μικρό να μάθετε λίγο τα μονοπάτια κ μετά χώστε μέσα κ τα μεγαλα
Αν δεις από κοντά το ανηφόρι αυτό θα καταλάβεις πως είναι Xtreme για μεγάλο ον οφ. Δεν φαίνεται η κλίση στο βίντεο .

Μπράβο σε όσους το ανέβηκαν αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο και για τραυματισμό και για ζημιά στη μηχανή.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Αν δεις από κοντά το ανηφόρι αυτό θα καταλάβεις πως είναι Xtreme για μεγάλο ον οφ. Δεν φαίνεται η κλίση στο βίντεο .

Μπράβο σε όσους το ανέβηκαν αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο και για τραυματισμό και για ζημιά στη μηχανή.
Μιλαμε για το ιδιο? Στην κατεχακη στο φαναρι?
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μιλαμε για το ιδιο? Στην κατεχακη στο φαναρι?
Τάσο καλα εκανες κ το ανέβασες για να δούμε τον εξοπλισμό ασφαλειας που πρεπει να φοράμε, ομως εαν ανέβουν αλλα 2-3 ανάλογα βιντεο στο φορουμ , δε θα βρίσκουμε παρέα να πηγαίνουμε σε χωματινες εκδρομές και ετσι θα πηγαίνουμε μεχρι το diner 72 στον Ισθμό για χάμπουργκερ με πατατες τηγανητές κ μια coca-cola



Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι γιατροι και τα bypass ειναι πιο ακριβα, να ξερετε!!!
 
Top Bottom