Διακοπές με Αυτοκινούμενο

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αν ειχα ενα δικο μου,δεν θα το συζητουσα καν.Αν ομως ειναι να δωσω 150 την ημερα,οχι για κανεναν λογο.

Προτιμω να βαλω την οικογενεια στο δικο μου αυτοκινητο με κοστος 30-40 ευρω την ημερα και πολυ λεω,να νοικιασω ενα δωματιο πανω το κυμα με ενα 60αρι και να γλεντησω με τα υπολοιπα 50.Η στηνω τις σκηνουλες μου σε ενα καμπινγκ,την περναω ζαχαρη και τα ρεστα στην ακρη για βενζινες.

Το αυτοκινουμενο σιγουρα εχει τις χαρες του,αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να νοικιασεις,μιας και τα περισσοτερα απο αυτα που προσφερει στα προσφερει και η κατασκηνωση,με πολυ μικροτερο κοστος.Δε βαζω την δυσκολια στην μετακινηση,η το στριμωγμα ολοκληρης της οικογενειας.

Δημητρη παρολο που ειμαι αρνητικος θα σου ελεγα να το δοκιμασεις εστω για ενα τριημερο.Ειναι μια ομορφη εμπειρια, που αξιζει να την ζησεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω κάνει πολύ κάμπινγκ, με μηχανή, με αυτοκίνητο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το όνειρο μου είναι μια μέρα να αποκτήσω ένα Camper, αλλά το όνειρο αυτό αφορά τα χρόνια που θα έχουμε γίνει συνταξιούχοι (εγώ και η γυναίκα μου) καθώς το αυτοκινούμενο έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα σε σχέση με το τροχόσπιτο. Πρέπει κάθε φορά που θέλεις να επισκεφτείς ένα μέρος να το ξεστήνεις και να το ξαναστήνεις. Όταν γεράσουμε για τα καλά που θα θέλουμε να απολαμβάνουμε ΕΝΑ μέρος -με ψησίματα bbq, χαζοκουβέντες με γείτονες καμπερίστες κτλ- τότε ναι!

@tc-drift Βαγγέλη τα χρήματα δε έχουν να κάνουν, είναι τρόπος ζωής αυτές οι διακοπές. Δεν ανταλλάζω μια καλή παρέα σε κάμπινγκ -με τις καταπληκτικές κουβέντες που γίνονται και το χαλάρωμα κοντά στη φύση- με το καλύτερο ξενοδοχείο στο Dubai....













Να το θέσω αλλιώς φίλε μου Στέφανε.. Κι εμένα μου αρέσει το κάμπινγκ αλλά τα 160€ μου αρέσουν καλύτερα..:p

Όταν είναι η ώρα να κάνω κάμπινγκ λοιπόν παίρνω το αμαξάκι μου το φορτώνω και μια σουπερ ντούπερ σκηνή οικογενειακή και πάω σε ένα καμπινγκ.

Τα 160€ την ημέρα (αν όντως ισχύουν σαν τιμή) κάνει μια εβδομαδιαία εκδρομή για μια οικογένεια να έχει κόστος 1000€+ μόνο για την ενοικίαση του αυτοκινούμενου!! Μιλάμε για τρελό κοστολόγιο που συγκρίνεται ΜΟΝΟ με LUX ξενοδοχεία. Αυτό είπα παραπάνω βρε..! Οχι οτι θα πάω σε LUX ξενοδοχείο, λες και έχω 160€ να δίνω τη μέρα..:hungry:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@tc-drift Βαγγέλη μου, ούτε εγώ θα νοίκιαζα ένα camper. Η ένσταση μου δεν ήταν στο αν διαθέτει κάποιος τα χρήματα για να νοικιάσει αλλά στη σύγκριση με ένα ξενοδοχείο. Από άποψη κόστους λοιπόν ΟΚ. άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι η ενοικίαση στοιχίζει όσο ένας εξοπλισμός adventure για τη μηχανή μας.
Αυτός που μπορεί όμως και του αρέσει το κάμπινγκ δε θα το συγκρίνει με το κόστος του ξενοδοχείου αλλά γιατί θέλει αυτό και μόνο. Με την ίδια λογική το φθηνότερο και ποιο στριμωχτό Camper στοιχίζει αγορά γύρω στις 45-50.000, για πόσες νύχτες σε LUX ξενοδοχεία μιλάμε, δεν θα υπήρχαν καν αυτοκινούμενα αν όλοι σκεφτόντουσαν έτσι. Γιαυτό λέω... δεν ισχύουν για όλους οι ίδιοι κανόνες, απλά κάποιοι ΚΑΙ μπορούν ΚΑΙ προτιμούν αυτόν τον τρόπο διακοπών.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Συγχωρεστε με που μπαινω σφηνα:) αλλα εχω την αισθηση οτι ολοι πανω κατω τα ιδια λετε...:)
Οκαθενας λοιπον κανει αυτο που του αρεσει επειδη το γουσταρει,οπως εμεις βολταρουμε με τα μηχανακια μας το χειμωνα....
ξερετε ποσοι μας βλεπουν στο δρομο και λενε.......που παν οι μ@λ@κες??
Ολα θεμα γουστου και θελω ειναι λοιπον και αποψη του καθενος
αν μη τι αλλο απολυτως σεβαστη:)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Συγχωρεστε με που μπαινω σφηνα:) αλλα εχω την αισθηση οτι ολοι πανω κατω τα ιδια λετε...:)
Οκαθενας λοιπον κανει αυτο που του αρεσει επειδη το γουσταρει,οπως εμεις βολταρουμε με τα μηχανακια μας το χειμωνα....
ξερετε ποσοι μας βλεπουν στο δρομο και λενε.......που παν οι μ@λ@κες??
Ολα θεμα γουστου και θελω ειναι λοιπον και αποψη του καθενος
αν μη τι αλλο απολυτως σεβαστη:)
ναι ρε φιλαρακι...
ξερεις ποσες φορες το εχω δει ???
βεβαια εγω τους κοιτω και λεω...πως με κοιτανε ετσι οι μ#λ#κες ????:laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην κρίνεται κάτι που δεν έχετε δοκιμάσει, τόσο απόλυτα!!
Νοικιαστε ένα για τρεις μέρες....καντε μια σωστή επιλογή τοποθεσίας και θα περάσετε διαφορετικά με ότι έχετε κάνει μέχρι τωρα .
Είναι ένα ιστιοπλοϊκό της στεριας.
Πηγαίνεις όπου θέλεις και το κόστος είναι καλό, γιατί μέσα στα χρήματα ενοικίασης είναι και ο ύπνος και η διατροφή.. Αλλά κυρίως η διασκέδαση.
Ξαναλέω....ειναι τέλεια για όσους έχουν οικογένεια με μικρά παιδια.
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
στο εξωτερικο παιζει πολυ αυτο το σεναριο διακοπων....εδω δεν γνωριζω πολλου ελληνες που το κανουν....υπαρχει και ενα θεματακι και με τους δρομους..εχω πετυχει σε σκηνικα που περναγαν ξενοι μεσα απο μικρα χωριά...και σκαλωνανε..αλλα καλη θελήσει και ορεξει να υπάρχει.Το δοκιμάζεις μια φορα,αν πετυχει οκ ξανα..αν οχι θα εχεις να λες ιστοριες ..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εχετε "κολλησει" σε ψήλου πηδημα :p , δεν εχω καταλαβει γιατι το κανατε τοσο πολυπλοκο χωρις πραγματικα να ειναι ;)

Ο καθενας ανεξαρτητων χρηματων και ανεσεων μπορει να διαλεξει οποιοδηποτε μεσο,για να κανει τις διακοπες του,τα κριτηρια του καθε ενα απο μας διαφερουν, κανεις δεν εχει τις ιδιες σκεψεις και τα ιδια θελω με καποιον αλλο.. για μενα ΠΧ θελω να γυρνοβολαω ολη μερα και να δωσω 15 να κοιμηθω σε ενα ξενοδοχειο,αλλος δεν το θελει -δεν του αρεσει αυτο,θελει σκηνη,οχι για να ριξει το κοστος αλλα για την "φαση", γουσταρει ταλαιπωρια και εξοχη... αλλος θελει αυτοκινουμενο να σταματησει οοοοοπου γουσταρει να χαζευει να παιξει και να κοιμηθει κι αλλος οχι.... μην κολλατε ;)

Ολοι απο την οπτικη σας γωνια εχετε το δικιο σας ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχετε "κολλησει" σε ψήλου πηδημα :p , δεν εχω καταλαβει γιατι το κανατε τοσο πολυπλοκο χωρις πραγματικα να ειναι ;)
.......

Ολοι απο την οπτικη σας γωνια εχετε το δικιο σας ;)
Ρε Νικολα,δεν κολλησαμε.
Καποιος ζητησε την αποψη μας.Εμεις του την λεμε και αυτος ας παρει τις αποφασεις του.
 

tazman

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
GS 1200 04'
Να σάς ευχαριστήσω όλους για την ανταπόκριση...το ενδιαφέρον στο να καταθέσετε τις δικές σάς εμπειρίες.
Οι καινούργια εμπειρία όσον αφορά τις φετινές μας διακοπές έχει μπει σε φάση σχεδιασμού , έχοντας γνωρίσει σχεδόν όλους τούς εναλλακτικούς τρόπους διακοπών ( με τέκνα αλλά και χωρίς αυτά ).
Μένει η δίψα για την πραγματοποιήσει και αυτου...
Αναμένω προτάσεις για όσους το επιθυμούν , για διαδρομές και τοποθεσίες ξεχωριστές Στον όμορφο αυτό τόπο...την Πελοπόννησο όπου όλοι ξέρουμε λίγο πολύ ότι μάς επιφυλάσσει πάντα κάτι καινούργιο και εντυπωσιακό.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
@tazman δεν το εχω κανει αλλα πιςτευω θα ειναι πολυ ωραια φάση !! Ζήστε το οσο καλυτερα μπορειτε! Και απο οτι μου χει πει και ο μανιακ που γράφει και πιο πανω ειναι πολυ ωραια εμπειρία και σιγουρα θα το βάλω και εγω στο προγραμμα στο μέλλον λόγω οικογένειας !!:)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βασικά εγώ δεν κόλλησα καπου αλλού παρα μόνο στα χρήματα!! Μου αρέσουν προσωπικά όλα τα είδη διακοπών-εκδρομών και θα γούσταρα πολύ και το αυτοκινούμενο.

Απλά είδα πως οι τιμές παίζουν στα 150-160€ που σημαίνει πως με τα πετρέλαια θες κοντά ένα χιλιάρικο για ένα 5ήμερο. Όπως και να το κάνουμε είναι ακριβό σπορ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βασικά εγώ δεν κόλλησα καπου αλλού παρα μόνο στα χρήματα!! Μου αρέσουν προσωπικά όλα τα είδη διακοπών-εκδρομών και θα γούσταρα πολύ και το αυτοκινούμενο.

Απλά είδα πως οι τιμές παίζουν στα 150-160€ που σημαίνει πως με τα πετρέλαια θες κοντά ένα χιλιάρικο για ένα 5ήμερο. Όπως και να το κάνουμε είναι ακριβό σπορ.
Εγώ είχα πληρώσει για 7 ημέρες..800 ευρώ!
Αρχές καλοκαιριού βεβαια
Το μοντέλο κοιμιζε7 άτομα!!

Το είχα νοικιάσει από την Παλλήνη.. camperclub νομίζω
Είναι ένας μηχανοβιος ο ιδιοκτήτης και σηκώνει παζαρια;)
Ξαναβάλτε με χαρτί και μολύβι το κόστος....κατι κάνετε λαθος:D
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γραφτε καμια πλεροφορια... κοστος κτλ

μου αρεσε σαν ιδεα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ζητα τον Γιώργο
Προσπάθησε να το νοικιάσεις εκτός σεζόν, για να το πάρεις καλή τιμή!
Γενικά παίρνει συζήτηση...το θέμα τιμή.

Στην Ελλάδα είναι πιο ακριβά από το εξωτερικό, γιατί ο Έλληνας δεν κάνει τέτοιες διακοπές
Στο εξωτερικό τα νοικιάζουν 70-80 ευρώ την ημέρα, αλλά υπάρχουν χιλιάδες εταιρείες και μεγάλη προσφορα.



advphone
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Το συγκεκριμένο είδος διακοπών το έχω σαν εκκρεμότητα 2 χρόνια και δεν έχει γίνει γιατι δεν συμβαδίζουν οι άδειες μου με των υπολοίπων.
Το κόστος "παίζει" από 100-200 ευρω ανα ημέρα ανάλογα με το πόσο premium αυτοκινουμενο νοικιάσεις και φυσικά την εποχή .
Διαφωνώ οτι είναι ακριβό γιατί στο κόστος αυτό γλιτώνεις τα λεφτά που δίνεις σε ξενοδοχεία-δωμάτια και τα κάνεις ολα μέσα στο αυτοκινουμενο που διαθετει ζεστο νερο για μπανιο,κουζινα,ψυγειο και κρεβατια ανετα για 6 ατομα.
Αν διαιρεσεις το κοστος των π.χ. 150ευρω με 6 ατομα βγαίνει 25ευρω περίπου ανα άτομο + βενζινες + τιγκαρεις τα Παντα απο φαγητο και ποτα-αναψυκτικα.
Φυσικά συμφέρει πολυ τις
;) ;) ;) παρέες-ζευγαρια-φιλους
καθως το κοστος για μια μονο οικογένεια βγαινει ολο σε έναν και τότε ειναι οντως κάπως μεγάλο (σχετικά) .

Αν μπείτε στην σελιδα motorhomes και την ψάξετε εχει αναλυτικες πληροφορίες και διαστασεις οπως και πληρες εικονες εσωτερικου !
(στο πισω μερος μερικών χωραει και μηχανάκι...)




Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εμένα μ αρέσει, θα μ' άρεσε να έχω ένα δικό μου βέβαια..., αλλά:D:D:D:D


Περί ενοικίασης τώρα...., δύσκολη επιλογή. Ο λόγος είναι η εποχή. Αν το θες Ιούλιο/Αύγουστο, απλά την έκατσες. Συνήθως όμως τότε είναι είναι οι αδειες για διακοπές.
Από την άλλη, ζηλεύω κάθε χειμώνα τα camper στα χιονοδρομικά!!!
Για χειμωνιάτικες διακοπές με ένα ζευγάρι ακόμα, θα το νοίκιαζα εύκολα!!!

Πάντως το ένα 3ημερο που λέει κι ο Κώστας πιο πάνω (0 @gsmaniac ), είναι καλή ευκαιρία για δοκιμή και για την εμπειρία.

Ο άλλος Κώστας τώρα, ο @onroad το παράκανε....:D Είναι γελοίο να σε περνάει παπί 90αρι στον ανήφορο, δε λέω..., αλλά ΟΚ ρε φίλος, ολόκληρο σπίτι κουβαλάς στην πλάτη, τι ψάχνεις? Σάμπως είναι γρήγορη η χελώνα, ή το σαλιγκάρι???? Μάλιστα και τα δυο αυτά ζωάκια, κάθε πάπια τα περνάει!!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom