Ελλαδισταν Γεια Χαρα Νταν...

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Αφορα προσφατο αλισβερισι με την ΕΛΠΑ.

Τι ζητησα κι'εγω; Εκδοση πολυπτυχο (Carnet De Passage).

Ξεκινω..Βρισκω στο Ιντερνετ που ειναι τα γραφεια στην Αθηνα και εκδιδονται τετοια εγγραφα. Μεσογειων 2-4 και Μεσογειων 395 (κεντρικα).

παω στο πρωτο.. ρωταω.. τωρα μου λενε εχουν κλεισει εδω και καιρο!!
το σκεφτομαι λιγο και θυμαμαι οτι πηγαινε για φουντο η ΕΛΠΑ. Λες;

προορισμος τα κεντρικα πλεον.. φτανω απ'εξω βλεποντας ενα κτηριο αδειο και δυο οχηματα της ΕΛΠΑ εγκατελειμενα. Μαλιστα!! πλησιαζω και βλεπω ενα χαρτι να λεει για εκδοση διεθνες διπλωματος διπλα.. ελα ρε λεω δουλευει το συστημα.

Ανοιγω την τζαμενια πορτα μπαινω με το σκηνικο να μην εχει καμια αλλαγη. κτηριο προς εγκαταληψη. βλεπω εναν πελατη και ενα γραφειο με μια υπαλληλο να εξυπηρετει. καρεκλα δεν υπηρχε για να κατσει καποιος. παρατηρω καλυτερα ακομα και οι μπριζες ελειπαν. οποτε ολη η δουλεια ηταν χειρογραφη αφου καμια ηλεκτρικη συσκευη δεν υπηρχε!!! Λογικα ουτε και ρευμα!!

Φευγει η κυρια με το διεθνες διπλωμα στο χερι και ρωτα τη θελω. Πολυπτυχο.. μηπως εννοητε το διεθνες διπλωμα; Οχι το ειπα ξεκαθαρα τι θελω. Ναι ξερετε προς το παρον δεν εκδιδουμε!!! Τι πραγμα; Ναι ειμαστε σε μετακομιση και υπαρχουν μονο δυο υπαληλοι!!

Μαλιστα δωστε μου χρονοδιαγραμμα γιατι εγω που θελω να φυγω πρεπει να ξερω.. δεν μπορω λεει να σας δωσω γιατι δεν γνωριζω!! Να σας εκδοσω το διεθνες να ενοικιασετε εκει που θα πατε να ξεμπερδευετε; σε 10 λεπτα σας το βγαζω.

Κυρια μου καταλαβενεται τι ζηταω; Ναι αλλα το ξερετε οτι πρεπει να καταβαλετε 3 χιλιαδες ευρω για το εγγραφο αυτο; Και φυσικα το γνωριζω με μια εγγυητικη επιστολη σε τραπεζα.. ΟΧΙ.. τα δινεται σε εμας μετρητα φρεσκα και σπαρταριστα!!! (εκει το βλεμμα της μου ελεγε θες να χασεις 3 χιλαρικα; Γιατι μαλλον δεν θα τα ξανα επερνα με την επιστρωφη) η και αυτο ηθελε να καταλαβω!!

Μαλιστα ωραια λεω!! Αλλος φορεας που να εκδιδει αυτο το χαρτι υπαρχει; ΟΧΙ.. Και ξανα τον χαβα της αυτη να σας βγαλω το Διεθνες; Ασε μας να χαρεις δεν θελω τι δεν καταλαβαινεις; Καλα λεω δωσε μου ενα τηλεφωνο να παρω σε καμια δεκαρια μερες να ρωτησω αν αλλαξε κατι.. Δεν υπαρχει μας το εκοψαν!!!!

Μετα και απο αυτο ηττημενος την εκανα με ελαφρα!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πάνο, όταν προ αμνημενεύτων ετών είχα πάει στο Ιράν, είχα βγάλει το καρνέ, στο κιόσκι της ΕΛΠΑ, έξω από το άλσος στο Περιστέρι. Για δες αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν εκεί.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πανο να κανω μια ερωτηση... τι ειναι φιλε το πολυπτυχο ???
Και ποια η διαφορα με το διεθνες ??
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάνο, δε λες και σ' εμάς τι είναι το πολύπτυχο και πού χρειάζεται?
Εννοώ χώρες κλπ... γιατί Ευρώπη πάμε με το υπάρχον. Επίσης USA , από οσο θυμάμαι, έπαιζε το διεθνές που σου έλεγε...
Το άλλο τώρα με την ΕΛΠΑ, μεγάλη ιστορία και δυστυχώς άκρη δύσκολα θα βγάλεις. Και δε φταίει το κράτος σ' αυτο! (τουλάχιστον όχι αποκλειστικά).


ΥΓ: Μήπως να άλλαζες τον τίτλο (βάζοντας ΕΛΠΑ) αντί για Ελλαδιστάν? Για να αποφύγουμε παρερμηνίες... Εγώ άλλα περίμενα όταν άνοιξα :D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πανο να κανω μια ερωτηση... τι ειναι φιλε το πολυπτυχο ???
Και ποια η διαφορα με το διεθνες ??
:pointu:

μαζί γράφαμε...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πανο να κανω μια ερωτηση... τι ειναι φιλε το πολυπτυχο ???
Και ποια η διαφορα με το διεθνες ??
The Carnet de Passages en Douane (CPD) is a customs document that identifies a traveller's motor vehicle or other valuable equipment or baggage. It is required in order to take a motor vehicle into a significant but diminishing number of countries around the world.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carnet_de_Passages_en_Douane
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Africa
Required for
Recommended for
Americas
Required for
  • Brazil[6]
  • Colombia (only recommended according to some sources)not required if Canadian
  • Ecuador (only recommended according to some sources) not required if Canadian
  • Jamaica
  • Peru (only recommended according to some sources) not required if Canadian
  • Trinidad and Tobago
  • Venezuela (only recommended according to some sources) not required if Canadian
Unless Canadian, recommended for
Asia & Middle East
Required for
Recommended for
Oceania
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
The Carnet de Passages en Douane (CPD) is a customs document that identifies a traveller's motor vehicle or other valuable equipment or baggage. It is required in order to take a motor vehicle into a significant but diminishing number of countries around the world.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carnet_de_Passages_en_Douane
Μάλιστα...
Κι εγώ αυτό κατάλαβα, ότι χρειάζεται για κάποιες χώρες. Σημαντικός αριθμός παγκοσμίως, αλλά βαίνει μειούμενος, όπως λέει κι η Βικι:D

Πάνο @Magelanos , ρίξε τις χώρες που είναι απαραίτητο αυτό ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Africa
Required for
Recommended for
Americas
Required for
  • Brazil[6]
  • Colombia (only recommended according to some sources)not required if Canadian
  • Ecuador (only recommended according to some sources) not required if Canadian
  • Jamaica
  • Peru (only recommended according to some sources) not required if Canadian
  • Trinidad and Tobago
  • Venezuela (only recommended according to some sources) not required if Canadian
Unless Canadian, recommended for
Asia & Middle East
Required for
Recommended for
Oceania
Πολυβόλο ο Γιάννης :)
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πάνο, όταν προ αμνημενεύτων ετών είχα πάει στο Ιράν, είχα βγάλει το καρνέ, στο κιόσκι της ΕΛΠΑ, έξω από το άλσος στο Περιστέρι. Για δες αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν εκεί.
Νικολα πλεον μονο απο τα κεντρικα τα οποια οπως εγραψα δεν το εκδιδουν ουτε και απο εκει. Μου ειπαν για το κιοσκι στο περιστερι αφου τους ειπα που μενω αλλα μονο για την εκδοση του διεθνες..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι αφορά την άδεια κυκλοφορίας, όχι το δίπλωμα. Κατάλαβα καλά???? @Magelanos & @yns ..?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Νικολα πλεον μονο απο τα κεντρικα τα οποια οπως εγραψα δεν το εκδιδουν ουτε και απο εκει. Μου ειπαν για το κιοσκι στο περιστερι αφου τους ειπα που μενω αλλα μονο για την εκδοση του διεθνες..
Μάλιστα...περικοπές παντού, βέβαια το είχα βγάλει το 2005 εκεί και μάλιστα επειδή είχαμε βγάλει 3 είχε κλείσει την πόρτα να μη μας βλέπουν, 9000 χιλιάρικα ζεστά και μετρητά είχαμε δώσει και φοβήθηκαν το πέσιμο :laugh::roflmao:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πάνο, δε λες και σ' εμάς τι είναι το πολύπτυχο και πού χρειάζεται?
Εννοώ χώρες κλπ... γιατί Ευρώπη πάμε με το υπάρχον. Επίσης USA , από οσο θυμάμαι, έπαιζε το διεθνές που σου έλεγε...
Το άλλο τώρα με την ΕΛΠΑ, μεγάλη ιστορία και δυστυχώς άκρη δύσκολα θα βγάλεις. Και δε φταίει το κράτος σ' αυτο! (τουλάχιστον όχι αποκλειστικά).


ΥΓ: Μήπως να άλλαζες τον τίτλο (βάζοντας ΕΛΠΑ) αντί για Ελλαδιστάν? Για να αποφύγουμε παρερμηνίες... Εγώ άλλα περίμενα όταν άνοιξα :D:D
Θοδωρη αν το διαβαζες σε εννοτητα με σχεση τα ταξιδια τοτε θα ηταν αυτο ακριβως που περιμενες.. οσο για τον τιτλο το εβαλα γιατι δεν νομιζω οτι μονο η ΕΛΠΑ καταντησε ετσι.:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη αν το διαβαζες σε εννοτητα με σχεση τα ταξιδια τοτε θα ηταν αυτο ακριβως που περιμενες.. οσο για τον τιτλο το εβαλα γιατι δεν νομιζω οτι μονο η ΕΛΠΑ καταντησε ετσι.:D
Με τις "νέες δημοσιεύσεις" το είδα..., οπότε έχεις δίκιο, και δεν έχω κι άδικο :)
Το άλλο με την ΕΛΠΑ, τα είπαμε.
Λογικά το υπουργείο Μεταφορών θα έπρεπε να έχει καθορίσει άλλη διαδικασία, από τη στιγμή που ΕΛΠΑ δεν υφίσταται ουσιαστικά. Μίλησες με υπουργείο?
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Γαμω τα υπουργεια μου ρε φιλε!! Ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερουν τι ειναι αυτο το χαρτι και γιατι το ζητουν.. Οχι δεν ρωτησα αφου δεν εχει φυγει το εγγραφο απο την δικαιοδοσια της ΕΛΠΑ. Οπως εγραψα δεν το εκδιδουν προσωρινα λογο μετακομησης. Αυτο ο καθενας απο εμας μπορει να το ερμηνευσει οπως θελει..;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μάλιστα...περικοπές παντού, βέβαια το είχα βγάλει το 2005 εκεί και μάλιστα επειδή είχαμε βγάλει 3 είχε κλείσει την πόρτα να μη μας βλέπουν, 9000 χιλιάρικα ζεστά και μετρητά είχαμε δώσει και φοβήθηκαν το πέσιμο :laugh::roflmao:
Eσεις κλεισατε την πορτα ε;...Δεν μας ειδες απεξω με το DR που περιμεναμε;:(:p
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Το πολυπτυχο ή αλλιως carnet de passages ειναι το "διαβατηριο της μηχανης" οπου ειναι απαραιτητο να μπεις αλλα και να βγεις απο μια χωρα(απο αυτες που το απαιτουν) εφοσον κινησε με δικο σου οχημα!
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Ρε φιλε αν κανεις μια ερωτηση ADAC μηπως αυτοι? Απ' οτι ξερω καλυπτουν με ασφαλειες δικα μας οχηματα αρα θα μπορουν να σου την κανουν χωρις να βαλουν χερι στα φραγκα, γιατι και η ΕΛΠΑ να ξεκινησει απ΄οτι καταλαβα θα εχεις πολυ μεγαλο ρισκο.

...θα εχει κοσμο Ανατολικα του χρονου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom