Γκάλοπ.Τι θεωρείται ποιο επικίνδυνο στον αυτοκινητόδρομο για έναν μοτοσυκλετιστή;

Τι θεωρείται ποιο επικίνδυνο στον αυτοκινητόδρομο για έναν μοτοσυκλετιστή;

  • Ακάλυπτα φορτία απο οχήματα.

    Votes: 14 21,2%
  • Αυτούς που μιλάνε στο κινητό όταν οδηγούν.

    Votes: 33 50,0%
  • Τα άγρια ζώα που διασχίζουν τον δρόμο.

    Votes: 20 30,3%
  • Τις λακκούβες.

    Votes: 8 12,1%
  • Τις σιδερένιες μπάρες που χωρίζουν τις κατευθύνσεις.

    Votes: 6 9,1%
  • Την υπερβολική ταχύτητα.

    Votes: 15 22,7%
  • Κατεστραμένα λάστιχα απο φορτηγά πάνω στον δρόμο.

    Votes: 10 15,2%
  • Την μη χρήση των φλας απο προπορευόμενα οχήματα.

    Votes: 17 25,8%
  • Άλλο.

    Votes: 8 12,1%

  • Total voters
    66

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
περα απο εναν αφηρημενο οδηγο,που μιλαει στο κινητο,στριβει τσιγαρο,τσακωνεται με τη γκομενα,ψαχνει σταθμο η σιντι ξερω γω,ολα τ αλλα πιστευω πως με εγρηγορση και προσοχη καπως παλευονται.

εκτος των πολυ απροοπτων,οπως να πεταχτει αγριο ζωο.

ακομα και κουτα να φυγει απο κακοφορτωμενο φορτηγο,μπορεις να το ψηλιαστεις πριν συμβει.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μου αρεσει το πνεύμα αλλα και η στόχευση του γκάλοπ γιατι μου επανατροφοδοτει τους κινδύνους !!!!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
η αδιαφορια πιστευω πως καλυπτει πολλες παραμετρους... ο επαγγελματιας που δεν ασφαλιζει σωστα το φορτιο του, ο βοσκος που δεν ελεγχει το κοπαδι του, ο βλακας που μιλαει στο κινητο ή στριβει τσιγαρο ή οτι αλλο κατεβασει ο νους του, ο κρατικος μηχανησμος που μαζευει πρωτα τα χρηματα των τελων κυκλοφορειας αλλα ποτε δεν επισκευαζει τις βλαβες στο οδικο δικτιο οταν πρεπει παρα μονο αφου χαθουν πρωτα ζωες και φτασει να γινει θεμα στις ειδισεις των 9... αυτη ειναι για μενα η μεγαλυτερη αιτια κινδυνου, η αδιαφορια για τον συνανθρωπο που οδηγα διπλα μας, πισω μας ή μπροστα μας...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κινητο.....
Μακραν!
Θα ελεγα και τα αγρια ζωα, αλλα συγκριτικα με τα "ημερα" που μιλανε στο κινητο, τι να μας κανουν τα ερμα?:D
3ος κινδυνος τα φορτια....:(:rage:

Αλλα σε συχνοτητα και πιθανοτητες να σου τυχει, το ημερο ζωντανο με κινητο , δεν εχει αντιπαλο!


Εντιτ:
Ο Στεργιος πιο πανω το εθεσε ολοσωστα!!!!
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ.....
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Τα πάντα!!
Και πολύ περισσότερο τα ζώα.
Μίας και δουλεύω διανομέας, τρέμω τα αδεσποτα που πετάγονται γιατί έχω πάει πάρα πολλές φορές να πέσω.
Και εκτός δουλειάς ουκ ολίγες οι φορές που μου έχει πεταχτεί ζώο, με πιο πρόσφατο ένα ελαφι πάνω σε στροφή στην Πάρνηθα το οποίο το απέφυγα για εκατοστά..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω εβαλα τα 3 πρωτα.... τα αγρια ζωα παει στα κομματια..δεν ξερεις πραγματικα απο που θα σου ρθει,μυαλο δεν εχουν τα κακομοιρα και δεν φταινε που φτιαξαμε δρομο στη γειτονια τους.... αλλα για το κινητο ή τα ακαλυπτα φορτια(που παλι ανθρωπος φταιει) τι να πω!!! ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!!!

εχουνε δει τα ματια μας ενα σωρο..... και εχουμε να δουμε ακομα πολλα δυσαρεστα δυστυχως απο τετοια συμβαντα!!! :/
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Στον αυτοκινητόδρομο θεωρώ πως είμαστε πιο ασφαλείς, γιατί έχει άπλα και ίσως να διορθώνονται κάποια λάθη. Το πρόβλημα είναι οι
μεταλλικές μπαριέρες που μπορεί να μας κάνουν σις κεμπάπ σε ενδεχόμενη πτώση. Αυτοί που μιλούν στο κινητό είναι μια κατηγορία μόνοι τους,
αλλά γενικά οι οδηγοί αυτοκινήτων έχουν την αίσθηση ότι όλα συμβαίνουν σε ένα περιβάλλον έξω από αυτούς, και όλα είναι σαν να βλέπουν τηλεόραση.

Στο κομμάτι της εθνικής που χρησιμοποιώ κάθε μέρα μέχρι την έξοδο του Αγίου Στεφάνου νιώθω ότι όλοι με αγαπούν και
θέλουν να σφιχταγγαλιαστούμε :D

Οι πόλεις και τα αστικά δίκτυα δεν παλεύονται, και μάλλον κάποιος καλός θεούλης με προστατεύει κάθε μέρα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Απαντησα αλλο.
Η ερωτηση αναφερει αυτοκινητοδρομο(Ταχειας κυκλοφοριας),εκει λοιπον πιστευω το ποιο επικινδυνο ειναι η ΑΝΙΑ που απειλει να κυριευσει τους γυρω οδηγους αλλα και εμενα τον ιδιο,χαλαρωνουμε και κανουμε το λαθος η ενεργουμε καθυστερημενα στις αναποδιες που θα τυχουν.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Αυτους που μιλανε σε κινητα διοτι ειναι κατι το οποιο δεν μπορω να το δω ωστε να προβλεψω και να αντιδρασω....
Ολα τα υπολοιπα σε ενα βαθμο μπορω να τα "δω" και να προσαρμοσω την οδηγηση μου ωστε να αντιδρασω !!!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Στον αυτοκινητοδρομο (εθνική οδό) τα πράγματα είναι πιο εύκολα απο ότι στην Κηφισίας....
Θα καταλάβεις αυτόν που μιλάει στο κινητό, θα υποψιαστείς την κίνηση χωρίς φλας, θα την δεις την λακκούβα....
Αυτό που δεν θα καταλάβεις ποτέ είναι γιατί το μαδέρι βρέθηκε στο κράνος σου (αντί να κάτσει με τα υπόλοιπα πάνω στο φορτηγό) ή τι είναι αυτή η μαύρη radialλουρίδα που πετάει καταπάνω σου ή τελικά πως ταμπέλα με το ελάφι είχε δίκιο... Περνάνε ζώα (τετράποδα, δίποδα, δεν έχει σημασία...) ΠΕΡΝΆΝΕ ΖΩΑ .... ΖΩΑ !
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Προσωπικά έχω κινδυνεύσει να φύγω από το δρόμο 2 φορές οδηγώντας αυτοκίνητο. Και τις 2 φορές ήταν λόγω νυστας (όχι από κούραση αλλά από βαρεμαρα). Αυτό μου έγινε όμως μαθημα και από τότε σταματάω πάντα για διαλλειμα πριν νιώσω "λάσπη". Ευτυχώς με το KTM αυτή η "βαρεμαρα" δε με πιάνει... αυτός είναι και ο λόγος που φοβάμαι να το αλλάξω για να πάρω GS.
:p :p :p :p


Όλα τα υπόλοιπα προσωπικά τα βρίσκω εξίσου σημαντικά μιας και όλα αποτελούν παράγοντες για να γίνει η στραβη. Εξαίρεση αποτελούν οι σιδερένιες μπαρες οι οποίες στην περίπτωση της στραβης έρχονται για να σε τεμαχισουν και να σου στερήσουν ακόμη και την τελευταία ελπίδα να ζήσεις σε περίπτωση που θα προσγειωθεί κάποιος πάνω τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην πόλη . ...με διαφορά είναι όσοι μιλουν-με στο τηλεφωνο!
Υπάρχει και πολύς κόσμος που αφαιρείται γιατί σκέφτεται τα προβλήματα του και είναι εξίσου επικίνδυνος!
Γενικά νομίζω ότι η πόλη έχει πολλούς κινδύνους και θέλει προσοχή και εμπειρία!

Στην επαρχία είναι πιο εύκολα τα πράγματα για εμένα. .
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Μάγκες νούμερο 1 κίνδυνος οι οδηγοί με το κινητό.Παρακολουθηστε πόσοι οδηγοί αυτοκινήτων οδηγούν και μιλούν συγχρόνως.Χανουν κάθε επαφή,βάζουν το αμάξι στον αυτόματο και πάνε.Οδηγουν χωρίς να έχουν καμμία συναίσθηση του δρόμου...Βέβαια οταν εμείς που οδηγούμε μηχανή αντιληφθούμε κάτι τέτοιο συνήθως ο κίνδυνος είναι πολυ κοντά πλέον.
Επίσης το πλέον σοβαρό πρόβλημα είναι τα ανασφάλιστα.
Ένα στα 3 οχήματα είναι ανασφάλιστο.Για μένα όσοι οδηγούν όχημα χωρίς ασφαλεια είναι έγκληματιες.Και δεν δέχομαι καμμία δικαιολογία για οικονομική κρίση κτλ.Αν δεν έχεις να το ασφαλίσεις μην το κυκλοφορείς.Για αυτό και εχουμε τόσα τροχαία η συγκρούσεις με εγκατάλειψη.Καποιος που θα εμπλακεί σε κάποιο τροχαίο ποσό μάλλον σοβαρό και είναι ανασφάλιστος να είστε σίγουροι οτι δεν θα διστάσει να εγκαταλείψει το θύμα στο σημείο γνωρίζοντας οτι οταν έρθει η αστυνομία και ακολουθηθεί η νόμιμη οδός θα πρέπει να πουλήσει οτι έχει και δεν έχει για να ξεμπλέξει η αν δεν έχει θα πάει φυλακή...
 
Top Bottom