Εξόρμηση (Άγραφα-Τζουμέρκα-Πίνδος-Πρέσπες)

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τι είδους εξόρμηση είναι;
Έχει ΗΔΗ γίνει; (μόνο οι πραγματοποιημένες μπαίνουν σε αυτή την ενότητα)
Την οργανώνει κάποια ομάδα; Πρέπει να πάει εδώ.
Την οργανώνεις εσύ; Πρέπει να πάει εδώ.
:)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Συγνώμη λάθος τότε..πρέπει να πάει στο 2ο,αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να βοηθήσει.
Λοιπόν είναι μια εξόρμηση την οποία ετοιμαζω εγώ για εμένα και αν θέλει κάποιος να συμμετάσχει είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Θα είναι όσο το δυνατόν περισσότερο χωμάτινη που θα ξεκινήσει από τη περιοχή του Καρπενησίου και θα διασχισει τα όρη του τιτλου-χωρίς να είμαι σίγουρος ακόμα για το φιναλε,ίσως τελειώσει στις Πρέσπες ή στο Καιμακ-σχεδιαζοντας και βλέποντας.Ξεκιναω από τώρα χαλαρά το σχεδιασμο των διαδρομών ανάλογα με τα ενδιαφεροντα σημεία στασεων-αξιοθεατα.Σκηνη μονο και μπανιο σε καμμια λιμνη -καταρρακτη.υπολογιζω 4 -5 διανυκτερευσεις.Λέω να τη πραγματοποιησω περίπου μέσα με τέλη Μαιου
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ενδιαφέρουσα εξόρμιση! Όμορφα μέρη και διαδρομές! Αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάτι...
Πάντως, εγώ στο 1ο ποστ δεν βλέπω τίποτα!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Με το καλό να σου πανε ολα καλά και να βγει ενα ωραίο ταξιδι, ζηλεύω δε σου κρύβω με την καλή έννοια αλλα για Μάιο ειναι πρακτικά αδύνατον λογω δουλειάς...!
Οταν ολοκληρώσεις τον σχεδιασμό δημοσίευσε τη διαδρομή αν μπορεις, ισως μπορεσουμε να σου επισημάνουμε καποια επιπλεον χρήσιμα tips σχετικα με το που να φας και τι να προσέξεις.
Πχ στα Αγραφα πριν απο δυο χρονια ετοίμαζαν το δρομο για άσφαλτο απο τη μεριά της λίμνης των Κρεμαστων οποτε μαλλον θα "χάλασε" η διαδρομή..!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Θα επανερχομαι συνεχώς στο θέμα και θα ενημερωνω για κάθε κομμάτι διαδρομής που σχεδιάζω, και εκεί εννοείται θέλω παρεμβάσεις συμβουλες.έχω ξαναεκδραμει σε αυτά τα βουνά(με4χ4) αλλά πάνε τώρα 10 χρόνια και το μόνο που μου έχει αποτυπωθεί στη μνήμη είναι κάποια πέτρινα γεφύρια , θεα παντού που κόβει ανάσες, ατελειωτο πράσινο και ποτάμια...πάω για να ξαναθυμηθω..
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Efthymis δεν είναι απόλυτη η ημερομηνία εκτέλεσης...είπαμε ξεκινάμε με χαλαρό σχεδιασμο ...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
αν μπορω να βοηθησω σε σχεση με τα τζουμερκα ευχαριστως.
ειναι η γυναικα απο εκει.παιζουν καποια καταφυγια για αντβεντσουρ και παμφθηνες διανυκτερευσεις.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία (της προετοιμασίας...)
Με το καλό λοιπόν! ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λοιπον. Το πρωτο κομματι του σχεδιασμου αφορα την εναρξη απο το καρπενησι σαν νοτιοτερο σημειο και βορειοτερο τη Νιαλα με τα μνημεια του εμφυλιου.Δυτικα προς τη Λιμνη Κρεμαστων δε θα κινηθω καθολου γιατι το αφηνω αυτο το κομματι για αλλο πολυημερο που θα περιλαμβανει Καλιακουδα-Παναιτωλικο-λιμνη Κρεμαστων.Προτου βγαλω το πρωτο κομματι της διαδρομης συγκεντρωνω τα σημεια-αξιοθεατα και εχω σημειωσει τα εξης: Ορος Βελουχι(αλπικη λιμνη), χωριο Αγ.Τριαδα και ομωνυμη μονη, Δομιανοι και μονη,Βινιανη, Φουρνα,Πιτσιωτα,Λυκομνηματα,Ρεντινα Αγραφων,το σπιτι του διαβατη-μνημα του Λιαζμπεη,χωριο Αγραφα,σπηλια Κατσαντωνη,Βραχα και μονη,μνημεια Νιαλας.Για πειτε τωρα μεσα σε αυτη τη περιοχη κατι που μου διαφευγει σαν αξιολογο επισκεψιμο σημειο?Επισης σημεια για ΜΑΣΑ, μερος για σκηνη-καταφυγια.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Σε ό,τι αφορά το φαγητό που ρωτάς.
Στους Ψαράδες Πρεσπών (αν φτάσετε μέχρι εκεί) τρως στον Ξενώνα Συντροφιά.
Προσοχή στην παραγγελία. Οι μερίδες παραείναι μεγάλες και νόστιμες!
Καλές τιμές, καλοί άνθρωποι.

Επίσης ψάξε λίγο στο δίκτυο.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα παρόμοιο ταξιδιωτικό μέχρι τις Πρέσπες, αποκλειστικά απο χώμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λοιπον. Το πρωτο κομματι του σχεδιασμου αφορα την εναρξη απο το καρπενησι σαν νοτιοτερο σημειο και βορειοτερο τη Νιαλα με τα μνημεια του εμφυλιου.Δυτικα προς τη Λιμνη Κρεμαστων δε θα κινηθω καθολου γιατι το αφηνω αυτο το κομματι για αλλο πολυημερο που θα περιλαμβανει Καλιακουδα-Παναιτωλικο-λιμνη Κρεμαστων.Προτου βγαλω το πρωτο κομματι της διαδρομης συγκεντρωνω τα σημεια-αξιοθεατα και εχω σημειωσει τα εξης: Ορος Βελουχι(αλπικη λιμνη), χωριο Αγ.Τριαδα και ομωνυμη μονη, Δομιανοι και μονη,Βινιανη, Φουρνα,Πιτσιωτα,Λυκομνηματα,Ρεντινα Αγραφων,το σπιτι του διαβατη-μνημα του Λιαζμπεη,χωριο Αγραφα,σπηλια Κατσαντωνη,Βραχα και μονη,μνημεια Νιαλας.Για πειτε τωρα μεσα σε αυτη τη περιοχη κατι που μου διαφευγει σαν αξιολογο επισκεψιμο σημειο?Επισης σημεια για ΜΑΣΑ, μερος για σκηνη-καταφυγια.
Σημειο κατασκηνωσης εξω απο τη Δομνιστα
αλλα και δυο ακομα πανω στον Αγραφιωτη θα τα βρεις εδω.

http://www.advride.gr/threads/Σημεια-κατασκηνωσης-σε-χωματινες-διαδρομες.2744/

Eπισης στο Σπιτι του Διαβατη υπαρχει ενα πλατωμα αλλα δεν θυμαμαι ποσα αντισκηνα χωραει και κυριως αν εχει τρεχουμενο νερο.

Καταφυγιακος υπνος στον ξενωνα Πανοραμα των Αγραφων στα Επινιανά
ο Κωστας ειναι γνωστος σε ολες τις διτροχες παρεες που αλωνιζουν την περιοχη για τη φιλοξενια του και το καλο φαγητο.

tips
Η σπηλια Κατσαντωνη ειναι λιγο εκτος διαδρομης και ο δρομος που σε ξαναφερνει στη κοιλαδα του Αγραφιωτη σπαστηρι με μπολικη πετρα.
Δεν τη βρισκω στο γουγλ αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι σε μια παρακαμψη αναμεσα στο Μοναστηρακι και τα Καρναίικα,
κι αυτος ο δρομος ειναι και το σπαστηρι που λεω.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για τη σπηλιά ναι θα παίξει λίγο πεζοπορία.όπως το βλέπω στο χάρτη ανάβασης είναι νοτιοδυτικά του χωριου μοναστηρακι και βορειοανατολικά της κορυφής φουρκα
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το πρωτο κομματι και υπολογιζω χοντρικα 2 μερες.Εκκινηση απο Καρπενησι και ανοδος στο ορος Βελουχι-ασφαλτος.Στο ορος Βελουχι σταση στην αλπικη λιμνη.Απο εκει συνεχεια ασφαλτο μεχρι Αγ.Τριαδα και κινηση μετα ανατολικα προς Αγ.Χαραλαμπο και μεσω Φουρνων προς Ρεντινα Αγραφων ολο ασφαλτο.Επιστροφη απο ιδιο δρομο και παρακαμψη με λιγο χωμα για τα Λυκομνηματα πριν τα Φουρνα.Μετα τα λυκομνηματα στα Φουρνα και απο εκει βορειοδυτικα ασφαλτο προς Βραχα.Απο εκει κινηση Νοτια προς Χοχλια ,Πετραλωνα ξανα Αγια Τριαδα και απο εκει δυτικα προς Δομιανοι.Απο εκει προς Στενωμα και μετα δυτικα χωμα προς Βινιανη.συνεχεια προς βορεια και Κερασοχωρι και ανεφοδιασμο στο Κρεντη.επιστροφη λιγο πισω και κινηση βορεια ολο χωμα προς Σελιστα, Μοναστηρακι,σπηλια Κατσαντωνη,επιστροφη απο σπηλια προς Μοναστηρακι και κινηση βορεια προς Τρυπα Αγραφιωτη,και απο εκει Επινιανα(εδω σιγουρα διανυκτερευση),Φαραγγι Ασπρορεματος,Μονη Στανας, συνεχεια προς χωριο Αγραφα και απο εκει ανατολικα προς Μορφοραχη και συνεχεια προς βορεια και Νιαλα.το συνολο χιλιομετρων ειναι 280.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σε ό,τι αφορά το φαγητό που ρωτάς.
Στους Ψαράδες Πρεσπών (αν φτάσετε μέχρι εκεί) τρως στον Ξενώνα Συντροφιά.
Προσοχή στην παραγγελία. Οι μερίδες παραείναι μεγάλες και νόστιμες!
Καλές τιμές, καλοί άνθρωποι.

Επίσης ψάξε λίγο στο δίκτυο.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα παρόμοιο ταξιδιωτικό μέχρι τις Πρέσπες, αποκλειστικά απο χώμα.
Tσιρονια,γιγαντες, κλπ κλπ???
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Tσιρονια,γιγαντες, κλπ κλπ???
Και όχι μόνο... πέρα απο τα τσιρόνια που τα ψαρεύουν και τα φέρνουν εκείνη την ώρα, έχει και εξαιρετικά τυριά και κρέατα με συνταγές βουνίσιες.
Λίγο βαριά αν έχει ζέστη αλλά απο γεύση...!
 
Top Bottom