MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω εδώ πίσω στο γραφείο μου μια ντιζα συμπλέκτη γνήσια από κάποιο hοnda steed 400 ενός συναδέλφου που έχει πουλήσει χρόνια και την είχε πάρει κάποιο μυθικό πόσο πριν 10-12 χρόνια νομίζω 65-70€. Μου την έδωσε λέει άμα καποιος τη θέλει να πιάσει τόπο.. Γατάκι.. Δε ξέρει εγώ μια μέρα θα στείλω πανεπιστήμιο τα παιδιά μου με αυτή! :roflmao:

 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Αυτό το θέμα με τα ανταλλακτικά του Σαρακάκη είναι ίσως το μεγαλύτερο urban legend της ελληνικής αγοράς οχημάτων. Από τα τέλη του 90' που θυμάμαι να το άκουσα πρώτη φορά συνεχίζει ακάθεκτο.

Ως κατοχος 4 HONDA αυτη την περιοδο σε διαβεβαιω οτι δεν ειναι καθολου urban myth ....

Δεν εχουν ουτε φιλτρα λαδιου......και μιλαμε για μοντελα κινησιμα CBF, SH κλπ

αν δε ρωτησεις για κατι πιο ....ιδιαιτερο η απαντηση ειναι
¨Δεν το εχουμε ....και εαν στο φερουμε θα ειναι τοσο ακριβο που δεν θα το θελεις...."

το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα (και τετοιο εχουμε Honda)

480e μπροστα φαναρι......430 δεξιος καθεπτης κλπ....
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εντάξει σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία μοτό μπει υποψήφιος αγοραστής ανταλλακτικών καλό είναι να πηγαίνει τοίχο τοίχο.

Προσοχή στις πόρτες να είναι κλειστές.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ως κατοχος 4 HONDA αυτη την περιοδο σε διαβεβαιω οτι δεν ειναι καθολου urban myth ....

Δεν εχουν ουτε φιλτρα λαδιου......και μιλαμε για μοντελα κινησιμα CBF, SH κλπ

αν δε ρωτησεις για κατι πιο ....ιδιαιτερο η απαντηση ειναι
¨Δεν το εχουμε ....και εαν στο φερουμε θα ειναι τοσο ακριβο που δεν θα το θελεις...."

το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα (και τετοιο εχουμε Honda)

480e μπροστα φαναρι......430 δεξιος καθεπτης κλπ....
Δεν είπα urban myth, είπα urban legend ακριβώς για αυτό το λόγο, γτ ξέρω ότι είναι πραγματικότητα!
Η πρώτη φορά λοιπόν που άκουσα για ανταλλακτικά Honda και γενικά Σαρακάκη ήταν όταν κοίταγε ο πατέρας μου για καινούργιο αυτοκίνητο. Ζαχάρωνε ένα Civic το μακρινό 1999. Έκανε μια ερώτηση για διαθεσιμότητα και τιμή πόρτας οδηγού και προφυλαχτήρα. Μετά την παραλίγο εμβολή τελικά πήρε γερμανικό. :roflmao::roflmao::roflmao:
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πάντως μιλώντας για το σήμερα και για τα "τρέχοντα" μοντέλα οι τιμές της αντιπροσωπίας της Χόντα με αυτές των αντίστοιχων της Ευρώπη είναι περίπου κοινές
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πάντως μιλώντας για το σήμερα και για τα "τρέχοντα" μοντέλα οι τιμές της αντιπροσωπίας της Χόντα με αυτές των αντίστοιχων της Ευρώπη είναι περίπου κοινές
Έχεις συνυπολογίσει και την χρονική αξία του χρήματος με σωστό επιτόκιο προεξόφλησης για 1 έτος? :ll:
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσα είδηση. Ελπίζουμε (οι οδιοκτήτες) να ερθουν καλύτερες ημέρες για τα brands στην Ελλαδα και ειδικα στο θέμα του after sales support. Ιδίως από την στιγμή που έφυγε από τον όμιλο και έγινε αντιπροσωπεία τα πράγματα πήραν την κατιούσα (όχι πως πριν ήταν ρόδινα)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να δω πότε θα πάψει το δούλεμα. Κάθε χρόνο αύξηση οι ρύποι, κάθε χρόνο πιο αυστηρά μέτρα.
Ε ναι!!!
Μόνο στο Νταβός, το τι λιαρ τζετ και ελικόπτερα πηγαινοέρχονταν με τα καθίκια μέσα, δε λέγεται!!!!
Έχουν δίκιο.....
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Θέλει κάποιος να μας πει, τί θα αντικαταστήσει τους ΜΕΚ ?
Εάν διαβάσω κάτι λογικό, σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα η παράνοια, θα το αγοράσω.

Στα βαπόρια να δείτε τί γίνεται, με τους ρύπους... εκεί γίνεται το μεγάλο φαγοπότι των χρημάτων. Η αυτοκινητοβιομηχανία μπροστά τους, είναι μια σταλιά.

Η ηλεκτροκίνηση είναι ήδη φάουλ! Είχα γράψει το καλοκαίρι του 21, πως θα εξαφανιστούν τα ηλεκτρικά λόγο της θερμοχωρητικότητας της μπαταρίας, που αν λαμπαδιάσει δεν σβήνει με τίποτα. Κατά συνέπεια δεν θα επιτρέπονται ηλεκτρικά στα RoRo, στο μέλλον.
Το καλοκαίρι που πέρασε, σε αυτά που διαχειρίζομαι, τα ηλεκτρικά ήταν μπροστά μπροστά στην ράμπα (για ευνόητους λόγους).

Τον Ιανουάριο του 2023, δύο από τις μεγαλύτερες Σκανδιναβικές ακτοπλοϊκές, δεν δέχεται ηλεκτρικά οχήματα μέσα.

Συνεπώς πιο είναι το καύσιμο που θα μας ακολουθήσει στο μέλλον? LNG? LPG? Αμμωνία?

Έλα τώρα μην κοροιδευόμαστε!! 60 χρόνια τα ίδια λόγια ακούγονται!

Αρχίστε να παράγετε 3λιτρα τουρμποντίζελ να σφυράνε και αφήστε τα 1000άρια! Έλεος μπουχτίσαμε στα κουτιά με ρόδες!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το πάνε σιγά σιγά με τα αυτοκίνητα, όπως και σε άλλα καταναλωτικά "αγαθά", να μην μπορείς να υποστηρίζεις οικονομικά τίποτα, μέσω φόρων, ποινών, προστίμων κτλ.
Θα συμφέρει να "νοικιάζεις" σχεδόν τα πάντα! Να μην μας "ανήκει" σχεδόν τιποτα. Αυτο πάνε να κάνουν σιγά σιγά, αυτό πιστεύω!!!
Οι ρύποι και το "ατομικό αποτύπωμα", είναι απλά η δικαιολογία!!!
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
;
Θέλει κάποιος να μας πει, τί θα αντικαταστήσει τους ΜΕΚ ?
Εάν διαβάσω κάτι λογικό, σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα η παράνοια, θα το αγοράσω.

Στα βαπόρια να δείτε τί γίνεται, με τους ρύπους... εκεί γίνεται το μεγάλο φαγοπότι των χρημάτων. Η αυτοκινητοβιομηχανία μπροστά τους, είναι μια σταλιά.

Η ηλεκτροκίνηση είναι ήδη φάουλ! Είχα γράψει το καλοκαίρι του 21, πως θα εξαφανιστούν τα ηλεκτρικά λόγο της θερμοχωρητικότητας της μπαταρίας, που αν λαμπαδιάσει δεν σβήνει με τίποτα. Κατά συνέπεια δεν θα επιτρέπονται ηλεκτρικά στα RoRo, στο μέλλον.
Το καλοκαίρι που πέρασε, σε αυτά που διαχειρίζομαι, τα ηλεκτρικά ήταν μπροστά μπροστά στην ράμπα (για ευνόητους λόγους).

Τον Ιανουάριο του 2023, δύο από τις μεγαλύτερες Σκανδιναβικές ακτοπλοϊκές, δεν δέχεται ηλεκτρικά οχήματα μέσα.

Συνεπώς πιο είναι το καύσιμο που θα μας ακολουθήσει στο μέλλον? LNG? LPG? Αμμωνία?

Έλα τώρα μην κοροιδευόμαστε!! 60 χρόνια τα ίδια λόγια ακούγονται!

Αρχίστε να παράγετε 3λιτρα τουρμποντίζελ να σφυράνε και αφήστε τα 1000άρια! Έλεος μπουχτίσαμε στα κουτιά με ρόδες!
δεν θα άλλαξουν τα καύσιμα, θα μειώσουν τα άλογα και θα πηγαίνεις eco
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το πάνε σιγά σιγά με τα αυτοκίνητα, όπως και σε άλλα καταναλωτικά "αγαθά", να μην μπορείς να υποστηρίζεις οικονομικά τίποτα, μέσω φόρων, ποινών, προστίμων κτλ.
Θα συμφέρει να "νοικιάζεις" σχεδόν τα πάντα! Να μην μας "ανήκει" σχεδόν τιποτα. Αυτο πάνε να κάνουν σιγά σιγά, αυτό πιστεύω!!!
Οι ρύποι και το "ατομικό αποτύπωμα", είναι απλά η δικαιολογία!!!
Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ για τα αυτοκίνητα. Η ιδιοκτησία τους δεν θα συμφέρει. ZipCar είναι η φάση, σκόρπια αυτοκίνητα ,μικρής -μεσαίας κατηγορίας, στο κέντρο ,το νοικιάζεις για όση ώρα το θες μέσω app , κάνεις τη δουλειά σου και το αφήνεις όπου είσαι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Top Bottom