Εξόρμηση (Άγραφα-Τζουμέρκα-Πίνδος-Πρέσπες)

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για παμε και το δευτερο κομματι!!
Απο Νιαλα λοιπον συνεχιζοντας απο το προηγουμενο κομματι κινηση βορεια και μετα απο σταση στις Πορτες Αγραφων συνεχεια βορεια και προς Καριτσα και απο κει λιγο Νοτια για σπηλια Γακη(λιγο πεζοπορια) και αγναντεμα λιμνη πλαστηρα.επιστροφη προς Καριτσα κινηση λιγο δυτικα και μετα νοτια απτον ιδιο δρομο με συνεχεια δυτικη κατευθυνση προς Βραγγιανα.απο εκει βορειοδυτικα προς Τροβατο,Πετριλο,Βλαση για ανεφοδιασμο,και συνεχεια δυτικα προς Λεοντιτο, μονη σπηλιας, λιμνη στεφανιαδα και απο εκει λιγο βορεια για μονη Κωστη.επιστροφη απο μονη Κωστη για δρομο προς βορεια και Καρυα και μετα Ανθηρο.συνεχεια βορεια για μονη
Κατουσιου και η συνεχεια βορεια προς Στουρναρεικα ....τελος δευτερου κομματιου . πολλα γεφυρια,παλιες μονες,ελληνομουσειο Αγραφων στα Βραγγιανα,ποταμια,χριστιανικο μουσειο Ανθηρου,πορτες Αγραφων,σπηλιες...συνολο χλμ:160 ,90% χωμα
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ανηφοριζοντας προς Στουρναρεικα θα κινηθω ανατολικα προς Νεραιδα καθως θελω να διασχισω Τζουμερκα απο Νοτια προς Βορεια ,γιαυτο θα αφησω Κοζιακα-Αυγο για αλλη εξορμηση που θα περιλαμβανει τα Μετεωρα.
ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ λοιπον!!Πριν βγαλω διαδρομη για το 3ο κομματι εχω μαρκαρει σημεια-αξιοθεατα τα παρακατω με νοτιοτερο σημειο το Βουλγαρελλι και βορειοτερο το Ανηλιο:
Γεφυρι Πλακας, Γεφυρα γκογκου,γεφυρα παπασταθη, (φαραγγι Αραχθου), σπηλαιο Ανεμοτρυπας στη Πραμαντα,μονη Βυλιζας,μονη Κηπινας,μονη Τσουκας,μονη Παναγιας Βελλας (βουλγαρελλι),μονη Μουχουστιου,Πετροβουνι,Σιρακο,Καλαριτες, τους Καταρρακτες στο ομωνυμο χωριο.
Κατι που να μου διαφευγει σε αυτη τη περιοχη?οτι εχετε να προτεινετε-συμβουλες....για διαμονη δε ξερω.εχω μαρκαρει και τα καταφυγιο Τζουμερκων στο Καταρρακτη κοντα.Παντως η γενικη ιδεα για τη διαμονη για ολο το ταξιδι ειναι κινηση-δραστηριοτητα μεχρι να με βρει το σουρουπο και τοτε οπου βρισκομαι στησιμο σκηνης-φαγητο-υπνο.
Σιγουρη διανυκτερευση σε ξενωνα ή καταφυγιο(μαλλον ξενωνα) εχω μονο στα Επινιανα(πεζοπορια στο φαραγγι Ασπρορεματος)στο 1ο κομματι και αργοτερα σε μεθεπομενο κομματι που θα εχει μεγαλη πεζοπορια στο φαραγγι Βικου.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ανηφοριζοντας προς Στουρναρεικα θα κινηθω ανατολικα προς Νεραιδα καθως θελω να διασχισω Τζουμερκα απο Νοτια προς Βορεια ,γιαυτο θα αφησω Κοζιακα-Αυγο για αλλη εξορμηση που θα περιλαμβανει τα Μετεωρα.
ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ λοιπον!!Πριν βγαλω διαδρομη για το 3ο κομματι εχω μαρκαρει σημεια-αξιοθεατα τα παρακατω με νοτιοτερο σημειο το Βουλγαρελλι και βορειοτερο το Ανηλιο:
Γεφυρι Πλακας, Γεφυρα γκογκου,γεφυρα παπασταθη, (φαραγγι Αραχθου), σπηλαιο Ανεμοτρυπας στη Πραμαντα,μονη Βυλιζας,μονη Κηπινας,μονη Τσουκας,μονη Παναγιας Βελλας (βουλγαρελλι),μονη Μουχουστιου,Πετροβουνι,Σιρακο,Καλαριτες, τους Καταρρακτες στο ομωνυμο χωριο.
Κατι που να μου διαφευγει σε αυτη τη περιοχη?οτι εχετε να προτεινετε-συμβουλες....για διαμονη δε ξερω.εχω μαρκαρει και τα καταφυγιο Τζουμερκων στο Καταρρακτη κοντα.Παντως η γενικη ιδεα για τη διαμονη για ολο το ταξιδι ειναι κινηση-δραστηριοτητα μεχρι να με βρει το σουρουπο και τοτε οπου βρισκομαι στησιμο σκηνης-φαγητο-υπνο.
Σιγουρη διανυκτερευση σε ξενωνα ή καταφυγιο(μαλλον ξενωνα) εχω μονο στα Επινιανα(πεζοπορια στο φαραγγι Ασπρορεματος)στο 1ο κομματι και αργοτερα σε μεθεπομενο κομματι που θα εχει μεγαλη πεζοπορια στο φαραγγι Βικου.
Νερομυλος Αγναντα.

Στο Ελληνικο μπες μεσα.Στο δρομο δεξια και αριστερα εργα του Παπαγιαννη.Εχει και μουσειο αλλα δεν ξερω το ωραριο.

Στην μονη Κηπινας,ζητας τα κλειδια απο το καφενειο πριν απο το μοναστηρι.

Συρρακο ασε τη μηχανη και πηγαινε με τα ποδια.

Κανε μια παρακαμψη για καφεδακι στη Ροδαυγη και απολαυσε την θεα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Νερομυλος Αγναντα.

Στο Ελληνικο μπες μεσα.Στο δρομο δεξια και αριστερα εργα του Παπαγιαννη.Εχει και μουσειο αλλα δεν ξερω το ωραριο.

Στην μονη Κηπινας,ζητας τα κλειδια απο το καφενειο πριν απο το μοναστηρι.

Συρρακο ασε τη μηχανη και πηγαινε με τα ποδια.

Κανε μια παρακαμψη για καφεδακι στη Ροδαυγη και απολαυσε την θεα.
Ωραίος!!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
εχω την εντυπωση οτι το βενζιναδικο
δεν ανοιγει πλεον ουτε καλοκαιρι.
θα βρω τηλεφωνα απο τα πρατηρια γενικως και θα κανω ερευνα πριν ξεκινησω.Ελπιζω να μη χρειαστει να παρω 2 πεντολιτρα....:thinking:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν μπορεσεις περνα μια και απο το χωριο Ματσουκι να δεις νερα και καταρακτες να τρεχουν απο παντου Αρκει βεβαια να εχει χιονισει αρκετα στην περιοχη τον χειμωνα
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
3o κομματι Τζουμερκα μακελειο!!!
μετα το Ανθηρο απο το προηγουμενο κομματι συνεχεια εχει η Παλιοκαρυα με τον καταρρακτη και το γεφυρι και απο εκει ασφαλτο μεχρι Στουρναρεικα.Απο εκει νοτια προς Γκροπα και ξανα χωμα κινηση δυτικα μεσω Κατουνας,Βαλκανο και Μοσχοφυτο και απο εκει Μεσοχωρα.Ξανα ασφαλτο για Θεοδωριανα.Απο εκει ασφαλτο προς Βουλγαρελι και συνεχεια δυτικα οπου λιγο πριν Αγιο Γεωργιο Κυψελης χωμα κινηση βορεια προς Καταρρακτη και Κρυοπηγη.Συνεχεια ΒΒΔ προς Αγναντα με ασφαλτο και λιγο χωμα.Απο εκει ασφαλτο για Πλακα,μετα Καλεντζι,Ελληνικο και μονη Τσουκας.Επιστροφη λιγο νοτια και απο Λαζαινα ανατολικα προς Αμπελοχωρι και Κτισταδες ασφαλτος.Πραμαντα και σπηλαιο Ανεμοτρυπας, συνεχεια βορεια αφαλτο προς Χριστοι και απο εκει χωμα προς Ματσουκι(πεζοπορια μονη Βυλιζας).Συνεχεια χωμα βορεια και κυκλο να πεσω Καλαριτες.Απο Καλαριτες νοτια,μονη Κυπινας και δυτικα προς Μυστρα και συνεχεια προς Προσηλιο και Παλαιοχωρι και μονη Πριοβολου.επιστροφη προς Προσηλιο και απο εκει Σιρακο.συνεχεια ολο χωμα βορεια διασχιση του ορους Περιστερι (φουλ Αλπικη ζωνη) και καταληξη Μικρο Περιστερι και απο εκει Ανθοχωρι.συνολο 330χλμ. χωμα περιπου το 50%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Εκτός απροόπτου αναχωρηση στις 5 Ιουλιου.Καθυστερησε πολύ ή αναχωρηση αλλά τελικά έφτασε ή ώρα.Εχω βγάλει και το κομματι του Βικου και του Γραμμου αλλά δε τα έχω ποσταρει.Συνολικη διάρκεια περίπου 8 με 10 μέρες το πολύ.Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει μου λέει.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εκτός απροόπτου αναχωρηση στις 5 Ιουλιου.Καθυστερησε πολύ ή αναχωρηση αλλά τελικά έφτασε ή ώρα.Εχω βγάλει και το κομματι του Βικου και του Γραμμου αλλά δε τα έχω ποσταρει.Συνολικη διάρκεια περίπου 8 με 10 μέρες το πολύ.Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει μου λέει.
Εμεις γυρναμε στις 2 Ιουλιου απο πενταημερο σε Ναυπακτια, Ευρυτανια, Αγραφα,
οτι παραξενο κι ενδιαφερον πανω στο προγραμμα σου θα στο μεταφερω αμεσα:)
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Εμεις γυρναμε στις 2 Ιουλιου απο πενταημερο σε Ναυπακτια, Ευρυτανια, Αγραφα,
οτι παραξενο κι ενδιαφερον πανω στο προγραμμα σου θα στο μεταφερω αμεσα:)
Ευχαριστώ!! αναμενω νεα
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
... Στην μονη Κηπινας,ζητας τα κλειδια απο το καφενειο πριν απο το μοναστηρι...
Και αν έχεις και φακό κεφαλής περπατησε και το σπήλαιο που ξεκινάει μέσα από το μοναστήρι πίσω από μια μικρή πορτουλα. Φτάνει γύρω στα 250μ μέσα.
 
Top Bottom