Γνώμες για πιεστικό μηχάνημα

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω το κ7 το οποίο είναι το μόνο με ορειχάλκινη αντλία όλα τα προηγούμενα έχουν πλαστική και μάλλον γι'αυτό σου είπε να μην αδειάζεις τα νερά για να συντηρείται η αντλία του αλλά σε μια παγωνιά δεν θα σπάσει; ,Εμένα πάντως από αστοχία υλικού χάλασε μια φορά η αντλία , σε αντίθεση με ένα μικρό parksite που έχω που δεν έχει πάθει το παραμικρό και το έχω πεταμενο αλλά γενικά τα φθηνά κερχερ δεν αξίζουν ,όσο για τα nilfisk εγώ δεν την έχω σε καμία εκτίμηση την εταιρία γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε πολλά αξεσουάρ είμαι παθών.,γενικά ανάλογα τα τετραγωνικά που έχεις να πλύνεις παίρνεις και το κατάλληλο μηχάνημα τώρα άμα πας να πλύνεις με το κ5 νταλίκα ε θα το καψεις
το δικό μου έχει μεταλλική αντλία.

και... θα σπάσει γιατί; δεν το έχω έξω, σε αποθήκη είναι.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εχω ενα nilfisk του 150αρικου,εδω και 10 χρονια.
για μηχανακια,αμαξια,σκαλες,πλακοστρωτα,μοκετες και οτι αλλο χρειαστει.
δουλευει οπως την πρωτη μερα,δεν εχει κανει κιχ και το δανειζω κ απο δω κ απο κει.
η περιστροφικη του κεφαλη απλα σκαβει..και ειναι 120bar η 115 δε θυμαμαι.

ειναι με μεταλλικη αντλια και μεταλικα ακροφυσια.

στα ιδια λεφτα το αντιοστοιχο carcher ηταν υποδεεστερο τοτε.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Kärcher με μεταλλική τρόμπα νερού και πλένεις όλη τη γειτονία. Απλά να έχει μεταλλική τρομπα, όσοι πουλάνε ξέρουν.

Τώρα αν ειναι μονο για μηχανάκι, δεν ξέρω αν χρειάζεται... απο τοτε που πήρα GS δεν τα πολυθέλω τα πιεστικά :thnkg:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συγνωμη αλλά σιγά μην έχει αγοράσει και την κτμ η nilfisk , μια πεταμένη εταιρία είναι κατά την γνώμη μου έχω πετάξει 2 ατμοκαθαριστες γιατί απλά κατάργησαν τα πανακια έτσι απλά ενώ το προϊόν τους το κυκλοφορούσαν κανονικά , μέχρι την μαμά εταιρία στην Φιλανδία και καλά έστειλα email γιατί το πήρα πατριωτικα ,οι άνθρωποι και το δίκτυο τους είναι απλά για γέλια μόνο κερχερ ακριβή σειρά η από λιντλ τέτοια προϊόντα
Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, οπότε θα στα εξηγήσω γιατί βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις μάλλον...
Πρώτον η Nilfisk δεν είναι εταιρεία της πλάκας. Για το δίκτυο και την αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα και δεν με ενδιαφέρει....

Αυτό που έγραψα είναι πως η Nilfisk κατασκευάζει για λογαριασμό της Husqvarna τα πλυστικά μηχανήματα (από μέσα Nilfisk, από έξω ταμπέλα Husqvarna). Τώρα πάμε στην αντιπροσωπεία... η Ελληνική αντιπροσωπεία της Husqvarna (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕΒΕ) είναι μια καλή αντιπροσωπεία, πράγμα που συνεπάγεται καλή υποστήριξη για τα προϊόντα Husqvarna, άρα και για τα πλυστικά της.

Μιλάμε για τη Husqvarna με τα είδη δασοκομίας που εκτός από το σήμα.... καμία άλλη σχέση δεν έχει με τη μοτοσυκλετιστική Husqvarna (εξαίρεση αποτελεί ότι και οι δυο βγάζουν "πριόνια").

Υ.Γ. 1: Με βάση το αρχικό ποστ η πρόταση μου αφορά πλυστικά στη χαμηλή κατηγορία τιμής, δηλ. 100-150 ευρώ. Σε αυτή τη κατηγορία τιμής θεωρώ απαράδεκτα τα σύγχρονα μηχανήματα της Karcher η οποία προσπαθεί να διεισδύσει δυναμικά στην αγορά των ερασιτεχνών χρηστών κατεβάζοντας πολύ τη ποιότητα κατασκευής. Τα παλιά Karcher χαμηλής τιμής (10ετίας και πριν) δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά.

Υ.Γ.2: Δεν έχω πρόβλημα με την Karcher, απλά θεωρώ ότι τα καλά της μηχανήματα βρίσκονται στην άνω κατηγορία τιμής 300+ ευρώ.

Υ.Γ.3: Δε ξέρω πόσο κάνουν τα πλυστικά της LIDL, αν μιλάμε για 40-50 ευρώ να το ρισκάρω για παραπάνω όχι.

Γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, οπότε θα στα εξηγήσω γιατί βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις μάλλον...
Πρώτον η Nilfisk δεν είναι εταιρεία της πλάκας. Για το δίκτυο και την αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα και δεν με ενδιαφέρει....
&
Τώρα πάμε στην αντιπροσωπεία... η Ελληνική αντιπροσωπεία της Husqvarna (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕΒΕ) είναι μια καλή αντιπροσωπεία, πράγμα που συνεπάγεται καλή υποστήριξη για τα προϊόντα Husqvarna, άρα και για τα πλυστικά της.
ομολογώ οτι με μπέρδεψες σε ενδιαφέρει η όχι τελικά το support της nilskfisk ? Έχεις κάποια εμπειρία απο προιόντα Nilskfisk ή απλά σε καλύπτει οτι εχουν ωραιο χρώμα? , γιατί εγώ ειχα 3 και δεν ήμουν ευχαριστημένος από κανένα , ούτε σαν μηχανήματα ουτε σαν support με κάλυψανε και έχασα πολλά λ7 και μιλάω για την εταιρία όχι οτι γιατί δεν ήταν καλος ο εκάστοτε αντιπροσωπος , εδώ ούτε με την μαμα εταιρία στην Φιλανδια δεν εβγαλα ακρη και θα βγαλεις με τον εκάστοτε αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ή τον καθε dealer?
Τι να σου κάνει ο ανθρωπος αν η εταιρία ειναι για τα μπαζα και δεν υποστηρίζει τα μηχανηματα της?
Να πιάσουμε την γκαμα αξεσουάρ της κερχερ την οποία ειναι υποδειγματική ή οτι έχει πληθώρα ανταλλακτικών γρήγορο σερβις και αν χρειαστεις κατι απο γερμανια ερχετε σε 3 ημέρες ενω απο σκανδιναβία θες 1 μηνα ?
Στη τελική ποσοστά δεν παίρνω ουτε απο την κερχερ, ουτε απο την nilfisk και συμφωνώ οτι κατω απο
200 - 300 ευρώ δεν παιρνεις σωστο μηχάνημα πιεστικό και σιγουρα οι ακριβες σειρες πλυστικών θα ειναι εξίσου ισως καλές , άλλα φιλε τι περιμένεις να πάρεις με 100 ευρώ πιεστικο να πλενεις το εξοχικο σου με πατημενη σκανδάλη 45 λεπτα και στο αλλο χερι φραπέ ;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
&


ομολογώ οτι με μπέρδεψες σε ενδιαφέρει η όχι τελικά το support της nilskfisk ? Έχεις κάποια εμπειρία απο προιόντα Nilskfisk ή απλά σε καλύπτει οτι εχουν ωραιο χρώμα? , γιατί εγώ ειχα 3 και δεν ήμουν ευχαριστημένος από κανένα , ούτε σαν μηχανήματα ουτε σαν support με κάλυψανε και έχασα πολλά λ7 και μιλάω για την εταιρία όχι οτι γιατί δεν ήταν καλος ο εκάστοτε αντιπροσωπος , εδώ ούτε με την μαμα εταιρία στην Φιλανδια δεν εβγαλα ακρη και θα βγαλεις με τον εκάστοτε αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ή τον καθε dealer?
Τι να σου κάνει ο ανθρωπος αν η εταιρία ειναι για τα μπαζα και δεν υποστηρίζει τα μηχανηματα της?
Να πιάσουμε την γκαμα αξεσουάρ της κερχερ την οποία ειναι υποδειγματική ή οτι έχει πληθώρα ανταλλακτικών γρήγορο σερβις και αν χρειαστεις κατι απο γερμανια ερχετε σε 3 ημέρες ενω απο σκανδιναβία θες 1 μηνα ?
Στη τελική ποσοστά δεν παίρνω ουτε απο την κερχερ, ουτε απο την nilfisk και συμφωνώ οτι κατω απο
200 - 300 ευρώ δεν παιρνεις σωστο μηχάνημα πιεστικό και σιγουρα οι ακριβες σειρες πλυστικών θα ειναι εξίσου ισως καλές , άλλα φιλε τι περιμένεις να πάρεις με 100 ευρώ πιεστικο να πλενεις το εξοχικο σου με πατημενη σκανδάλη 45 λεπτα και στο αλλο χερι φραπέ ;
Μάλλον έχω πρόβλημα εγώ στις διατυπώσεις των γραπτών μου. Ξέχνα τη Nilfisk, μιλάω για προϊόντα Husqvarna και υποστήριξη Husqvarna. Τα υπόλοιπα σε μπερδεύουν οπότε πάω πάσο. Εγώ περιμένω τα 100-150 ευρώ που έδωσα να πιάσουν τόπο, τίποτα άλλο (αν είναι δυνατό να μη χρειαστώ ούτε support).

Εναλλακτικά πάρτε Karcher, γιατί έχει πολύ καλό support και είναι σχεδόν βέβαιο πως θα το χρειαστείτε (για ότι αγοράσετε μέχρι 200 ευρώ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Μάλλον έχω πρόβλημα εγώ στις διατυπώσεις των γραπτών μου. Ξέχνα τη Nilfisk, μιλάω για προϊόντα Husqvarna και υποστήριξη Husqvarna. Τα υπόλοιπα σε μπερδεύουν οπότε πάω πάσο. Εγώ περιμένω τα 100-150 ευρώ που έδωσα να πιάσουν τόπο, τίποτα άλλο (αν είναι δυνατό να μη χρειαστώ ούτε support).

Εναλλακτικά πάρτε Karcher, γιατί έχει πολύ καλό support και είναι σχεδόν βέβαιο πως θα το χρειαστείτε (για ότι αγοράσετε μέχρι 200 ευρώ).
Εγώ σου εύχομαι να μην χρειαστείς ποτέ ανταλλακτικό η σερβις στο πιεστικό σου καταρχήν , όσο για την σχέση της husvarna με την νιλφισκ δεν κατάλαβα τον συσχετισμό , είναι στον ίδιο όμιλο; Είναι θυγατρική της ; Εγώ ταμπέλακι husvarna δεν είδα και αν υπάρχει να ξέρω να μην ασχοληθώ ούτε με αλυσοπρίονα όταν χρειαστώ!

Υπ Εγώ ξέρω ότι μου αλλάξανε αντλία στο κ7 σε 3μερες και δεν πλήρωσα Φράγκο, ούτε θέλω να ξέρω τι θα έκανα αν είχα πάρει το αντίστοιχο μπλε. Την άποψη μου λέω απλά
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιζει ολοι που εχετε πιεστικα να πλένετε στο βενζιναδικο...

:roflmao::roflmao::roflmao:
Από τότε που έχω πάρει το μικρό (βλ. WR250R) έχω πάει μια φορά σε αυτά με τις μάρκες και αυτό γιατί ήμουν μαζί με άλλους... κατά τα άλλα λάστιχο, κουβάς και σφουγγαράκι και εδώ κι ένα χρόνο μαζί με αυτά και πλυστικό (τον κουβά δεν τον γλύτωσα :p )





Εγώ σου εύχομαι να μην χρειαστείς ποτέ ανταλλακτικό η σερβις στο πιεστικό σου καταρχήν , όσο για την σχέση της husvarna με την νιλφισκ δεν κατάλαβα τον συσχετισμό , είναι στον ίδιο όμιλο; Είναι θυγατρική της ; Εγώ ταμπέλακι husvarna δεν είδα και αν υπάρχει να ξέρω να μην ασχοληθώ ούτε με αλυσοπρίονα όταν χρειαστώ!

Υπ Εγώ ξέρω ότι μου αλλάξανε αντλία στο κ7 σε 3μερες και δεν πλήρωσα Φράγκο, ούτε θέλω να ξέρω τι θα έκανα αν είχα πάρει το αντίστοιχο μπλε. Την άποψη μου λέω απλά
Ρε Απόστολε απορώ, πρώτη φορά ακούς ότι μια εταιρεία κατασκευάζει για λογαριασμό άλλης προϊόντα;
Δε ξέρω πόσο πιο απλά να στο γράψω, τα πλυστικά μηχανήματα της Husqvarna κατασκευάζονται από την Nilfisk (για λογαριασμό της Husqvarna). Ούτε θυγατρικές, ούτε όμιλοι ούτε τίποτα! Εμπορική συναλλαγή μεταξύ εταιρειών λέγεται. Η Husqvarna παράγγειλε (έκανε συμφωνία) να της φτιάξει η Nilfisk πλυστικά μηχανήματα. Αυτό όμως που τελικά μας ενδιαφέρει είναι ότι στην Ελλάδα τα πλυστικά με το "όνομα" Husqvarna έχουν την υποστήριξη Husqvarna, που από όσο ξέρω είναι μια πάρα πολύ καλή αντιπροσωπεία. Όταν τη χρειαστώ θα σας πω αν και από περιπτώσεις σε άλλα προϊόντα έχω θετική άποψη.

Να το πάρω από την αρχή για να μη μοιάζει με αντιπαράθεση και να μείνουμε στη συζήτηση.

Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες που φτιάχνουν πλυστικά μηχανήματα, μεταξύ αυτών και πολλές επώνυμες (π.χ. Bosch, Makita, DeWalt, Black&Deker κ.τ.λ). Πιστεύω πως από αυτές καμία δεν κατασκευάζει μόνη της τα πλυστικά της, οπότε χρειάζεται μια διερεύνηση να δούμε αν τα κατασκευάζει κάποια άλλη εταιρεία που ασχολείται με το είδος ή έχει δοθεί η παραγγελία απλώς στη Κίνα.

Η αμιγώς εταιρείες που ειδικεύονται στο χώρο των προϊόντων καθαρισμού και πλυστικών είναι η Karcher, η Nilfisk και η Lavor (αυτές γνωρίζω και μου έρχονται στο μυαλό). Σίγουρα η μεγαλύτερη όλων είναι η Karcher.

Τώρα... αυτό που λέω εγώ είναι πως όταν επιλέγουμε να αγοράσουμε ένα φθηνό (και όχι φθηνιάρικο) μηχάνημα καλό είναι να έχει αλουμινένια αντλία και επειδή όταν ξεκίνησα την έρευνα αγοράς για να αγοράσω ένα "φθηνό" πλυστικό ξεκίνησα την αναζήτηση μου κι εγώ με τι άλλο... με Karcher. Έφθασα στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν πολλοί που είναι δυσαρεστημένοι από τα φθηνά πλυστικά της Karcher επειδή τα περισσότερα περιστατικά αφορούσαν χαλασμένη αντλία που ήταν πλαστική. Η Nilfisk έχει αλουμινένια αντλία και τα "φθηνά" μηχανήματα της θεωρούνται περισσότερο αξιόπιστα για αυτόν τον λόγο. Επειδή όμως δεν ήξερα τι εστί Nilfisk στην Ελλάδα (όπως επίσης δε ξέρω τι εστί και Lavor) εντόπισα πως και τα Husqvarna κατά βάθος είναι Nilfisk με άλλο όνομα (Husqvarna) και προτίμησα να εμπιστευτώ την αντιπροσώπευση Husqvarna Hellas παρά την αντιπροσώπευση Nilfisk HELLAS. Δηλαδή δεν είναι ότι υποτιμώ την αξία του support, αντιθέτως. Αλλά εξίσου σημαντικό είναι ένα προϊόν να είναι τόσο καλό ώστε να μην χρειάζεται το support.

Από εκεί και πέρα στο καθένα τυχαίνουν διάφορα, άλλος αγοράζει ένα Nilfisk των 1.000 ευρώ και έχει συνέχεια προβλήματα και άλλος αγοράζει από το Lidl πλυστικό με 30 ευρώ και δεν παθαίνει τίποτα ποτέ και με τίποτα.

Η κύρια επισήμανση είναι η εξής: Μην παίρνετε πλυστικά με πλαστική αντλία, πάρτε ότι θέλετε ή ότι έχει καλό support αλλά προκειμένου να μείνετε όσο το δυνατό μακριά -από το support- κοιτάξτε να έχει μεταλλική αντλία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Έρχομαι και εγώ να πώ για τα Karcher.
Το 2008 είχα πάρει το μικρότερο που είχα βρει στο Πράκτικερ.
Έκανε δουλειά, αλλά παρέδωσε πνεύμα μετά από 3-4 χρόνια. Χρήση σποραδική. Πλύσιμο αυτοκινήτου και μοτό, και μια φορά το χρόνο πλύσιμο του γκαραζ (100 τμ). Κάηκε η πλαστική αντλία.
Αγόρασα πάλι Karcher το 2012, αλλά αυτή τη φορά ένα μοντέλο που πλέον δεν κυκλοφορεί και το είχα πάρει 250 ευρώ. Αντίστοιχο του σημερινού Κ4 και υδρόψυκτο. Με σωστή χρήση (δλδ πάντα το ενεργοποιούσα ενώ είχα ανοίξει τη βρύση) παρέδωσε πνεύμα περσι το καλοκαίρι. Πάλι το ίδιο θέμα. Κάηκε η πλαστική αντλία. Επισκευή 80 ευρώ στην αντιπροσωπεία.
Το επόμενό μου θα είναι αυτό του Lidl. Το έχει πάρει φίλος και του αλλάζει τα φώτα, χωρίς να το πολυπροσέχει. Το έχει σίγουρα 4 χρόνια, το πήρε στα 80 ευρώ και δεν έχει κάνει κιχ.

(Πήρα και τον αφροποιητή της Karcher. Έπρεπε τα 20 ευρώ που έκανε, να τα είχα κάνει μπύρες. Κάνουν πιο πολύ αφρό.)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Με σωστή χρήση (δλδ πάντα το ενεργοποιούσα ενώ είχα ανοίξει τη βρύση) παρέδωσε πνεύμα περσι το καλοκαίρι.
Νομίζω ότι ένας λόγος για ζημιά στην αντλία είναι ο αέρας που υπάρχει στο κύκλωμα του νερού.
Δεν φτάνει μόνο να ανοίγουμε την βρύση και να το ξεκινάμε.
Πρέπει πρώτα να φεύγει ο αέρας από το δίκτυο για να αποφεύγεται το απότομο σταματά ξεκινά της αντλίας...
Πώς το κάνω εγώ προσωπικά..
Ανοίγω την βρύση και πατάω την σκανδάλη του πλυστικού χωρίς να ανοίξω τον διακόπτη.(λίγο χρονοβόρο)
Μόλις σταματήσουν οι διακοπές που θα κάνει ανοίγω διακόπτη και ξεκινάω.
Ο άλλος τρόπος και πιο γρήγορος είναι να ανοίξω τέρμα την βρύση και όταν σε δευτερόλεπτα φύγει ο αέρας τσακίζω το λάστιχο ώστε να σταματήσει η ροή του νερού και κουμπώνω τον ταχυσύνδεσμο.
Η παραπάνω διαδικασία εννοείται ότι ενδείκνυται για όλα τα πλυστικά...
Ακολουθώντας πιστά αυτό τον τρόπο έχω ενα karcher k5.91 αρκετά παλιό θα έλεγα το οποίο με συχνή χρήση δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.:)
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Έχω κι εγώ ένα Κέρχερ από το 2002, ένα άσχημο μοντέλο των 350€ με μεταλλική αντλία,που είναι σαν οριζόντιος κύλινδρος στο κάτω μέρος,.17 χρόνια τώρα πλένει δεξαμενές τεράστιες 30τονες ανοξείδωτες αλλά και τσιμεντένιες,δουλεύει ώρες και δεν έχει κάνει κιχ μέχρι τώρα.
Να ξέρετε ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος σε όλα αυτά είναι όταν το δουλεύετε διακεκομμένα δηλαδή πάτα-άσε σκανδάλη συνεχώς.Όχι.Καλύτερα να δουλεύει συνεχόμενα και με το άλλο χέρι πχ να γυρνάτε την αλυσίδα παρά αυτό που κάνουν μερικοί που πλένουν τα χαλιά,πάτα-άσε, πάτα-άσε κάθε 10 δευτερόλεπτα!

Και επίσης αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω: κλείνουμε τη βρύση και το δουλέυουμε λίγο να διώξει τα εναπομείναντα νερά από την αντλία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έρχομαι και εγώ να πώ για τα Karcher.
Το 2008 είχα πάρει το μικρότερο που είχα βρει στο Πράκτικερ.
Έκανε δουλειά, αλλά παρέδωσε πνεύμα μετά από 3-4 χρόνια. Χρήση σποραδική. Πλύσιμο αυτοκινήτου και μοτό, και μια φορά το χρόνο πλύσιμο του γκαραζ (100 τμ). Κάηκε η πλαστική αντλία.
Αγόρασα πάλι Karcher το 2012, αλλά αυτή τη φορά ένα μοντέλο που πλέον δεν κυκλοφορεί και το είχα πάρει 250 ευρώ. Αντίστοιχο του σημερινού Κ4 και υδρόψυκτο. Με σωστή χρήση (δλδ πάντα το ενεργοποιούσα ενώ είχα ανοίξει τη βρύση) παρέδωσε πνεύμα περσι το καλοκαίρι. Πάλι το ίδιο θέμα. Κάηκε η πλαστική αντλία. Επισκευή 80 ευρώ στην αντιπροσωπεία.
Το επόμενό μου θα είναι αυτό του Lidl. Το έχει πάρει φίλος και του αλλάζει τα φώτα, χωρίς να το πολυπροσέχει. Το έχει σίγουρα 4 χρόνια, το πήρε στα 80 ευρώ και δεν έχει κάνει κιχ.

(Πήρα και τον αφροποιητή της Karcher. Έπρεπε τα 20 ευρώ που έκανε, να τα είχα κάνει μπύρες. Κάνουν πιο πολύ αφρό.)
Επίσης ο αφροποιητής των lidl είναι καλύτερος σε σχέση με της karcher που έχω..
(Έχω και τους δύο...)
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Για τον αέρα, εγώ κάνω το εξής (που μάλλον είναι η ίδια διαδικασία με εσένα)
Βάζω τον ταχυσύνδεσμο, ανοίγω βρύση και με το πιεστικό στο off πατάω σκανδάλη μέχρι να σταθεροποιηθεί η ροή του αέρα. Μετά ανάβω το πιεστικό.
Η αλήθεια είναι ότι στο 1ο μικρό Karcher δεν το ήξερα και δεν το έκανα αυτό. Στο μεγάλο όμως το έκανα.
Theno τί βάζεις στο δοχείο του αφροποιητή; ο αφροποιητής lidl μπαίνει στο Karcher?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Theno τί βάζεις στο δοχείο του αφροποιητή; ο αφροποιητής lidl μπαίνει στο Karcher?
Υπάρχουν διάφορα υγρά για αυτές τις χρήσεις.
Έχω ένα 5λιτρο karcher για πλύσιμο αυτοκινήτων και ένα 5λιτρο επίσης karcher για γενική χρήση.
Επίσης έχω ακόμα το υγρό που είχε μέσα η συσκευασία των lidl.
Τώρα εάν κουμπώνει ο αφροποιητής του lidl στο karcher δεν το ξέρω...
Ενδεχομένως με κάποιον αντάπτορα.
Πάντως παλιότερα είχα κουμπώσει του karcher με αντάπτορα σε μηχάνημα Bosch των 100-120€.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Προσωπικά βγάζω την κάνη από μπροστά, το δουλεύω λίγα δευτερόλεπτα έως να φύγει ο αέρας,κουμπωνω και πυροβολαει :)
Τι να πω,του χω πιεί το μεδούλι και για τις ζημιές εγώ έφταιγα καθαρά.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Τα υγρά γενικής χρήσης τα φοβάμαι για χρήση σε auto/moto. Δεν ξέρω αν κάνω καλά.
Βάζω για αφρο, από το ειδικό σαμπουάν, ελαφρώς αραιωμένο. Βέβαια, καθόλου οικονομική κίνηση...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και επίσης αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω: κλείνουμε τη βρύση και το δουλέυουμε λίγο να διώξει τα εναπομείναντα νερά από την αντλία.
Αυτό που είπε ο thenos είναι το αντίθετο, δηλ. να γεμίσουμε την αντλία με νερό πριν την ενεργοποιήσουμε.

Εσύ λες να κλείσουμε το νερό και να δουλέψουμε την αντλία για να στεγνώσει και να μη συγκεντρώνει άλατα (προφανώς). Από τη μια καλό. Από την άλλη πάλι θα τραβήξει αέρα και μπορεί να καεί αν αυτό γίνεται συχνά. Επίσης αν το κάνεις αυτό πρέπει όταν κλείσεις το νερό να αφαιρέσεις τη σωλήνα από τη βρύση γιατί αλλιώς πάλι ζορίζεται η αντλία.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Επίσης αν το κάνεις αυτό πρέπει όταν κλείσεις το νερό να αφαιρέσεις τη σωλήνα από τη βρύση γιατί αλλιώς πάλι ζορίζεται η αντλία.
Ναι εννοείται ξεκουμπώνω το ρακόρ.
 
Reactions: STF
Top Bottom