Για που σχεδιάζετε ή ονειρεύεστε να ταξιδέψετε εντός του 2024 ? { εξωτερικό }

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καππαδοκία ήταν στα πλανά για μέσα - τέλη Απρίλη αλλά δεν βγαίνουν οι μέρες.


Οπότε έχω βάλει μια πινέζα σε ένα χωριο Lukomir , στην Βοσνία ... Με λίγο φαράγγι Τάρα και Durmitor και έτοιμο το τετραήμερο για τέλη Απριλίου....
Ερώτηση έχει παει καποιος προς τα εκεί τέτοια περίοδο?

Στα λοιπά σχέδια εάν βγουν όλα καλά , στο πρόγραμμα είναι Πυρηναία , Περιοχή των Βασκων και Πορτογαλία προς αρχές Ιουλίου και ένα 5ημερο τον Οκτώβριο στους Δολομίτες ..
Κάθε χρόνο έχει και διαφορετικό καιρό.
Βλέπεις προγνώσεις εκείνη την περίοδο και βουρ.
Έτσι και αλλιώς το φαράγγι δεν κλείνει λόγω χιονοδρομικού και τριγύρω υπάρχουν διαμάντια όπως το Σεράγεβο.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Κάθε χρόνο έχει και διαφορετικό καιρό.
Βλέπεις προγνώσεις εκείνη την περίοδο και βουρ.
Έτσι και αλλιώς το φαράγγι δεν κλείνει λόγω χιονοδρομικού και τριγύρω υπάρχουν διαμάντια όπως το Σεράγεβο.

Ναι η περιοχή είναι αγαπημένη θα είναι η τέταρτη φορά προς εκεί απλά έλεγα εαν κάποιος είχε πάει προς το Lukomir ... και πίστευω οτι το Durmitor θα το πετύχουμε ακριβώς στο άνοιγμα από χιόνι.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μλκια επρεπε να προσγειωνονται σε καμια ταβερνα....δεν έρχομαι.
Στην Καππαδοκία για να πετάξεις με το αερόστατο θα ξυπνήσεις στις 5 το πρωί, δεν θα πιεις ούτε καφέ γιατί δεν θα έχει ανοίξει ακόμη για πρωινό το ξενοδοχείο, και εκεί που θα απογειωθείς και θα προσγειωθείς είναι ερημιές και δεν έχει ούτε νερό.
Επίσης έχεις πολλές πιθανότητες να μην πετάξουν τα αερόστατα γιατί έκλασε το γατί. Όταν είχα πάει εγώ, δύο συνεχόμενα πρωινά δεν πέταξαν αλλά εμείς είχαμε πάει στο σημείο της απογείωσης.

Αντιθέτως στην Καλαμάτα θα πετάξεις οπωσδήποτε και οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.
Από το σημείο που θα ξεκινήσεις στην Άνω Βέργα, υπάρχει η απίθανη ταβέρνα Παραπέντε με καταπληκτική θέα στον Μεσσηνιακό.
Θα πιείς τον καφέ σου ή θα φας το πρωινό σου ή θα φας ντόπιο κόκορα με μακαρόνια, ανάλογα την ώρα, και θα είναι σαν το τραπέζι σου να είναι πάνω σε αερόστατο.




Στην υπέροχη αμμουδιά που θα προσγειωθείς, υπάρχουν καφετέριες και ταβέρνες.
Μπορείς να πιείς τον καφέ σου ή να φας δίπλα στην θάλασσα φορώντας το μαγιό σου, ή να αράξεις στις ξαπλώστρες.

Ούτε στον ύπνο τους δεν τα ζουν αυτά στην Καππαδοκία που η θάλασσα είναι μακρύτερα από ότι ή Θεσσαλονίκη από την Καλαμάτα. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Στην Καππαδοκία για να πετάξεις με το αερόστατο θα ξυπνήσεις στις 5 το πρωί, δεν θα πιεις ούτε καφέ γιατί δεν θα έχει ανοίξει ακόμη για πρωινό το ξενοδοχείο, και εκεί που θα απογειωθείς και θα προσγειωθείς είναι ερημιές και δεν έχει ούτε νερό.
Επίσης έχεις πολλές πιθανότητες να μην πετάξουν τα αερόστατα γιατί έκλασε το γατί. Όταν είχα πάει εγώ, δύο συνεχόμενα πρωινά δεν πέταξαν αλλά εμείς είχαμε πάει στο σημείο της απογείωσης.

Αντιθέτως στην Καλαμάτα θα πετάξεις οπωσδήποτε και οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.
Από το σημείο που θα ξεκινήσεις στην Άνω Βέργα, υπάρχει η απίθανη ταβέρνα Παραπέντε με καταπληκτική θέα στον Μεσσηνιακό.
Θα πιείς τον καφέ σου ή θα φας το πρωινό σου ή θα φας ντόπιο κόκορα με μακαρόνια, ανάλογα την ώρα, και θα είναι σαν το τραπέζι σου να είναι πάνω σε αερόστατο.




Στην υπέροχη αμμουδιά που θα προσγειωθείς, υπάρχουν καφετέριες και ταβέρνες.
Μπορείς να πιείς τον καφέ σου ή να φας δίπλα στην θάλασσα φορώντας το μαγιό σου, ή να αράξεις στις ξαπλώστρες.

Ούτε στον ύπνο τους δεν τα ζουν αυτά στην Καππαδοκία που η θάλασσα είναι μακρύτερα από ότι ή Θεσσαλονίκη από την Καλαμάτα. :D
Ρε συ Γιώργο το ξέρω ότι η Ελλάδα έχει τα πάντα βουνό, θάλασσα, λίμνες κτλ και πολύ καλο κλίμα σε σχέση με άλλες χώρες για αυτό εχουμε και τον τουρισμό που έχουμε, κάνουμε και λιγο πλάκα, απλά εγώ προσωπικά δεν θα απετρεπα κάποιον να κάνει κάτι που έχει σχεδιάσει ή έχει στο μυαλό του, ας κάνει ο καθένας μας αυτο που θέλει και τον ευχαριστεί, όλα εμπειρίες είναι. Στην Ελλάδα τα έχουμε δίπλα μας, όποτε θέλουμε τα βλέπουμε. Και εμένα η καταγωγή από Μεσσηνία και Λακωνία είναι και ο Ταυγετος ειναι επιβλητικος σαν τοπίο, αλλά κάποιοι άνθρωποι θέλουν να δουν και άλλες χώρες και αλλα τοπία και να ζήσουν κάτι διαφορετικό, δεν έχουμε ολοι τα ίδια γουστα- ανάγκες, ούτως ή άλλως ο τίτλος του νηματος είναι που θελετε να ταξιδέψετε εξωτερικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ρε συ Γιώργο το ξέρω ότι η Ελλάδα έχει τα πάντα βουνό, θάλασσα, λίμνες κτλ και πολύ καλο κλίμα σε σχέση με άλλες χώρες για αυτό εχουμε και τον τουρισμό που έχουμε, κάνουμε και λιγο πλάκα, απλά εγώ προσωπικά δεν θα απετρεπα κάποιον να κάνει κάτι που έχει σχεδιάσει ή έχει στο μυαλό του, ας κάνει ο καθένας μας αυτο που θέλει και τον ευχαριστεί, όλα εμπειρίες είναι. Στην Ελλάδα τα έχουμε δίπλα μας, οπότε θέλουμε τα βλέπουμε. Και εμένα η καταγωγή από Μεσσηνία και Λακωνία είναι και ο Ταυγετος ειναι επιβλητικος σαν τοπίο, αλλά κάποιοι άνθρωποι θέλουν να δουν και άλλες χώρες και αλλα τοπία και να ζήσουν κάτι διαφορετικό, δεν έχουμε ολοι τα ίδια γουστα- ανάγκες, ούτως ή άλλως ο τίτλος του νηματος είναι που θελετε να ταξιδέψετε εξωτερικό.
Δεν είπα να μην πάει στην Καππαδοκία. Το τοπίο και ο τόπος είναι εκπληκτικός, κάτι τελείως διαφορετικό.
Εγώ θα ξαναπάω με μηχανή, να έχω χρόνο να τα γυρίσω όλα. Μου αρέσει και η ιστορία του τόπου.
Για το αερόστατο έλεγα ότι δεν αξίζει, γιατί την θέα από ψηλά θα την ευχαριστηθείς περισσότερο ανεβαίνοντας στις πολλές κορυφούλες που υπάρχουν στην περιοχή και είναι προσβάσιμες.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ναι η περιοχή είναι αγαπημένη θα είναι η τέταρτη φορά προς εκεί απλά έλεγα εαν κάποιος είχε πάει προς το Lukomir ... και πίστευω οτι το Durmitor θα το πετύχουμε ακριβώς στο άνοιγμα από χιόνι.
Έχω πάει εγώ αλλά όχι Απρίλη.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Έχω πάει εγώ αλλά όχι Απρίλη.

Είναι όλη η διαδρομή χωμάτινη ? επίσης στο χωριό θυμάσαι εάν έχει κάποιο κατάλυμα ?
Γενικά παίζει πολύ πρόμο για την διαδρομή κτλ , αξίζει ?
Thanks for info ....
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είναι όλη η διαδρομή χωμάτινη ?
Απο που μέχρι που? Πχ ο δρόμος μέχρι το χιονοδρομικό του Babin Do είναι άσφαλτος. Μετά μπορείς να βγεις μέχρι Umoljani άσφαλτο αλλά και από χωματόδρομο.


επίσης στο χωριό θυμάσαι εάν έχει κάποιο κατάλυμα ?
Δεν έχω ιδέα. Εγώ έμεινα με σκηνή στην κορυφη Bjelasnica έξω από τις εγκαταστάσεις των χειμερινών Ολυμπιακών του 84. Βέβαια απρίλη που θα πας, έχε υπόψη ότι το lukomir είναι στα 1500 υψόμετρο.

Γενικά παίζει πολύ πρόμο για την διαδρομή κτλ , αξίζει ?
Thanks for info ....
Δεν έχω καταλάβει σε ποια διαδρομή αναφέρεσαι.
Έχω ξαναγράψει πληροφορίες για την γύρω περιοχή εδώ : Μαυροβούνιο...

και εδώ

 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Ναι η περιοχή είναι αγαπημένη θα είναι η τέταρτη φορά προς εκεί απλά έλεγα εαν κάποιος είχε πάει προς το Lukomir ... και πίστευω οτι το Durmitor θα το πετύχουμε ακριβώς στο άνοιγμα από χιόνι.
Προπερσυ τέλος Μαίου, φάγαμε πόρτα στο Durmitor.
Βέβαια θα παίζει ρόλο και τι χειμώνα θα έχει κάνει.


 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Προπερσυ τέλος Μαίου, φάγαμε πόρτα στο Durmitor.
Βέβαια θα παίζει ρόλο και τι χειμώνα θα έχει κάνει.


πραγματικά αυτό είναι λίγο θέμα τύχης ! Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχει κάνει χειμώνα καθόλου ! Για παράδειγμα το χιονοδρομικό κέντρο του ζαμπλιακ δεν έχει καν ανοίξει φέτος ! Παρακολουθώ και μέσω από τις κάμερες που έχει στο windy. Και γενικά δεν έχει ακόμη χιόνι , όσο καλό η μάλλον κακό για την φύση είναι αυτό !
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
To ότι δεν έχει κάνει χειμώνα είναι λίγο τοπικό .....γιατί οπότε μπαίνω να δω τον χαρτί που χιονίζει Ελλάδα τα καταραμμενα βουνά και προς τα πάνω δείχνουν χιονόπτωση

Μιας που πιάσαμε αυτό το θέμα που μπορούμε να μάθουμε μια δεδομένη χρονική στιγμή πχ 1/5 αν θα είναι ανοικτή η τραλσαλπινα;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Fantomas7

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-στρώμα 650 08
DR 650SE 1997
Εγώ φέτος λέω να πραγματοποιήσω εκείνη την πινέζα του χάρτη που λέει τρανσφαγκαρασαν κτλ... εννοείται ότι διαβάζω όλων τα εκδρομικά και ότι κάθε tio ή διαδρομη είναι καλοδεχούμενα..
 
Top Bottom