Ελαστικά Αnlas Capra X για mega on-off

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πανο μετα το ΣΚ θα σου πω.
Σημερα τα ειχα ξεφουσκωτα 24psi -απο το βουνο- και γρνουσα μεσα στην πολη.
Βε-ντου-ζες ....αλλα με αυτο το ''κολπο'' δε θα εχει μεινει τιποτα απο πελμα σε ενα μηνα!
Περιμενε να τα δουμε στη Χαλκιδικαρα φουσκωμενα και με σφιχτες αναρτησεις.
Πασχάλη, αν ο σκελετός τους έχει αντίστοιχη κατασκευή με τα ΤKC & Karoo 2, όταν τα έχεις φουσκωμένα σε 30+psi δε δουλεύουν σωστά ούτε στην άσφαλτο. Γι αυτό όλοι οι γνώστες των mega on/off λένε 1.5-1,7 bar (=22-25psi). Φυσικά με 30psi θα αντέξουν πιο πολύ! Αλλά το μέγιστο των δυνατοτήτων τους θα το δεις με τις πιέσεις που βάζεις στο χώμα.
Περιμένουμε εντυπώσες!!!:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με το τελος του ADVtrOFFy οι τροχοι αλλαχτηκαν με τους καλοκαιρινους ασφαλτινους εν οψει των μετακινησεων του Ιουνιου.
Τα λαστιχα διενυσαν 1000 και κατι χιλιομετρα εκ των οποιων τα 300 στο χωμα.
Οι πιεσεις στο χωμα ηταν 24psi μπρος πισω, ενω στην ασφαλτο οι προτεινομενες απο τη μαμα.
Τα λαστιχα φερθηκαν το ιδιο με το περσινο ζευγος Mitas Ε10 (συγκριτικη φωτο παρακατω).
Εκπληξη η μοναδικη προσφυση του εμπροσθιου στο χωμα ο μηδενικος θορυβος κυλησης
και η ελαχιστη επιρροη στην καταναλωση(το ενα και μοναδικο μειονεκτημα των Heide)

ΠΡΙΝ

ΜΕΤΑ




και οι αντιστοιχες εμπρος




Εδω σε συγκριση με τα Mitas (αριστερα) που εχουν διανυσει100 παραπανω αμμουδερα χιλιομετρα

ΠΙΣΩ


ΕΜΠΡΟΣ


Θα προλαβω την παρατηρηση για τις ταλαιπωρημενες μυτες των Anlas
θυμιζοντας πως τα λαστιχα δουλεψαν στις κοφτερες πετρες των Αγραφων
σε γοργο ρυθμο αναμεσα σε παλιους και γρηγορους αναβατες
αλλα και γενικα σε εναν 'αγωνα δρομου΄ωστε να βρισκομαι συγχρονως στην αρχη και στο τελος του κονβοι των μηχανων.
Αντιθετα τα Mitas απολαυσαν περυσι την μαλακη λασπη της Πινδου και τις απεραντες αμμουδιες της Επανομης.


H κεντρικη ιδεα...
Σαν ενας ερασιτεχνης αναβατης αντιμετωπος με το κοστολογιο της off χρησης εχω ηδη κατεβει ''ενα κλικ κατω'' αφηνοντας τα πανακριβα TKC 80 (250 ευρω ανα ζευγος) και επιλεγοντας Mitas Ε10 (150 ευρω ανα ζευγος).
Τα καθαρα χωματινα λαστιχα στις μεγαλες on off ειναι τοσο αναλωσιμα (ειδικα το πισω) που η επιλογη αυτη ηταν για μενα και πολλους φιλους μονοδρομος.
Υπολογιστε πως το πισω λαστιχο με σκληρη-κανονικη-χρηση στο χωμα θα κρατησει περιπου 3000 χλμ σε αξιομαχη κατασταση..Απο εκει και περα μπορει να διανυσει αλλα τοσα πριν πεταχτει αλλα με σαφως μειωμενη αποδοση ειδικα στη λασπη και την αμμο.
Το αντιστοιχο εμπρος ισως καταφερει να φτασει και τις 8000 αρκει να μη του καταστρεψετε τις μυτες φρεναροντας οριακα κατα τη χρηση του στην ασφαλτο..
Ασφαλτο? Το πλεον μαγικο με τα τακουνατα ειναι η προσφυση στη στεγνη ασφαλτο.
Με κανονικο ασφαλτινο αερα και σφιγμενη αναρτηση μπορεις στο στενο
επαρχιακο δικτυο να κανεις σινιαλο σε μοτο που φορουν καταξιωμενα ασφαλτινα ζευγαρια..

Στην τελικη ευθεια τι?
Προσωπικα αναμενω την επισημη εισαγωγη τους και την ανακοινωση της τιμολογιακης πολιτικης που θα ειναι καθοριστικη για την πορεια στην αγορα των οικονομικων λυσεων.

:)
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
ωραια παρουσιάση/τοποθέτηση Πασκουάλ...

εαν και λάτρης και φανατικός των karoo (Τ)...για να δούμε...
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Για την πρόσφυση του μπροστινου που αναφερεις Πασχαλη, θα συμφωνησω πληρως! Μου εκανε κι εμεμα τρομερη εντυπωση το ποσο σιγουρο ηταν το πατημα του οταν μου την εδωσες βολτα. Πιασαμε ομως την κουβεντα για τις αναρτησεις και μου διέφυγε να στο αναφερω.
Πολυ καλη πρόσφυση!

Πολυ καλη και χρησιμη η παρουσιαση σου!
Για να δουμε ποσο καλη θα ειναι και η τιμη τους...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tα λαστιχα παραμενουν στα χερια του advride και τα περιμενει αλλη μια πενταηερη 1000 χιλιομετρων στη καρδια της Ροδοπης.
Σημερα μετρηθηκαν με μικρομετρο ακριβως στα 8 χιλιοστα διπλα στα ανταγωνιστικα Mitas
που ειχαν 100 χλμ περισσοτερα στην πλατη και εδειξαν 7,7.
Απολυτα παραλληλη πορεια, να δουμε τι θα δειξει το δευτερο ημιχρονο!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ωραια παρουσιάση/τοποθέτηση Πασκουάλ...

εαν και λάτρης και φανατικός των karoo (Τ)...για να δούμε...
μια απο τα ιδια αλλα στην αγορα υπαρχουν πλεον μονο απο παλιο stock..:(
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
μια απο τα ιδια αλλα στην αγορα υπαρχουν πλεον μονο απο παλιο stock..:(
Nαι ισχυει αυτο που λές, αλλα δεν με χαλάει...αυτα "φόραγα" στα Αγραφα...(εαν ενοείς οτι υπάρχει ποιοτικό θέμα..)

η αλήθεια είναι οτι δεν ξερω για ποσο ακόμα θα τα βρίσκουμε...ιδωμεν...:rolleyes:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τελικά, η καλύτερη λύση (κατ' εμέ) είναι ένα ζευγάρι από τα καταπληκτικά και με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, TKC80. Κρατάς το μπροστά και το 'τελειώνεις' με ένα φρέσκο φθηνότερο για πίσω και έχεις βγάλει μια 15000άρα χιλιόμετρα...
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Τελικά, η καλύτερη λύση (κατ' εμέ) είναι ένα ζευγάρι από τα καταπληκτικά και με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, TKC80. Κρατάς το μπροστά και το 'τελειώνεις' με ένα φρέσκο φθηνότερο για πίσω και έχεις βγάλει μια 15000άρα χιλιόμετρα...
για πες και τιμη για τα 3 ελαστικα στα 15.000???....χεχεχεεεεε:rolleyes::muted:

εγω με τα mitas
E 10 (μπρος/πισω)στα 6500χλ &
Ε 09 μονο πισω....θα τα κανω τα 15000χλ
με 170ε+80ε=250ε:eek:!!!!!!

τζαμΠεεεεεεεεεεεεε θα λεγα:p:D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
για πες και τιμη για τα 3 ελαστικα στα 15.000???....χεχεχεεεεε:rolleyes::muted:

εγω με τα mitas
E 10 (μπρος/πισω)στα 6500χλ &
Ε 09 μονο πισω....θα τα κανω τα 15000χλ
με 170ε+80ε=250ε:eek:!!!!!!

τζαμΠεεεεεεεεεεεεε θα λεγα:p:D
Άσε, εγώ έβγαλα 16000 χλμ με ένα ζευγάρι TKC με προσεκτική οδήγηση! Είναι μακράν το ελαστικό με την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και το ακριβότερο...:(
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
ασε και γω τα ιδια επαθα τοτε!!!!!!!!!!!
πριν 4 χρονια,,,που μας προσπερνουσαν και οι μυγες

τωρα που βαρεναν τα χερια και τις παμε κοντρα τι γινεται:D:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άσε, εγώ έβγαλα 16000 χλμ με ένα ζευγάρι TKC με προσεκτική οδήγηση! Είναι μακράν το ελαστικό με την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και το ακριβότερο...:(
ασε που υπαρχουν και φρεσκα!!!
δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Πασχαλη ησουν αναλυτικότατος και διαφωτιστικοτατος!Ευχαριστούμε!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Συγκριτικα tkc και heide η καταναλωση που είναι λετε μεγαλητερη?Επειδή τα heide δεν τα εχω φορεσει,πιο θα ηταν προτιμοτερο να εβγαζε και τον χειμωνα,με συντηρητικη οδηγηση παντα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγκριτικα tkc και heide η καταναλωση που είναι λετε μεγαλητερη?Επειδή τα heide δεν τα εχω φορεσει,πιο θα ηταν προτιμοτερο να εβγαζε και τον χειμωνα,με συντηρητικη οδηγηση παντα?
τα heide...ειναι πιο καλα στην ασφαλτο, ετσι και αλλιως.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Nαι ισχυει αυτο που λές, αλλα δεν με χαλάει...αυτα "φόραγα" στα Αγραφα...(εαν ενοείς οτι υπάρχει ποιοτικό θέμα..)

η αλήθεια είναι οτι δεν ξερω για ποσο ακόμα θα τα βρίσκουμε...ιδωμεν...:rolleyes:
Mια χαρα ειναι η ποιοτητα απλα θα τελειωσουν σε κανα εξαμηνο και τα πιο γεματα stock..

Συγκριτικα tkc και heide η καταναλωση που είναι λετε μεγαλητερη?Επειδή τα heide δεν τα εχω φορεσει,πιο θα ηταν προτιμοτερο να εβγαζε και τον χειμωνα,με συντηρητικη οδηγηση παντα?
Aδικησα τα Heide στο σχολιο με την καταναλωση.Και ξερεις γιατι?
Οταν τα φορας πας πορεια στην ασφαλτο κοντα στα 140 ενω με τα κλασσικα τακουνατα μεχρι 120!!
Να η διαφορα...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μην ξεχναμε να λεμε και σε ποια μοτοσυκλετα φοραμε τα τακουνια...Εχει διαφορές ΜΕΓΑΛΕΣ το βαρος και η μοτοσυκλετα,σε σχεση με φθορα και καταναλωση,επιλεγοντας ενα τακουνατο ελαστικο...
Για την F800GS μου,εχοντας δοκιμασει Heidenau K60scout και τωρα Continental TKC80,βλεποντας και το τεστ που δινει ο Πασχαλης πιο πανω βγαζω καποια συμπερασματα οσο πιο ασφαλη γινεται.Κατ'αρχας εντυπωση μού κανει η μεγαλη φθορα για 1000χλμ χρησης των Anlas!!!
Πιστευω οτι η καλυτερη λυση για διπλης χρησης μονιμα τοποθετημενα ελαστικα ειναι τα TKC80.Με αναλογία 2 πισω/1 εμπρος στη φθορα...Μακραν καλυτερο κρατημα-προσφυση-πληροφορηση στα χωματινα τεραιν,οσο πιο βαρυ μαλιστα τοσο πιο "μακραν".Ενω και στην ασφαλτο προσωπικα ταξιδευω και με 130-140χαω αρκετες φορες με συνηθη ΜΩΤ 120χαω ,χρηση στην πολη αρκετη,πουθενα δεν ειδα χαζογλυστρημα που να ευθυνεται αποκλειστικα το ιδιο το ελαστικο και ζεσταινεται γρηγορα(οπως ολα τα χωματινα αλλωστε).Στα αρνητικα η τσιμπημενη τιμη σε σχεση με τον φθηνοτερο ανταγωνισμο αλλά ισως κι εδω ισχυει και μαλιστα με ευθυ τροπο "οτι πληρωνεις παιρνεις"...
Κραταω μια επιφυλαξη για τα Mitas E07 που πιθανον να δοκιμαζα ξεροντας την εταιρεια απο αλλες εποχες τοποθετημενα βεβαια σε πιο "καθαρες" μοτο μου...εκει παιζουν καλα χωμα αλλά δεν ξερω ποσο γρηγορα και ασυμφορα φθειρονται σε βαρυτερη μοτοσυκλετα και χρηση συνεχομενη χωμα-ασφαλτο...Αν καποιος τα εχει...μας λεει την αποψη του αν θελει :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παιδες, τακουνατο πισινο που το δαγκωνεις με 100 αλογα δεν εχει μελλον..
Εχω και TKC στο υπογειο για κανενα Φιλο που θα μεινει,
ειναι με 1500 χλμ και θα σας το δειξω απο βδομαδα να βγαλετε ακρη.
Ηθελα να το γραψω και σε συζητησεις για ασφαλτινα που βγαζουν πολλα και καλα χλμ
αλλα μου δινεται τωρα η ευκαιρια.
Νομιζω πως για μακροζωια ελαστικου θα αρχισω να μιλαω οταν θα συχναζω σε πιατσα με TAXI ..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω και TKC στο υπογειο για κανενα Φιλο που θα μεινει,
ειναι με 1500 χλμ και θα σας το δειξω απο βδομαδα να βγαλετε ακρη...
Παιζει και να το θελω γιατι το δικο μου θα μας αφησει σε δυο τρεις βολτες...αν τυχον το βλεπουμε...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tα φετινα νεα απο την Anlas εχουν αρκετο ενδιαφερον!
Μετα τις περσινες δοκιμες η εταιρια επανασχεδιασε το λαστιχο σε πελμα, διαταξη τακουνιων
αλλα και συνθεση με στοχο την μεγαλυτερη μακροζωια και το ακομα καλυτερο κρατημα.
Η επισημη εισαγωγη τους εχει ξεκινησει και οι τιμες φαινονται ανταγωνιστικες.
(Περιπου 180 ευρω για τη διασταση του GS1200).
Το κυριοτερο ειναι πως τo νεο ελαστικο ερχεται εντος των ημερων
για να τοποθετηθει σε 2 διαφορετικες μοτοσυκλετες του advride.gr
και με σκοπο να ταλαιπωρηθει μεχρι να βγει off....
Ε, συτο το τελευταιο καθως και την μεταφορα της εμπειριας σας το εγγυωμαστε:)
 
Top Bottom