Διάσωση μοτοσυκλετιστών απο την ΕΜΑΚ

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να βλέπεις τώρα πως διαστρέφονται τα νέα. Ήταν από Εύβοια, δεν μας είπαν, από τις καμμένες περιοχές και έτρωγαν το pass που εισέπραξαν;
Περιμένω πως και πως να διαβάσω ανάρτηση του κυρίου συνδικαλιστή "πήγαν οι άμπαλοι στο βουνό με τα σαλέβα, τα όσπρεϊ και τα αρκτεριξ, είχαν γκάλαξι φολντ και δεν ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν σε περιβάλλον με σκόνη λόγω IP rating και δεν ήξεραν που είναι και τους ψάχναμε στην χαράδρα". Πας βουνό; Πρώτα καταθέτεις Ε1, Ε3, Ε9 και μετά πατάς χώμα. Το χώμα δεν είναι για τους αρχόντους, ο ταξικός αγώνας πρέπει να το κρατήσει λαϊκό προνόμιο. Όχι άλλο εντούρο της μαρέβας, μόνο κουτσούμπας.


Για τους έχοντες χαμηλές ικανότητες κατανόησης, το ποστ είναι χιουμοριστικό αλλά και όχι μαζί. Δεν υποτιμάω το βουνό (ή/και την θάλασσα), σχολιάζω την κάλυψη του συμβάντος από.... συνδικαλιστή και δημοσιογράφους. Αλήθεια, κανένα ποστάκι από τους παθόντες έχουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω στην εποχή του GPS πώς χάθηκε κάποιος στο βουνό και μάλιστα βρισκόταν πολύ κοντά στην άσφαλτο.

Μπορώ να καταλάβω να πέσει ένας απο τους αναβάτες και να υπάρχει τραυματισμός τέτοιος που αποκλείει την μεταφορά του με μοτοσυκλέτα και αναγκαστικά φωνάζεις την ΕΜΑΚ. Καταλαβαίνω να υπάρχει σοβαρή μηχανική βλάβη και είναι κάποιος σημείο για ρυμούλκηση δύσκολο αλλά κι εκεί πρώτα θα κοιτάζαμε να βρούμε κάνα αγροτικό ή τρακτέρ απο την περιοχή. Καταλαβαίνω να μπλεχτούν μεγάλες μηχανές απο λάθος σε πολύ δύσβατο κομμάτι και να αποκλειστούν και να πλησιάζει το βράδυ και να φωνάξουν πυροσβεστική.

Αλλά να είσαι σε δρόμους που περνάς και απλά να χαθείς και να πάρεις τη πυροσβεστική?? Ακόμα και αν είσαι σε δρόμο που δεν τον έχει το Google maps αν δεν ε΄χεις κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα προσανατολίσου κάπως ή στη τελική γύρνα πίσω απο εκεί που ρθες. Τώρα ή κάτι δεν μας λένε οι δημοσιοκάφροι ή επρόκειτο για άπειρους αναβάτες που πανικοβλήθηκαν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
επρόκειτο για άπειρους αναβάτες που πανικοβλήθηκαν.
Ας πούμε ότι ισχύει το τελευταίο, απειρία και σκοτάδι. Μπορεί να ήταν κατηφόρα τα τελευταία μέτρα και να τα έβλεπαν γκρεμό, έχει και τέτοιους άμπαλους :p

Η θέση του συνδικαλιστή είναι να κάνει κατινάζ; Ακόμα και αν ο άλλος στον πανικό του μέσα θεωρεί ότι η μισή ώρα που έκανες να φτάσεις ήταν εβδομάδες, δεν το ξέρεις ότι συμβαίνει σε κάθε τέτοιο περιστατικό η λάθος αντίληψη χρόνου; Δεν ξέρεις ότι ένας άνθρωπος πανικόβλητος κατά κανόνα δεν θα είναι ευγενικός; Πες απλά τα γεγονότα, "μας κάλεσαν, φτάσαμε σε μισή ώρα, τους βγάλαμε, μπράβο μας για την επέμβαση και την αίσια έκβαση της επιχείρησης. Και αν βρεθείτε σε τέτοια θέση, σε άηφον βρίσκετε τις συντεταγμένες σας με αυτόν τον τρόπο, σε ανδρόιδ με εκείνον τον τρόπο, σας προτείνουμε να κάνετε χρήση της δυνατότητας κατεβάσματος χαρτών για χρήση χωρίς σήμα που γίνεται έτσι. Βοηθήστε μας να σας βοηθάμε, είστε υπέροχοι, καλή διασκέδαση στα βουνά μας, σας αγαπω" το τελευταίο με νάζι Μαρίας Αλιφέρη, οι νέοι google it.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γεμίσατε το φόρουμ με την είδηση των νερντ... :p
Δεν είναι απλοί νερντς όταν είναι πλούσιοι με άηφον και "μεγάλου κυβισμού" μηχανές. Πως το έλεγε η κυρία υπουργός τότε "ο τουρίστας δεν είναι απλός τουρίστας".
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βασικά εγώ καταλαβαίνω ότι απασχολήθηκε μια κρατική υπηρεσία με δικό μας χρήμα για ψύλλου πήδημα. Και το κράξιμο έχει τη σημασία του για να σκέφτονται κάποιοι πριν ξεκινήσουν. Το πρόβλημα δεν ήταν μια μεμονωμένη απειρία, φαίνεται ότι η απειρία ήταν ομαδική. Όλα τα άλλα... αν ήταν από την Εκάλη ή από το Πέραμα δεν έχουν σημασία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά εγώ καταλαβαίνω ότι απασχολήθηκε μια κρατική υπηρεσία με δικό μας χρήμα για ψύλλου πήδημα. Και το κράξιμο έχει τη σημασία του για να σκέφτονται κάποιοι πριν ξεκινήσουν. .
Αυτό συμβαίνει συνεχώς, εκδρομείς, ψαράδες, ακόμα και με προειδοποίηση για άσχημο καιρό όλοι ζαμανφου.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Βασικά εγώ καταλαβαίνω ότι απασχολήθηκε μια κρατική υπηρεσία με δικό μας χρήμα για ψύλλου πήδημα. Και το κράξιμο έχει τη σημασία του για να σκέφτονται κάποιοι πριν ξεκινήσουν. Το πρόβλημα δεν ήταν μια μεμονωμένη απειρία, φαίνεται ότι η απειρία ήταν ομαδική. Όλα τα άλλα... αν ήταν από την Εκάλη ή από το Πέραμα δεν έχουν σημασία.
Στο εξωτερικό κάτι τέτοια τα χρεώνουν αδρά !!

Εμείς είμαστε σοσιαλιστές :ha
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο εξωτερικό κάτι τέτοια τα χρεώνουν αδρά !!

Εμείς είμαστε σοσιαλιστές :ha
Έχω ακούσει περιστατικά που π.χ. το Λιμενικό χρέωσε αδρά σε διάσωση από υπαιτιότητα των ιδίων των κινδυνεομένων. Θα αλλάξουν και αυτά στη χώρα,μας.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω στην εποχή του GPS πώς χάθηκε κάποιος στο βουνό και μάλιστα βρισκόταν πολύ κοντά στην άσφαλτο.

Μπορώ να καταλάβω να πέσει ένας απο τους αναβάτες και να υπάρχει τραυματισμός τέτοιος που αποκλείει την μεταφορά του με μοτοσυκλέτα και αναγκαστικά φωνάζεις την ΕΜΑΚ. Καταλαβαίνω να υπάρχει σοβαρή μηχανική βλάβη και είναι κάποιος σημείο για ρυμούλκηση δύσκολο αλλά κι εκεί πρώτα θα κοιτάζαμε να βρούμε κάνα αγροτικό ή τρακτέρ απο την περιοχή. Καταλαβαίνω να μπλεχτούν μεγάλες μηχανές απο λάθος σε πολύ δύσβατο κομμάτι και να αποκλειστούν και να πλησιάζει το βράδυ και να φωνάξουν πυροσβεστική.

Αλλά να είσαι σε δρόμους που περνάς και απλά να χαθείς και να πάρεις τη πυροσβεστική?? Ακόμα και αν είσαι σε δρόμο που δεν τον έχει το Google maps αν δεν ε΄χεις κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα προσανατολίσου κάπως ή στη τελική γύρνα πίσω απο εκεί που ρθες. Τώρα ή κάτι δεν μας λένε οι δημοσιοκάφροι ή επρόκειτο για άπειρους αναβάτες που πανικοβλήθηκαν.
Βαγγέλη αυτό λέει η κοινή λογική. Δεν συμβαίνει όμως έτσι . Όταν υπηρετούσα στην Αττική είχαμε πάει πολλές φορές να βρούμε πεζοπόρους που είχαν χαθεί στην Πάρνηθα κυρίως αλλά και στον Υμηττό . Όταν τους βρίσκαμε συνήθως δεν είχαν μαζί τους παρά τον φακό του κινητού και συνήθως δεν είχαν ιδέα που ήταν η θέση τους . Σε ένα βουνό με πολλά σηματοδοτημένα μονοπάτια και άπειρες πληροφορίες και δεν έμπαιναν στον κόπο να μάθουν τίποτα πριν ξεκινήσουν...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Έχω ακούσει περιστατικά που π.χ. το Λιμενικό χρέωσε αδρά σε διάσωση από υπαιτιότητα των ιδίων των κινδυνεομένων. Θα αλλάξουν και αυτά στη χώρα,μας.
Αυτη η "υπαιτιοτητα" σηκωνει πολλη συζητηση.Υπαρχουν τα προφανη, οπως οι γιγαντες που χαθηκαν με τα μηχανακια, πεζοποροι η ορειβατες που χανονται- κινδυνευουν, ψαραδες που διακινδυνευουν και πολλα αλλα παραδειγματα. Απο τη στιγμη που προβλεπεται να υπαρχουν υπηρεσιες διασωσης που παρεχονται δωρεαν, νομιζω πρεπει να το αφησουμε εκει. Σε αντιθετη περιπτωση και αναλογα ποιος "κρινει" την υπαιτιοτητα, ισως φτασουμε σε τραγελαφικες καταστασεις.
Οσοι καπνιζουν να μην εχουν δικαιωμα δωρεαν περιθαλψης για νοσηματα που "προκαλουν" στον εαυτο τους, οι παχυσαρκοι το ιδιο, οι μοτοσυκλετιστες ακομα χειροτερα, μια και διαγουν βιο επικινδυνο και κοστοβορο για το "υγιες" κοινωνικο συνολο και αλλα αμετρητα...Μην τους βαζουμε ιδεες παιδια... :rolleyes:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτη η "υπαιτιοτητα" σηκωνει πολλη συζητηση.Υπαρχουν τα προφανη, οπως οι γιγαντες που χαθηκαν με τα μηχανακια, πεζοποροι η ορειβατες που χανονται- κινδυνευουν, ψαραδες που διακινδυνευουν και πολλα αλλα παραδειγματα. Απο τη στιγμη που προβλεπεται να υπαρχουν υπηρεσιες διασωσης που παρεχονται δωρεαν, νομιζω πρεπει να το αφησουμε εκει. Σε αντιθετη περιπτωση και αναλογα ποιος "κρινει" την υπαιτιοτητα, ισως φτασουμε σε τραγελαφικες καταστασεις.
Οσοι καπνιζουν να μην εχουν δικαιωμα δωρεαν περιθαλψης για νοσηματα που "προκαλουν" στον εαυτο τους, οι παχυσαρκοι το ιδιο, οι μοτοσυκλετιστες ακομα χειροτερα, μια και διαγουν βιο επικινδυνο και κοστοβορο για το "υγιες" κοινωνικο συνολο και αλλα αμετρητα...Μην τους βαζουμε ιδεες παιδια... :rolleyes:
Εν μέρη συμφωνώ, έχω και ενστάσεις. Το ερώτημα δεν είναι ποιος κρίνει την υπαιτιότητα αλλά ποιος κρίνει την ανοησία. Μη καταστρέφουμε άλλο το θέμα του Θάνου.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εν μέρη συμφωνώ, έχω και ενστάσεις. Το ερώτημα δεν είναι ποιος κρίνει την υπαιτιότητα αλλά ποιος κρίνει την ανοησία. Μη καταστρέφουμε άλλο το θέμα του Θάνου.
Δεν βλέπω πως λίγη κριτική με ολίγη από φτηνό χιούμορ καταστρέφει το θέμα.
Στο κάτω κάτω την πληρώσαμε που την πληρωσαμε όλοι την "διάσωση", ε ας διασκεδασουμε και λίγο να κάνουμε απόσβεση.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αυτη η "υπαιτιοτητα" σηκωνει πολλη συζητηση.Υπαρχουν τα προφανη, οπως οι γιγαντες που χαθηκαν με τα μηχανακια, πεζοποροι η ορειβατες που χανονται- κινδυνευουν, ψαραδες που διακινδυνευουν και πολλα αλλα παραδειγματα. Απο τη στιγμη που προβλεπεται να υπαρχουν υπηρεσιες διασωσης που παρεχονται δωρεαν, νομιζω πρεπει να το αφησουμε εκει. Σε αντιθετη περιπτωση και αναλογα ποιος "κρινει" την υπαιτιοτητα, ισως φτασουμε σε τραγελαφικες καταστασεις.
Οσοι καπνιζουν να μην εχουν δικαιωμα δωρεαν περιθαλψης για νοσηματα που "προκαλουν" στον εαυτο τους, οι παχυσαρκοι το ιδιο, οι μοτοσυκλετιστες ακομα χειροτερα, μια και διαγουν βιο επικινδυνο και κοστοβορο για το "υγιες" κοινωνικο συνολο και αλλα αμετρητα...Μην τους βαζουμε ιδεες παιδια... :rolleyes:
Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη και θέλω να συμπληρώσω τα παρακάτω, γιατί πολλές φορές ακούω κάτι κουλά από άτομα που είναι έξω απο το χωρό, δλδ δεν κάνουν extreme sports και γενικά η βόλτα τους είναι για καφέ στο Κολονάκι, αλλά και από άτομα τα οποία είναι μέσα στο χωρό και χορεύουν κανονικά οπότε οποιαδήποτε αλλαγή τους πιάνει πρώτους.

Στο μέρος λοιπόν που κάνω windsurf στη Λούτσα μετά από πολλά περιστατικά που χρειάστηκε η συνδρομή και διάσωση από τα σώματα ασφαλείας (τις περισσότερες φορές λόγω άπειρης βλακείας και ανευθυνότητας) καταλήξαμε για 3 ολόκληρες χρονιές να κυνηγιόμαστε με το λιμενικό μεταξύ παρκαρισμένων αυτοκινήτων και αυλών σπιτιών κάθε φορά που η ΕΜΥ έδινε πρόγνωση για ΝΟΤΙΟ ΕΥΒΟΙΚΟ (γενικά και αόριστα) πάνω από 6 μποφόρ.

Με το που βγαίναμε δλδ από τη θάλασσα και αφήναμε τον εξοπλισμό στη παραλία τσουυυυπ, πετάγονταν από πίσω από τα αυτοκίνητα τα κομάντα του λιμενικού της Ραφήνας και μας γράφανε με διοικητικό πρόστημο €300 για παράβαση του νόμου που θεσπίστηκε για την πάταξη της εγκληματικότητας των σερφαδων ο οποίος από το 2018 και μετά απαγορεύει το windsurf στην Ελλάδα όταν ο αέρας ξεπερνάει τα 6 μποφόρ (από 7 και πάνω δλδ) και όλα τα υπόλοιπα watersports όταν ξεπερνάει τα 5. Σε αρκετές περιπτώσεις όταν τους πέρναμε χαμπάρι νωρίς καθόμασταν μέσα στη θάλασσα μέχρι να φύγουν και να μπορέσουμε να βγούμε στη στεριά. Χειμώνα καλοκαίρι!

Έχει κοπεί πρόστιμο σε αθλητή που συμμετέχει σε πανελλήνιους και πανευρωπαϊκούς αγώνες γιατί έκανε προπόνησή για τους επόμενους πανελλήνιους αγώνες ενώ η ΕΜΥ είχε δώσει πρόγνωση για ΝΟΤΙΟ ΕΥΒΟΙΚΟ 7 μποφόρ.

Τις περισσότερες φορές εντωμεταξύ ο αέρας στο σημείου που κάνουμε wsurf ήταν 5 ή 6 μποφόρ. Αλλά αυτό δεν ενδιέφερε το λιμενικό Ραφήνας που δεν είχε ανεμόμετρο μαζί του. Εφόσον είπε η ΕΜΥ 7 και είμαστε στο ΝΟΤΙΟ ΕΥΒΟΙΚΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το windsurf. Τέλος.

Και όλα αυτά σε μια χώρα που έχει ένα σημαντικό ποσοστό τουρισμού στα νησιά λόγω του windsurf και του kitesurf. Απλά σε εκείνα τα τουριστικά σημεία δεν εφαρμόζεται ο νόμος ή στις ελάχιστες φορές που εφαρμόζεται η μέτρηση του αέρα γίνεται εκείνη την ώρα με ανεμόμετρο.

Και λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό. Έχουμε όσα σώματα ασφαλείας έχουμε, τα οποία τα πληρώνουμε όλοι μας για να μας σώζουν στην κακή στιγμή και η διάσωσή τους είναι κοινωνική παροχή του κράτους και άρα δωρεάν. Πως ζητάς από κάποιον να πληρώσει για αυτή τη παροχή όταν θα χρειαστεί είτε από υπαιτιότητά του είτε όχι, όταν μάλιστα δεν παραβαίνει και κάποιο νόμο;

Αν είναι έτσι να γίνει αλλαγή του πλαισίου και των αρμοδιοτήτων των σωμάτων αυτών και να γίνουν ιδιωτικές εταιρίες διάσωσης βουνού, θάλασσας κτλ κτλ τις οποίες να πληρώνουμε όποτε χρειαστούμε ή να τις έχουμε πάντοτε διαθέσιμες μέσω προγραμμάτων ασφάλειας.

Να πας δλδ στη Πάρνηθα την εντουράδα σου και αν σου κάτσει μια στραβή να έρθει η ΕΜΑΚ που πληρώνεται έτσι και αλλιώς για να κάνει αυτό που ήρθε να κάνει αλλά να τρως και εσύ ένα πρόστιμο όσο μισό μηχανάκι επειδή για χάρη σου ήρθε η ΕΜΑΚ. Ή να ξέρεις ότι αν σου τύχει η στραβή θα έρθει η STRAVI ΑΕ να σε σώσει και θα την πλερώωωσεις. Δε μαρέσει καθόλου κανένα από τα 2 σενάρια.

Όσο για αυτά που ακούω για το τι γίνεται στο εξωτερικό κτλ κτλ έχω πολύ αντίθετες εμπειρίες και ειδικά στο θέμα διάσωσης στα θαλάσσια σπορ. Στη Ολλανδία συγκεκριμένα σε κάθε πολυσύχναστο surf spot υπάρχει αγροτικό ακτοφυλακής με έτοιμο jetski και διασώστες το οποίο κάνει περιπολίες και η διάσωση είναι δωρεάν όσα μποφόρ και να έχει και όσο και να φταίει αυτός που χρειάζεται διάσωση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όλοι μας ακούμε κουλά δεν είσαι μόνο εσύ. Το ζητούμενο όμως είναι να μη βλέπουμε ως "κουλά" την διαφορετική άποψη.
Εγώ ας πούμε βλέπω ως κουλό την άποψη που από την αρχή μέχρι το τέλος εκφράζει ένα προσωπικό ξεβόλεμα που πρέπει κατά τα άλλα να στηρίζεται με δαπάνες του δημοσίου.
Θα ήθελα πιο οργανωμένο κράτος όπως το Ολλανδικό παράδειγμα που ανέφερες; Ναι θα το ήθελα. Αλλά θα το ήθελα πρωτίστως για τις δομές υγείας μας και για το δημόσιο σχολείο μας και πολύ μετά για το σερφ και τις εντουράδες. Ας διορθωθούν αυτά στη χώρα μας (και σε πολλές άλλες) και μετά ασχολούμαστε με τον extreme μικρόκοσμο μας.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η διάσωση οφείλει να είναι δωρεάν. Όπως και πολλά άλλα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που(προσπαθουν να) κάνουν στην ηπειρωτική Ελλάδα διάσωση έχουν και άλλα δέκα αντικείμενα να φέρουν εις πέρας εκτός από αυτό οπότε συνήθως η διάσωση είναι ανεπαρκής...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η διάσωση οφείλει να είναι δωρεάν. Όπως και πολλά άλλα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που(προσπαθουν να) κάνουν στην ηπειρωτική Ελλάδα διάσωση έχουν και άλλα δέκα αντικείμενα να φέρουν εις πέρας εκτός από αυτό οπότε συνήθως η διάσωση είναι ανεπαρκής...
Μόνο που το αρχικό παράδειγμα με βάση το οποίο άνοιξε το θέμα δεν ήταν διάσωση.
Διάσωση είναι να κινδυνεύει η ζωή σου, όχι να έχεις "χαθεί" μερικά μέτρα κάτω από εθνικό ασφάλτινο δρόμο. Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος τα πραγματικά γεγονότα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σταματάω την περαιτέρω καταστροφή του θέματος από μέρος μου λέγοντας ότι ναι συμφωνώ με το επιχείρημά σου, γτ στη ουσία τον extreme μικρόκοσμό μου έφερα σαν παράδειγμα. Αλλά αυτό το μικροκοσμικό επιχείρημα έχει τόσες καθημερινές εφαρμογές και αναγνώσεις που εν τέλη μας αφορά όλους.

Θα προτιμούσα και εγώ να πηγαίνουν χρήματα σε υγεία παιδεία υποδομές και να ξέρω αυτά έχουν κοπεί από εξοπλισμό και ανθρώπινο δυναμικό που δεσμεύεται επειδή θέλω να κάνω το χαιλίκι μου. Οπότε αν θέλω να το κάνω και χρειαστώ διάσωση θα το πληρώσω. Αλλά δυστυχώς δε βλέπω να γίνεται έτσι και ούτε νομίζω ότι θα γίνει ποτέ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
nickaoua11 πολύ ωραίος μπράβο..

Όλοι μας ακούμε κουλά δεν είσαι μόνο εσύ. Το ζητούμενο όμως είναι να μη βλέπουμε ως "κουλά" την διαφορετική άποψη.
Εγώ ας πούμε βλέπω ως κουλό την άποψη που από την αρχή μέχρι το τέλος εκφράζει ένα προσωπικό ξεβόλεμα που πρέπει κατά τα άλλα να στηρίζεται με δαπάνες του δημοσίου.
Θα ήθελα πιο οργανωμένο κράτος όπως το Ολλανδικό παράδειγμα που ανέφερες; Ναι θα το ήθελα. Αλλά θα το ήθελα πρωτίστως για τις δομές υγείας μας και για το δημόσιο σχολείο μας και πολύ μετά για το σερφ και τις εντουράδες. Ας διορθωθούν αυτά στη χώρα μας (και σε πολλές άλλες) και μετά ασχολούμαστε με τον extreme μικρόκοσμο μας.
Εγώ μιας και λέμε τη γνώμη μας που ο καθένας έχει μια ως γνωστόν θα προτιμουσα να ξηλωναν μερικές χιλιάδες αστυνομικούς από την φύλαξη,συνοδεία,αγορά ψώνια για τη σύζυγό,σοφέρ για τα παιδιά σχολείο,κωλοβαρεμα για το κάθε κοπρόσκυλο βολεμενο με τα λεφτά μας πλούσιο λεφτά, παπα η πολιτικό και τότε θα έμεναν πολλοί πόροι σε ανθρώπινο δυναμικό και resources σε χρήμα ώστε μια στραβή που θα χρειαστεί ένας απλός πολίτης που έχει πληρώσει στη ζωή του κάπου μισό εκατομμύριο εύρο κατά μέσο όρο σε κρατήσεις,φόρους,ΦΠΑ και δε ξέρω τι για ένα άχρηστο κράτος που ένα νοσοκομείο να χρειαστείς θες μέσο βουλευτή. Και μέσα σε αυτά αυτή τη μια φορά στη ζωή του που θα κινητοποιήσει 2 υπαλλήλους και ένα όχημα έστω και για ένα χόμπυ, χόμπυ όπως αυτά που έχει ο κάθε τουρίστας που μπαίνει στη χώρα και αφήνει λεφτά και οφείλουμε και αυτόν και τον ντόπιο να τον έχουμε καλλυμενο όχι μόνο να ευχαριστιόμαστε τα λεφτά που μας αφήνει.

Όπως έχουμε υποχρεώσεις σε αυτή τη ζωή έχουμε και δικαιώματα και προσωπικά προτιμάω να πάει άδικα μια φορά η χωρίς ιδιαίτερο λόγο μια εμακ σε ένα περιστατικό από έναν άπειρο αναβάτη παρά να κυνηγηθεί για άλλη μια φορά στη χώρα μας η κάθε μάγισσα που τόλμησε να καλέσει το ιερό 199 ενώ έκανε χόμπυ. Άκουσον άκουσον αντί να κάθεται 24/7 να δουλεύει και να φέρνει λεφτά στα ταμεία. Τουλάχιστον φόραγε ζακέτα να μη πουντιασει και του γράφουμε και μετά αντιβιοτικά να πληρώνουν τα ταμεία?!

Επίσης όποιος ασχολείται χρόνια με το βουνό ξέρει πολύ καλά πως η έρευνα,διάσωση βασίζεται κατά βάση σε εθελοντές με δικό τους χρήμα και οχήματα με χαρακτηριστικό παράδειγμα την διάσωση των τουριστών από Γερμανία με το θηριώδες 4χ4 όπου πυροσβεστική και αστυνομία είπαν γεια χαρά τα λέμε και τους έσωσαν ιδιώτες από τη γνωστή λέσχη διάσωσης που έχει βγάλει από το βουνό και τις παραλίες εκατοντάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom