Γυροβολιές στη Σαρδηνία 2016

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Γεια χαρα και παλι παιδες ... εφτασε ο καιρος ... ενας μηνας εμεινε σχεδον ακομα να εξαργυρωσουμε την υπομονη και τα σχεδια ολου του χρονου με το παρεακι! Φετος ,παντα πρωτα Θεου και καιρου επιτρέποντος, θα αφησουμε το γνωστο θεμα μας με τις Αλπικα τοπία και τις γλυκες στροφουλες στις μισοχιονισμενες βουνοκορφες ...και για πρωτη φορα θα κατεβουμε σε ενα χαρακτηριστικο μεσογειακο τοπιο! Ο λογος γινεται για την Σαρδηνια ... ενα αρκετο μεγαλο νησι της μεσογειου που ανηκει στην Ιταλια! Ακουγετε οτι ειναι η Μεκκα του μοτοσυκλετισμου απο πλευρας ποιοτητας και σχεδιασης του οδικου δικτύου και συνεχιζοντας οι καλες γλωσσες λενε οτι ειναι το καταλληλότερο μερος με τη πιο απολυτη προσφυση και χαραξη για να ρολαρεις με την μοτοσυκλετα σου! χμμ ...τα πολλα λογια ειναι φτωχια και μονο ο χρονος θα δειξει κατα ποσο στεκουν αυτοι οι ισχυρισμοί!





Το προγραμμα εχει ως εξης! Η καταβαση μας θα ξεκινησει νωρις το πρωι της Παρασκευης στις 20 Μαιου με αυτοκινητο και 4 μηχανες στο Τρειλερ . Κλασικά με εναλλαγές στο τιμονι την ιδια μερα το απογευμα μετα απο 1100 χιλιομετρα και περιπου 12 ωρες θα κατεβασουμε τις μηχανες και θα φορτωθούν στο φερι που ηδη εχει κανονιστει απο Γένοβα. Μετα λοιπον απο μια ολονυχτια πορεια , νωρις το πρωι θα βγουμε Σαρδηνια απο οπου και τη πρωτη κιολας μερα θα ξεκινησει η πρωτη μας γυροβολια. Καταληξη το απογευμα θα ειναι σε ενα μικρο ξενοδοχειο το Cala Luna στο χωριο Cala Gonone. Ενα χωριο καπου στη μεση και ανατολικα του νησιου παλι στρατηγικα επιλεγμενο για να βολευει, καθοτι θα ειναι το μερος που θα διανυχτερευουμε τις επομενες μερες και οπου θα καταληγουν και οι 9 διαδρομες που εχουμε σχεδιασει! Οι γυρω κορυφες στο νησι δεν εχουν κανα τρομερο υψος αλλα τον Μαιο οι προβλεψεις υποσχονται λιγη κινηση στους επαρχιακους και θερμοκρασια που ευνοεί μοτοσυκλετισμο!



Ευχομαι ολα να πανε καλα να γεμισουμε τις μπαταριες και αργα το βραδυ την Κυριακη στις 29 του Μαη να μαζευτουμε στα σπιτια μας γιατι απ τις πρωτες πρωινες ...προσγείωση στη πραγματικοτητα ...θα ξαναξεκινησει και παλι το κουπι!


Αυτα προς το παρων. Οποιος φιλος εχει περασει απ τα περιξ και εχει κατι να προτείνει , ευχαριστως να δωσει τα φωτα του ! Απο μενα ...υποσχεση οταν γυρισω να φερω μαζι μου και να παραθεσω εντιμα και χωρις πολλες υπερβολες τις εντυπωσεις μου και φυσικα οτι μπορεσω να παρα ψηφικα μαζι μου σε φωτογραφικο υλικο !





το roadbook των διαδρομων προς μελετη και ισως μελλοντικη χρηση θα το παραθεσω πολυ συντομα!

Οι συνολικες 9 διαδρομες που εχουν σχεδιαστει ειναι οι παρακατω !



.... παντα ορθιοι συντροχοι !
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραιοι κ συνεπεις κ φετος στο ραντεβου σας με προορισμο εκπληξη ομολογω,ευχομαι να περασετε εξαιρετικα κ να μας τα περιγραψεις οταν επιστρεψετε!
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Ιωάννη, θα περάσετε και από την Μαναρόλα, Cinque terre; Ωραία γυροβολιά φίλε.
Παναγιωτη καμια σχεση φιλε .... τωρα τσεκαρα το μερος που μου εγραψες . Δεν εχω περασει ουτε απ εξω...χεχε!....εριξα στο google φωτος '"Sardinien" και τσακωσα 2-3 φωτο που μου φανηκαν οι πιο μάγκικες για να συνοδεψω την εισαγωγη της γυροβολιας!!

Τις original φωτογραφιες οταν επιστρεψω!;)
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Eδω παιδες παραθετω το Roadbook ( προσωπικες σημειωσεις) του πλοηγου μας για τις 9 γυροβολιες και στο τελος του κειμενου ενα gpx αρχειο για χρηση και επεξεργασια των διαδρομων με εφαρμογες τυπου googleearth, Basecamp κτλ. ή για χρηση κατευθειαν στο Navi

....εδω το κατεβαζεις..... Sardinien2016.gpx


.


.


.


.


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Γιάννη Καλησπέρα,
Το καλοκαίρι που μας πέρασε εκανα αυτό το ταξίδι.
Δηλαδή Κάτω Ιταλία, Σικελία, Σαρδηνία και Κορσική.
Πιστεύω οτι τα γύρισα καλα αυτά τα μέρη.
Με βάση το πλάνο σου απ' οτι ειδα τα έχεις καλυψει όλα.
Σώστά εχεις αφήσει το Νοτιο Ανατολικό κομάτι ειναι χάσιμο χρόνου
εκτός απο ωραίες παραλίες. Εγώ εχασα εκεί μία ημέρα.
Στον SS125 υπάρχει κι ένα πολυ ωραίο ορεινό χωριό που θα το βρείς στον δρόμο σου.
Επίσης εάν σε ενδιαφέρει το Alghero ειναι μία παρα πολυ ωραία πόλη με Μαυριτανικές επιρροές
και το βράδυ εχει ενα πολύ ωραιο χρώμα και ζωή. Λίγο Τουριστικό βέβαια αλλα πολυ ωραίο.
Γένικά όμως οι παραλίες και η θάλασσα ειναι άριστες.
Από την Santa Teresa Gallura το πέρασμα στην Κορσική στο πανέμορφο Bonifacio ειναι περίπου 50 λεπτά.
Εάν σας περισεύει χρόνος θα αποζημιωθειτε απο την ομορφια του νησιου, ατέλειωτα στροφιλικια,
απίθανα καταπράσινα τοπια μία βόλτα στο Νοτιο κομάτι ειναι πολυ καλή εμπειρία.
Σας εύχομαι καλα χιλιομέτρα και να περάσετε καλά.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παναγιωτη καμια σχεση φιλε .... τωρα τσεκαρα το μερος που μου εγραψες . Δεν εχω περασει ουτε απ εξω...χεχε!....εριξα στο google φωτος '"Sardinien" και τσακωσα 2-3 φωτο που μου φανηκαν οι πιο μάγκικες για να συνοδεψω την εισαγωγη της γυροβολιας!!

Τις original φωτογραφιες οταν επιστρεψω!;)
Είδα την φώτο της Μαναρόλα και σκέφτηκα: "Να δεις που πριν μπουν στο φέρρυ στην Γένοβα, θα κάνουν μια σβέλτη προς Λα Σπέτζια από τον παραλιακό". Για δες αν χωράει στο πλάνο, αξίζει, σου το υπογράφω.
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Φιλε σοβαρα τωρα θα το ριξω στο τραπεζι . Θα χουμε σιγουρα μερικες ωρες αναλογος πως θα παει το ταξιδι το βραδυ και λογο του φερι ... Μπορει να εβγαλες λαγο ! Θα δειξει . Thanks any way !
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Γιάννη Καλησπέρα,
Το καλοκαίρι που μας πέρασε εκανα αυτό το ταξίδι.
Δηλαδή Κάτω Ιταλία, Σικελία, Σαρδηνία και Κορσική.
Πιστεύω οτι τα γύρισα καλα αυτά τα μέρη.
Με βάση το πλάνο σου απ' οτι ειδα τα έχεις καλυψει όλα.
Σώστά εχεις αφήσει το Νοτιο Ανατολικό κομάτι ειναι χάσιμο χρόνου
εκτός απο ωραίες παραλίες. Εγώ εχασα εκεί μία ημέρα.
Στον SS125 υπάρχει κι ένα πολυ ωραίο ορεινό χωριό που θα το βρείς στον δρόμο σου.
Επίσης εάν σε ενδιαφέρει το Alghero ειναι μία παρα πολυ ωραία πόλη με Μαυριτανικές επιρροές
και το βράδυ εχει ενα πολύ ωραιο χρώμα και ζωή. Λίγο Τουριστικό βέβαια αλλα πολυ ωραίο.
Γένικά όμως οι παραλίες και η θάλασσα ειναι άριστες.
Από την Santa Teresa Gallura το πέρασμα στην Κορσική στο πανέμορφο Bonifacio ειναι περίπου 50 λεπτά.
Εάν σας περισεύει χρόνος θα αποζημιωθειτε απο την ομορφια του νησιου, ατέλειωτα στροφιλικια,
απίθανα καταπράσινα τοπια μία βόλτα στο Νοτιο κομάτι ειναι πολυ καλή εμπειρία.
Σας εύχομαι καλα χιλιομέτρα και να περάσετε καλά.

Φιλε μου χεις φτιάξει τη μερα . Αυτα ηθελα να ακούσω . Χεχε! Αυτον τον SS125 τον εχω στο μυαλο μου συνεχεια ....σε ευχαριστω , θα τα λαβω ολα υπόψην μου !
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Φιλε σοβαρα τωρα θα το ριξω στο τραπεζι . Θα χουμε σιγουρα μερικες ωρες αναλογος πως θα παει το ταξιδι το βραδυ και λογο του φερι ... Μπορει να εβγαλες λαγο ! Θα δειξει . Thanks any way !
H άλλη πλευρά της φώτο που είχες βάλει. Αξίζει σΕ λέω.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η επιλογή και της εποχής και των διαδρομών, είναι πολύ σοφή. ...
Να πάτε και να γυρίσετε όλοι όρθιοι. ....ευχομαι
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Γιάννη Καλησπέρα,
Το καλοκαίρι που μας πέρασε εκανα αυτό το ταξίδι.
Δηλαδή Κάτω Ιταλία, Σικελία, Σαρδηνία και Κορσική.
Πιστεύω οτι τα γύρισα καλα αυτά τα μέρη.
Με βάση το πλάνο σου απ' οτι ειδα τα έχεις καλυψει όλα.
Σώστά εχεις αφήσει το Νοτιο Ανατολικό κομάτι ειναι χάσιμο χρόνου
εκτός απο ωραίες παραλίες. Εγώ εχασα εκεί μία ημέρα.
Στον SS125 υπάρχει κι ένα πολυ ωραίο ορεινό χωριό που θα το βρείς στον δρόμο σου.
Επίσης εάν σε ενδιαφέρει το Alghero ειναι μία παρα πολυ ωραία πόλη με Μαυριτανικές επιρροές
και το βράδυ εχει ενα πολύ ωραιο χρώμα και ζωή. Λίγο Τουριστικό βέβαια αλλα πολυ ωραίο.
Γένικά όμως οι παραλίες και η θάλασσα ειναι άριστες.
Από την Santa Teresa Gallura το πέρασμα στην Κορσική στο πανέμορφο Bonifacio ειναι περίπου 50 λεπτά.
Εάν σας περισεύει χρόνος θα αποζημιωθειτε απο την ομορφια του νησιου, ατέλειωτα στροφιλικια,
απίθανα καταπράσινα τοπια μία βόλτα στο Νοτιο κομάτι ειναι πολυ καλή εμπειρία.
Σας εύχομαι καλα χιλιομέτρα και να περάσετε καλά.


To έχω κάνει και εγώ αυτό και κόλλησα με την Κορσική , νομίζω πως μου άρεσε περισσότερο.....
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Φιλε σοβαρα τωρα θα το ριξω στο τραπεζι . Θα χουμε σιγουρα μερικες ωρες αναλογος πως θα παει το ταξιδι το βραδυ και λογο του φερι ... Μπορει να εβγαλες λαγο ! Θα δειξει . Thanks any way !

Γιάννη την πόλη Montresta στη Σαρδηνία και τo Cargese στη Κορσική τις έχουν ιδρύσει Ελληνες και συγκεκριμένα Μανιάτες . Στο Cargese το αναφέρουν και μέσα στο τουριστικό περίπτερο , αλλά έχουν κάνει και ένα γλυπτό στην παραλία με μια βάρκα που βγαίνει στη στεριά και την σπρώχνουν Μανιάτες . ( Είναι και οι μοναδικές φωτογραφίες που χάθηκαν από μλκ στην κάρτα της μηχανής γμτ)
Γενικά θα περάσετε σούπερ γιατί είναι πανέμορφα , εμένα όπως έγραψα και πιο πάνω μου άρεσε περισσότερο η Κορσική...
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Λοιπον παιδες, εχουμε γυρισει απ τη Δευτερα και ολα πηγαν κατ ευχην ! Δωστε μου λιγο χρόνο να αναπληρωσω δυναμεις να επεξαργαστω τα δεδομενα και θα επιστρεψω με φωτογραφιες και 5 λεξεις για την εμπειρία !

(εχετε δικιο για την Κορσικη ειναι σχετικα πιο ομορφη με ψηλοτερες κορυφες και γενικως πιο ενδιαφερουσα ...αλλα το ζητουμενο στο φιλο σας τον Γιαννη ειναι το ασφαλτινο στροφιλικι και αυτο που συμβαινει στη κεντρικο/ανατολικη ΣΑΡΔΗΝΙΑ ...απλα δεν υπαρχει να το περιγραψεις με λογια!...χεχε! θα το συζητησουμε και αναλυτικοτερα!)
Genova



Gala Gonone

Burcei

Rio di Cannas

Persasdefogu

Nostra Signora De Su Monte (Monte Ortobene)

Baunei Pedralonga



Alghero

Porto Cervo (Costa Esmeralda)





* ... αν καποιος φιλος εχει σκοπο στο πολυ κοντινο μελλον να ρολλαρει στα περιξ της Σαρδηνιας παρακαλω να μου γραψει να το συζητησουμε στα γρηγορα πριν κανω μια γενικη ανάλυση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Λοιπον παιδες, εχουμε γυρισει απ τη Δευτερα και ολα πηγαν κατ ευχην ! Δωστε μου λιγο χρόνο να αναπληρωσω δυναμεις να επεξαργαστω τα δεδομενα και θα επιστρεψω με φωτογραφιες και 5 λεξεις για την εμπειρία !

(εχετε δικιο για την Κορσικη ειναι σχετικα πιο ομορφη με ψηλοτερες κορυφες και γενικως πιο ενδιαφερουσα ...αλλα το ζητουμενο στο φιλο σας τον Γιαννη ειναι το ασφαλτινο στροφιλικι και αυτο που συμβαινει στη κεντρικο/ανατολικη ΣΑΡΔΗΝΙΑ ...απλα δεν υπαρχει να το περιγραψεις με λογια!...χεχε! θα το συζητησουμε και αναλυτικοτερα!)
Genova



Gala Gonone

Burcei

Rio di Cannas

Persasdefogu

Nostra Signora De Su Monte (Monte Ortobene)

Baunei Pedralonga



Alghero

Porto Cervo (Costa Esmeralda)





* ... αν καποιος φιλος εχει σκοπο στο πολυ κοντινο μελλον να ρολλαρει στα περιξ της Σαρδηνιας παρακαλω να μου γραψει να το συζητησουμε στα γρηγορα πριν κανω μια γενικη ανάλυση!
Φίλε με πήγες στο 2005 ...:thumbsdown:...για γράψε...:pc:..:photo:
 
Top Bottom