Γνώμες για πιεστικό μηχάνημα

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα σας,
επειδή βλέπω ότι αρκετοί από εσάς έχετε πιεστικά και θα ήθελα τις γνώμες σας για αγορά μιας και το σκέφτομαι. Δεν θέλω να διαθέσω πολλά λεφτά αλλά αναρωτιέμαι εάν αξίζει ένα μηχάνημα των 80Ε ή θα πετάξω τα λεφτά μου. Επίσης, προτιμώ karcher (έχει το Κ2 στα 75Ε) ή πληρώνω μόνο όνομα και υπάρχουν καλύτερες, πιο "έξυπνες" επιλογές?
Η χρήση θα είναι περιστασιακή, δεν πλένω συχνά τις μηχανές, ούτε είναι ιδιαίτερα βρώμικες συνήθως, ίσως να χρησιμοποιηθεί και σε καμιά οικιακή δουλειά (μπαλκόνια κτλ.).

Μερσί!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έχω ένα Karcher , το μικρό, το είχα βρει σε προσφορά 100€ αν δεν κάνω λάθος.
Για την ίδια δουλειά που το θέλεις και εσύ το πήρα.

Πρέπει να το έχω 8 χρόνια τουλάχιστον, μια χαρά!
Υπάρχουν και ανταλλακτικά

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εάν πας σε Karcher να πας στα μοντέλα από Κ4 και πάνω, που τα μοτέρ είναι υδροψυκτα. Πολύ πιο ανθεκτικά στη σκληρή χρήση. Πρόσφατα αγόρασα το Κ5 και το χρησιμοποίησα να πλύνω τις πλάκες του πεζοδρομίου και ένα ντεκ που έχω. Τώρα κατάλαβα γιατί λέγονται πιεστικά. Άλλη κατηγορία σε σχέση με ένα no name που είχα πριν.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν εχω παρει ακομα αλλα μια εποχη που τα γλυκοκοιταγα ειχα μαλλον καταληξει σε αυτη την μαρκα: nilfisk
Για τα πασιγνωστα Karcher, τουλαχιστον για τα οικονομικα μοντελα της, δεν εχα ακουσει και τα καλυτερα περι αξιοπιστιας και κοστους ανταλακτικων Γενικα και αοριστα ομως
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω χαλάσει δύο Bosch της τάξεως των 120€ περίπου το ένα από βλακεία δικιά μου (λόγω πάγου) και το άλλο λόγω ποιοτικής κατασκευής...:sorry:
Και τα δύο χαλάσανε στο σημείο σύνδεσης αντλίας - μοτέρ το οποίο αποτελείται από πλαστικά εξαρτήματα...
Τώρα χρησιμοποιώ για όλες τις δουλειές (αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτες,σπίτι) ένα μοντέλο της karcher (της τάξεως των 350€) το οποίο πρέπει να έχω πάνω από μια 5ετια χωρίς να έχει βγάλει κάποια ζημιά.
Γνώμη μου: Στις προδιαγραφές να κοιτάξεις την παροχή νερού lit/h παρά τα bar πίεσης...;)
Μία παροχή της τάξεως των 320-380 lit/h είναι αρκετή.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συμφωνώ με τον αποπάνω. Αυτή την περίοδο είχε κάτι πακέτα εκπτώσεων ή Karcher στα μηχανήματα της και έδινε και κάποια δώρα μαζί. Εμένα είχε μια έξτρα βούρτσα, 7μετρα σωλήνα καθαρισμού για λουκια και σωλήνα σύνδεσης με παροχή νερού.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είχα ένα karcher αρκετά χρόνια και όταν παρουσίασε ένα πρόβλημα μου ζήτησαν για επισκευή όσο έκανε ένα καινούργιο.
Αυτο με το υγροψυκτο πρέπει να είναι καλό.
Γενικα είναι ένα χρήσιμο εργαλειο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ζημιά στα συγκεκριμένα μηχανήματα έχει ο αέρας που υπάρχει μέσα στον σωλήνα του νερού πριν φτάσει στο πλυστικό και κατά συνέπεια μετά αναγκάζοντας το μηχάνημα να δουλεύει "κούφια"...
Ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγετε αυτό είναι πατώντας την σκανδάλη του πλυστικού να φύγει ο αέρας που υπάρχει στο δίκτυο ΧΩΡΙΣ να λειτουργεί το μοτέρ...
Όταν σταματήσουν αυτές οι διακοπές που θα κάνει ξεκινήστε το κανονικά...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένα Karcher ή ένα Nilfisk στην κατηγορία των 100-120€ είναι μια συμπαθητική λύση. Εγώ είχα ένα Karcher μικρό μου κράτησε 6-7 χρόνια μια χαρά. Πριν 2ετία με έπιασε η μ@λακία και είπα να παρω ένα σοβαρό μηχάνημα. Πήρα ένα Nilfisk ημιεπαγγελματικό με κάπου 400€. Ντάξει, άλλη κατηγορία σίγουρα απλά για ένα πλυσιματάκι στη μηχανή ίσως είναι και πλεονασμός..

Τώρα αν πλένεις μηχανή, αμάξι-αμάξια, αυλές, τοίχους, τζαμαρίες και γενικά θα κάνεις χρήση πάρε αν σε πάιρνει ένα με επαγωγικό μοτέρ καλό. θα το κρατήσεις πολλά χρόνια.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημέρα σας,
επειδή βλέπω ότι αρκετοί από εσάς έχετε πιεστικά και θα ήθελα τις γνώμες σας για αγορά μιας και το σκέφτομαι. Δεν θέλω να διαθέσω πολλά λεφτά αλλά αναρωτιέμαι εάν αξίζει ένα μηχάνημα των 80Ε ή θα πετάξω τα λεφτά μου. Επίσης, προτιμώ karcher (έχει το Κ2 στα 75Ε) ή πληρώνω μόνο όνομα και υπάρχουν καλύτερες, πιο "έξυπνες" επιλογές?
Η χρήση θα είναι περιστασιακή, δεν πλένω συχνά τις μηχανές, ούτε είναι ιδιαίτερα βρώμικες συνήθως, ίσως να χρησιμοποιηθεί και σε καμιά οικιακή δουλειά (μπαλκόνια κτλ.).

Μερσί!
Εγώ έχω ένα Husqvarna που στη πραγματικότητα είναι Nilfisk.Επειδή ζητάς κάτι με λίγα χρήματα το βασικό στοιχείο είναι ένα και απλό, να έχει αλουμινένια αντλία και όχι πλαστική (για να έχεις καλύτερη αξιοπιστία). Τα οικονομικά Karcher έχουν όλα πλαστική αντλία. Κοίτα σε Nilfisk.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Κ 7.35 εχω εδώ και 7 χρόνια και του εχω πιεί το μεδούλι..
Πλένει 2 επαγγελματικά αυτοκίνητα, ιχ μοτο,πεζοδρόμια....
2 φορές έκαψε πυκνωτη, ζημιά των 15€,επειδή το χα ξεσκίσει τελείως
Τα χει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω..
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Προχθές μίλαγα με τον Δημοπά-α, φίλο στο ¨Αργος που ασχολήτε. Για να πλύνεις ένα ποδήλατο, πάρε μου λέει ότι θες. Αλλιώς κάτι υδρόψυκτο. Είχε μια προσφορά στα 200ε με καθαριστικό μαζί. Δεν σου δίνω άλλο μου είπε, εκτός από αυτό και πάνω. Δες τις ανάγκες σου κ αποφάσισε.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχω ενα karcher των 140 περιπου ευρω με μεταλλικο δοχειο.Του εχω πιει το αιμα εδω και 7-8 χρονια.Το δουλευω πολλες φορες μεχρι και 4 ωρες συνεχομενα και δεν μασαει.Δεν μου εχει βγαλει τιποτε απο βλαβες.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Karcher k3 αν δεν κανω λαθος και μου χαλασε τοσες φορες μεσα στην εγγυηση που ουτε θυμαμαι να τις αριθμησω...πανω απο 4-5...και τα πηγαινε ελα στην αντιπροσωπεια μου κοστισε παραπανω απο το μηχανημα(ηταν στα 70 χιλιομετρα η αντιπροσωπεια).τωρα βεβαια μπορει να ταν και τυχερο.σε γενικες γραμμες μετα απο ψαξιμο εχει δικιο ο thenos νομιζω και στο επομενο που πηρα(φτηνο απο τα lidl) απλα εχω δεμενη την σκανδαλη με ενα ταιρ-απ και το σβηνω οταν δεν θελω να το χρησιμοποιησω.πανω απο 1 χρονο και δεν εχει παθει τιποτα.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το μακρινό 2004 αγόρασα ένα Karcher k5 50m αντί 300€. Έπλυνα τον μισό Αγ. Στέφανο και λίγο από Άνοιξη.... Το μόνο που έπαθε (δις) και τώρα πάμε για τρίτη φορά είναι οι βαλβίδες της κεφαλής (ζημιά της τάξης των 80€) .
Η χρήση του όμως είναι να καθαρίζει τις αυλές και τα παρτέρια από την πρασινίλα του χειμώνα, να πλένει τα χαλιά, τα μηχανάκια, τα αυτοκίνητα, να συντηρεί τις αποχετεύσεις και γενικά του αλλάζω τα φώτα.
Σκέφτομαι αν το αλλάξω και να πάρω ένα της πλάκας του κατοστάρικου, το οποίο να ανακυκλώνω όταν χαλάσει. Κανένα όμως δεν σηκώνει την πίεση του Karcher...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και εγώ με Κ55 jubilee αν δεν λανθάνω στο μοντέλο, δεν έχει πάθει κάτι. Μου είχε πει τότε ο αντιπρόσωπος να μην αδειάζω ποτέ το νερό από μέσα και να έχω "φίλτρο/σήτα" στην είσοδο νερού για σκουπίδια, το οποίο και κάνω.

Από την άλλη, μηχάνημα του γνωστού σουπερμάρκετ επίσης δουλεύει μιά χαρά, για πλύσιμο μοτοσικλέτας/αυτοκινήτου σε φάση μιά φορά την εβδομάδα (λέμε τώρα) είναι υπέρ αρκετό.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Και εγώ με Κ55 jubilee αν δεν λανθάνω στο μοντέλο, δεν έχει πάθει κάτι. Μου είχε πει τότε ο αντιπρόσωπος να μην αδειάζω ποτέ το νερό από μέσα και να έχω "φίλτρο/σήτα" στην είσοδο νερού για σκουπίδια, το οποίο και κάνω.

Από την άλλη, μηχάνημα του γνωστού σουπερμάρκετ επίσης δουλεύει μιά χαρά, για πλύσιμο μοτοσικλέτας/αυτοκινήτου σε φάση μιά φορά την εβδομάδα (λέμε τώρα) είναι υπέρ αρκετό.
Έχω το κ7 το οποίο είναι το μόνο με ορειχάλκινη αντλία όλα τα προηγούμενα έχουν πλαστική και μάλλον γι'αυτό σου είπε να μην αδειάζεις τα νερά για να συντηρείται η αντλία του αλλά σε μια παγωνιά δεν θα σπάσει; ,Εμένα πάντως από αστοχία υλικού χάλασε μια φορά η αντλία , σε αντίθεση με ένα μικρό parksite που έχω που δεν έχει πάθει το παραμικρό και το έχω πεταμενο αλλά γενικά τα φθηνά κερχερ δεν αξίζουν ,όσο για τα nilfisk εγώ δεν την έχω σε καμία εκτίμηση την εταιρία γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε πολλά αξεσουάρ είμαι παθών.,γενικά ανάλογα τα τετραγωνικά που έχεις να πλύνεις παίρνεις και το κατάλληλο μηχάνημα τώρα άμα πας να πλύνεις με το κ5 νταλίκα ε θα το καψεις
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω το κ7 το οποίο είναι το μόνο με ορειχάλκινη αντλία όλα τα προηγούμενα έχουν πλαστική και μάλλον γι'αυτό σου είπε να μην αδειάζεις τα νερά για να συντηρείται η αντλία του αλλά σε μια παγωνιά δεν θα σπάσει; ,Εμένα πάντως από αστοχία υλικού χάλασε μια φορά η αντλία , σε αντίθεση με ένα μικρό parksite που έχω που δεν έχει πάθει το παραμικρό και το έχω πεταμενο αλλά γενικά τα φθηνά κερχερ δεν αξίζουν ,όσο για τα nilfisk εγώ δεν την έχω σε καμία εκτίμηση την εταιρία γιατί δεν υπάρχει ούτε πολλά αξεσουάρ είμαι παθών.,γενικά ανάλογα τα τετραγωνικά που έχεις να πλύνεις παίρνεις και το κατάλληλο μηχάνημα τώρα άμα πας να πλύνεις με το κ5 νταλίκα ε θα το καψεις
Γιαυτό παίρνεις ένα Husqvarna (που είναι Nifilsk) κι έχει μια χαρά υποστήριξη!
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Συγνωμη αλλά σιγά μην έχει αγοράσει και την κτμ η nilfisk , μια πεταμένη εταιρία είναι κατά την γνώμη μου έχω πετάξει 2 ατμοκαθαριστες γιατί απλά κατάργησαν τα πανακια έτσι απλά ενώ το προϊόν τους το κυκλοφορούσαν κανονικά , μέχρι την μαμά εταιρία στην Φιλανδία και καλά έστειλα email γιατί το πήρα πατριωτικα ,οι άνθρωποι και το δίκτυο τους είναι απλά για γέλια μόνο κερχερ ακριβή σειρά η από λιντλ τέτοια προϊόντα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε παίδες έχω ένα Kutcher κ2, το είχα πάρει αν θυμάμαι 90 ευρώ, το έχω 5 χρόνια, έχω κάνει άπειρα πλυσίματα και εκεί... συνεχίζει και δίνει πόνο.
 
Top Bottom