Εμπειρία μιας πτώσης

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η πτωση οταν εχει ενα τετοια αισιο τελος οπως αυτη του Στεργιου
σε βαζει με ενα μαγικο τροπο στη θεση σου.
Απο την οποια την ειχες ελαφρως κοπανησει ψαχνοντας ορια και κυνηγωντας σκιες..

Το 2002, 25 Μαρτιου κατηφοριζουμε την Καστανια με τη Λεσχη Africa Twin.
Μπροστα εγω με ενα MK1 σε αψογη κατασταση καινουργια λαστιχα και αναρτησεις απο την Ohlins.
Οδηγουμε κυριολεκτικα χορευοντας,ολα ειναι τελεια
και ο μονος που διαφωνει ειναι μια κηλιδα πετρελαιου στην καλη ασφαλτο.
Με αυτα τα χιλιομετρα κι αυτες τις μοιρες κλισης φυσικα και δεν την αντιλαμβανομαι
και φυσικα τιποτα δεν μπορει να εμποδισει την γενναια ξαπλα..
250 μετρα μετα, μετραω ενα ρωγμωδες καταγμα στην ωλενη και μια μεγαλη ρωγμη στο πορτοφολι..
Η στολη χιλια κομματια και ενα σκισιμο 4 χιλιοστων στο πισω μερος του κρανους..
Η μοτοσυκλετα τα ιδια.....φτιαχνοταν ευκολα και με πολλα λεφτα:(
Τιποτα απο τα παραπανω δεν θα εφτανε στα ματια σας αν ερχοταν εκεινη τη στιγμη απο απεναντι ενα αυτοκινητο.
Και πιστευω ακραδαντα πως εκεινη η πτωση μου χαρισε αλλα 12 μεχρι τωρα
χρονια γρηγορης οδηγησης μοτο χωρις να αλλαξω ουτε χουφτα..
Παντα πανω της να σκεφτομαστε και να φυλαγομαστε
απο το πιθανο πετρελαιο την πετρα το χαρτονι τον κακο μας εαυτο..το...το...

Υ.Γ.
Δεν θα ξεχασω ποτε τον εφημερευοντα γιατρο στη Βεροια.
Στη θεα της ξεσκισμενης στολης και του τρομαγμενου αναβατη αναφωνησε,
ε ρε παιδια και να μας τους φερνανε ολους ετσι ντυμενους...
 

Uriah Heep

Μέλος
Όνομα
Bασίλης
Μοτό
ex Dommie 650
Πριν 10 χρόνια στις Σέρρες στο California Superbike School, ένας Άγγλος μας είπε "Το cornering στα όρια μόνο μέσα στη πίστα. Έξω, σε κάθε στροφή να φαντάζεσαι ότι πάνω στο πλάγιασμα σε περιμένει στη λωρίδα σου, ένα σταματημένο λεωφορείο που αλλάζει λάστιχο..."
Ας μην το ξεχνάμε, γιατί η ανάταση ψυχής μετατρέπεται σε ...ανάβαση ψυχής σ' ένα δευτερόλεπτο!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Θα ήταν καλό να κάνουμε μια μάζωξη με κάποιον ειδικό !!!!
Κάποιο μάθημα ίσως αλλα με μια διάφορα εκτός απο την τεχνική της στροφής !!!
Να μας δειξη την τεχνική σε αναγνώριση και στρίψιμο σε άγνωστη!!!!!στροφη
Μην σας φανεί παράξενο διδάσκεται και αυτό το είχα ακούσει απο γνωστό δάσκαλο που μας είχε κάνει μάθημα στα μέγαρα
Είναι κατα κάποιο τροπο ειδικό level
Στεργιο πολυ ωραιο το θεμα σου... Και συγχαρητηρια και απο εμενα για τον "χειρισμο" της πτωσης.
Οσο για την προσωπικη μου εμπειρια καθε φορα που παρολιγο να βρεθω σε αντιστοιχη θεση ειναι απο οδηγηση περαν των δυνατοτητων μου.... Και υπερβολικη χαλαρωση(κουραση)....


ΥΓ Μακαρι ολες τις πτωσεις να τις συζηταμε σε ενα thread και να εχουμε lessons learned ολοι μας !!!
Μπραβο στο πουλι μας και παλι !!!
Σακαδικές κινήσεις των ματιών.........
Όταν τις ελέγξει κανείς, ανεβαίνει επίπεδο!
Υπάρχει σχολείο στην Ιταλία (αυτό το ξέρω-4Τ κάποιο τεύχος μέσα στο 2013-, μπορεί να υπάρχει στην Ελλάδα επίσης, αλλά δεν το έχω υπόψη μου).
Αξίζει να το ψάξετε και να εκπαιδέυσετε τον ευατό σας καθημερινά!

Έχει να κάνει με το σημείο που κοιτάμε, πώς αυτό αλλάζει κατά την κίνηση και την εκτύλιξη του "κινηματογραφικού καρέ" κατά την κίνησή μας, την περιφεραιακή όραση κλπ.
Καλό ψάξιμο....:cool::):)

Δεν κατάλαβα….. το έχουμε στα πόδια μας και ψαχνόμαστε απ’ αλλού ?

Κατ’ αρχήν να ξεκινήσω ότι αρκετοί έχουν μπερδέψει την «τεχνική» οδήγηση της πίστα με την «ασφαλή» οδήγηση στο δρόμο που κινούμαστε και τους κινδύνους που μας περιβάλουν. Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί από σας έχετε πληρώσει αρκετά χρήματα (όπως και ‘γω ) για να στρίβετε καλύτερα !!!
Ε λοιπόν ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αυτή είναι η ωμή αλήθεια.

Στη πίστα ΔΕΝ κινδυνεύεις από τον απέναντι στο αντίθετο ρεύμα (γιατί είσαι εσύ η μοτοσυκλέτα σου και ο συναθλητής σου που κινήστε στην ίδια κατεύθυνση), ούτε κινδυνεύεις να πατήσεις χώματα και να γλιστρήσεις (γιατί έχεις ορατότητα και μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση ) και πολλά άλλα !!!!!

Σας παραθέτω το siteτου http://www.motothesis-motoe.org να μελετήσετε αυτό ↓ και το συζυτάμε μετά……..

ΙΙ. Εκπαίδευση & βελτίωση οδικής ασφάλειας: ADVANCED Riders Tuition - Level A
Ηδράση εκπαίδευσης και βελτίωσης οδικής ασφάλειαςαπευθύνεται σε κάθε μοτοσυκλετιστή, ο οποίος επιθυμεί να βελτιώσει την ασφάλειά του. Στόχος της δράσης είναι να προσφέρει θεωρητική και εξατομικευμένη πρακτική εκπαίδευση σε όσους θέλουν να βελτιώσουν την ασφάλειά τους. Περιλαμβάνει προσωπική αξιολόγηση του τρόπου που ο ενδιαφερόμενος ήδη οδηγεί, συζήτηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και προτάσεις για λύση. Μπορούν να ακολουθήσουν πρακτικές συμβουλές για την ανάπτυξη ενός διαφορετικού τρόπου οδήγησης - ενός τρόπου διαχείρισης του δρόμου με γνώμονα την ασφάλεια.

Κάθε μοτοσυκλετιστής, ο οποίος κατέχει ήδη ΑΔΕΙΑΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Α ή ΜΟΤ/ΤΟΥ και επιθυμεί να βελτιώσει την ασφάλειά του στον καθημερινό δρόμο, μπορεί να απευθύνεται στον Παρατηρητή Εκπαίδευσης του Ινστιτούτου (Πιστοποίηση ROSPA - RoADAR ADVANCED RIDER), ο οποίος βρίσκεται γεωγραφικά κοντύτερά του για να παρακολουθήσει την εκπαίδευση. Η εκπαίδευση διαρκεί9 ώρες συνολικά (θεωρία 5 ώρες και πράξη 4 ώρες)και περιλαμβάνει βασικές γνώσεις που αφορούν τον ασφαλή αναβάτη, το ατύχημα, τον τεχνικό έλεγχο της μοτοσυκλέτας, το σήκωμά της και κυρίως διδάσκεται το ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης της κυκλοφορίας. Χορηγείται βεβαιωτικό εκπαίδευσης και έκθεση αξιολόγησης.

Κόστος: Η εκπαίδευση προσφέρεται δωρεάν εφόσον ο ενδιαφερόμενος ενταχθεί σε τμήμα εκπαίδευσης το οποίο η Λέσχη του Παρ. Εκπαίδευσης θα έχει ανακοινώσει. Εάν για γεωγραφικούς λόγους αυτό είναι δύσκολο, δηλαδή ο/η ενδιαφερόμενος/η μένει μακριά από τις πόλεις διαμονής των μελών του Ινστιτούτου, τότε απευθύνεται ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο Ινστιτούτο. Ιδιαίτερα, εάν ο ενδιαφερόμενος εκπροσωπεί φορέα ή ομάδα και ενδιαφέρεται η εκπαίδευση να οργανωθεί στη δική του πόλη, ηεπικοινωνίαπρέπει να γίνει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ με το Ινστιτούτο.
 

mck

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός - Παπάγου
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
R1200GS (very) Special Edition & Husqy TE(rello) 610
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλα ...

Οι δημόσιοι δρόμοι είναι για να μετακινουμαστε απο το ένα μέρος στο άλλο, εμείς αλλα και οι άλλοι, ενίοτε με οικογένειες και άλλους "άμαχους" πληθυσμούς ...

Τα όρια μας, αλλα και των AUTO/ΜΟΤΟ μας, καλο είναι να τα ανακαλύπτουμε εντός ορίων πίστας. Ολα τα αλλα είναι εκτός ορίων και τελείως αντικοινωνικες και συμπλεγματικές συμπεριφορές που χρήζουν ψυχαναλυσης ...

Πολυ περισσότερο όταν είμαστε τόσο εκτεθειμένοι, ο,τι εξοπλισμό ασφαλείας και να φοραμε, όση προσοχή και συνεση να δείχνουμε, μια στιγμιαία απροσεξία, λαλακία ή ο,τι άλλο, δικη μας ή αλλου, και φύγαμε ...

Στεργιο, ευτυχώς είσαι καλα φίλε και περαστικα!

Γρήγορα ξανά μαζι μας για όμορφες βόλτες και "πτήσεις" ανά την Ελλάδα!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κατ’ αρχήν να ξεκινήσω ότι αρκετοί έχουν μπερδέψει την «τεχνική» οδήγηση της πίστα με την «ασφαλή» οδήγηση στο δρόμο που κινούμαστε και τους κινδύνους που μας περιβάλουν. Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί από σας έχετε πληρώσει αρκετά χρήματα (όπως και ‘γω ) για να στρίβετε καλύτερα !!!
Ε λοιπόν ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αυτή είναι η ωμή αλήθεια.
Oσα μαθηματα εχω κάνει μεσα σε πιστα,ασφαλτινη ή χωματινη,μού εχει δωσει πόντους στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Και εξηγω.
Δεν σε μαθαινουν στην πιστα πώς να πηγαινεις πιο γρηγορα σε ελεγχομενο περιβαλλον,αλλά πώς να χειριζεσαι σωστοτερα και αρτιοτερα την μοτοσυκλετα σου.Πώς να γινεις "ενα" με τη μοτοσυκλετα σου.Να διαβαζεις συνθηκες,να νοιωθεις τη μοτοσυκλετα σου,να δρας και αντιδρας σωστα σε αυτα που μπορουν να συμβουν.Ειτε ως τεχνικη οδηγησης για να μαθεις χειρισμο της μοτοσυκλετας ειτε ως προληψη για να καταγραψεις το σωστο και να το εφαρμοσεις οταν χρειαστει..."κλειδωνει ο νους" αν ξερεις απο πριν τι θα κανεις.Να εχεις εμπιστοσυνη σε αυτα που κανεις,σιγουρια οτι το κανεις σωστα και να ξερεις την μοτοσυκλετα σου.Σου δινει μια σιγουρια και καθαρο μυαλο αυτο!
Συμφωνω οτι η πιστα διαφερει παρασάγγας απο τον δημοσιο δρομο,σαφως και οι συνθηκες ειναι πολυ πιο μεταβλητες και ξαφνικες αλλά αυτο ακριβως προσπαθουν να σου δωσουν στη πιστα.Να διδαχθεις δηλαδη σε ελεγχομενο και ασφαλες περιβαλλον,τι πρεπει να κανεις οσο πιο σωστα στον δημοσιο δρομο."Ride safer with confidence" οπως επανειλημμενα ακουσα εκει.
Τα διαφορα level ειτε μεταξυ τους ειτε ακομα και μεσα στο ιδιο level καθε υπο-επιπεδο του, μας διδασκουν προσπαθωντας να μας κανουν καλυτερους οδηγους και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ να γνωριζουμε πως συμπεριφερεται η μοτοσυκλετα μας ωστε να "κλειδωσουμε" αντιδρασεις.

Κρατας οτι μαθαινεις,το εφαρμοζεις συνεχως,βελτιωνεσαι και με μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ και ΣΥΝΕΣΗ ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες ατυχηματος.Δεν εκμηδενιζεται ποτέ ενα πιθανο ατυχημα...απλα προσπαθουμε να ξερουμε,να προλαμβανουμε και να οδηγουμε σωστα.

Προτεινω σε ΟΛΟΥΣ να παρακολουθησουν Σχολη Ασφαλους Οδηγησης.Οχι μονο λαθος δεν το θεωρω αλλά και το καλυτερο "αφτερμαρκετ εξτρα"για τη μοτοσυκλετα,εναν καλυτερο οδηγο!
Οχι μονο δεν θεωρω λαθος ή πεταμενα χρηματα οσα εχω ή εχουμε δωσει στις πιστες και στις Σχολες αλλά θα ξαναεκανα ευχαριστως οσα μαθηματα και σχολεια μπορω.


Κατα την αποψη μου ολα αυτα...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστό!!!!

Αλλά άλλο το race, κι άλλο το μαθαίνω σε πίστα τα μυστικά (με ασφάλεια και σε αργούς σχετικά ρυθμούς) για να γνωρίζω τι και πως στο δρόμο......
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Βρηκα μια φωτογραφια απο την στροφη που ειχα την πτωση που περιεγραψα παραπανω..



Οποτε περναω απο εκει, λεω δυο πραγματα..
1.Σε αυτην ρε συ...
2.Τι μ@λ@κας..
 

f1shf1nder33

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GiftikoSkeparni1150
Πτώσεις,επιπτώσεις,καταπτώσεις,περιπτώσεις,διαπιστώσεις,αναρρώσεις,όλα μέσα!!!

Λαθών και παθών ο ομιλών αλλά μαθών...ίσως!!!

Ας είναι το τελευταίο φίλε!!!




Υ.Γ (Ξανα)πάρε ένα 1150 που στρίβει καλύτερα και είναι και πιο γρήγορο....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πτώσεις,επιπτώσεις,καταπτώσεις,περιπτώσεις,διαπιστώσεις,αναρρώσεις,όλα μέσα!!!

Λαθών και παθών ο ομιλών αλλά μαθών...ίσως!!!

Ας είναι το τελευταίο φίλε!!!


Υ.Γ (Ξανα)πάρε ένα 1150 που στρίβει καλύτερα και είναι και πιο γρήγορο....

χμμμμμμμ......
Πού ακριβώς στρίβει καλύτερα και είναι και πιο γρήγορο το χιλιακατομπενήντα????:thinking::thinking::thinking::thinking:


Ίσως στα όνειρα.....:D:D:D:D:D
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
χμμμμμμμ......
Πού ακριβώς στρίβει καλύτερα και είναι και πιο γρήγορο το χιλιακατομπενήντα????:thinking::thinking::thinking::thinking:


Ίσως στα όνειρα.....:D:D:D:D:D
εμ μετά από πτώση δεν είναι ποιο καλή η μηχανή και πιο γρήγορη? :rolleyes: σωστά το λέει .ποιο σοφός και ποιο σωστά στημένος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εμ μετά από πτώση δεν είναι ποιο καλή η μηχανή και πιο γρήγορη? :rolleyes: σωστά το λέει .ποιο σοφός και ποιο σωστά στημένος.
Θα ειχε πεσει χειροτερα:cool::p:p
 

f1shf1nder33

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GiftikoSkeparni1150
@forester Εσύ με έστειλες καμμιά δεκαπενταριά χρόνια πίσω σε ενα άλλο θρεντ που διάβαζα ,οταν ήταν μωρό η μια μου κόρη και την λέγαμε 'πιτσι'' δεν θυμάμαι πως ειχε κάτσει και της το είχαμε βγάλει και επειδή έχω μεγάλη αδυναμία στα παιδια μου αλλα και σε ολα τα παιδια μου έκανε μεγάλη εντύπωση που ξανά άκουσα αυτο το παρατσούκλι,να τον χαίρεσαι τον μικρό!!!

Για το άλλο τωρα θα στο εξηγουσα στον κωλοσουρτη αλλα δεν βλέπω να μπορέσω λόγω υποχρεώσεων!!αλλη φορά!!καλα να περάσετε!!

Εννοείται οτι καταλαβαίνεις οτι κανουμε πλάκα,ετσι δεν ειναι;;;!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester Εσύ με έστειλες καμμιά δεκαπενταριά χρόνια πίσω σε ενα άλλο θρεντ που διάβαζα ,οταν ήταν μωρό η μια μου κόρη και την λέγαμε 'πιτσι'' δεν θυμάμαι πως ειχε κάτσει και της το είχαμε βγάλει και επειδή έχω μεγάλη αδυναμία στα παιδια μου αλλα και σε ολα τα παιδια μου έκανε μεγάλη εντύπωση που ξανά άκουσα αυτο το παρατσούκλι,να τον χαίρεσαι τον μικρό!!!

Για το άλλο τωρα θα στο εξηγουσα στον κωλοσουρτη αλλα δεν βλέπω να μπορέσω λόγω υποχρεώσεων!!αλλη φορά!!καλα να περάσετε!!

Εννοείται οτι καταλαβαίνεις οτι κανουμε πλάκα,ετσι δεν ειναι;;;!!!
Ειδικά αυτό, όποτε μπορείς το κανονίζουμε κι ας είμαστε οι δυό μας.:yew:
Ο Κωλοσούρτης είναι μεγάλη αγάπη, ποτέ δεν του είπα όχι...:D:D:D

Πλάκα, ε???


Μακάρι να μπορούσες να ερχόσουν, θα πέσει γέλιο...:):):):)
 

f1shf1nder33

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
GiftikoSkeparni1150
Επειδή δεν μου αρέσει η εξέλιξη που πήρε το θρεντ ενός φίλου το οποιο αφορά την εμπειρία μιας πτώσης,την ασφάλεια μας και την προσοχή που πρεπει να δίνουμε στους δημόσιους δρόμους που ετσι και αλλιως είμαστε εκτεθειμένοι και με δική μου ευθύνη χωρίς να θεωρώ συνυπεύθυνο κανέναν,η μια κουβέντα φέρνει την άλλη ζητώ συγνώμη και εύχομαι καλούς δρόμους με ασφάλεια σε όλους!!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
@forester Εσύ με έστειλες καμμιά δεκαπενταριά χρόνια πίσω σε ενα άλλο θρεντ που διάβαζα ,οταν ήταν μωρό η μια μου κόρη και την λέγαμε 'πιτσι'' δεν θυμάμαι πως ειχε κάτσει και της το είχαμε βγάλει και επειδή έχω μεγάλη αδυναμία στα παιδια μου αλλα και σε ολα τα παιδια μου έκανε μεγάλη εντύπωση που ξανά άκουσα αυτο το παρατσούκλι,να τον χαίρεσαι τον μικρό!!!

Για το άλλο τωρα θα στο εξηγουσα στον κωλοσουρτη αλλα δεν βλέπω να μπορέσω λόγω υποχρεώσεων!!αλλη φορά!!καλα να περάσετε!!

Εννοείται οτι καταλαβαίνεις οτι κανουμε πλάκα,ετσι δεν ειναι;;;!!!
Ειδικά αυτό, όποτε μπορείς το κανονίζουμε κι ας είμαστε οι δυό μας.:yew:
Ο Κωλοσούρτης είναι μεγάλη αγάπη, ποτέ δεν του είπα όχι...:D:D:D

Πλάκα, ε???


Μακάρι να μπορούσες να ερχόσουν, θα πέσει γέλιο...:):):):)
Φιλαρακια αφηστε τα αυτα διοτι αυτα ειναι τα αιτια των πτωσεων:stop:.......αλλωστε ο καλυτερος οδηγος ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του....;)
 
Top Bottom