Ελαστικά για εργάτες

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όσοι έχουν για δεύτερο Η πρώτο μικρό scooter , παρακαλώ να πουν γνώμες για ελαστικά
Michelin
Pirell
Metzeler
Και ότι άλλο έχετε δοκιμάσει.

Τα Michelin city grip (πρώτη τοποθέτηση)
πάντως είναι τραγικά από την πρώτη μέρα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Pirelli Diablo Rosso Scooter



Metzeler Roadtec Scooter



προτιμω τα metzeler ....
αν και τα δυο ειναι περιφημα στο στεγνο , στο βρεγμενο προτιμω τα metzeler...

.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ναι έχω ακούσει και εγώ για τα roadtec!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η πρώτη τοποθέτηση Michelin σε σκουτερ όπως Piaggio Medley, HONDA PCX και ο ομόφωνος σχολιασμός απο ιδιοκτήτες πώς είναι για τα σκουπίδια αποδεικνύει για πολλοστή φορά πώς στις πρώτες τοποθετήσεις και στην αυτοκινητοβιομηχανία αλλά και στις μοτοσυκλέτες οι κατασκευαστές απευθύνονται πολλές φορές σε μεγάλες εταιρείες που χρησιμοποιούν τα καλούπια τους (εδώ του CITYGRIP) κάνοντας ένα φαινομενικά ΄΄επώνυμο΄΄ λάστιχο πρώτης τοποθέτησης αλλά σε επίπεδο κατασκευαστικό είναι λάστιχα τρίτης διαλογής σε γόμα (προφανώς για λόγους κόστους) με μόνο σκοπό να παρουσιάσουν μια εικονική πραγματικότητα ΄΄premium΄΄ κατασκευής και να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό και την επιλογή του αγοραστή στο ταμείο (λες κοιτα είναι σαφώς πιο ποιοτικό απο ένα Κινέζικο ας πούμε ή ένα Ταιβανέζικο μέχρι και λάστιχα Michelin εχει!)

Είναι μια επιλογή ανήθικη και για τις κατασκευάστριες εταιρείες αλλά και ηλίθια τακτική και για την Michelin ή άλλες εταιρείες μεγάλες που με αυτή τη τακτική βρωμίζουν το όνομα τους και χάνουν πελάτες.

Ως απόδειξη προκαλώ τον οποιονδήποτε να βάλει Michelin City Grip του εμπορίου πληρωμένο. Πολύ καλό λάστιχο.

Ντροπή για τις εταιρείες. Χίλιες φορές Κινέζικο σκούτερ ή Ταιβανέζικο που να είναι Κινέζικο παρά επώνυμο γιαπωνέζικο ή Ιταλικό (λέμε) με τεχνητή εικόνα Premium Που με βάζει σε κίνδυμο με ψευτο-premium Λάστιχα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Στο agility 150 (μετά από κάτι κινέζικα που είχε από μαμά) έχω δοκιμάσει Metzeler feelfree, Michelin city grip και pirelli angel scooter που φοράω μέχρι σήμερα
Σκάλες ανώτερο το pirelli και ειδικά σε βροχή με τους δρόμους στην κατάσταση που τους ξέρουμε
Metzeler και Michelin στο πρώτο χρόνο είχαν γίνει κούτσουρο και γλιστρούσαν περισσότερο και από τα μαμά κινέζικα!
Αυτά σε μικρό σκουτερακι , νομίζω στα μεγαλύτερα scooter υπάρχουν και περισσότερες επιλογές από μοντέλα ελαστικών
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Τελικά metzeler roadtec scooter.
Με πέλμα (στο πίσω ελαστικο )ίδιο με το μπροστινό.
Μάλλον δεν βγαίνει στην διάσταση αυτή !
Πόση διαφορά τα καινούργια ελαστικά ρε παιδια!
Κάθε φορά το λέω.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ο γέρος μου σήμερα με πήρε τηλ και μου παραπονέθηκε ότι του γλίστρησε το πίσω στο symphony ST125 LC στη βροχή. Φοράει τα 1ης τοποθέτησης και είναι 10 μηνών. Επειδή δεν το έχω καβαλήσει καθόλου και δεν πρόκειται, να φανταστώ ότι είναι εντελώς σκουπίδια τα λάστιχα που βάζουν από το εργοστάσιο;; Έχει κανείς εικόνα;
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Κοίτα πρώτα τις πιέσεις,και πες του γέρου σου να μην τρέχει και να μην γέρνει πολύ το μηχανάκι στην βροχή,επίσης να μην στιβει το γκάζι ειδικά στην βροχή.Αν Παρ όλα αυτά συνεχίσει να γλιστράει να βάλει καινούργιο λάστιχο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Metzeler Feelfree
Ένας γνήσιος σκουτεράς σαν και εσένα μόνο ελαστικά με όνομα σερβιέτας θα μπορούσε να βάλει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
PIRELLI ANGEL SCOOTER πρώτης τοποθέτησης σε voge sr4 max έχω αποφύγει την τούμπα ουκ και ολίγες φορές.....τραγικό λάστιχο γλιστράει παντού και πάντα.
 

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
Αλλαγη οπωσδηποτε. Πρωτης τοποθετησησης σε sym ειναι σιγουρα τυπου nylon.
Pirelli angel τα εχω στο δικο μου cruisym 300, εξαιρετικα.
Και απο παιδια με μεγαλη εμπειρια σε σκουτερ και τους εχω εμπιστοσυνη metzeler roadtec.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
PIRELLI ANGEL SCOOTER πρώτης τοποθέτησης σε voge sr4 max έχω αποφύγει την τούμπα ουκ και ολίγες φορές.....τραγικό λάστιχο γλιστράει παντού και πάντα.
Pirelli angel τα εχω στο δικο μου cruisym 300, εξαιρετικα.
Παιδια αποφασιστε, οχι τιποτα αλλο, δεν εχω και σκουτερ... :rolleyes:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μάλλον τα πρώτης τοποθέτησης δικά μου είναι φουγκέιζι, τι να πω;

Πάω να μπω σε στροφή με κάμποση κλίση και το μπροστινό χορεύει ζαουλί
 

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
Παιδια αποφασιστε, οχι τιποτα αλλο, δεν εχω και σκουτερ... :rolleyes:
Τα angel, ηταν και ειναι αντικειμενικα στην κορυφη των σκουτεροελαστικων.
Εγω δεν μπορω να εξηγησω την αισθηση που εχει ο φιλος aldebaran.

Μια χαρα στριβουν. Και δεν το παω και 100% γιατι ειμαι σε δρομους που δεν ξερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom