Εξερευνώντας την Κρήτη 22-23 Νοεμβριου

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μπραβο παιδια !!!!
βαλτε τωρα καμια φωτο!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λοιπόν, ξεκινάω με τις δικές μου.
Ο @yns πήρε και άλλες, κυρίως από στιγμές που δεν έπαιρνα εγώ οπότε αναμένετε στο ακουστικό σας.

Συνάντηση το πρωί στην Αγία Γαλήνη. Από αριστερά, Ιάκωβος, @Norick , @yns .

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ασφαλτάδα σε σβέλτους ρυθμούς αρκετά χιλιόμετρα μέχρι σχεδόν Αχεντριά όπου πατάμε το πρώτο χώμα. Στάση λοιπόν να κρυώσουν τα λάστιχα και να αδειάσουν οι φούσκες.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Από εκεί και μετά ξεκινάει ένας κλασικός Κρητικός πετρόδρομος. Μία δίπλα στη θάλασσα, μία μακριά από αυτήν, ακόμα και πάνω από αυτή σχεδόν μερικές φορές, το θέαμα σε αποζημιώνει. Τι να πρωτοκοιτάξεις, τον δρόμο ή τη θέα;





Σουζόφιλη βγήκε η παρέα!





















 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πρώτη καλή στάση και ο άνεμος παραμονεύει να μας χτυπήσει ύπουλα εκεί που δεν το περιμένουμε. Χαλαροί κουβεντιάζουμε, χραπ μία ριπή, πάρε το BMW μου κάτω. Είναι τελικά νόμος, η μηχανή μου θα φάει πτώση σε κάθε βόλτα, είτε με εμένα πάνω είτε χωρίς, της αρέσει το ξάπλα... Ζημιές; Μπα, είναι προπονημένη πια, δύο γρατσουνιές μόνο στα κάγκελα.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το ανέβασμα προς Εθιά είναι μάλλον ταλαιπωρία και σχετικά δύσκολο δεδομένου του αέρα. Παρόλα αυτά, η παρέα μένει στον πίσω μόνο τροχό με τη πρώτη ευκαιρία.




Ψσσσσ, @yns , όπου νάναι θα το σηκώνεις λαμπάδα!



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αγγίζουμε άσφαλτο και πολιτισμό και ξανά στην αγριάδα.





Το πολύ χώμα όμως έχει και τα απρόοπτά του. Ο Ιάκωβος με το R1100GS είναι πρωτάρης στο χώμα (αν και μάχημος) και δε φροντίζει να έχει κάποιου είδους προστασία στα μάτια από τη σκόνη. Πετραδάκι στο μάτι λοιπόν και με τον έμπειρο οφθαλμίατρό μας να τους κάνει επιτόπια "επέμβαση" για την πλήρη αποκατάσταση.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μικρά λαθάκια στη διαδρομή από τον κουφιοκέφαλο πρωτοπόρο μας οδηγούν σε μικρά διαμάντια. Ας πρέπει να κάνουμε και μερικά μπρος πίσω, κανείς τελικά δε το μετανιώνει.

Αγναντεύοντας το πέλαγος πάνω από τις Τρεις Εκκλησιές








 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παράκαμψη για να δούμε τον (ξερό ακόμα) καταρράκτη του Αμπά. Πάμε να τον δούμε με δόσεις αφήνοντας πάντα κάποιον να φυλάει τις μηχανές από τις ύπουλες ριπές του αέρα









Ο καταρράκτης είναι είπαμε τώρα ξερός.





Στην καρδιά του χειμώνα όμως, ειδικά μετά από μία καλή νεροποντή, φαίνεται κάπως έτσι:




Όπως και να έχει, η θέα σου κόβει την ανάσα

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Συνεχίζουμε δυτικά, όσο μας αφήνει ο ήλιος





Περιπλανώμενοι στην ημιέρημο των Αστερουσίων.







Περάσαμε από το φαράγγι της Τρυπιτής, φάγαμε δυο ελιές, αυγό και σαλάτα στο καφενεδάκι στο φαράγγι μέσα και τέλος αφήσαμε το χώμα στον Λέντα.
Όλη η διαδρομή είναι φανταστική η πρόταση για τη βόλτα ήταν μία φανταστική αφορμή να πάρω το μεγάλο και να ξαναδώ αγαπημένα μέρη. Γιάννη, Ιάκωβε και Πάρη, νάστε καλά για την καλή παρέα και την άλλη με το καλό να μας ξανάρθετε να ξαναβολτάρουμε.

Αφήνω τώρα τη σκυτάλη στον @yns για να προσθέσει και αυτός τις καταπληκτικές του φωτογραφίες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκεί που πίναμε καφέ την τεταρτη, ρωτάει ο Πάρης. ..
Έχουμε στην Κρήτη κανένα αγόρι, να πάμε καμμια βόλτα στα βουνα? ??
Έχουμε 2 κουλαδια. ....που θα σε πάνε στα κρητικά βουνα, αλλά σίγουρα θα χαθείτε. ...του ειπα:p
Στα ελεγα Πάρη. ....είναι μεγάλα οργια:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

Norick

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Παρις
Μοτό
KTM 990R / BMW HP2 / BMW F850 GS
Οι φωτογραφίες μίλησαν πολύ καλύτερα απο τα λόγια ,το τοπίο είναι αλλού και η παρέα είχε πολλά να πει χαίρομαι που έφερα το moto.
Νίκο πολύ ωραίες οι foto ευχαριστώ !
Πιστεύω η διαδρομή θα ταν ακόμη πιο ωραία εάν ηταν βρεγμένο το χώμα και η μέρα πιο μεγάλη.
Σήμερα είχε σύννεφα και κανονίσαμε ωραίο καφέ με τον jmar στο κέντρο να γνωριστούμε και να μιλήσουμε για τις βόλτες τις εκτός wannabe Dakar.Κρίμα που έχασε τη βόλτα τώρα θα με αναγκάσει να ξανά μπαίνω στο πλοίο...
Τον Γιάννη που τον βρίσκεις ,που τον χάνεις ... για να δούμε τις θα ανεβάσει ???
 

JackTheRipper

Μέλος
Όνομα
Ιάκωβος
Μοτό
BMW R1100GS
Λοιπόν, χτες βράδυ με πήρε τηλ ο @yns και μου είπε για το κοπέλι. Τελικά κανονίσαμε και με τον yns πήγαμε μία καλή βόλτα στα Αστερούσια όρη. @Norick με τον μελλοντικό γαμπρό του, yns και εγώ. Αρκετά χιλιόμετρα, πολλές πέτρες (κλασικά για Κρήτη) τρομερά τοπία. Ο ρυθμός σβέλτος και οι φωτογραφίες λίγες. Όλο και κάτι βγάλαμε όμως και θα τις βάλω αύριο εδώ.
Ιάκωβε και Πάρη, πολύ χάρηκα που σας γνώρισα, και την άλλη με το καλό βόλτα να βρεθούμε.
Κι εμείς χαρήκαμε πολύ για τη γνωριμία yns και markas, η πορεία και τα τοπία ήταν απίστευτα, η παρέα καλή κι ελπίζω να τα ξαναπούμε και σε μεγαλύτερη παρέα!!! Ήταν η πρώτη βόλτα μου σε χώμα και είμαι σίγουρος ότι θα μου μείνει αξέχαστη..!!!
 
Top Bottom